Connect with us

BiH

Još se ne zna ko je kriv za smrt Džene; Otac Muris Gadžun: Da sam neko iz stranke ili vlade davno bi se sve znalo

Published

on

Porodica djevojčice Džene Gadžun iz Kaknja, koja je prošle godine preminula nakon operacije u privatnoj stomatološkoj ordinaciji „Bejtović“ u sarajevskom naselju Dobrinja, još čeka pravdu.

Odgovor na pitanja – od čega je umrlo njihovo dijete i ko je kriv za to ni nakon više od godinu dana još nisu dobili.

Čekamo nalaz obdukcije

Otac Muris Gadžun ljut je na nadležne institucije, prije svega Tužilaštvo Kantona Sarajevo, od kojeg porodica očekuje konkretne odgovore, ali i Harisa Vranića, ministra zdravstva KS, koji, kako je kazao, nije ništa uradio da se takve stvari ne događaju, ali ni na otkrivanju krivca za smrt njegove dvoipogodišnje djevojčice.

 

– Nismo ništa dobili iz Sarajeva. Čekamo nalaz obdukcije iz inostranstva. Kad upitamo – kad će – odgovaraju kako im treba još vremena. Što se tiče Tužilaštva u Sarajevu, dali su nam neke brojeve na koje se niko ne javlja, a kad se i jave onda su uvijek zauzeti, imaju stranke ili su na suđenju, uvijek isti odgovori – govori Gadžun.

Pravo na istinu i pravdu za odgovorne za smrt njihovog djeteta roditelji su tražili i na protestima. Zadnji je održan 14. decembra ispred Kantonalne bolnice u Zenici.

Od nadležnih organa zatražili su odgovore zbog čega njihova djevojčica nije operisana u ovoj zdravstvenoj ustanovi, te kako još u Kantonalnoj bolnici Zenica radi doktorica Nina Jovanović koja je Dženu operisala u Sarajevu.

– Danas ćemo predati krivične prijave i podnijeti zahtjeve. Tražit ćemo ostavke ljudi u bolnici. Da se riješi ovaj slučaj naše Džene i da se svi koji su odgovorni za njenu smrt sankcionišu – poručio je tada otac Džene Gadžun.

Dvadest dana poslije Muris Gadžun kaže “kako i u Kantonalnom tužilaštvu Zeničko-dobojskog kantona šute”.

– Samo sam pročitao na društvenim mrežama kako je nedavno direktor Kantonalne bolnice Zenica, Rasim Skomorac, podnio ostavku. Prema mojim saznanjima, to je uradio, između ostalog, i zbog svega što se dogodilo mom djetetu. Čekamo nalaz obdukcije, ako ga ne dobijemo u kraćem roku, ponovo ćemo na ulicu, jer nama nema druge – kaže Gadžun.

Muris ne krije razočarenje u nadležne institucije koje su, kaže, davno mogle utvrditi ko je odgovoran za smrt njihove kćeri i tako roditelje riješiti agonije kroz koju, kako dodaje, mjesecima prolaze on i supruga Amila.

– Ne dao Bog nikome ovako nešto doživjeti, pa ni najvećem dušmaninu. Da sam ja neko iz neke stranke ili vlade davno bi se sve riješilo i znalo. Ali, kako sam obični seljak, nema od tog ništa. Rade po principu – razvlači dokle god možeš. Za mene su svi oni krivi, svih šestero koji su vršili operaciju sve dok se ne utvrdi drugačije, odnosno dok se ne dokaže ko je odgovoran – naglašava Gadžun.

Zanimalo nas je dokle je Tužilaštvo Kantona Sarajevo došlo u istrazi nakon više od godine dana od smrti malene Džene Gadžun, te kad javnost može očekivati konkretne informacije, a tiču se odgovornosti određenih osoba?

Rečeno nam je kako odgovor ne možemo dobiti prije naredne sedmice zbog odsutnosti tužiteljice koja radi na predmetu.

Ko je operisao i gdje djevojčicu

Podsjetimo, dvoipogodišnja djevojčica iz Kaknja Džena Gadžun, zadobila je teške komplikacije nakon rutinske operacije očnog kapka u privatnoj stomatološkoj ordinaciji “Bejtović” u Sarajevu, nakon čega je, poslije šest dana kome, preminula 14. novembra 2021. godine u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Zbog rasvjetljavanja ovog slučaja u Kantonu Sarajevo pokrenut je inspekcijski nadzor, a nekim privatnim ordinacijama zabranjen je i rad.

Operaciju je radilo osoblje privatne ordinacije “Halimić”, doktorice Jasmina Halimić i Nina Jovanović, za koju je utvrđeno da ne posjeduje licencu Ljekarske komore Kantona Sarajevo. Operacija je obavljena u prostorijama koje iznajmljuje dr. Benjamin Bejtović i koje, kako je laboratorija Verlab potvrdila, nemaju zakonsku verifikaciju.

Anesteziolog je bio dr. Suad Rožajac, specijalista anesteziologije s reanimatologijom, čija oprema, kako je potvrđeno iz Verlaba, također nije zakonski verifikovana.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije