Magazin
Iz dnevnika slavnog glumca: Tito i Jovanka žive u neviđenom luksuzu, on je dosadan, ona seljanka, ali šarmantna
Richardu Burtonu se svidio lik u filmu, ali predsjednik Tito na njega nije ostavio najbolji dojam, što se može zaključiti iz njegovih dnevničkih zapisa
Godine 1971. Richard Burton je sa suprugom, slavnom glumicom Elizabeth Taylor, boravio na Brijunima, gdje su ga dočekali Josip Broz Tito i njegova supruga Jovanka.
Slavni glumac je taj susret opisao u svom dnevniku.
“Sretno smo stigli i vozili se Mercedes-Benzom do Pule, gdje nas je čekao brod. Na aerodromu nas je čekala masa fotografa i novinara, uobičajena pitanja: ‘Kakav je osjećaj glumiti velikog čovjeka?‘, ‘Koliko znaš o Titu?‘…
– Dali su nam vilu nedaleko od Titove. Jako vruće, nema klime. U vili nas je dočekala gospođa Broz. Krupna žena vrlo seljačkog izgleda i izuzetno šarmantna s razoružavajućim osmijehom. Ponuđeni su nam kanapei (koje sam pojeo, maknuvši kruh), šampanjac koji sam odbio i ukusna turska kava koju nisam odbio – napisao je Richard Burton u svom dnevniku i dodao:
– Dug, ali ugodan dan proveden, osim kratkog popodnevnog drijemeža, s Titom. Predsjedniku i njegovoj ženi poklonili smo Van Cleef & Arpels sat. Kad me Tito pitao za scenarij, rekao sam da mislim da bi on u njemu trebao biti više zastupljen, da je uloga premala. Složio se da je u redu da ga bude više, što se redatelju iznimno svidjelo. Tako da ću možda imati nešto više za raditi u filmu, nego samo stajati i izgledati kao ‘čovjek sudbine – zabilježio je glumac.
Film “Bitka na Sutjesci” je ratna priča iz Drugog svjetskog rata o “Operaciji Schwartz”, kako su je nazvali Nijemci, kojima je bio cilj uništiti partizanske jedinice kod Sutjeske, u jugoistočnoj Bosni. Bitka je počela 15. maja, a završila 16. juna 1943. godine. Poginulo je 7500 partizana, muškaraca i žena.
Iako su Nijemci, potpomognuti vojnicima NDH, izgubili samo 514 vojnika, partizani su se uspjeli izvući iz obruča njemačkih snaga i preživjeti. Bila je to odlučujuća bitka za vojnu pomoć saveznika u nastavku rata, jer su se vojnici britanske vojne misije pridružili Glavnom štabu Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije. Tito je ranjen u borbi, 9. juna mu je stradala ruka u eksploziji.
Richardu Burtonu se svidio lik u filmu, ali predsjednik Tito na njega nije ostavio najbolji dojam, što se može zaključiti iz njegovih dnevničkih zapisa.
– Malo me živcirala nervoza s kojom nas je osoblje posluživalo. Tito i Jovanka žive u nevjerojatnom luksuzu, neusporedivim ni sa čim što sam vidio. Nakon ručka smo predsjednik i ja puno razgovarali o ratu, a posebno o Sutjesci. Pitao sam ga voli li Staljina. Dugo sam čekao odgovor, a na kraju je rekao da mu se “divi kao političaru, ali da mu se ne sviđa kao čovjek – istaknuo je Burton.
Detaljno je opisao kako su proveli dan na Brijunima.
– Nazvao nas je u 16 sati i povezli smo se kabrioletom Lincoln Continental. Odmah, ni pedesetak metara od kuće, vozeći preko vrlo oštrog kamena, probušio je prednju desnu gumu. Umjesto da stane i ugasi motor, dao je gas, a mi smo se ljuljali i trzali, što nam je paralo živce. Kasnije smo nastavili pješice do malog zoološkog vrta sa slonom i kozama, gazelama… Odjednom mi je, nakon incidenta s autom, izgledao jako star i još niži, ali ubrzo je opet bio stari, samouvjeren. Činilo se i da se malo boji slona kojeg je hranio”, napisao je Burton, a zatim dodao:
– Da, Elizabeth Taylor zapravo nije opčinjena snagom i slavom svega toga, dao bih sve od sebe da pobjegnem, veliki je napor izdržati dosadu, pogotovo beskrajne prevođene razgovore. I Tito i madame Broz pričaju duge priče, za vrijeme kojih ne dopuštaju prevoditeljima da ih prekidaju, pa nakon što završe, čovjeku je svejedno o čemu pričaju – opisao je glumac.
Dotaknuo se i predsjedničke vile.
– Plovili smo malom motornom jahtom, najveća brzina 35 čvorova, 160 tona, 120 stopa i zaplovili niz otoke. Prekrasni gradovi i stotine novih hotela. Plaže, uglavnom kamene, vrvjele su turistima. U prosjeku zarade 30 milijuna godišnje, rekli su. Gotovo su svi mahali predsjedničkoj jahti, a on im je uzvratio.Predsjednik mi je ponosno rekao da je njegova obala najbolje branjena u Europi, a da se ispod svih otoka punih špilja krije oružje, podmornice i topovi. Povremeno bih dalekozorom vidio mornara na nekom udaljenom brežuljku kako ukočeno salutira. Ručali smo na otočiću okrenutom prema Brijunima – napisao je Richard Burton.
Magazin
Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?
DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.
Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?
Dva vozila idu ravno, a jedno skreće
Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.
Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.
Index.hr
Magazin
Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo
TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.
Izbjegavala je muškarce
Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.
Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.
Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.
“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.
Zaslužna je i genetika
Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.
Index.hr
Magazin
Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura
Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.
Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.
Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.
Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.
Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.
Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.
Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.
U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.
Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.
Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.
-
Cazinprije 3 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 4 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 1 sat
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro