Connect with us

BiH

Kazne od 100 do 300 KM, policajac mi je rekao: ‘Šta bi bilo da ja dođem u Sarajevo i mašem srpskom zastavom’

Published

on

Dodaje su da su im nalozi uručeni zbog počinjenog prekršaja “Svađa, vika, vriska i nepristojno ponašanje” iz člana 7. Zakona o javnom redu i miru.

“Prilikom obavljanja redovnih poslova i zadataka, policijski službenici, u Banjaluci u ulici Manjačkih ustanika izvršili su zaustavljanje i kontrolu sedam putničkih vozila i tom prilikom uočili da su na vozilu marke Renault kojim je upravljalo lice A.S., vozilu marke BMW kojim je upravljalo lice A.A. i vozilu marke Škoda kojim je upravljalo lice E.M. istaknute ratne zastave Armije Republike BiH, čime su navedena lica nepristojnim ponašanjem i isticanjem simbola počinili navedeni prekršaj”, navodi se u saopćenju policije, piše Source.

O događaju je obavješten dežurni sudija Osnovnog suda u Banjaluci – Odjeljenje za prekršaje.

Za ovaj prekršaj, navodi se, predviđena je kazna od 100 do 300 KM.

Kako smo dobili zastavu?

Zastava Republike Bosne i Hercegovine usvojena je 1992. godine nakon sticanja nezavisnosti od bivše Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (SFRJ) i predstavljala je državni simbol međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine nakon što je Predsjedništvo RBiH 24. februara 1993. godine donijelo odluku o tekstu Ustava koji je postao pravosnažan 14. marta 1993. godine. Zastava koja je potvrđena Ustavom Republike Bosne i Hercegovine (Članom 8.), u zvaničnoj upotrebi bila je od 1992-1998. godine kada je usvojena nova zastava Bosne i Hercegovine.

Pitanje aktuelne zastave Bosne i Hercegovine nije rješavano mirovnim sporazumom 1995., kojim je konstituirana današnja Bosna i Hercegovina već je BiH novu zastavu dobila 4. februara 1998. godine. Obzirom da se tadašnja aktuelna vlast nije mogla dogovoriti oko toga kako bi trebala izgledati zastava BiH, Visoki predstavnik za BiH, Carlos Westendorp odbacio je, kako je tada saopšteno, “sve autohtone” prijedloge bh. političara te iznio nekoliko “neutralnih prijedloga” za koje zastupnici Parlamentarne skupštine BiH ponovno nisu uspjeli prikupiti potrebnu većinu, obzirom na suzdržanost svih zastupnika SDS-a i HDZ-a. Zbog toga je Westendorp donio Odluku o nametanju Zakona o zastavi BiH kojom je proglasio sadašnju zastavu.

Ustav Republike Bosne i Hercegovine iz 1993. godine na svojevrstan način demantuje navode ‘nacionalnog vrijeđanja’, obzirom da se u odjeljku Ustava koji detaljno pojašnjava šta i koga su predstavljali tadašnji državni simboli govori i o zajamčenoj ravnopravnosti naroda na koje se odnosi.

“U Republici Bosni i Hercegovini zajamčena je ravnopravnost naroda Bosne i Hercegovine i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive. (…) Narodima Bosne i Hercegovine — Hrvatima, Muslimanima, Srbima i pripadnicima drugih naroda koji u njoj žive obezbjeđuju se uslovi za afirmaciju nacionalnih vrijednosti i za slobodno ispoljavanje nacionalnih osobenosti u skladu sa potrebama zajedničkog života. (…)U skupštinama društveno-političkih zajednica, organima koje one biraju, Predsjedništvu Republike Bosne i Hercegovine i drugim državnim organima obezbjeđuje se srazmjerna zastupljenost naroda Bosne i Hercegovine i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive. (…) U Republici Bosni i Hercegovini u službenoj upotrebi je srpskohrvatski odnosno hrvatskosrpski jezik ijekavskog izgovora. Oba pisma — latinica i ćirilica su ravnopravna. (…) Grb Republike Bosne i Hercegovine je štitastog oblika, plave boje, podijeljen na dva polja dijagonalnom gredom bijele boje sa po tri ljiljana zlatnožute boje u svakom polju.”

Šta kaže struka?

Entitetske policije su u proteklih nekoliko godina više puta kaznile građane koji su isticali zastave naroda, entiteta ili bivše države. Ove kazne izdavane su na osnovu prekršajnih naloga zbog izazivanja nacionalne netrpeljivosti ili vrijeđanja na nacionalnoj osnovi, ali pravni i sigurnosni eksperti upozoravaju da je ovakvo postupanje policije proizvoljno i nezakonito.

Emir Burina kažnjen je novčano jer je nedaleko od Sarajeva, na teritoriji Republike Srpske, razvio zastavu Republike BiH. U junu 2020. godine, Burina se fotografisao sa istaknutom zastavom Republike Bosne i Hercegovine na području vrela Miljacke zbog čega je kažnjen sa 200 konvertibilnih maraka.

“Smatrajući da sam u Bosni i Hercegovini, otišao sam na vikend da posjetim i vidim vrelo Miljacke. Zastavu sam uzeo od planinara koji su bili tu i koje sam sreo na izvoru”, rekao je Burina za Birn.

Kažu mi da sam kažnjen. Javljam se u stanicu dežurnom policajcu i pokažem kovertu. On me stavlja na čekanje oko 25 minuta ispred, gledajući me kroz stakleni portal. Poslije me pozvao u kancelariju gdje su bile još dvije osobe. Tu je poveo informativni razgovor gdje su bili i malo drski. (…) Kaznu sam platio jer sam imao poslovni put”, ispričao je tad Burina.

Otkrio je da mu je teško palo što su policajci MUP-a RS napisali da je BiH takozvana država.

– Policajci su bili malo i nepristojni. Kada sam im rekao da mi nije bila namjera nikoga uvrijediti, jedan od njih mi je rekao: “Šta bi bilo da ja dođem u Sarajevo i ispred Vječne vatre mašem srpskom zastavom.” Ali ja nisam mahao, nisam bio u gradu, na kraju krajeva, zašto legitimna zastava moje zemlje nekoga vrijeđa – kazao je na kraju Barina.

“Ovi događaji se sankcionišu kao prekršaj po Zakonu o javnom redu i miru iz člana 8., vrijeđanje na nacionalnoj osnovi, istakli su u MUP-a RS.

Stručnjak za ustavno pravo Kasim Trnka smatra da svako ko ima problem sa policijom zbog isticanja zastave Republike Bosne i Hercegovine treba da uzme advokata i pokaže “koliko je sve skupa to besmisleno”.

“To bi svaki sud oborio. Nema nikakvog osnova da se progone zbog toga. To neko može misliti da je to povreda ili izazivanje nacionalne i vjerske mržnje, ali isticanje zastave s ljiljanima, navodno da je to ratna zastava Bošnjaka – to nije tačno. U Ustavu RBiH, međunarodno priznate države, tačno je utvrđeno da država ima grb i zastavu. Tačno je opisan izgled tog grba i zastave – bijela zastava sa grbom na sredini. Dakle, to je jedan legalan i legitiman simbol jedne države koja je bila međunarodno priznata. Tvrditi da to izaziva nacionalnu i vjersku mržnju nema nikakve osnove”, kazao je Trnka, prenosi Birn.

Trnka smatra da bi građani BiH trebali sve predmete koji se tiču kazni zbog isticanja zastava voditi do Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.

“Siguran sam da bi dobili takvu parnicu i da bi to bio primjer da se ne mogu poduzimati takve radnje te da to bude akt pomirenja među narodima u BiH, tvrdi Trnka, te ističe da ne bi trebalo da trobojka bude sankcionisana, ako je to trobojka koja je predviđena propisima Republike Srpske. To se mora poštovati”, zaključio je Trnka.

Adnan Bajrić je zajedno sa Sejfudinom Tokićem u Banjoj Luci, prilikom pokušaja održavanja konferencije za medije povodom godišnjice prijema BiH u Ujedinjene nacije, istakao zastavu Republike Bosne i Hercegovine. Tada su on i Tokić privedeni, a potom i optuženi zbog, kako je navedeno u saopćenju Okružnog tužilaštva u Banjoj Luci, djela izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti.

Mješanje  zastava

Zastava Armije Republike Bosne i Hercegovine izgleda ovako:

Zastava Republike Bosne i Hercegovine usvojena je 1992. godine, a u zvaničnoj upotrebi bila je od 1992. do 1998. godine, kada je usvojena nova zastava Bosne i Hercegovine. Zastava RBiH izgleda ovako:

Obje navedene zastave zasnovane su na grbu dinastije Kotromanić. Među njima, jasno je, postoje sličnosti. Ipak, zastave se međusobno razlikuju u više elemenata. Na zastavi Armije Republike Bosne i Hercegovine jasno se ističe da je ona simbol ove oružane formacije te se, za razliku od zastave Republike BiH, iza grba sa ljiljanima nalaze dva ukrštena zlatna mača.

BiH

Maštarije Dodikovog lobiste iz Amerike: ‘Ide bolje vrijeme za RS dolaskom Trumpa, evo vam dokazi’

Published

on

By

Dodikov lobista u Washingtonu Obrad Kesić kazao je da su Srbija i bosanskohercegovački entitet RS u boljoj poziciji dolaskom na vlast novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa i da bi mogao da popusti pritisak EU na njih.

Kesić je u prilog tome naveo ‘činjenicu’ da je mađarski premijer Viktor Orban, koji je prijatelj i entitu RS i Srbiji, ujedno i važan Trumpov partner u Evropi, te da je pomogao RS dok ju je Biden gušio.

 

“Može se očekivati pozitivan odnos Trumpa prema RS i Srbiji jer su one jedine u Evropi sve vrijeme zagovarale mir u Ukrajini, dok se EU zalagala zapravo za nastavak rata. Dolaskom Trampa, ta priča o miru postaje ključna, čime se smanjuje i pritisak EU na Srbiju i RS”, ocijenio je Kesić.

On tvrdi da u SAD-u postoje pritisci da se ukine Bidenova uredba o sankcijama Naftnoj industriji Srbije zbog povećanja cijena nafte u samoj Americi, ali i zbog obećanja Trumpa da će riješiti rat u Ukrajini, što podrazumijeva i ukidanje sankcija.

 

“Sankcije ne mogu opstati i očekujem da se relativno brzo riješi to pitanje. Trump može jednostavno da ih ukine, posebno one koje se tiču nacionalne sigurnosti, rekao je Kesić.

Govoreći o pitanju Kosova i sankcijama koje je bivša američka administracija uvela, Kesić je naveo da “taj dio svijeta neće biti prioritet Trumpove administracije, te da je dolaskom Trumpovog saradnika Richarada Grenella, Beograd postao glavni partner Amerike na zapadnom Balkanu”.

Priština je izgubila status miljenika, a ni susjedima Srbije to nije odgovaralo. Srbija je sada u još boljoj poziciji jer je Grenell dobio važno mjesto u novoj administraciji, zadužen za krizna područja, rekao je Kesić.

“Ako se Grenell uključi, to će biti siguran znak da se momentum seli u Beograd. Stvari se mijenjaju u korist Srbije i RS. Grenell se može pojaviti u ovom području i stvari se mogu ubrzati mijenjajući balans snaga u pregovorima”, rekao je Kesić u razgovoru za beogradske režimske medije.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Njemački vojnik objavio snimak iz Bosne i Hercegovine, burne reakcije zbog pjesme u pozadini

Published

on

By

Njemački vojnik Marcel Bohnert, koji je kao pripadnik EUFOR-a obavljao redovne misije u Bosni i Hercegovini, izazvao je veliki broj negativnih reakcija nakon što je na društvenoj mreži TikTok objavio video snimke svojih obilazaka zemlje. Na snimkama, vojnik prikazuje mjesta na kojima su počinjeni neki od najtežih zločina tokom ratnih sukoba, uključujući Vlasenicu, u kojoj je ubijeno ali i otjerano na hiljade Bošnjaka.

Iako je video prvobitno izazvao interes zbog dokumentiranja važnih lokacija, pažnja je brzo preusmjerena na pozadinsku muziku koju je vojnik odabrao. Naime, za zvučnu podlogu koristi staru nacionalnu srpsku pjesmu, koja datira iz 19. stoljeća, a mnogi korisnici društvenih mreža smatraju da je ovo čin provokacije. Posebno je šokantno to što je pjesma korištena u video snimci koja prikazuje Vlasenicu, gdje je tokom rata počinjen masakr nad Bošnjacima. Za mnoge, povezivanje ove pjesme sa takvim stratištima smatra se duboko uvredljivim i nepoštovanjem žrtava.

Riječ je o srpskoj narodnoj pjesmi „Rasti, rasti, moj zeleni bore“ je zapisana u 19. vijeku u selu Nerodimlju gdje su stolovali Nemanjići. A odnosi se na dva stara stabla bora-munike jedan rukosad kralja Milutina a drugi cara Dušana. Ovom pjesmom se veličaju srpskog kralja Milutina i car Dušan.

Reakcije na TikToku i drugim društvenim mrežama nisu izostale – korisnici su izrazili ogorčenje i pozvali nadležne vlasti da se pozabave ovim incidentom, smatrajući ga neosjetljivim i uvredljivim. Kritičari ističu da ovakve objave mogu izazvati nove tenzije u već osjetljivim odnosima među narodima na Balkanu.

Marcel Bohnert je bio raspoređen i kao dio operativnih snaga kao vođa grupe na Kosovu (1999./2000.). Poznavalac je historije na ovim prostorima što isključuje slučajnost pri odabiru navedene pjesme.

Podsjećamo u gradu Vlasenici i svim pripadajućim naseljima ove općine, kao i u sigurnoj zoni UN-a Srebrenica u kojoj su preživjeli Bošnjaci Vlasenice potražili spas, srpske snage su ubile oko 2.600 Bošnjaka. Od tog broja u sigurnoj zoni UN-a Srebrenica ubijeno je oko 1100 Bošnjaka.

Od ukupnog broja Bošnjaka Vlasenice (18.727) srpske snage su prisilno protjerale oko 16.000 Bošnjaka, uništeno je svih 25 vjerskih objekata Bošnjaka koji su predstavljali glavni simbol vjerske i kulturne pripadnosti ove nacionalne grupe.

Oko 700 žena iz Vlasenice izloženo je najtežim oblicima torture, a veliki broj njih je silovan.

Kroz logor Sušica prošlo je više od 8.000 Bošnjaka, od ukupno 14.037 punoljetnih stanovnika Bošnjaka, sa pravom glasa, koliko ih je bilo na području općine Vlaseenica 1991. godine, 6 godina kasnije, dakle, 1997. u Vlasenici je živjelo samo 7 punoljetnih Bošnjaka.

Dakle, 14.030 punoljetnih stanovnika općine Vlasenica muslimanske nacionalnosti je ubijeno ili prisilno protjerano.

Video možete pogledati OVDJE.

Nastavi čitati

BiH

Radnici bh. firme će dobiti plate nakon 20 godina

Published

on

By

Radnici kompanije BNT-TMiH Novi Travnik dobit će novac koji im se duguje već duže od 20 godina.

“Kompanija BNT-TMiH Novi Travnik ovih dana, između ostalih, zapošljava generaciju rođenu 2006. godine. Zašto je ovo bitno? Danas sam potpisao sporazum o isplati neisplaćenih plata sa predstavnicima radnika kojima je u periodu 2002. – 2005. godine neko odlučio isplaćivati samo pola plate. Da dobro ste pročitali! Ova nepravda se desila prije više od 20 godina”, kazao je direktor kompanije Besim Belegić, piše BiznisInfo.

Više od 20 godina se čekalo da se isplate ova potraživanja. Do kraja godine preduzeće će u ovu namjenu izdvojiti nešto preko milion KM i izmiriti zaostale plate za 56 radnika.

“Ako se prisjetimo vidjet ćemo da su tada na vlasti bili isti oni koji danas napadaju, podmeću svoj nerad i slobodno mogu reći bezobrazluk nama koji želimo da popravimo sve ono što su oni uništavali . Premijeru Nerminu Nikšiću i ministre Vedranu Lakiću hvala za veliku podršku koju dajete kako meni lično tako i BNT-TMiH. Ma koliko vas napadali, davanjem saglasnosti za isplatu ovih potraživanja, još jednom ste pokazali da ste ljudi koji su potpuno posvećeni borbi za opstanak naših preduzeća kao i ostvarivanje prava bivših i sadašnjih radnika BNT-TMiH ali i drugih preduzeća. Radnici će to znati cijeniti jer radnici pamte”, zaključio je Belegić.

