Kako se približava ovaj mubarek mjesec , u nama se javlja želja za postom i ibadetom. Već zamišljamo ljepote zajedničkih iftara, vrućih somuna, iščekivanja ezana, radosnih teravija. Da bi mjesec ramazan, bio što ljepši u vašim kućama, mi vam preporučujemo da sa svojim ukućanima, uradite sljedeće:
– Održavanje porodičnog sastanka. Da, čitava porodica, prije ramazana, potrebno je da se okupi kako bi se razmatralo o pripremama za ramazan. Potrebno je da se napravi dnevni red a tokom sastanka, da se vodi zapisnik. Svaki član porodice, treba da predloži svoje mišljenje i prijedloge u vezi ramazanskih aktivnosti. Roditelji moraju da uvažavaju mišljenja svoje djece i obrnuto. Ovaj sastanak je potrebno održati, jer je Poslanik, a.s., uvijek muslimane unaprijed podsjećao na dolazak ramazana i važnost pripremanja za njega. Rekao je naš Poslanik, a.s.,:“ Došao vam je ramazan, mjesec berićeta. U njemu vas Allah prekriva pa spušta milost, briše grijehe i prima molbe. Uzvišeni Allah posmatra vaša natjecanja u njemu i s vama se diči kod Njegovih meleka. Pa zato pokažite Allahu da ste dobri, jer nesrećnik je onaj kome u ovom mjesecu bude uskraćena Allahova milost“.
– Na tom sastanku, kao porodica, treba da dogovorite između ostalog sljedeće: ko će da budi na sehur, obavljanje namaza, učenje Kur’ana, pomaganje oko iftara (posebno djevojčice), odlazak do trgovine po namirnice za iftar, iščekivanje iftara i praćenje kandilja, odlazak na teraviju.
– Jedno od pitanja koje treba da se razmatra na sastanku, jeste i post djece. Pošto su dani dugi, a ljetni je period, porodica treba da donese odluku, da oni koji su punoljetni i zdravi, poste čitav ramazan a djeca, za njih treba da se donese posebna odluka koju moraju svi poštovati. Pošto mlađa djeca, ne mogu a nisu ni obavezni postiti čitav mjesec, onda bi roditelji trebali da naprave plan posta za svako dijete. Djeca koja svojim uzrastom mogu da izdrže nekoliko dana posta, neka izaberu koje će dane postiti, recimo, možda na početku, u sredini i na kraju, pred bajram. Dalje, mala djeca, koja ne mogu da izdrže čitav dan, onda oni treba da poste nadošivanjem (pola dana poste pa jedu malo, pa nastave post do iftara). Ona djeca koja vole slatkiše, neka poste tako, što će sve jesti, osim slatkiša. Ako neko dijete u porodici voli meso, ribu ili neko povrće, neka čitav ramazan posti, tako što će jesti sve, osim one hrane koju baš voli. A s druge strane, ne mora kod djece male, post biti odricanje od jela i pića, neka djeca mogu da poste i odricanjem od kompjutera, tako što će, od zore pa do akšama, sebi zabraniti kompjuter a više učiti Kur’an i obavljati namaz u džamiji.
– Jedna od odluka, koja mora biti usvojena jednoglasno, jeste da se na kraju ramazana, djeci daruju pokloni, zato što su postili. Ovako su radili i prijatelji Poslanika, a.s. Rubei’ja, kćerka od Muaviza, znala je govoriti da su navikavali djecu na post tako da ako bi neko od njih zaplakao tražeći hranu davali bi im igračke koje su pravili od vune kako bi ih zabavili do iftara.
– Na porodičnom sastanku, roditelji trebaju zadužiti svoju djecu, da svaku noć pred iftar upućuju Allahu, dž.š., dove, jer u tim trenutcima se dova ne odbija a posebno od djece. Za svaku noć, posebna dova. Ponedjeljak – dova za roditelje, utorak – dova za siromašne i bolesne, srijeda – dova za komšije, četvrtak – dova održavanje rodbinskih veza, petak – dova za oprost grijeha, subota dova za potlačene, izbjeglice, nedjelja – dova za primanje posta, namaza, učenja Kur’ana.
– Dogovor oko obilježavanja mubarek noći Bedra. Nakon povratka iz džamije, bilo bi lijepo da djeca svojim roditeljima, naprave program i prepričaju čitav događaj oko bitke na Bedru, pouke i poruke.
– Planiranje oko obilježavanja najbolje noći, Lejletu-l-kadra. Obavezan odlazak u džamiju a nakon džamije, noć provesti u ibadetu. Bilo bi lijepo, da se ukućani dogovore oko dova, koje će dove tu noć najviše da uče. Roditelji, trebaju podučiti djecu riječima zikra, istigfara i sl.
– Ako neko od ukućana, posebno neko od djece ili omladine, zna učiti u Kur’anu, da tokom ramazana poruči hatmu i da je na kraju pokloni svojim umrlima.
– I na kraju, kao zaključak, porodica mora jednoglasno usvojiti, da iz ramazana trebaju svi izaći bolji, zdraviji, Allahu draži i sa oproštenim grijesima, kako bi bajram dočekali što veseiliji i ljepši.
Ramazan šerif mubarek olsun!
Izvor : Za Akos.ba piše: Saudin Cokoja
You must be logged in to post a comment Login