Connect with us

BiH

Je li vas stid Aide Buturović? Neko je život dao za spas knjiga, a Nacionalna biblioteka danas u tišini nestaje

Published

on

Skoro dva mjeseca uposlenici Nacionalne i univerzitetske biblioteke očajnički pokušavaju privući pažnju kako nadležnih, tako i javnosti i alarmirati za spas ove institucije. Ključni problem – nedostatak novca za rad, za plate uposlenika i za brigu o bibliotečkom fondu.

Nacionalna i univerzitetska biblioteka, kako je zvanični naziv je tek ime. A iza tog imena ne proizilazi ni nacionalno jedinstvo, niti neka naročita univerzitetska borba. A i zašto bi kada sarajevski univerzitet sebi pravi zgradu biblioteke, tik pored trošne zgrade u kojoj je od završetka rata smještena Nacionalna biblioteka.

Nacionalna i univerzitetska biblioteka do 1992. godine, tačnije do 25./26. august bila je smještena u zgradi Vijećnice. Kao institucija je osnovana 31. oktobra 1945. godine i čuvala je sve vrijedno od bibliotečkog fonda što jedna država ima. Granatirana sa srpskih položaja u augustu 1992. Vijećnica je u potpunosti zapaljena, a ogroman broj knjiga, dokumenata i spisa nepovratno uništen (oko 90% fonda).

Ipak, nešto je i spašeno i to zahvaljujući herojima i heroinama koji su svoje živote rizikovali da spase makar nešto od vrijedne građe.

Jedna od od spomenutih heroina je i Aida Buturović, koja je radila kao bibliotekarka u Nacionalnoj biblioteci te je u noći granatiranja Vijećnice spašavala što se spasiti moglo. Kada s evraćala kući ubijena je gelerom, kao posljedica granatiranja grada. Aida je život dala za spas knjiga, knjige i nauku je živjela i nije dvojila kada je trebalo sebe staviti na raspolaganje.

Danas imamo najavu da će Aida Buturović dobiti spomen ploču, a Nacionalna i univerzitetska biblioteka broje dane do potpunog kraha i gašenja. Spomen ploča je potrebna i Aida je treba dobiti, ali bi veći zalog za ono što je Aida uradila i počast njenom herojstvu bio spas od gašenja Nacionalne biblioteke u miru.

Prosto je nevjerovatno kako se došlo do faze da se svako nekoliko godina spašavaju institucije koje nose prefiks nacionalne ili su od nacionalnog značaja. Zašto novca ima za desetine i stotine preskupih službenih automobila, a nema za naprimjer Nacionalnu biblioteku? Zašto politika nikada nije smogla snage da na sto stavi trajno rješavanje finansiranja svih institucija kulture sa državnog nivoa? Zašto se hrabrost i politička sposobnost nije ogledala u insistiranju na tom pitanju? Zašto se Nacionalnoj biblioteci i sličnim institucijam apristupa kampanjski? Da li zato što ne mogu donijeti mnogo glasova na izborima? Da li je ikoga stid?

Zašto je NUBBiH važna?

NUBBiH je temeljni stub obrazovnog i kulturnog razvoja Bosne i Hercegovine. Ova institucija osigurava pristup neprocjenjivim resursima za istraživače, studente i širu javnost, te igra ključnu ulogu u očuvanju i promociji našeg jezičkog i kulturnog nasljeđa. Ona predstavlja javnu i kulturnu instituciju i ima ključnu ulogu u očuvanju identiteta Bosne i Hercegovine. Kroz svoje dragocjene arhive, Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine čuva temelje nacionalne prošlosti, pružajući ključne uvide u razumijevanje i cijenjenje vlastite historije.

Njeno gašenje bi značilo ne samo gubitak vrijednih bibliotečkih i arhivskih fondova, već i slabljenje akademske i kulturne zajednice koja se oslanja na ove resurse za razvoj i inovacije. Njeno propadanje ne bi samo osiromašilo našu intelektualnu baštinu, već bi ozbiljno ugrozilo temelje naše državnosti.

Bez stabilnog i trajnog rješenja za finansiranje i upravljanje, riskiramo dugoročne posljedice po obrazovni i kulturni sektor naše zemlje.

Izvor: Klix

BiH

Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti pretežno oblačno vrijeme. U poslijepodnevnim i večernjim satima lokalno u Bosni može padati slab snijeg. Vjetar je sjevernog smjera. U većem dijelu Bosne slab do umjerene jačine.

Jak vjetar se očekuje na području Krajine, jugozapadu Bosne i Hercegovini. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva, saopćeno je iz FHMZ-a.

 

Za dio BiH za danas je izdato upozorenje.

Naime, žuto upozorenje na snazi je za područja Livna, Mostara i Foče i to zbog udara vjetra sjevernog smjera brzine 45-65 km, dok je za regiju Trebinja izdato narandžasto upozorenje jer se očekuju udari vjetra od 50 do 80 km/h.

– Budite u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom. Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni krhotina koje nosi vjetar, stoji u upozorenju za Livno, Mostar i Foču, dok se stanovnicima Trebinja savjetuje da poduzmu mjere opreza i prate aktuelnu prognozu vremena.

– Očekujte ometanja u dnevnim rutinama i budite spremni obustaviti aktivnosti na otvorenom. Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede od iščupanih stabala i krhotina koje nosi vjetar. Prekidi u snadbijevanju električnom energijom su mogući, navodi se u upozorenju.

U ponedjeljak pretežno oblačno vrijeme. U Bosni će padati slab snjeg. Vjetar u Bosni većinom umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne jaka bura. Jutarnja temperatura zraka većinom između -6 i -1, na jugu zemlje do 3, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.

U utorak pretežno oblačno vrijeme. U većem dijelu Hercegovine se očekuje razvedravanje. Vjetar u Bosni većinom slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne prije podne bura će oslabiti. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -2, na jugu zemlje do 4, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.

U srijedu oblačno, vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -3, na jugu zemlje do 2, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.

O vremenskim (ne)prilikama koje su pred nama oglasio se i poznati bh. meteorolog Nedim Sladić.

– Hladno, ali većinom suho pod dominacijom prostrane i snažne anticiklone. Od oslabljene fronte u srijedu kratkotrajno, ali rijetko može prolepršati pokoja pahulja snijega na sjeveru balkanske regije, naveo je Sladić na Facebooku.

Nastavi čitati

BiH

Nedeljko Elek se ogradio od Emira Kusturice jer je kritikovao Vučića

Published

on

By

Uprava Andrićgrada ogradila se od stavova reditelja Emira Kusturice zbog, kako je saopšteno, njegovih komentara trenutnih dešavanja u Srbiji, prenijelo je nekoliko banjalučkih portala.

“Povodom posljednjih izjava svetskog reditelja Emira Kusturice o dešavanjima u Srbiji, uprava Andrićgrada koja je u većinskom vlasništvu Vlade Republike Srpske ograđuje se od ličnih stravova idejnog tvorca Kamenog grada u Višegradu”, navodi se u saopštenju.

Kusturica je prethodno na Sputnjiku rekao da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić okružen “klovnovima“ te da je u posljednjih deset godina uništio ono što je preostalo od nacionalne inteligencije u Srbiji. Dodao je da Vučić svojim djelovanjem stvara “dvije Srbije“ – jednu koja je “u njegovim njedrima“ i drugu koju čine razne nevladine organizacije i “slobodni građanski korpus“.

Prema Kusturičinim riječima, Vučićeva politika ne samo da polarizuje društvo, već i eliminiše one glasove koji se protive vladajućim strukturama.

“Velika nevolja u mom primjeru kao građanina Srbije bila je nakon mog protivljenja kopanju litijuma. Neka fantomska organizacija objavila je moj nadgrobni spomenik, označivši 2027. kao godinu moje smrti. Tužilaštvo nije reagovalo, a ni Vučić, što ne mora značiti da je on direktno umješan, ali njegova šutnja sve govori“, rekao je Kusturica.

Rekao je još i da je bila impresivna slika kada su studenti pjevali državnoj tužiteljici Zagorki Dolovac okupljeni ispred Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.

U saopštenju uprave Andrićgrada, koje je potpisao Nedeljko Elek, kako je naveo predstavnik državnog kapitala u Andrićgradu, dodaje se da izgradnja tog mjesta ne bi bila moguća bez podrške predsjednika RS Milorada Dodika i Vlade RS koja je izdvojila 15 miliona konvertibilnih maraka.

“Smatramo da lični stav umjetnika Kusturice ne doprinosi onome što je sad najpotrebnije srpskom narodu, a to je jedinstvo i sabornost oko politika predsjednika Republike Srpske i Srbije“, dodaje se.

N1

Nastavi čitati

BiH

Udes u BiH: Od siline udarca uništeni automobili, BMW se isprevrtao na cesti

Published

on

By

U subotu, 11. januara, u večernjim satima dogodila se saobraćajna nesreća u Novoj Biloj.

Nesreća se dogodila na magistralnom putu M-5 oko 23:00 sata.

U nesreći su učestvovala dva putnička motorna vozila marke BMW 3 i Golf 7.

Od siline udarca automobili su uništeni a njihovi dijelovi su rasuti po cesti ostali. Vozač BMW-a se isprevrtao i ostao na strani, dok je vozač Golfa udario u obližni pomoćni objekat i u drvo.

Prema još neslužbenim informacijama, nema teže povrijeđenih u ovoj saobraćajnoj nesreći. Sudionici su zadobili lakše tjelesne povrede, piše Vitez.info.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Kako je ubijeni Kostić maltretirao i ponižavao: Poznat zbog snimaka koji izazivaju jezu

Published

on

By

Kriminalac iz Banje Luke Dejan Kostić Dela, prema nezvaničnim informacijama, ubijen je večeras u jednom banjalučkom restoranu.

Kostić je od ranije bio poznat policiji zbog raznih krivičnih djela, a najpoznatiji je bio po tome snimcima maltretiranja objavljenim na društvenim mrežama.

Naime, Kostić je bio uhapšen 2020. godine nakon što je za njim bila raspisana potjernica, zbog toga što je, nakon tuče koju je imao u jednom kafiću, maltretirao dva mladića u Banjoj Luci.

Prvi slučaj se desio 24. aprila 2019. godine, kada je Kostić vrijeđao i tukao konobara u jednom kafiću u Banjaluci, nazivajući ga pogrdnim imenima. On je sve to snimio telefonom, a snimci su objavljeni kasnije na društvenim mrežama.

Drugi slučaj se desio dva dana kasnije, kada je Kostić pozvao drugog oštećenog da sjedne u njegov automobil “Porsche” i da ispriča “istinu” o sukobu koji se desio u ranije u kafiću između njega i Miloša M. i Stojana Č. Tom prilikom je oštećenog vrijeđao, udarao i sve to snimao telefonom.

Snimak je prilično uznemirujući.

Dejan Kostić Dela je bio samozvani vođa navijačke grupe “Lešinari”.

Nastavi čitati

BiH

Kostić se posvađao na rođendanskoj zabavi: Krenuo po oružje, pa ubijen pred suprugom

Published

on

By

Dejan Kostić Dela, banjalučki kriminalac i bivši vođa navijača Borca, ubijen je pred suprugom u pucnjavi koja se dogodila u restoranu “Stara Ada”, navodi Slobodan Vasković na svom blogu.

Kako piše, ona je od šoka pala u nesvijest, pa se smatralo da je više ubijenih.

Dalje navodi da je pucnjavi prethodilo na kojem se Kostić sukobio s nekim od prisutnih, a bilo ih je nekoliko desetina.

Kostić je, nakon sukoba, otišao kući po oružje, rasprava se nastavila i završila, nažalost, kobno.

Prema dosadašnjim informacijama, Kostić je ubijen na parkingu ispred restorana “Stara Ada”, a da li je pucanja bilo i u samoj kafani, to je nepoznanica.

Na rođendanskom slavlju bilo je nekoliko osoba iz krim miljea koji su vrlo brzi na obaraču, a policija saopćava da je istraga u toku i da je dosad uhapšeno više osoba.

Nastavi čitati

BiH

Hoće li biti dovoljno imama (efendija) u budućnosti?

Published

on

Hoće li biti dovoljno imama u budućnosti?
Često ćemo naići na ohrabrujuće fraze da je imam stub Islamske zajednice. Siguran sam da je imam stub podjednako sa ljudima.
On je najistureniji sa narodom. Imam je lice Zajednice, servis ljudima, on je i na akikama, i na dženazama, prvi tumač, sakupljač, branitelj i na kraju krajeva narod. Dakle, velika je odgovornost imama između troje: Boga, naroda i administracije.
Na to sve možemo dodati, kao dodatnu odgovornost, jako osjetljiv kontekst Bosne i Hercegovine, od Brčkog do Trebinja.
Odgovornost, kao takvu, imami su uvijek prihvatali i onda kada se radilo za milostinju, za kilogram brašna i kada su djeca nosila po jedno drvo u mekteb. Mislim da nikada egzistencijalno pitanje nije bilo ni motiv za rad, ni motiv za odustajanje.
Međutim, danas kao da se ne želimo suočiti sa problemom da je sve manje onih koji žele biti imami, da imami napuštaju svoje pozicije i da odlaze raditi neke druge poslove. Kao da ne želimo govoriti o problemima svojih stubova? Možda bi trebalo biti znakovito to da se na konkurse velikih džemata ne prijavljuje više niko ili da sve više imama postaju šoferi diljem Evrope. I ako se bavimo tim problemom kao da idemo od posljedice, a ne od uzroka.
Nemilo pišem ali lično sam svjedočio da pojedini profesori medrese, a ovome su svjedočili i drugi u drugim medresama, obezvrijeđuju imamski posao, a samim tim i Fakultet islamskih nauka. Naravno, treba nama i doktora, i profesora, i privatnika sa serdžadom u latici ali isto tako treba nam i kvalitetnih imama jer oni su ipak “stub”. Fakultet islamskih nauka smo upisivali kada ne bismo imali šta drugo ili smo upisali tek kada se ne upišemo na druge fakultete. Otuda imamo, od trideset učenika muškog odjeljenja iz moje generacije, samo tri imama. A medresa je odgojila i pripremila zaista velike ljude koji nam možda i najviše trebaju u ovom trenutku.
Drugo, Fakultet islamskih nauka nije imao program stipendisanja najboljih učenika. Čak mislim da nije bila ni promocija našeg fakulteta u medresi. Najbolji su odlazili uglavnom na privatne fakultete koji su davali bolje uslove, ozbiljne stipendije i realno bolje prilike. Po mom mišljenju za budućnost ovo je prijeka potreba, posebno kada imamo u vidu da su djeca u medresama uglavnom iz porodica koje jedva spajaju kraj sa krajem.
Treće. Iskustvo imama odbija potencijalne imame. Ako jedan imam mora saditi paprike, baviti se pčelarstvom, prodajom, popravkom mobitela, pogrebnim društvima i sličnim da bi imao primanja jednaka sa radnikom iz JYSK-a onda ćemo dobiti mnogo više šofera kamiona, radnika po tržnim centrima i na građevini sa završenim fakultetom nego imama. Takvi stubovi se moraju kretati, a stub kada se pomjeri cijela konstrukcija se pomjera.
Četvrto. Imami uglavnom rade po 200-300km od svoga doma. Zbog kretanja po džematima uglavnom ne ostvare ni svoja građanska prava – sve je uslovljeno boravkom u jednoj općini (3-5 godina).
Nemaju pravo na dodatke, povlastice za kupovinu prve nekretnine itd. Mislim da o ovim izazovima nikad niko i nije razmišljao.
Zašto bi onda neko išao raditi iz Doboja u Stolac npr.? Ljudi će raditi za pristojnost ali ako će još morati ulagati da bi radili onda je to nemoguća misija.
Peto. Kada kažemo da je imam stub, a prema njemu se svi odnose kao prema brklji onda dobijemo ovakvo stanje koje ukoliko se, po mom mišljenju, nešto od ovih gore stvari ne promijeni gledat ćemo nedostatak kvalitetnih stubova, kvalitetnih imama.
Ako su imami prvi do naroda, a kazali smo da su imami i narod stub Zajednice i ako legalizujemo nezainteresovanost kadra, a pri tome ne riješimo ozbiljne izazove sa kojima se susrećemo, šta možemo dobiti?
Sadmir ef.Mustafić, fb
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije