Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Jasni signali: Kako carinik prepozna kod putnika ako nešto zabranjeno ima u vozilu na granici?

Published

on

Nervoza, izbjegavanje pogleda, grickanje usnice, znojenje, vrtenje prstima, drskost, pretjerano uspostavljanje prijateljskih odnosa, samo su neki od modela ponašanja koji su carinicima jasan signal da putnik koji je pristigao na granični prijelaz nešto krije!

Prije nego što nekog izdvoje na detaljnu kontrolu carinici najčešće gledaju da li je sam u vozilu, čime upravlja, iz koje zemlje putuje i gdje mu je krajnje odredište.

Takozvani indikatori rizika (sve one neobične stvari koje se primjete kod putnika) najbolji su pokazatelj da li neko krijumčari zabranjenu robu ili pak negdje krije velike svote neprijavljenog novca za medije navodi Uprava carine.

Vozač sjedi sam u vozilu i čeka na graničnom prijelazu. To vam je prvi indikator rizika koliko god to nekome čudno djelovalo. Naravno taj podatak se vezuje uz to odakle dolazi, gdje ide i šta taj neko vozi. Nijedan sistem, nijedna kamera ne može da zamijeni jednog iskusnog carinika u toj situaciji.

Prije nekoliko mjeseci bio je slučaj gdje je pristigao je muškarac u svom automobilu. Putovao je za Njemačku. Ništa tu ne bi bilo čudno da nije vozio sa kapom na glavi i šalom za vratom.

– E to su vam indikatori rizika. Automobil nove generacije koji ima grijanje, a vozač na sebi šal i kapu, prozori zamagljeni. Na pitanje zbog čega sjedi tako obučen , vozač kaže da mu ne radi grijanje u vozilu. Carinik provjeri, grećijanje radi. Nakon nekoliko minuta rada sistema za grijanje automobil je bio ispunjen neprijatnim mirisom marihuane koja je bila sakrivena u prostoru za ventilaciju vozila – objašnjava carinik za medije.

Kada govorimo o indikatorima rizika, arogancija je možda ljudska osobina koja u najvećem broju slučajeva dovede do otkrivanje nekog prekršaja.

– U autobusu na granici kolega je zatražio dokument od putnika, a jedan od njih je na “prvu loptu” negodovao. Pozivao se na to da je on ruski državljanin i bio jako arogantan. Na pitanje ima li nešto da prijavi odgovorio je da nema. Prilikom pretresa, u torbici i džepu su mu nađeni antički srebrnjaci procjenjeni na 10.000 eura.

Sa druge strane prevelika prijateljska nastrojenost može da bude signal za neki ozbiljan prekršaj.

U putničkom saobraćaju dozvoljene su samo lične stvari i one ne moraju da se prijavljuju. Tu se podrazumijevaju telefon, novčanik, stvari za ličnu higijenu, odjeća… Sve ostalo putnik je dužan da prijavi cariniku prilikom prelaska granice. Novac veći od 10.000 eura, lijekove, tehničku robu, prehrambenu robu, nakit, kozmetiku… Ljudi to ne prijavljuju jer uglavnom nemaju dokumentaciju za takvu vrstu robe – navodi carina.

Naglašava da svaka roba koja se privremeno oduzme skladišti se u carinske depoe do okončanja sudskog postupka.

Nakon što sud trajno oduzme neku robu onda ona ide na javnu licitaciju koju organizuje Uprava carina. Ukoliko je riječ o oružju, municiji, drogi, takva vrsta robe se uništava u skladu sa zakonskim propisima. Često se dešava da vlasnici kojima je oduzeta neka roba na granici, dođu na aukciju i pokušavaju da je otkupe

Putnik upozoravao carinike na pse

Slučaj koji su carinici imali jednom prilikom na granici. Naime putnik je pristigao na granični prijelaz, imao je dva velika psa u automobilu koje je prevozio na neobično dugačkoj destinaciji od čak dve hiljade kilometara.

– Molio je kolege da ne izvode pse iz vozila i da ne gledaju mnogo unutrašnjost automobila jer su psi agresivni. Takvim ponašanjem ih je praktično pozvao da ga detaljno kontrolišu. Kolege su tada u naslonu zadnjeg sjedišta pronašle određenu količinu marihuane – navode carinici za Informer.

Sukob u Ukrajini

Lavrov direktno zaprijetio Zapadu: Napadnete li Rusiju nećete se sakriti ni preko Atlantika

Published

on

By

Ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov, upozorio je NATO da će Rusija odgovoriti na svaku agresivnu akciju Alijanse odgovarajućim mjerama.

“Naši protivnici ne bi trebali biti u zabludi. U slučaju agresivnih postupaka NATO-a ili njegovih članica protiv naše zemlje, poduzet ćemo adekvatne mjere u skladu sa suverenim pravom Rusije na samoodbranu, koristeći sve dostupne mjere za osiguranje naše sigurnosti, kao što je predviđeno Poveljem UN-a. Nikome neće biti omogućeno da se sakrije preko Atlantskog okeana ili Lamanša,” izjavio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.

Lavrov je istakao da Moskva ne može ignorisati činjenicu da NATO otvoreno pokazuje neprijateljski stav prema Rusiji. Podsjetio je da Alijansa Rusiju označava kao “najznačajniju i najdirektniju prijetnju sigurnosti”, dok njeni lideri neprestano izjavljuju da bi Rusija mogla napasti neku od članica NATO-a u narednim godinama.

Pritom je upozorio da se militarizacija Evrope ubrzava, a NATO snage tokom vježbi uvježbavaju ofanzivne operacije protiv Rusije. “Ukoliko Kijev počne koristiti zapadno oružje dugog dometa za napade na duboko rusku teritoriju, to će značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO-a već otvoreno ratuju protiv Rusije, više ne skrivajući prisustvo ‘plaćenika’, ‘dobrovoljaca’, instruktora i drugih osoba ‘pod lažnim zastavama’,” naglasio je Lavrov.

Lavrov je također naglasio da je antiruska politika SAD-a zasnovana na unutrašnjem konsenzusu. “Antiruska i rusofobna orijentacija američke politike ima dvopartijsku podršku. Ukrajina se smatra ključnim elementom hibridnog rata protiv Rusije,” komentarisao je Lavrov, osvrćući se na budućnost odnosa dviju zemalja u kontekstu američkih predsjedničkih izbora.

Na kraju, Lavrov je izjavio da je Rusija spremna za ravnopravan dijalog sa SAD-om, ali pod jednim uvjetom. “Naš stav, kako ga je formulirao predsjednik Putin, jasan je. Spremni smo na ravnopravan dijalog ukoliko američka strana pokaže ozbiljne namjere da pregovara pošteno, uz priznavanje ruskih nacionalnih interesa i principa reciprociteta,” zaključio je ruski ministar vanjskih poslova, naglasivši važnost diplomatskih kontakata između dvije nuklearne sile.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Zbog poziva UN-u za uvođenje embarga, Izrael se obrušio na Tursku: “Akcije su vam vođene zlom”

Published

on

By

Izraelski ambasador u Ujedinjenim nacijama je optužio Tursku za “zlonamjernost”, nakon što je Ankara dostavila pismo potpisano od strane 52 zemlje pozivajući na obustavu isporuka oružja Izraelu zbog rata u Gazi.

“Šta se drugo može očekivati ​​od zemlje čije su akcije vođene zlom u pokušaju stvaranja sukoba uz potporu zemalja ‘Osovine zla'”, rekao je ambasador Danny Danon, koristeći pejorativni izraz za opis arapskih zemalja koje su potpisale pismo.

Ministarstvo vanjskih poslova Turske saopćilo je u nedjelju da je predalo pismo Ujedinjenim nacijama, a među potpisnicima su Arapska liga i Organizacija islamske suradnje.

Izrael se suočio s međunarodnim kritikama zbog vođenja svog rata u Gazi, gdje je njegova ofanziva ubila najmanje 43.374 ljudi, od kojih su većina civili, prema brojkama ministarstva zdravstva.

“Ovo pismo je još jedan dokaz da UN vode neke zlokobne zemlje, a ne liberalne zemlje koje podržavaju vrijednosti pravde i morala”, rekao je Danon.

Tursko pismo, u koje je AFP imao uvid u ponedjeljak, naziva “zapanjujući” broj civilnih žrtava “nesavjesnim i nepodnošljivim”.

“Stoga upućujemo ovaj zajednički poziv da se poduzmu hitni koraci kako bi se zaustavila opskrba ili prijenos oružja, streljiva i srodne opreme Izraelu, okupacijskoj sili, u svim slučajevima kada postoje razumni razlozi za sumnju da bi se mogli koristiti u Okupirani palestinski teritorij”, navodi se u pismu.

Dodalo se da Vijeće sigurnosti UN-a (VSUN) mora poduzeti korake kako bi osiguralo poštivanje svojih rezolucija “koje se flagrantno krše”.

Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo je u martu na prekid vatre u Gazi, ali mučilo se govoriti jedinstvenim glasom o tom pitanju zbog veta ključnog izraelskog saveznika, Sjedinjenih Američkih Država.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

‘Jurio’ 40 km/h: Nijemci zaustavili traktoristu iz BiH

Published

on

By

Saobraćajna patrola iz njemačkog Memingena jučer je zaustavila traktoristu u blizini Midelhajma koji je vozio traktor sa prikolicom i to brzinom od 40 km/h.

Dodatni problem je što prikolica nije imala registarske tablice.

Tokom legitimisanja vozača, utvrđeno je da je riječ o 30-godišnjem državljaninu Bosne i Hercegovine, koji je pokazao vozačku dozvolu koja ne podrazumijeva upravljanje poljoprivrednim mašinama niti upravljanje vozilom sa prikolicom ove težine.

Inače, dozvoljena brzina za ovu vrstu vozila je 25 km/h, što je bio dodatni prekršaj.

On će biti prijavljen za vožnju bez odgovarajuće dozvole kao i za prekoračenje brzine. Policija ga je odmah isključila iz saobraćaja i zabranila dalje putovanje.

Nastavi čitati

Najčitanije