Connect with us

USK

Jurišić o ubistvima u Sanskom Mostu: Stvari moramo nazvati pravim imenom, ne tragedija – nego zločin!

Published

on

U danu kada su u crno zavijene tri porodice u Sanskom Mostu na društvenim mrežama pojavilo se hiljadu objava koje su podrška činu trostrukog ubistva, ali i pošalica u vezi s tom tragedijom. O podršci ubicama koja je jeziva, ali i govoru mržnje na internetu uključujući i portale u nekoliko aktuelnih slučajeva, napadima na novinare, te mogućim rješenjima, za Novi dan je govorila Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Podrške ubici i u slučaju Nermina Sulejmanovića i u slučaju trostrukog ubice iz Sanskog Mosta. Institucionalno čini se nemamo dovoljno snage da odgovorimo na ovakve izazove koje su donijeli novi mediji? Postoji nekoliko primjera da se internet proglasi javnim prostorom kao rješenje?

S ovog mjesta i dužnosti koju obavljam, treba da stvari kvalificiramo pravim imenom. A to je da je počinjen stravičan zločin. Nemam sumnje da se većina ljudi neće složiti s relativizacijom zločina, i prvo što trebamo uraditi je da podržimo ljude u Sanskom Mostu, porodice ubijenih, i nemam sumnje da će se to učiniti ne samo u Sanskom Mostu nego i drugim mjestima u Unsko-Sanskom kantonu i Krajini, oko toga ne bih dvojila. Što se tiče drugih posljedica, vjerujem da svako od stručnjaka treba da radi svoj posao. Psihologinja iz Sanskog Mosta je jučer dala tako umirujuće i jasne poruke šta nam valja činiti. Odgovor institucija? Mnogo organiziranije zemlje, od Norveške i Breivika – ne želim praviti poređenja, preko masovnih ubistava, događala su se u drugim razvijenim zemljama, EU članicama, i nije bio odgovarajući odgovor institucija. Dakle, ne kažem da je opravdanje da je BiH prije 30 godina izišla iz rata i da smo traumatizirano društvo, ali to je ono što trebamo imati u vidu. Ono što ću naglasiti, dan nakon tragedije, nije prošlo ni 24 sata, svi se moramo zapitati na koji način pomoći porodicama koje su u šoku. Stvari nazvati pravim imenom – ne tragedija, ne nesretan slučaj, nego zločin, to su poruke jasne osude koje trebaju da dođu sa vrha države, da liječimo stanje šoka, i da svako od nas kao pojedinac učini šta je moguće.

Jedno od rješenja je zakonska regulativa koja bi internet označila kao javni prostor, a samim tim bi se lakše procesuirala i krivična djela počinjena u internet prostoru, no opet se tu postavlja pitanje, da li su ovakve zakonske regulative ograničavanje sloboda, imamo primjere iz Republike Srpske? Kako pronaći balans između sprječavanja govora mržnje i cenzure?

Iskoristiti najbolja europska iskustva i voditi računa kakve su bh. okolnosti. Kada je riječ o dekriminalizaciji klevete što je jedna od zadaća, klevetu ponovo izbaciti iz Krivičnog zakona RS. Želim reći nešto, u reformskoj agendi koju će BiH kad-tad predati EU nalazi se jasna zadaća, kleveta mora ići van Krivičnog zakona, ne možete biti zločinac ako ste počinili klevetu, ona se mora procesuirati unutar građanskoj procesa i postoji slaganje oko toga svih u vlasti i entiteta. Govor mržnje je nešto potpuno drugo, i nije dovoljno samo da se internet proglasi javnim prostorom. Negiranje genocida je krivično djelo, neovisno hoćete to reći na TV ili objaviti na letku, u knjizi, u novinama ili nekom online mediju. Ono što je bitno kada je govor mržnje u pitanju, u našim zakonima, kako entitetskim tako i državnom, to krivično djelo se mora proširiti na sve ranjive i marginalizirane grupe i na taj način će država odgovoriti na ove izazove. U ovom trenutku to je suženo samo na pojedine grupacije, kao što su vjerske i nacionalne grupe.

Sad se suočavamo i sa nekim specifičnostima, šta društvo i političari mogu da urade? Novinar Marinko Sekulić je verbalno, brutalno napadnut i bilo je na ivici prijetnje, to je novinar iz Srebrenice koji se sa suprugom vratio u Srebrenicu, povratnik i novinar napadnut od načelnika. Jučer je objavljeno da je tužilac prekinuo istragu, da nema namjeru da pokrene proces, da nema elemenata krivičnog djela. Jasna poruka protiv jednog zvaničnika treba da dođe s vrha, od predsjednika RS. Drugo, ovo se moglo prekršajno kazniti, policija je mogla izdati prekršajni nalog i kazniti novčano, i poslala bi se jasna poruka.

Jako je ozbiljno i u pitanju je veliki izazov kada je u pitanju država BIH, slučaj novinara Slobodne Bosne – bez obzira slagala se s njima ili ne, maksimalno želim zaštititi slobodu izražavanja, javno su obznanili da doživljavaju velike napade i pritiske, i da su izloženi jednoj kampanji medija pod kontrolom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Predsjednik Vučić je davao jasne znake u nekoliko navrata da obraća pažnju na način kako o tome izvještava Slobodna Bosna. Pozivam državne institucije, a naravno u skladu sa svojom funkcijom uradiću sve što mogu da uradim, da preduzmu mjere pred ovim izazovom. To se odnosi na one oni koji vode vanjsku politiku, dakle Predsjedništvo, Ministarstvo vanjskih poslova, ali i neke agencije za provedbu zakona da omoguće novinarima Slobodne Bosne pravo na rad. Šta ako krenu sutra za Srbiju i budu zaustavljeni na granici, hoćemo li se brukati do te mjere? Hoće li se država obrukati da će neko sutra od novinara izvještavati s protesta u Srbiji i biti uhapšen, doživjeti neke druge neugodnosti? Ne želim da predviđam na taj način, ne kažem da je država BiH svemoćna, daleko do toga da su odnosi BiH i Srbije na zavidnom nivou, ali moramo pokazati da ćemo uraditi sve što je u našoj moći.

N1

USK

Poznato ko je pretukao Arijana Jelenovića, unuka ratnog zločinca Fikreta Abdića Babe

Published

on

By

Jučer je u Velikoj Kladuši pretučen Arijan Jelenović, unuk ratnog zločinca Fikreta Abdića.

Kako smo i prenijeli, tuča se desila ispred frizerskog salona “Mirfo” u ulici Ibrahima Mržljaka, a povrijeđenom Jelenoviću je ljekarska pomoć prvo pružena u Domu zdravlja Velika Kladuša, a onda voljom porodice, je prebačen u bolnicu u Karlovcu (Hrvatska).

Portparol MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnan Beganović je objavio kakve informacije ima policija o napadu.

“Jučer poslijepodnevnim satima, negdje oko 13:40, u Velikoj Kladuši, došlo je do fizičkog obračuna, između dva lica – inicajala D. M. (1998. godište) i J. A. (1999.), rođen u Rijeci, Republika Hrvatska, nastanjen u Velikoj Kladuši, kojom prilikom, nakon sukobljavanja, lice J. A. je napustilo mjesto i uputilo se u dom zdravlja, gdje liječnik Doma zdravlja Velika Kladuša nije mogao kvalifikovati povrede na licu, tako da je isti prevezen, odnosno samoinicijativno napustio BiH i zaputio se u Karlovac, u bolnicu”, kazao je Beganović.

Naveo je da još uvijek nije poznato kako će se okvalifikovati ovo krivično djelo, jer nije poznat stepen povreda unuka ratnog zločinca.

“Ozljede još nisu dostupne organima gonjenja i Kantonalnom tužilaštvu. Pripadnici PS Velika Kladuša su izašli na lice mjesta i pronašli lice koje se sukobilo sa ozlijeđenim.

Nakon obavljanja razgovora, upoznat je tužilac, koji se još nije mogao očitovati o kvalifikaciji krivičnog djela, jer još nisu dostupne informacije o ozljedama napadnutog lica. Nakon pribavljanja liječničkog nalaza, tužilac će odrediti u kojem pravcu će se dalje voditi istraga u ovom predmetu”, dodao je portparol MUP-a USK.

Nastavi čitati

USK

Sud BiH odbio zahtjev SNSD-a za ponavljanje izbora u Bosanskom Petrovcu

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine donio je konačnu odluku kojom je odbijen zahtjev Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za ponavljanje izbora u općini Bosanski Petrovac. Ovim je potvrđen izbor Mahmut Jukića iz Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika općine, čime će Jukić zadržati poziciju na čelu općine naredne četiri godine.

Nakon skoro mjesec dana političkih tenzija i pravnih procesa, Sud BiH odlučio je da nema osnova za poništenje rezultata. SNSD, koji je uložio žalbu zbog navodnih nepravilnosti, sada nema daljih mogućnosti za pravno osporavanje.

Nemanja Davidović, aktuleni predsjedavajući Opštinskog vijeća Bosanski Petrovac u sazivu koji je još uvijek u mandatu, komentarisao je jučer ishod odluke Suda, navodeći dva moguća scenarija.

“Moguće su dvije stvari”, prva da Sud BiH prihvati žalbu i da CIK BiH preispita svoju odluku, a druga, ako Sud odbije žalbu, tada su pravne radnje gotovo završene i CIK će potvrditi izbore kakvi su sada – izjavio je Davidović.

Nakon odbijanja žalbe, dodao je da će SNSD Bosanski Petrovac razmotriti da li će učestvovati u radu Općinskog vijeća.

Davidović je ranije takođe ocijenio da rezultati ovih izbora “ne odražavaju volju naroda,” naglasivši potrebu za ozbiljnom analizom izbornog procesa.

Iz SDA Bosanski Petrovac su pozdravili odluku Suda BiH kojom se konačno omogućava načelniku Jukiću da započne novi mandat i nastavi s radom na projektima poboljšanja infrastrukture i kvaliteta života u općini Bosanski Petrovac.

“Nemanja Davidović svojim provokativnim javnim nastupom izaziva nacionalni naboj kod dobrog dijela građana Bosanskog Petrovca. Ja poručujem da ne želimo da se takva politika SNSD-a prenosi na Bosanski Petrovac i nivo Općinskog vijeća. Ovdje nikada nije bilo takvog nacionalnog naboja kao što je to sada davanjem nekorektnih izjava. To znaju i Bošnjaci i Srbi u Bosanskog Petrovcu. Mi smo jedna mala sredina, mi želimo da živimo zajedno”, izjavio je Mahmut Jukić.

Nastavi čitati

USK

Kako da garantuju sigurnost građanima kad su i sami nesigurni: Sindikat policije USK traži novu opremu, tehničku zaštitu, obuku policajaca…

Published

on

By

Sindikat će tražiti izmjenu Pravilnika o nošenju službenog oružja, budući da trenutni propisi ne dozvoljavaju policijskim službenicima da nose oružje van službe

Upravni odbor Sindikata policije Unsko-sanskog kantona izrazio je danas zabrinutost zbog stanja sigurnosti i zaštite policijskih službenika u ovom kantonu. Povod za konferenciju za medije bile su brojne reakcije predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti, te Ministarstva unutrašnjih poslova USK nakon nedavnog tragičnog događaja u Policijskoj stanici Bosanska Krupa.

Predstavnici sindikata istaknuli su da je nakon ovog incidenta fokus uglavnom bio na traženju odgovornosti i propusta policijskih službenika, dok se zanemarilo pitanje njihove opremljenosti, obučenosti i uslova rada.

Stara oprema

Kako su naveli, ključni problemi sa kojima se suočavaju uključuju zastarjelu opremu, dugogodišnje odlaganje nabavke uniformi, kao i oružje koje se nije obnavljalo više od dvije decenije.

“Trostruko ubistvo, uključujući dva profesora u školi u Sanskom Mostu i policajca u Bosanskoj Krupi, trebalo je biti alarm za ozbiljnu analizu stanja sigurnosti u USK. Stoga ćemo zatražiti vanrednu sjednicu Skupštine USK kako bismo pokrenuli ovo pitanje”, izjavio je Mirsad Mahmutović, predsjednik Upravnog odbora Sindikata policije USK.

U Sindikatu planiraju i inicijativu preko Unije samostalnih sindikata FBiH za donošenje posebnog zakona o zaštiti na radu policijskih službenika, izdvojenog od općeg Zakona o zaštiti na radu, koji bi posebno tretirao policajce, njihovu sigurnost i zaštitu.

Traže tehničku zaštitu

Također, zatražit će uključivanje Vijeća za zaštitu na radu pri Federaciji BiH, koje okuplja predstavnike Vlade, poslodavaca, sindikata i stručnjaka za sigurnost na radu.

“Od poslodavca tražimo hitnu nabavku uniformi, opreme i oružja, kao i tehničku zaštitu objekata u kojima policija radi, uključujući adekvatan video-nadzor i osvjetljenje”, naglasio je Mahmutović.

Izmjena pravilnika

Osim toga, Sindikat će tražiti izmjenu Pravilnika o nošenju službenog oružja, budući da trenutni propisi ne dozvoljavaju policijskim službenicima da nose oružje van službe, uprkos sve češćim napadima na njih i njihovu imovinu.

Također, planiraju pokrenuti inicijativu za izmjene Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta kako bi se popunila upražnjena radna mjesta i omogućilo zapošljavanje novih kadrova.

Naime, više od polovine trenutnog sastava Policije USK stiče pravo na penziju u naredne dvije godine.

Obuka policajaca

Predstavnici sindikata zaključuju da je potrebna i obuka policajaca, teorijska i praktična, s fokusom na zaštitu ličnosti, objekata i pravilno rukovanje vatrenim oružjem.

“Naš cilj je obezbijediti sigurnije uslove za policajce i poboljšati nivo zaštite i sigurnosti koju pružaju građanima Unsko-sanskog kantona”, zaključio je Mahmutović.

Nastavi čitati

Najčitanije