Abdijanović je na račun komesara Koričića iznio niz ozbiljnih optužbe, pa i da im je 2018. godine ozbiljnu istragu o drogi zaustavio podnošenjem neutemeljenih disciplinskih prijava. U međuvremenu, dobio je otkaz, ali i pored sudskog rješenja da ga moraju vratiti na posao, to do danas nije učinjeno. Komesar Koričić nije želio komentarisati optužbe iznesene na njegov račun, navodeći da to nije njegov nivo i da za to ima sud
Svi problemi za višestruko nagrađivanog inspektora MUP-a Unsko-sanskog kantona Mirhada Abdijanovića zvanog Čedo počinju 2018. godine usljed istrage tokom koje je njegov policijski tim zaplijenio veću količinu droge.
Od tada se suočava sa čestim premještanjem na drugo radno mjesto, sa više na niže pozicije, a na njegov račun počinju pristizati i disciplinske prijave. Sve je na kraju rezultiralo otkazom, preciznije, izrečena mu je disciplinska sankcija – prekid radnog odnosa. Općinski sud u Bihaću 20. aprila ove godine poništava kao nezakonito rješenje o prekidu radnog odnosa i izriče privremenu mjeru kojom se Abdijanović mora vratiti na posao. To do danas nije učinjeno, a naš sagovornik za to krivi aktuelnog policijskog komesara Muju Koričića za kojeg navodi da “ignorisanjem sudskog rješenja krši zakon“.
„Ne znam čime je policijski komesar motiviran da bude inicijator svih 37 disciplinskih postupaka protiv mene. Ali, činjenica je da je na neki način agresivno krenuo baš te 2018. prilikom njegovog reizbora“, kaže Abdijanović za Žurnal.
Mirhad Abdijanović kaže da je četiri ili pet disciplinskih prijava, od ukupno 37 koliko ih je podneseno protiv njega, “svjesno otišlo u zastaru”, što njemu nikako nije išlo u prilog
Podsjetimo, Koričiću je ovo drugi mandat na mjestu policijskog komesara. Prvi je okončan u aprilu 2018., ali i pored toga što je Nadzorni odbor ocijenio da je on najbolji kandidat i za novi mandat, tadašnji sastav Vlade USK, prije smjene, nije okončao proces njegovog imenovanja. Faktički, MUP USK je od aprila do oktobra te godine bio bez policijskog komesara. Koričić je novi mandat dobio tek u oktobru 2018.
„U to vrijeme sam bio vođa tima koji je zaplijenio pet kilograma marihuane, te oko 320 do 400 grama kokaina i heroina. Tokom istrage nam je procurila informacija i Koričić nas je prijavio da mi pratimo krive osobe. Meni je upravo to i privuklo pažnju jer on tada nije bio komesar, već načelnik policijske uprave i kao takav nije mogao raspolagati s takvom informacijom“, tvrdi Abdijanović.
Informacije zahvaljujući kojim je došao do droge dobio je, kaže, upravo u ovih pola godine dok se čekao reizbor Koričića za policijskog komesara: „Informacije su bile deponovane kod njega, ali nisu bile u distribuciji. U ruke su mi došle baš u to vrijeme kada je Koričić sišao sa pozicije policijskog komesara. Radim ovaj posao 26 godina i prepoznao sam žarište. Krenuo sam u tom pravcu i zahvaljujući tim informacijama ja sam došao do tih pet kilograma marihuane“.
Ubrzo nakon toga za njega počinju prvi problemi.
„Nemam dokaze, ali činjenica je da je sve počelo od te droge. Otkrio sam i zaustavio tokove droge. Usljed ozbiljne istrage Koričić nas je zaustavio disciplinskim prijavama i mi smo se počeli baviti sobom. U četiri do pet dana dobio sam četiri policijske prijave“, navodi Abdijanović koji podsjeća da je upravo on radio na svim ozbiljnijim istragama u osam godina mandata aktuelnog policijskog komesara.
Zbog ovog slučaja, Abdijanović je sa još dvojicom kolega 2019. podnio krivičnu prijavu protiv Koričića, zbog krivičnog djela zlostavljanje u obavljanju službe. U toj prijavi navode da su od Koričića mjesecima trpili razne vrste zlostavljanja u službi, te zastrašivanja.
„Zbog oduzetih opojnih droga policijski komesar je dao izjavu Unutrašnjoj kontroli MUP-a USK u kojoj navodi izmišljene nezakonite radnje u našim postupcima u vezi zapljene opojnih droga i pored činjenice što je postupajući tužilac u tom predmetu naveo da nema propusta u radu“, dio je izjave koju je Abdijanović sa kolegama dao u Tužilaštvu USK u januaru 2019.
Mirhad Abdijanović je, inače, prvi inspektor MUP-a USK koji je protiv Koričića podnio krivičnu prijavu zbog sumnje da izbjegava uplaćivanje beneficiranog radnog staža, a sve kako bi izbjegao sticanje uslova za penziju. Rezultat je optužnica protiv Koričića za zloupotrebu položaja, ali uprkos tome, on i dalje ostaje na radnom mjestu.
Nadzorni odbor nije ni tražio njegovu suspenziju, iako su po zakonu ispunjeni uslovi za razrješenje.
Redakciji Žurnala proslijeđeno je nekoliko fotografija, objavljenih na društvenoj mreži Facebook, a na kojima se na zajedničkom druženju mogu vidjeti komesar Koričić i njegov sin Adi (koji je također policajac) sa Nedžadom Kurtovićem, hapšenim u akciji „Kastel“. Tužilaštvo BiH je optužilo Kurtovića 2014. da je bio član organizirane kriminalne grupe sa tadašnjim komesarom policije Ramom Brkićem.
Kurtovića su teretili za niz krivičnih djela: davanje dara ili drugog oblika koristi, neovlašten promet opojnim drogama i neovlaštenu proizovdnju i stavljanje u promet opojnih droga.
Kontaktirali smo i komesara Muju Koričića, ali kazao je da “ne želi komentarisati ovakve stvari jer to nije njegov nivo“. Na naše pitanje zar mu nije u interesu da iznese i svoju stranu priče, s obzirom na optužbe koje su iznesene na njegov račun, kratko je odgovorio samo da “za to ima sud“. Namjeravali smo ga pitati i za spornu fotografiju, ali nismo imali priliku.
Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona izdalo je instrukciju o sigurnosnim mjerama u školama, dok je Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona uputilo Preporuku za održavanje sigurnosti u školama i školskim prostorijama.
U preporukama između ostalog naređuje da u svim školama u USK ulazna vrata moraju biti zaključana tokom cijelog radnog vremena, te ukoliko već nije mora biti stavljena sigurnosna brava, interfon, razglas i videonadzor.
Prema instrukcijama poslove dežurstva u školama u USK-a će obavljati pomoćno-tehničko osoblje.
Instrukcijom je regulisano i ulazak drugih osoba i roditelja u školu. Osobe koje ulaze u školu moraju se najaviti putem telefona ili maila. Detaljno je regulisan i put za ulazak roditelja u školu i organizovanje roditeljskih sastanaka.
Određeno je i formiranje Kriznog tima kojeg čine direktor, pedagog, psiholog, socijalni radnik, predsjednik Školskog odbora i predsjednik Vijeća roditelja. Mandat kriznog tima je dvije godine.
Dalje je regulisano i da učenicima na malom odmoru nije dopušteno napuštanje škole, dok na velikom odmoru nije dozvoljeno napuštanje dvorišta škole. U školama koje nemaju kuhinju ili organizovanu prodaju užine, roditelji su dužni obezbijediti užinu za učenike koji će je donijeti u školu.
Preporuke u Hercegovačko-neretvanskom kantonu
Preporuke koje su uvedene u HNK uključuju i zaključavanje ulaznih vrata (vrata škole treba zaključavati s iznimkama prije i nakon nastave, 30 minuta prije početka i 15 minuta nakon završetka) pri čemu zaključavanje, otključavanje i nadzor ulaza treba povjeriti zaduženim odraslim osobama, zaposlenicima te organizovanje pojačanog dežurstva aktiviranjem nenastavnog osoblja i obilaska vanjskih dijelova škole.
Dežurstvo u školama, kako je navedeno, treba povjeriti samo učenicima starijih razreda (najmanje dva učenika), a ulazak ostalih građana (roditelja, vanjskih saradnika) bit će moguć samo uz najavu i u tačno određeno vrijeme.
Prilikom roditeljskog sastanka razrednik će prisutne roditelje dočekati na ulazu školske ustanove i voditi do učionice, a nakon završetka pratit će ih do izlaza.
Uz ostalo se navodi kako je svaka stranka koja dođe u školu dužna pokazati identifikacijski dokument koji će dežurni učenik u školi zabilježiti u svesku dežurstva, kao i svrhu dolaska, a posebno pojačan nadzor preporučen je tokom velikog i malog odmora (unutar i izvan škole) te prilikom početka i završetka nastave u prvoj i drugoj smjeni.
Iz Ministarstva su istakli i kako je potrebno naložiti pedagozima i psiholozima da intenziviraju rad sa roditeljima i djecom kod koji su uočene određene promjene u ponašanju, a preporučeno je i ažuriranje kućnog reda u školama.
Uz saglasnost Ministarstva, direktor može uvesti i ostale mjere shodno situaciji i okruženju u kojem se škola nalazi, navodi se u saopćenju.
U Bihaću je često na snazi obavezno prokuhavanje vode prije same upotrebe. Mnogi građani ovog grada smatraju da kvaliteta vode nije dobra i zbog toga su često primorani da je kupuju. Nadležni kažu da će u narednom periodu poboljšati stanje u vodomreži kroz nekoliko najavljenih projekata.
Prema posljednjim nalazima iz Zavoda za javno zdravstvo USK, bilo je odstupanja u pogledu mutnoće vode, što je i najveći problem kada je u pitanju vodoopskrba na području Bihaća. Do mutnoće često dolazi kada su povišeni vodostaji, obilnije padavine ili otapanja snijega. Iz Zavoda ukazuju na važnost rješavanja ovog problema.
To je nešto što traje dugi niz godina na području Bihaća, na šta mi redovno ukazujemo i nadam se da će Gradska uprava naći neko rješenje, u smislu postavljanja nekog pročišćivaća da bi se eliminisala ta mutnoća – kaže direktorica Zavoda za javno zdravstvo USK Jasmina Cepić.
Zbog kraškog područja već decenijama izvorište Klokt ima problema sa fekalnim vodama koje se slijevaju iz NP Plitvice. S druge strane, problem stvaraju azbestno-betonske cijevi s kojima je izvorište Klokt priključeno na gradski vodovod. Iz Gradske uprave kažu da se ide u rješavanje ovog problema.
Prošle godine smo aplicirali kod Federalnog ministarstva poljoprivrede, dobili sredstva, proveli postupak javne nabavke, zaključili ugovor za izradu idejnog riješenja koje će ponuditi dvije opcije kako bi taj problem mogao biti riješen i u konačnici da možemo ići u izradi glavnog projekta, a onda na izgradnju pročišćivača pitke vode na izvorište Klokot čime bi trajno osigurali kvalitet, odnosno vodu koja bi bila stalno ispravna za piće i uslijed obilnijh padavina ne bi morala biti prokuhavana kao što to sada radimo – naveo je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.
Da će veliki iskorak donijeti ovaj projekat u unapređenju kvalitete vode, ističu i iz Vodovoda.
– I oni već rade na izradi projekta koji će zadovoljiti da grad u budućnosti ne bude imao ni taj problem. Mi očekujemo da će Bihać biti možda među prvim gradovima koji neće imati mutnu vodu – rekao je za BHRT direktor JP Vodovod Bihać Mirsad Hadžihasanović.
A dok se ne provedu najavljena poboljšanja na vodomreži, građanima ne preostaje ništa drugo nego da vode računa da tokom vremenskih nepogoda i jakih kiša, prokuhavaju vodu kako su i preporučili u Zavodu.
Današnjom zajedničkom akcijom i koordinacijom pripadnika Odsjeka kriminalističke policije, Sektora kriminalističke policije, Policijske stanice Bihać i Jedinice za specijalističku podršku MUP-a Unsko-sanskog kantona, u popodnevnim satima uhapšena su tri lica – jedna žena i dva muškarca.
BIHAĆ, 21. januara – Ove osobe se terete za više krivičnih djela, okarakterisanih kao teške krađe i razbojništva, objavljeno je na službenoj Facebook stranici MUP-a USK. U objavi se navodi da je akcija rezultat detaljne i zahtjevne istrage policijskih službenika, provedene s ciljem pronalaska počinilaca koji su ugrožavali sigurnost i imovinu građana.
Načelnik općine Velika Kladuša Boris Horvat primio je danas u prvu službenu posjetu delegaciju Grada Cazina predvođenu gradonačelnikom Nerminom Ogreševićem.
Dvojica čelnih ljudi ove dvije susjedne lokalne zajednice i njihovi savjetnici i saradnici, te vijećnici Kluba 4 u Općinskom vijeću Velika Kladuša razgovarali su o nekoliko važnih tema, a fokus je bio infrastrukturnim projektima, ekonomskom razvoju, te mogućnostima međusobne saradnje.
Gradonačelnik Ogrešević je naglasio važnost njegovanja uspostavljanja dvosmjerne komunikacije i njegovanja dobrosusjedskih odnosa, te podsjetio da Cazin i Velika Kladuša imaju dosta zajedničkih interesa koji se mogu ostvariti kroz projekte koji će biti od obostranog značaja, a doprinijeće sveukupnom razvoju i poboljšanju uslova života građana ove dvije lokalne zajednice. Koliko nam je važan razvoj Cazina, isto tako nam je važno da se razvijaju i nama susjedne općine, naglasio je gradonačelnik Ogrešević.
Primjeri dobre prakse Grada Cazina koji su ovu lokalnu zajednicu učinili prepoznatljivom po intenzivnom razvoju i atraktivnom lokacijom za investitore mogu biti vodilja i Velikoj Kladuši, naglasio je načelnik Horvat izrazivši nadu da je ova posjeta početak gradnje novih odnosa sa prvim komšijama. Velika Kladuša jeste i biće otvorena za saradnju sa svima i u svim segmentima koji će doprinijeti napretku, naglasio je načelnik Horvat i dodao da je dobrodošla svaka pomoć i sugestija u pravcu dobrog upravljanja i vođenja, piše RVK.
Jedna od važnijih tema je bila i modernizacija putne infrastrukture koja povezuje Cazin i Veliku Kladušu, kao i mogućnosti saradnje u oblasti privrede i turizma.
Posjeta delegacije Cazina Velikoj Kladuši predstavlja početak intenzivnijeg dijaloga između ove dvije lokalne zajednice, a naredni koraci uključivaće konkretne projekte i inicijative koje će doprinijeti intenzivnijem razvoju Unsko-sanskog kantona.
Općinski sud u Bihaću potvrdio je optužnicu protiv Belmina Čauševića (26) iz Bihaća zbog sumnje da je pretukao dvojicu maloljetnika starosti 11 i 13 godina.
Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona Dana, tereti ga da je počinio krivično djelo nasilničko ponašanje u sticaju prema dvoje djece.
Prema navodima optužnice sve se desilo 20. decembra prošle godine, u večernjim satima u Bihaću.
Kako se navodi, prišao je jedanaestogodišnjaku i trinaestogodišnjaku koji su šetali, te ih upitao da li oni bacaju petarde.
Kada mu je jedan od njih rekao da su bacali petarde, ali ne u njegovo dvorište, Čaušević ga je udario zatvorenom šakom u predjelu glave i to lijeve strane lica i usne.
Dječak je pao na tlo i nakratko izgubio svijest, da bi optuženi potom zatvorenom šakom u potiljačnom predjelu glave udario i drugog maloljetnika istovremeno obojici psujući majku.
Govorio im je kako im poznaje očeve, da zna gdje žive, pri tom prijeteći da će im ubiti očeve.
Kako se dodaje, Čaušević je kod jednog maloljetnika izazvao strah uslijed kojeg se pomokrio, istovremeno mu nanijevši povrede glave u vidu otoka i krvnog podliva lijeve očne regije sa manjom oguljotinom gornjeg očnog kapka i otoka donje usne.
Drugom maloljetniku je nanio povrede stražnje strane glave u vidu dvije paralelne oguljotine poglavine, a kod oba lica u pitanju su lake povrede.
Čaušević je uhapšen 20. decembra uhapšen i tada mu je na prijedlog Tužilaštva određen jednomjesečni pritvor zbog postojanja naročitih okolnosti koje opravdavaju bojazan da će ponoviti krivična djela za koja se može izreći kazna zatvora od tri godine ili teža.
Tužilaštvo je iz istog razloga predložilo produženje pritvora nakon podizanja optužnice, što je Opštinski sud u Bihaću prihvatio i optuženom Čauševiću produžio pritvor nakon potvrđivanja optužnice.
Po tom rješenju pritvor može trajati najduže godinu, s tim da će Sud kontrolu opravdanosti pritvora vršiti po isteku svaka 2 mjeseca od dana donošenja posljednjeg rješenja o pritvoru.
“Obzirom da se radi o djelu počinjenom na štetu dvoje djece Tužilaštvo je s naročitom hitnošću provelo istragu, te će u postupku osnovanost optužnice dokazivati iskazima svjedoka, vještaka i materijalnim dokazima”, navode iz Tužilaštva.
U blizini Graničnog prijelaza Izačić jutros je pronađen mrtav migrant.
– U 5 sati su pripadnici Granične policije BiH obavijestili su MUP USK da su u blizini Graničnog prijelaza Izačić na kolovoznoj traci pronašli beživotno tijelo sa vidnim povredama. Policija je izašla na teren i obezbijedila lice mjesta, a nakon toga je formirana uviđajna ekipa – kazao je za portal “Avaza” portparol MUP-a USK Abdulah Keranović.
Uviđajnu ekipu su činili dežurni tužilac Tužilaštva USK i istražitelj PS Bihać.
– Nakon toga je tijelo unesrećenog prebačeno na Odjel patologije Kantonalne bolnice Irfan Ljubijankić, gdje će se izvršiti obdukcija, koja će pokazati uzrok smrti stradalog. Intenzivno se radi na utvrđivanju činjeničnog stanja i okolnostima samog događaja. Trenutno možemo potvrditi da je stradali strani državljanin, odnosno migrant, kako se to kolokvijalno kaže. Ostale informacije će biti naknadno saopćene – poručio je Keranović za “Avaz”.
You must be logged in to post a comment Login