Connect with us

BiH

Kako je govorio Karadžić 9. januara ‘92: Nema toga ko će uvesti nezavisnu BiH dalje od Kozije ćuprije

Published

on

Na današnji dan 9. januara 1992. godine u sali sarajevskog hotela Holiday Inn ratni zločinac Momčilo Krajišnik je ispred skupštine srpskog naroda u BiH proglasio Republiku srpskog naroda Bosne i Hercegovine. Ovim činom srpsko vodstvo u BiH je odabralo put podjele zemlje, koji je rezultovao ratom, zločinima i u konačnici genocidom.

Iako se vrlo često u pojedinim propagandnim krugovima za rat u BiH i reakciju srpskog stanovništva okrivljuje referendum o nezavisnosti ili ubistvo “starog svata”, evidentno je da je srpsko vodstvo mnogo ranije krenulo u proces razbijanja države koji je kulminirao ratom.

Paradržavna institucija skupštine srpskog naroda u BiH je osnovana 24. oktobra 1991. godine nakon što je 14. oktobra iste godine u skupštini BiH donijet Memorandum o nezavisnosti BiH. Istog dana predsjednik SDS-a ratni zločinac Radovan Karadžić je za govornicom skupštine otvoreno prijetio nestankom bošnjačkog naroda.

Nešto kasnije 9. i 10. novembra 1991. godine skupština srpskog naroda je održala plebiscit na kojem je građanima srpske nacionalnosti postavljeno pitanje da li su saglasni da srpski narod ostane u zajedničkoj državi Jugoslaviji sa Srbijom, Crnom Gorom, SAO Krajinom, SAO Slavonijom, Baranjom i Zapadnim Sremom, te drugim koji se za taj ostanak izjasne. Većina je glasala za.

Pod izgovorom ugroženosti srpskog naroda u budućoj nezavisnoj BiH, skupština srpskog naroda u BiH je 9. januara 1992. godine održala sjednicu na kojoj se trebala donijeti odluka o proglašenju srpske nacionalne paradržave po uzoru na Republiku Srpsku Krajinu koja je osnovana na okupiranim dijelovima Hrvatske u decembru 1991. godine.

Zamjenik predsjedavajućeg skupštine Vojislav Maksimović je tada govorio kako “muslimansko-hrvatska koalicija” ignoriše volju srpskog naroda i dodao kako Srbi nikada neće pristati da žive u nezavisnoj BiH.

Milutin Ajadnović jedan od zastupnika je rekao kako je proglašenje Republike srpskog naroda u BiH korak ka “zavetovanju da svi Srbi žive u jednoj državi” te da je ona zapravo korekcija onoga što nije učinjeno 1918. i 1945. godine.

Ratni zločinac, Radoslav Brđanin se također obratio i kazao kako kako su iz “muslimansko-hrvatske koalicije toliko zaslijepljeni da vole svoju državu da vide sa Trebevića nego zajedničku do Moskve” te kako je vrijeme da “oni mole nas, jer mi smo jači”. Milorad Bojović je kazao kako su oni koji su komšije Srbima “bili i ostali protiv zajedničkog života” te da je “Muslimanima bliži Irak nego Srbima iz BiH Srbija”.

Buduća predsjednica RS-a i još jedna u nizu prisutnih osuđenih za ratne zločine, Biljana Plavšić se također obratila prisutnima.”Ni jedan Srbin koji u sebi ima makar i malo časti nije se usudio da pljune na kosti miliona svojih predaka, ali i današnjih žrtava palih za zajednički život svih Srba u jednoj državi. Osim toga ni jedan Srbin koji i malo drži do svog nacionalnog identiteta ne može pristati da bude pretopljen u bezimenog građanina u Bosni i Hercegovini”, kazala je Plavišć.

Ratni zločinac i monstrum iz Vogošće Jovan “Joja” Tintor je također bio jedan od govornika na osnivačkoj skupštini i tada je kazao kako mu nije jasno kako “jedna nacionalna manjina ‘Bošnjaci’ želi državu kada je preko 65 posto teritorije srpsko”

“Bosna i Hercegovina je bila i ostala srpska zemlja, a ovo danas to samo i zvanično potvrđujemo. Zato braćo i sestre ja vam čestitam našu novu državu i vjerujem da svi sa mnom dijelite mišljenje da je vrijedilo za ovaj dan živjeti”, dodao je zločinac Tintor.

Ratni zločinac Radovan Karadžić je imao najduže obraćanje na ovoj sjednici u kojemu je iznio nekoliko indirektnih prijetnji drugim narodima u BiH.

“Što se Jugoslavije tiče od volje im. Mi svoju volju imamo i možemo da je provedemo. Imamo načina. Nema toga ko će uvesti dalje od Kozje ćuprije nezavisnu Bosnu i Hercegovinu. Na Palama je to Jugoslavija”, kazao je Karadžić.

Nikola Koljević, osumnjičeni za ratne zločine, koji je izbjegao pravdu počinivši samoubistvo 1997. godine, se u svom izlaganju 9. januara osvrnuo na “historijske nepravde” načinjenim prema Srbima.

“Govoriti kao što se danas u Bosni i to sa najviše nešto govori u ime Srba, da je za njih bolja država Bosna nego Jugoslavija, nije samo nedemokratski već je i neprijatno. Ko uopšte ima pravo da govori u ime drugog i to zove demokratijom!? Srbi su, kao što se zna stari narod i nepristojno je kada mlađi starijem boguje. Zašto samo Srbi jedini od svih naroda na ovim prostorima ne bi imali pravo da se okupe ako se već stvaraju nove države na nacionalnom principu? Ja zaista ne vidim zašto”, rekao je tada Koljević.

Već narednog 10. januara Predsjedništvo BiH je ocijenilo da je proglašenje “Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine protivustavan akt bez pravnih posljedica”. Prvog marta održan je referendum na kojemu se većina građana BiH opredijelila za nezavisnu i suverenu državu. Ubrzo nakon toga 1. aprila 1992. godine ulaskom Arkanovih zločinaca u Bijeljinu čime je i zvanično počeo krvavi rat i agresija na BiH.

Kompletan stenogram sa skupštine srpskog naroda u Bosni i Hercegovini održane 9. januara 1992. godine možete pročitati ovdje.

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Continue Reading

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Continue Reading

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Continue Reading

Najčitanije