BiH
Kako je Schmidt poređenjem sebe sa carem Franjom Josipom ponizio stanovnike Bosne i Hercegovine
Visoki predstavnik Christian Schmidt dao je intervju za bh. izdanje Večernjeg lista, u kojem je izrekao nekoliko rečenica koje se mogu smatrati skandaloznim pa čak i uvredljivim za stanovnike Bosne i Hercegovine.
“Car Franjo Josip koji je vladao ovdje jednom je rekao: ‘Bio sam dobar vladar ako su svi moji narodi podjednako nezadovoljni'”, rekao je Schmidt objašnjavajući odluku o nametanju Izbornog zakona, a prije toga je u stilu kolonijalnih upravnika 19. stoljeća rekao kako “U ovoj zemlji jednostavno se mnogo priča okolo, a malo se donose odluke”.
Problem sa ovim Schmidtovim komentarima su da oni ne odgovaraju političaru 21. stoljeća koji je imenovan da nadgleda demokratske procese i interveniše kako bi se ojačala demokratska struktura zemlje, a ne da koristi retoriku koja puno više odgovara davno prošlom vremenu kolonijalnih upravnika.
Za citirati cara monarhije koja je na silu protivno volji stanovnika zemlje okupirala Bosnu i Hercegovinu, a zatim je 40 godina posmatrala kao svoju koloniju, a njene stanovnike puno manje vrijednim zaista treba puno hrabrosti i malo političke pameti.
Ne ulazeći u historijsku ocjenu lika cara Franje Josipa, činjenica je da je Austro-ugarska monarhija Bosnu i Hercegovinu osvojila nakon tri mjeseca krvavih borbi i da je njena vladavina i pored napretka bila ipak imala obilježja kolonijalne uprave, a neki političari tog vremena su tako i posmatrali Bosnu i Hercegovinu.
Također, problematično je to da upravo pod vladavinom Franje Josipa stanovnici Bosne i Hercegovine nisu imali ista prava kao i ostali stanovnici Austro-ugarske monarhije, a sada mnogi prigovaraju da svojim izmjenama Schmidt produbljuje nejednakosti unutar Bosne i Hercegovine.
Druga problematična stvar je ta što Schmidt citira apsolutističkog cara, koji zaista jeste bio vladar, ali Schmidt je očito zaboravio da on nije vladar Bosne i Hercegovine, nego službenik sa mandatom kojeg mu je dodijelila Međunarodna zajednica.
Čak i izjava “U ovoj zemlji jednostavno se mnogo priča okolo, a malo se donose odluke”, u sebi ima jake refleksije austro-ugarskog kolonijalnog sentimenta. Postoji priča kako kada je raspravljano o formiranju bosanskog sabora i ovlastima koje će imati, komentar iz Beča i Budimpešte bio da stanovnici Bosne i Hercegovine vole puno pričati, pa im treba dati nešto gdje će pričati, a neće imati velike ovlasti.
Konačno, u citiranju Franje Josipa, Schmidt je pokazao političku nezrelost u odnosu na visokog predstavnika Paddya Ashdowna. Dok je Ashdown na prozivanja da Bosnom i Hercegovinom upravlja kao indijski maharadža reagovao apsolutnim odbacivanjem takvih tvrdnji, Schmidt se dobrovoljno poziva na neko prošlo doba.
“Ne. Zato sam rekao da je ova usporedba besmislena. Dopustite mi da vam nešto objasnim; britanski Raj imenovao je sam sebe i odredio vlastite službene ovlasti. Prije svega, opredijeljeni smo za narod BiH. Kad nas zamole da odemo, mi ćemo to i učiniti. Mi smo dio mirovnog procesa na koji se međunarodna zajednica obvezala. Drugo, Raj je crpio prirodna bogatstva Indije i koristio ih za dobrobit Britanije u 19. stoljeću. Kao što sam rekao, mnogo smo uložili u BiH. Treće, britanski Raj pokušao je ostati u Indiji što je duže moguće. Objavili smo Plan provedbe misije OHR-a u kojem je navedeno što treba učiniti prije nego što pređemo vlastima BiH”, odgovorio je 2003. godine Ashdown na novinarsko pitanje da li se osjeća kao indijski maharadža u Bosni i Hercegovini.
Prema tome Schmidt je prije dolaska u Bosnu i Hercegovinu trebao malo više posvetiti se proučavanju historije ove zemlje, a sada u najmanju ruku duguje izvinjenje zbog izjava koje su na ivici toga da budu označene kao rasističke.
Čak ni ovo nisu svi problemi u Schmidtovom intervjuu.
“Ja sam racionalni Nijemac. Prvo, treba nam biti jasno da nećemo stvoriti raj u BiH. Drugo, Hrvati nisu totalno potisnuti. Treće, i Bošnjaci ovdje žive i trebaju živjeti. Ja bih se radovao da svi oni koji vide neke prednosti ili mane o tome razgovaraju”, rekao je Schmidt.
Čak i ako ne bi problematizovali rečenicu “Ja sam racionalni Nijemac”, a i za nju bi se imalo mnogo toga prigovoriti. U ostatku spominjući samo Hrvate i Bošnjake, bez trećeg konstitutivnog naroda – Srba, nameće se pitanje da li je Schmidt imenovan kao visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu ili visoki predstavnik za odnose Bošnjaka i Hrvata.
klix
BiH
Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”
Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.
Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.
“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.
Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.
BiH
Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”
Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).
Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.
BiH
Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima
On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.
“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.
Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.
“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.
Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.
Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.
BiH
Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”
BiH
Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.
Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Posebna pažnja za djecu
Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.
Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.
S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.
Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.
Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.
Socijalno zbrinjavanje
Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.
Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.
U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.
Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.
– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.
BiH
Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?
-
Cazinprije 21 sat
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 22 sata
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 22 sata
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 22 sata
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
BiHprije 22 sata
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
-
Smrtovniceprije 21 sat
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad
You must be logged in to post a comment Login