Connect with us

BiH

Inspektori SIPA-e nisu zvali Dodika jer ‘predsjednika ne zove svako’. Da ga istražuju rekli njegovom šefu kabineta

Published

on

U Sudu BiH održano je ročište u predmetu Milorad Dodik i Milošu Lukić, jer je sutkinja Sena Uzunović saopćila da je Sud BiH odlučio da ponovo spoji ove predmete u jedinstven spis.

Međuti, sutkinja Uzunović je napomenula da ih Sud u svakom trenutku može razdvojiti.

Jasno je da s ovim sutkinja Uzunović htjela poručiti da ukoliko budu postojali razlozi, kao što je to ranije bila bolest Miloša Lukića, da bi u nekom sločnom slučaju ponovo mogli biti razdvojeni.

Iako je Tužilaštvo BiH je najavilo saslušanje četiri svjedoka iz SIPA-e, odmah je rečeno da su Sudu pristupila tri, jer je jedan javio da je zbog bolesti spriječen, na kraju je svjedočio samo jedan.

Saslušan je inspektor SIPA-e Dragan Kremenović koji radi u odjelu u Banjoj Luci.

On je govorio o tome koje je radnje poduzimao kao inspektor SIPA-e u ovom predmetu, kada su stigle prve naredbe, pojasnio je na koji su način pripadnici SIPA-e stupili u kontakt sa osumnjičenima.

 

 

Kremenović je ispitivao Dodika i Lukića u julu prošle godine kada je SIPA dobila naredbu od Tužilaštva BiH za provođenje istrage.

Kremenović je prvo odgovarao na pitanja tužiteljice Biljane Golijanin, potom ga je unakrsno ispitivala odbrana Milorada Dodika i Miloša Lukića.

Kremenović je kazao da je po naredbi Suda BiH iz Kabineta Milorada Dodika i prostorija Službenog glasnika RS izuzeta određena dokumentacija koja se odnosila na istragu. On je pojašnjavao i način na koji je to urađeno te je kazao da su o svemu izvještaji dostavljeni Sudu i Tužilaštvu BiH.

Goran Bubić je insistirao u pitanjima Kremenoviću, te ga je i citirao kako je bilo vidljivo da je sve urađeno po nalogu Tužilaštva koje je htjelo ubrzati, pa je bilo kršenja zakona. A najviše je komentirao to što Dodik nije dobio pismeni poziv na saslušanje.

 

 

Ali Kremenović je kazao da procjena bila takva da s obzirom na to da se radi o štićenoj ličnosti, oni obavijestili Dodikovog šefa kabineta i da su ga izvjestili o tome da je Dodik osumnjičen i da su na taj način ugovorili termin za uzimanje izjave.

Kremenović je istakao da je sva dokumentacija koju su dobili predata dobrovoljno i da je bila korektna saradnja osumnjičenih tokom istrage.

“Sve mjere su rađene u skladu sa zakonom i pravila i o sve u su dostavljeni izvještaji”, naveo je Kremenović.

Međutim, advokat Bubić je insisitrao da je trebalo unaprijed obavijestiti Milorada Dodika u kojem će svojstvu biti ispitan u SIPA-i, a svjedok je kazao da ne zna da li je Dodikov šef kabineta njemu prenio sve informacije.

Na upit zašto nije direktno kontaktirao Dodika, Kremenović je kazao da nije uobičajeno da svako zove predsjednika i da su se zbog toga odlučili da ga obavijeste preko Kabineta.

Svjedok se izjasnio o više dokumenata, a koji su ustvari zapisnici ili ivzještaji koji su sačinjavani tokom istrage i o njihovoj autentičnosti jer je na njima njegov potpis. On je za svaki potvrdio da je nastao u SIPA-i.

Pored njegovog, naa tim dokumentina tu su bili i potpisi drugih svjedoka, Petra Đukića i Brankice Milanović.

Odbrana optuženih nije sporila niti jedan dokument prikazan u sudnici, pa je sutkinja Uzunović postavila pitanje ima li potrebe da se saslušavaju drugi svjedoci koji bi isto trebali potvrditi autentičnost. Odlučeno je da zbog toga neće biti saslušani ti svjedoci.

Četvrta svjedokinja trebala je biti Milica Šerbula, službenica SIPA-e, ali je Uzunović je napomenula da neće moći godinu dana da se pojavi pred Sudom.

Za naredno ročište 3. aprila Tužilaštvo je za svjedoke pozvalo Vladimira Jankovića i Milku Devušić, koji su također bili direktori Službenog glasnika RS.

Devušić je čak podnijela ostavku jer nije htjela potpisati Dodikov ukaz koji je kasnije Lukić objavio u Službenom glasniku RS.

Sudu se želio obratiti i Milorad Dodik nako svjedočenja Kremenovića.

On je to htio dok je Tužilaštvo iznisilo materijalne dokaze ali mu je sutkinja Uzunović rekla da se strpi, pa mu je dala riječ kasnije.

“Već sam mislio da nemam prava. Želim iznijeti impresije. Ne razumijem zašto je ovaj svjedok ovdje. On može reći da smo sarađivali i da je sve bilo bez problema. Maltretiramo se ovdje, ovo govori koliko je Tužilaštvo nemarno i neodgovorno i pravi farsu”, rekao je Dodik.

Sutkinja Uzunović je ponovo podsjetila Dodika da nikoga ne vrijeđa, a on je rekao da nema tu namjeru.

Raport

BiH

Izetbegović: “Obećavali su minimalac od 1.000 KM, prevarili su građane, ali su sebi povećali plaće za oko 400 KM”

Published

on

By

Predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović prisustvovao je 2. Konvenciji organizacije Žene SDA, koja se danas održava u Sarajevu.

Izetbegović je, obraćajući se prisutnim delegatkinjama, istaknuo da su žene SDA jedna od najvažnijih komponenti u političkoj borbi koju vodi SDA.

“Danas se borimo za istinu, danas se suprotstavljamo lažima i danas se borimo protiv nepravde zasnovane na tim lažima, protiv suptilne i otvorene islamofobije. Ponovo branimo naš narod, naše zaslužne ljude koji su doživjeli nevjerovatan pogrom”, kazao je Izetbegović.

U tom kontekstu Izetbegović je naročito izdvojio slučaj bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića, za kojeg je kazao da se radi o paradigmi nepravdi koja se pravi bošnjačkom narodu. Dodao je da je na Novalićevo mjesto u Vladi FBiH nasiljem na Ustavom i suspenzijom volje bošnjačkog naroda doveden predsjednik SDP-a.

“Rezultat ovog političkog udruženog zločinačkog poduhvata je ubrzano rasturanje FBiH i kriza na nivou BiH kakvu do sada nismo imali”, izjavio je Izetbegović.

U tom kontekstu je izdvojio dio postupaka stranaka Trojke koje su državu dovele do najtežeg stanja od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, a koji su navedeni u objavljenoj hronologiji koju je na godišnjicu donošenja odluke o jednodnevnoj suspenziji Ustava FBiH na štetu bošnjačkog naroda objavila SDA.

“Prihvatili su suspenziju Ustava na jedan dan kako bi predsjednici tri stranke sjeli u premijerske i ministarske fotelje. Prihvatili su šutke Dodikovu izjavu da će blok Srbi-Hrvati, a ne ‘muslimani, odrediti ko će biti vlast u ovoj zemlji. Šutjeli su i čekali da im dodijele tu vlast. Lagali su i sebe i narod kako se Dodik promijenio, a vidimo kako se promijenio. Predsjednica FBiH Hrvatica i potpredsjednik Srbin su, bez potpisa potpredsjednika Bošnjaka koji ima tri puta veću podršku nego oni svi zajedno, imenovali Vladu FBiH. Manjina nam je odredila vlast. Pristali su na jačanje sprega SNSD-HDZ i prepuštanje svih poluga vlasti tim strankama. Predali su četvrtu ruku SNSD-u u Domu naroda, pristali su na HDZ-ove zahtjeve o izmjenama Izbornog zakona i izbor Vukoje u Ustavni sud. SNSD-u su predali sigurnosni i finansijski sektor. Bošnjaci su svedeni na 25 posto pozicija u Vijeću ministara BiH”, izdvojio je, između ostalog, Izetbegović.

Navodeći konkretne pozicije koje su stranke Trojke prepustile SNSD-u i HDZ-u BiH, predsjednik SDA je ukazao i na trenutne probleme sa kojima se suočava JP Elektroprivreda BiH, a koji su posljedica poslovne politike koju vodi Vlada FBiH i nekompetentna uprava ovog javnog preduzeća. Zatim je podsjetio i na činjenicu da je Trojka HDZ-u isporučila cjelokupan sektor izgradnje cestovne infrastrukture, uključujući i poziciju direktora JP Autoceste FBiH.

“Izbacili su predstavnike opozicije iz Komisije za izbor i imenovanja kako bi mogućili izbor Vukoje u Ustavni sud, a zatim da bi se napravile izmjene i u Upravnom odboru FTV-a. Iz Regionalnog odbora UIO-a u Sarajevu smijenjeni su svi Bošnjaci. U upravi Razvojne banke, od pet članova samo je jedan Bošnjak. Obećavali su minimalnu plaću od 1.000 KM, prevarili su građane, ali su sebi povećali plaće za oko 400 KM”, dodao je Izetbegović.

Osvrnuo se Izetbegović i na makroekonomske pokazatelje koji ukazuju na negativne ekonomske trendove u FBiH za vrijeme vladavine aktuelne vlasti, naročito ističući zaduženja od oko milijardu KM u prvoj godini mandata aktuelne vlasti.

“Završite ovaj izbor. Posao je pred nama, prije svega borba za našu državu, naš narod i njegovu ravnopravnost”, poručio je Izetbegović.

Nastavi čitati

BiH

Njemački Welt: “Ako Dodik proglasi secesiju, za sat vremena će izbiti rat”

Published

on

By

Rezolucija o Srebrenici i prijetnje Milorada Dodika su tema članka u listu Welt. Novinarka je pričala sa bošnjačkim političarima i aktivistima. „Svaki konflikt ovdje bi mogao da izazove nekontrolisani požar“, piše list.

Reporterka njemačkog lista Welt obišla je Srebrenicu, pišući o rezoluciji o genocidu koja se priprema u Ujedinjenim nacijama. U uvodu se podsjeća na pogubljenje blizu osam hiljada Bošnjaka što je Haški tribunal u presudi okarakterisao kao genocid.

Politika genocida još traje u Republici Srpskoj, kaže reporterki Munira Subašić, predsjednica Udruženja „Majke Srebrenice“, koja je u ovom ratnom zločinu izgubila veliki broj članova porodice.

Kako je dodala, krajnje je vrijeme da se prestane sa poricanjem genocida i veličanjem ratnih zločina.

Dodik prijeti napuštanjem institucija BiH

Welt piše da su Ruanda i Njemačka, na prijedlog bh. ambasadora pri UN-u Zlatka Lagumdžije, podnijeli prijedlog rezolucije Generalnoj skupštini. Kao i Holokaust i genocid nad Tutsima u Ruandi, i Srebrenica bi trebalo da bude međunarodno priznata kao genocid, a dan sjećanja bi se obilježavao 11. jula.

„Glasa se idućeg četvrtka“, piše Welt. „Berlin računa da će rezolucija proći. Ali, protivnici rezolucije prijete eskalacijom.”

Prije svih, piše list, u pitanju je predsjednik RS-a Milorad Dodik koji „godinama želi” da otcijepi ovaj entitet od države Bosne i Hercgovine. Ako se rezolucija usvoji, kaže, Srbi će se povući iz svih procesa odlučivanja na nivou BiH.

„To bi bilo faktičko otcjepljenje”, ocjenjuje novinarka Welta i dodaje da ga “podržava predsjednik Rusije Vladimir Putin”.

Za Welt govori Ćamil Duraković, jedan od dvojice Dodikovih zamjenika. „Ako Dodik najavi secesiju, ovdje će u roku od sat vremena izbiti rat“, kaže Duraković.

List piše da Duraković politički ništa ne može da postigne, osim da upozorava. „Duraković kaže da je stvarno zabrinut i tako i zvuči“, piše list.

„Opasno pogrešan pravac”

Ocjenjuje se da je Bosna i Hercegovina „najkrhkija” država regiona i trenutno u najtežoj krizi od raspada Jugoslavije. „Svaki konflikt ovdje bi mogao da izazove nekontrolisani požar, kao devedesetih”, piše Welt.

Upitno je, dodaje list, da li Dodik ozbiljno misli da sprovede prijetnje. „Neki kažu da samo hoće da isposluje ustupke kod Evropljana i Amerikanaca jer je politički pod pritiskom. (…) Drugi govore da Dodik nije ideolog već korumpirani oportunista koji hoće da sačuva svoju ugodnu poziciju”.

„Srbija destabilizuje Bosnu i Hercegovinu”, rekao je za Welt bh. šef diplomatije Elmedin Konaković.

On naziva „šokantnom“ reakciju Vučića na rezoluciju i poziva njemačku vladu da iskoristi ekonomski uticaj na Srbiju. „Njemačka bi trebalo da izvrši više pritiska”, smatra Konaković.

Prema ministru vanjskih poslova BiH, Vučić je ključni akter u regionu. „Brinem da idemo ka krizi većoj od svih koje smo imali“, kaže ovaj političar.

Pominjući da su u Banjaluci održani i protesti zbog rezolucije, Welt piše da je Dodik najavio sjednicu Vlade tog dana (2. maj) baš u Srebrenici na „zaprepaštenje bošnjačkih stanovnika“.

„Drugog maja će majke poslati djecu van Srebrenice“, kaže Munira Subašić. „Iz straha za bezbjednost”.

DW

Nastavi čitati

BiH

Vukanović o Isaku: „Budaletina i luda svojim ponašanjem i skandalima uspjela je za kratko vrijeme da zasjeni sve do sada viđeno“

Published

on

By

Svakakvih je bilo ministara policije i drugih resora na ovim prostorima, ali je Ramo Isak sve zasjenio svojim nevjetovatnim skandalima i devijantnim ponašanjem, bolesnim populizmom bez granica, ludostima, ispadima i budalaštinama. Gotovo da nema dana ili sedmice da ne napravi neki gaf i skandal, posebno ako ima neko gostovanje na televiziji, a nevjerovatna je njegova želja i nastojanje da stalno bude u centru pažnje javnosti, piše na svom blogu zastupnik u NSRS Nebojša Vukanović.

-U svakoj normalnoj i uređenoj državi i društvu nikada se ne bi mogla dogoditi ovakva pojava na političkoj sceni, jer postoje kontrolne institucije i mehanizmi da spriječe nepotizam, zloupotrebe i trgovinu političkim uticajem, vrše provjere, posebno u bezbjednosnom sektoru, jer je nesretni Ramo sa sinovima sve devijacije objedinio u jednom dolazeći na funkciju. Sin Almir kao poslanik u Parlamentu Federacije prvo je ucijenio Dina Konakovića i Nermina Nikšića, da bi tata Ramo postao ministar, a potom rođenog brata, Ramovog sina, ucjenama i korupcijom progurao za direktora Kazneno-popravnog zavoda u Zenici. O rotacijama i pratnji, kojom svakodnevno maltretira Sarajlije i komšije, pokušavajući da pokaže nekakvu važnost i veličinu, te nasilju i skandalima njegovih sinova, suvišno je trošiti riječi.

Veličanje i svečani doček za korumpiranih policajaca po izlasku iz pritvora, koji su uhapšeni zbog korupcije i saradnje sa narko-kartelima i Mafijom, dosada je nezabilježena devijantna pojava, zbog koje je došao u otvoren sukob sa američkom ambasadom u Sarajevu, te nevjetovatne izjave i ispadi, napadi na pravosuđe i gaženje ustavnog sistema, su nevjetovatni skandali i zloupotrebe zbog kojih bi Ramo Isak morao odmah biti smijenjen.

Pokušavajući da zasjeni svoje skandale on neprekidno srlja i ulazi u nove, a teško je naći riječi kojim bi se opisao skandal, riječi mržnje, prijetnje i dolazak u Srebrenicu sa sinovima i pratnjom u luksuznom karavanom džipova i vozila, sve sa bakljama i zastavama, kao da je neki vođa navijača i fudbaler, a ne ministar unutrašnjih poslove. Njegove sramne prijetnje Srbima i zveckanjem oružjem, na ivici ludila, te junačenje i busanje u prsi junačke, kako će uhapsiti Dodika, kojima dobija lajkove i simpatije ekstremista i naivnih Bošnjaka, te nabacuje loptice i vodu na Dodikov mlin i vodenicu, su jedan od pokazatelja zašto opstaje režim u Srpskoj decenijama.

Budaletina i luda svojim ponašanjem i skandalima uspjela je za kratko vrijeme da zasjeni sve do sada viđeno u Zemlji čuda, on je prava slika „Trojke“ i Vlade Federacije, a njegova hitna smjena i ograđivanje od postupaka bilo bi ljekovito za sve, prije svega političku scenu koja mora pod hitno da se dekontaminira. Umjesto da uđe u koštac sa ključnim problemima, ogromim razmjerama korupcije i kriminala, srastanja policije i pravosuđa sa Mafijom i narko kartelima, nesretni Ramo vodi stalnu političku kampanju od Banjaluke, Sarajeva do Srebrenice, gledajući da ugrabi koji politički poen, umjesto da grabi i hapsi kriminalce, korumpirane političare i policajce, poručio je Vukanović.

Nastavi čitati

Najčitanije