Connect with us

Religija

Kolika su odstupanja u cijenama kurbana ove godine: Ovan od 1.000, krava i do 4.500 maraka

Published

on

Kurban-bajram ili Hadži-bajram je jedan od najznačajnijih islamskih blagdana. On dolazi dva mjeseca i deset dana nakon ramazana, a ove godine nastupa 16. juna i traje četiri dana. Njegova važnost ogleda se i u dijeljenju kurbanskog mesa siromašnima, prijateljima, komšijama.

Prijedlog Uprave

Istražili smo cijene kurbana u Bosni i Hercegovini, kao i na koji način možete donirati kurban onima kojima je to najpotrebnije. Veliki broj muslimana u BiH kolje kurban za sebe, pa se u tom slučaju meso dijeli na tri dijela – jedan se ostavlja za potrebe ukućana, drugi se dijeli kao sadaka siromašnima, a treći dio namijenjen je prijateljima i komšijama.

Rijaset Islamske zajednice u BiH prihvatio je prijedlog Uprave da cijena kurbana za 2024. godinu iznosi 490 KM, s tim da postoje znatna odstupanja od te cijene kada je riječ o drugim načinima kupovine kurbana.

Tako muslimani mogu kupiti kurban mimo Islamske zajednice. U tom slučaju cijene su drugačije, pa u prosjeku ovan za kurban košta od 350 do 750 KM, u zavisnosti od težine i klase životinje, a cijena nerijetko može ići i do 1.000 KM.

 

Razgovarali smo s trgovcem kurbana iz Viteza, koji nam je pojasnio kako se kreću cijene.

– Ako želite ovnove, oni se kreću oko 650 do 750 KM. Cijene se razlikuju u odnosu na klasu, odnosno jesu li kurbani deblji i veći. Na stanju imam 70 komada, tek sam počeo prodavati – kazao nam je ovaj trgovac.

Mogućnost uplate

Kao kurban se može zaklati i krava koja vrijedi za sedam osoba. Krava košta od 3.000 pa sve do 4.500 KM.

Međunarodna humanitarna organizacija „Islamic Relief“ muslimanima nudi opciju da uplate svoj kurban za najsiromašnije zemlje, kao i one koje su trenutno pogođene ratom.

Cijena kurbana za Mali, Niger i Keniju je 165 KM, za Bangladeš, izbjeglice iz Mijanmara i Filipine 225 KM, za Pakistan, Nepal, Afganistan i Sudan kurban košta 300 KM, a za Etiopiju, Jemen, Južnoafričku Republiku i Indoneziju 430 KM.

Ukoliko želite donirati kurban u Siriju, morate uplatiti 700 KM, dok je za Palestinu 980 KM.

Jednom donacijom možete nahraniti između pet i deset porodica u potrebi, a cijene odražavaju ekonomski standard i tržišne cijene u zemljama u kojima „Islamic Relief“ obavlja podjelu, piše Avaz.

Raspodjela mesa

Uplatom kurbana putem Islamske zajednice kurbansko meso stiže do onih kojima je to najpotrebnije – povratnicima i socijalno ugroženim u povratničkim dijelovima Bosne i Hercegovine.

U toku samog Bajrama veliki dio mesa raspodijeli se ustanovama socijalnog, humanitarnog, zdravstvenog i obrazovnog karaktera.

BiH

Kavazović na bajram-namazu poručio: Ne smijemo pristati na politike nacionalizma koje nam se nude ovih dana

Published

on

By

Veliki broj vjernika je jutros u sarajevskoj Gazi-husrev begovoj džamiji klanjao bajram-namaz, što je bila centralna bajramska svečanost Rijaseta Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini.

Bajram-namaz u Begovoj džamiji je predvodio i hutbu održao reisul-ulema Islamske zajednice Husein-ef. Kavazović. Reisul-ulema je napomenuo da je za muslimane Kurban-bajram blagdan žrtve, vrijeme u kojem nas uče da budemo spremni podnijeti i najveću žrtvu za vrijednosti koje nas oplemenjuju u životu.

“Najveća vrijednost koju nosimo u sebi jest vrijednost vjere, savjesnog i moralnog postupanja te sloboda govora i uvjerenja. Muhammed, a.s. je rekao: ‘Govori istinu, makar bila i gorka’. Iz ove njegove rečenice zaključujemo da se sloboda govora ne smije ograničavati. Zakulisne radnje vlasti, koja ima moć, ne smiju se sakrivati. Njeno postupanje mora biti transparentno”, poručio je.

Prema njegovim riječima, uloga medija i jeste da ih razobliči onda kada to pokušavaju sakriti od nas.

“Ukazivati na prijetnje kojima je izloženo naše društvo je obaveza svih odgovornih ljudi. Takav govor ne može biti inkriminiran, a njegovi protagonisti proganjani. Osuđujemo svaku vrstu pritiska na one koji ukazuju na anomalije u društvu i koji ukazuju na prijetnje našoj državi”, izjavio je reisul-ulema.

Poručio je prisutnima da ponovo otkriju vrijednosti zajedničkog života, biti za ljude i uz ljude je prva obaveza.

“Ne smijemo pristajati na politike tribalizma i nacionalizma, koje nam se nude ovih dana. Srednjovjekovne politike i politike 19. stoljeća moramo ostaviti iza sebe. One nikome, a pogotovo nama u Bosni, nisu donijele ništa dobro, osim masovnih grobnica u kojima je skončalo na desetine hiljada ubijenih majki i očeva, braće i sestara”, naglasio je.

Apelovao je na ljude koji, kako je izjavio, nose vjeru u svom srcu da se odupru pokušaju oživljavanja politike tribalizma i da ostanu u službi ljudi, bez obzira na rasu i porijeklo, narodnu ili vjersku pripadnost.

“Ne slušajmo vođe koji pozivaju na saborovanje jer nas je ta politika sve u crno zavila. Bosna i Hercegovina je naša domovina, lijepa i nikome nije tijesna. Čuvajmo je i čuvajmo jedni druge”, zaključio je , reisul-ulema Kavazović.

Prigodnu poruku u predbajramskom programu prisutnim vjernicima je uputio direktor Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu Dževad Pleh, a svečani program su izveli poznati učači Kur'ana, ilahija i kasida.

Kako prenosi Muslimanska informativna agencija (MINA), vjernici su iskazali radost zbog dolaska jednog od najvećih praznika, naglasivši da će radost ovog dana podijeliti sa svojim porodicama i prijateljima.

Bajram-namaz je klanjan i u džamijama širom Bosne i Hercegovine. Nakon centralne bajramske svečanosti, danas će u Upravnoj zgradi Rijaseta Islamske zajednice biti održano i tradicionalno bajramsko čestitanje kod reisul-uleme. Kurban-bajram traje četiri dana, prenosi MINA.

Nastavi čitati

BiH

Muslimani obilježavaju svoj veliki blagdan – Kurban bajram

Published

on

By

Muslimani u Bosni i Hercegovini i širom svijeta danas dočekuju Kurban-bajram, blagdan prinošenja žrtve ili Hadžijski-bajram, vrijeme obavljanja hadža. Centralna bajramska svečanost Rijaseta Islamske zajednice održana je u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu.

Važnost Kurban-bajrama ili Hadži-bajrama određuju ibadet žrtvovanja kurbana i dijeljenje kurbanskog mesa siromasima, prijateljima, komšijama; kao i ibadet hadža, kada nekoliko miliona muslimana u određenim danima borave u Mekki.

Za muslimane veliki su to mubarek dani, dani velikog dobra. Danas milioni hadžija iz čitavog svijeta borave na Arefatu i Brdu milosti. Ukazujući na važnost stajanja na Arefatu, Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao “Hadž je Arefat”.

Kurban je žrtva koja se prinosi u spomen dvojice Ademovih a.s. sinova i na Ibrahimovu odanost Bogu. Za kurban se obično žrtvuje ovan, krupna stoka, a kurbansko meso se dijeli siromašnima, prijateljima, komšijama, onima kojima je to najviše potrebno.

Hadži-bajram je vrijeme kada nekoliko miliona muslimana boravi u časnim mjestima Mekki i Medini kako bi obavili petu islamsku dužnost – hadž, koji im Uzvišeni Bog propisuje i koji je dužan obaviti svaki musliman, ukoliko je zdrav i kada stekne materijalne uslove za to.

Dvije su radosti ovog blagdana – prva radost je žrtvovanje kurbana, time muslimani i praktično pokazuju brigu za druge ljude i njihove potrebe, ukazuju na jednakost i zajedništvo među ljudima i narodima.

Druga je radost obavljeni hadž, čime se hadžije, koji su Allahovi gosti, približavaju Allahu i iskazuju mu pokornost i zahvalnost, nadajući se Njegovoj nagradi i oprostu.

Kurban-bajram traje četiri dana, a to je vrijeme koje muslimani provode u krugu porodice, dočekuju i obilaze familiju, prijatelje, komšije, ali čekaju i povratak svojih najmilijih sa hadža.

Redakcija portala Cazin.ba svim muslimanima u našoj državi i širom svijeta uz najljepše želje čestita Kurban-bajram. Bajram Šerif Mubarek Olsun!

Nastavi čitati

Religija

Od sutra ( Dan Arefata) se uči tekbir tešrik nakon svakog farz namaza i dobro je postiti

Published

on

Obaveza učenja tekbiri-tešrika u danima Kurban-bajrama

Pitanje:

Esselamu alejkum!

Da li neko ko uplati kurban u medresu jer nema mogućnosti da izvrši propis klanja i prinošenja žrtve (stanujem u stanu u velikom gradu), ima obavezu učenja tekbira i da li je donošenje tekbira farz kada lično koljemo kurban? Ako je farz donošenje tekbira i za one koji uplaćuju kurban u medresu, da li za moje predhodne 23 godine “klanja kurbana”, a nisam donosio tekbire uoči bajrama (osim u džamiji prilikom klanjanja bajram namaza) i dalje moj kurban primljen kod Allaha dž.š.?

Odgovor:

Esselamu alejkum!

Učenje tekbiri-tešrika u danima Kurban-bajrama, od sabahskog farza na dan Arefata pa sve do iza ikindijskog farza četvrtog dana Kurban-bajrama, iza svakog farz-namaza, je vadžib u našem mezhebu neovisno o tome da li osoba prinosi kurbana ili ne.

Riječ je o dva odvojena vadžiba. Ispravnost ili obavljanje jednog od ta dva vadžiba nije uvjetovano obavljanjem drugog.

Prema tome, Vaši kurbani koje ste uplaćivali u medresu su, ako Bog da, ispravni bez obzira na propušteno učenje tekbira. A čiji će kurban kod Allaha biti primljen, to samo On zna.

Na nama je da to obavimo iskreno u ime Allaha i da Ga zamolimo da primi našu žrtvu.

Pitanje možete postaviti putem emaila: pitanja@rijaset.ba

Na pitanja odgovara dr. Ahmed Purdić

Fetva-i emin Islamske zajednice u BiH

Ebu Katade prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Post na dan Arefata iskupljuje od grijeha prošlu i narednu godinu, a post dana Ašure iskupljuje od grijeha prošlu godinu.” (Muslim)

Abdullah b. Amr prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Najbolja dova je dova na dan Arefata.” (Tirmizi i Ahmed, sa dobrim lancem prenosilaca.)

Ebu Hurejre prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Allah se ponosi onima koji borave na Arefatu pred stanovnicima nebesa, i kaže im: ‘Pogledajte ove Moje robove, došli su raščupani i uprašeni iz raznih predjela, vas uzimam za svjedoke da sam im oprostio grijehe, iako bili obilni kao kapljice kiše.‘” (Ibn Hibban, sa dobrim lancem prenosilaca.)

Nastavi čitati

Najčitanije