Nastavi čitati

BiH

Šarović otkrio šta mu je Dodik rekao: “Podigao bih i vojsku i policiju i sve, ali neću u zatvor”

Published

on

By

Šarović o sankcijama: „RS trpi zbog Dodika! Ako mu mečka zakuca na vrata, da li će se onda igrati ili će nešto drugo da čini? Ako se usudi da bilo šta napravi, to je kraj njegove karijere. Oni koji maštaju o Dejtonu 2, o mirnom razdruživanju – u zabludi je. Cijela BiH je leglo najveće moguće javne korupcije u Evropi. To je jedno opće čerupanje svega javnog i društvenog. To je plod pljačke! Pljačka se sa svih mogućih nivoa i to je nevjerovatno…“
Nastavi čitati

BiH

Klanjana dženaza Senadu Smajiću kojeg su pretukli na humanitarnoj večeri

Published

on

By

Nakon fizičkog obračuna više osoba, život je tragično izgubio 66-godišnjak, koji je inače svoj životni i radni vijek proveo u Sloveniji i Njemačkoj, a svoju penziju planirao dočekati u Miričini kod Gračanice.

Senad Smajić je bio uzoran građanin. 40 godina je proveo na terenu u Sloveniji i Njemačkoj gdje je upoznao veliki broj prijatelja svih nacionalnosti. Nikada nije imao problema. Napokon je došao kući da dočeka penziju, ali nažalost ta mu je želja uskraćena.

Pet divljaka pretuklo ga je na humanitarnoj večeri za lokalni fudbalski klub. Niko mu od prijatelja nije pomogao, jedini koji je uskočio u pomoć bio je rođak kojeg su također pretukli huligani.

Nakon par dana, Senad nije mogao izdržati borbu za život, preminuo je u 66-toj dogodini.

Od Senada opraštaju se prijatelji a emotivnu poruku napisao je njegov komšija.

“Bio je duša od čovjeka. Primjeren građanin na kojeg si se uvijek mogao osloniti. Zaista kao Senadov komšija ne mogu da vjerujem šta se dogodilo. Komšo nek ti je laka zemlja bosanska, prenosi Crna-hronika.info.

Bio si primjeren komšija, prijatelj, brat, otac i djed. ”

Iza nastradalog Senada ostala je supruga Asmira, sin Anel, kćerke Ervina i Amra, sestra Senada te ostala mnogobrojna rodbina i komšije.

Dženaza nastradalom je obavljena danas na mezarju Njivice u Gornjoj Miričini.

Nastavi čitati

BiH

Sankcije im presudile: Gorica Dodik zatvara restoran nakon što je stavljen na američku crnu listu

Published

on

By

Kćerka predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika Gorica Dodik je na društvenoj mreži X objavila da se zatvara njen restoran Agape, nakon što je istoimena firma na ljeto prošle godine dobila sankcije iz SAD-a.

U objavi na X-u, Gorica Dodik je sarkastično firmu Agape nazvala “sigurnosnom prijetnjom svjetskoj stabilnosti”, a američkog ambasadara u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja je nazvala “milosrdnim anđelom”, što je bilo ime operacije bombardovanja Srbije 1999. godine.

Pored toga, Dodik je povezala situaciju Huntera Bidena, sina aktuelnog predsjednika SAD-a Joea Bidena, sa stavljenjem svoje firme na listu sankcionisanih kompanija.

“Sigurni smo da bi sve ovo drugačije bilo da se u našem restoranu dilovala droga ili da su se okupljali pedofili, tada bi se po uzoru na sina trenutnog američkog predsjednika našli na spisku njihovih poželjnih partnera”, objavila je.

Naravno, treba istaći da je Agape, kao jedna od mnogobrojnih firmi koje su u vlasništvu porodice Dodik, na listi sankcionisanih kompanija završila zbog, kako je rečeno u objavi Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC), ključni dio Dodikove mreže podrške s ciljem omogućavanja njegove korupcije.

“Također su podržavali destabilizirajuće politike, djela i retoriku kojim se osporavaju i podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, uključujući napade na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH”, poručili su u novembru 2023. godine iz Ambasade SAD-a.

Tada su iz Dodikove porodice saopštili da “sankcije ne znače ništa”, čak se i hvalili s tim, ali se situacija promijenila kada su iz američke administracije počele s aktivnijim djelovanjem usmjerenim prema bankama koje surađuju s firmama na crnoj listi.

Dodik je u svojoj objavi saopštila da je upravo zatvaranje računa bilo glavni razlog za zatvaranje restorana Agape, iako su sankcije uvedene prije više od godinu dana.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije