Connect with us

USK

Krajišnici oduševljeni, dogovoren veliki posao sa Hrvatskom? – “To bi bila najbolja stvar u našem kraju”

Published

on

U planu je oživljavanje Unske pruge, a korist od toga bila bi višestruka

Otkako je Republika Hrvatska ušla u EU i Schengen zonu, Unska pruga je ostala pusta. Kako bi jednom godišnje održali u životu čar putovanja vozom, Rotary klub, a potom Nacionalni park Una organizovali bi svakog ljeta putovanje kroz kanjone u otvorenim kupeima. Kako nam je kazao direktor NP-a Una Amarildo Mulić, ni toga više odavno nema, a sve zbog administrativnih poteškoća, jer se ne mogu dobiti dozvole.

OSVJEŽAVAJUĆA VIJEST

Nakon što su prekjučer članovi Vijeća ministara BiH održali radnu sjednicu sa Vladom Hrvatske, jedan od zaključaka bio je oživljavanje Unske pruge.

– To bi bilo sjajno za nas ovdje. Nešto smo čuli od tog sastanka, ali nikakve detalje još ne znamo, kazao nam je direktor Mulić.

Vlada Republike Hrvatske i Vijeće ministara Bosne i Hercegovine podržavaju inicijativu za obnovu i modernizaciju Unske pruge, te ponovno uspostavljanje međunarodnog željezničkog prometa Unskom prugom.

”U skladu sa zajedničkom inicijativom nadležnih ministarstava od 11. maja 2017, zadužuju se Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske i Ministarstvo komunikacija i prometa BiH da u roku od 30 dana imenuju zajedničko operativno tijelo koje će razmotriti mogućnosti realizacije i uspostavljanja međunarodnog željezničkog prevoza između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine”, saopšteno je.

Unska pruga trenutno je pusta /

Kako kažu iz VMBiH, sa Vladom Republike Hrvatske odlučeno je da će zadužiti dva resorna ministarstva da u roku od 30 dana imenuju zajedničko operativno tijelo za pripremu potrebnih sporazuma.

Za bihaćku profesoricu Vildanu Alibabić ovo je rijetka, osvježavajuća politička vijest.

– Obnova i stavljanje u funkciju Unske pruge ne samo da bi bila vjetar razvoju industrije u Krajini, zbog povoljnijeg transporta robe, već je sa aspekta zaštite okoliša daleko povoljnija od cestovnog saobraćaja koji se ubraja u velike zagađivače. Osim toga, prevoz putnika, naročito turista koji će se nekoliko sati voziti uz predivan pogled na divljinu, kanjone, ljepotu ekosistema Une, prilika je za nove turističke ponude i za Hrvatsku, a posebno za nas koji živimo pored Une. Niko ne može spriječiti putnika koji ide prema Splitu da stane u NP Una, ostane nekoliko sati i sljedećom linijom nastavi za Split ili obrnuto. Odlično, govori nam profesorica.

Unska pruga skratila bi željeznički saobraćaj od morskih luka do sjevera zemlje i Republici Hrvatskoj, a mogla bi biti značajna i za EU

Negdje na sredini Krajine, duž Unske pruge, smješten je i grad Bosanska Krupa. Nekada, u poslijeratnim godinama, studenti iz ove općine su vozom putovali na fakultete u Bihać. Sada više ni toga nema, jer Željeznice FBiH moraju naći svoju računicu, a održavati živim linije u Krajini se ne isplati, s obzirom na to da jednostavno nema dovoljne fluktuacije robe i putnika.

 

– Ništa mi više nemamo, nijednu liniju kroz Bosansku Krupu. Posljednji pokušaj da se nešto uspostavi bio je Talgo voz kada su nam migranti dolazili, a sad ni oni ne putuju, govori nam gradonačelnik Bosanske Krupe Armin Halitović.

Oživljavanje Unske pruge za gradonačelnika je ogromna nada za koju vrijedi biti strpljiv.

– To bi definitivno bila najbolja stvar u našem kraju, kaže gradonačelnik, žaleći se što nemaju i to civilizacijsko dostignuće, piše Oslobodjenje.

MOSTOVI I TUNELI

Inače, Unska pruga Bosanski Novi – Bihać – Knin ukupne je dužine 177,40 kilometara i nalazi se u nadležnosti tri preduzeća: Željeznice Federacije BiH, Željeznice Republike Srpske i Hrvatske željeznice. Od ukupne dužine, u BiH se nalazi 138 kilometara pruge, od čega je tačno 99 kilometara i 844 metra pruge u nadležnosti ŽFBiH – Poslovno područje Bihać.

Na dionici Bihać – Knin pruga sedam puta prelazi državnu granicu između BiH i RH. Na dionici pruge u nadležnosti PP Bihać nalazi se 28 tunela ukupne dužine 9.734,26 metara, čije održavanje obavlja ŽFBiH. Na istoj dionici nalaze se i 22 mosta.

Smrtovnice

Poznat datum dženaze bračnom paru Hajdarević

Published

on

By

Bračni partneri Esad i Almedina Hajdarević smrtno su stradali u sobraćajnoj nesreći koja se dogodila u Tirolu na autocesti Inntal kod Langkampfena u okolici Kufstein-a kada su još uvijek pod nerazjašnjenim okolnostima izgubili kontrolu nad vozilom marke Tesla te udarili u bankinu na autocesti, odnosno stabla.

Podsjećamo, njihovo dvogodišnje dijete nalazi se u stabilnom stanju i izvan životne opasnosti je.

Zbog papirologije koja je potrebna za prevoz preminulih iz Austrije do Bosne i Hercegovine, termin dženaze stradalom bračnom paru traje duže nego uobičajno, odnosno kako tradicija u našim krajevima nalaže – dva do tri dana nakon smrti.

Dženaza će se obaviti u petak, 20. septembar 2024. godine poslije Džuma namaza na porodičnim mezarlucima u Jezerskom nedaleko od Bosanske Krupe.

Tačno vrijeme dženaze objavit ćemo naknadno.

Nastavi čitati

USK

Nogometni sudija iz Krajine Haris Halkić kandidat SDA na lokalnim izborima

Published

on

By

Manje od tri sedmice ostale su do održavanja lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini, a na listama stranačkih kandidata našla su se brojna poznata imena.

Jedno od imena kandidata koje je privuklo pažnju nogometnih fanova u našoj državi jeste ime Harisa Halkića, koji se našao na listi kandidata Stranke demokratske akcije (SDA) za Općinsko vijeće općine Sanski Most, piše Klix.

Halkić je već dobro poznato ime ljubiteljima Wwin lige Bosne i Hercegovine, u kojoj pravdu dijeli u posljednje dvije sezone, nakon što je dugo sudio utakmice nižih rangova bh. nogometa.

Foto: Facebook

Na listi kandidata SDA Halkić je na pretposljednjem 35. mjestu.

Podsjećamo, u BiH je u toku izborna kampanja, koja će trajati do 5. oktobra, ujutro do 7 sati, kada na snagu stupa izborna šutnja. Izbori će uslijediti narednog dana.

Inače, ove sezone je Halkić sudio dvije utakmice Wwin lige BiH, i to one između Veleža i Željezničara (1:2) te Sloge Meridian i Širokog Brijega (1:0).

Na utakmici Sloge i Širokog je Halkić pokazao dva crvena kartona, a kombinovano je na pomenuta dva meča pokazao sedam žutih kartona.

Nastavi čitati

USK

USK – Djevojčica Ajna Kahrimanović pobijedila leukemiju: Lijepa sam s kosom, ali sam lijepa i ćelava

Published

on

By

Ajna Kahrimanović, djevojčica iz Sanskog Mosta koja ima samo 10 godina, primjer je hrabrosti i snage, ali i inspiracija mnogima, pa i Medihi Sadić, koja je odlučila napraviti slikovnicu o njoj. Ajna je pobijedila leukemiju i sada je jedna zdrava djevojčica koja uživa u životu i može mnogima održati lekciju o samopouzdanju.

 

Donira kosu

Njena majka Ermina Kahrimanović za „Avaz“ je pričala o borbi kroz koju je cijela ova porodica prošla.

– Ajna je 2017. počela dobivati temperaturu, imala je upalu gnojne angine te smo otišli u bolnicu, međutim, iz Sanskog Mosta smo prebačeni u Bihać, gdje je ljekarima bilo nešto sumnjivo pa su odlučili da nas transportuju u Sarajevo. Kroz nekoliko dana otkrilo se da Ajna ima leukemiju, a ona je u tom momentu imala tri godine – kazala je Kahrimanović.

 

Kako kaže Ermina, samo liječenje Ajna je prilično dobro podnijela i, srećom, sve je išlo svojim tokom, bez većih komplikacija.

 

– Hemoterapija je sama po sebi teška, ali, srećom, sve je dobro izdržala, a ta faza je trajala nekih sedam mjeseci, nakon čega je uslijedila terapija održavanja. Sada je, hvala Bogu, dobro, ima kontrole i sve ide kako treba, evo od kraja 2019. godine – ispričala je Kahrimanović.

Sadić: Moja inspiracija. Facebook

Ističe da je Ajna shvatila da se nešto dešava kad je počela da gubi kosu te da ju je uvijek zanimalo što se to dešava, a posebno jer je viđala i drugu djecu bez kose.

– Nekako se pomirila s tim, iako je djevojčica, te je uvijek govorila: „Ja sam lijepa i kad sam ćelava. Bila sam lijepa s kosom, ali lijepa sam i bez nje. Uvijek sam najljepša.“ Kasnije je dobila i periku, ali nikad nije osjećala pretjeranu potrebu da je nosi, dok sada i sama donira kosu i čuva je kako bi mogla pomoći djeci – istaknula je Kahrimanović.

Veliki gubitak

Međutim, nije samo Ajna prošla kroz tešku borbu. Ona je imala i brata blizanca, Ajmana, ali su njega, nažalost, izgubili.

– Ajman je imao Batenovu bolest koja je neizlječiva, a teška, užasna borba za njegov život trajala je do 2022. godine. Mi smo znali ishod te bolesti, ali ništa vas ne može pripremiti za kraj. On je od samog rođenja imao nekih problema i vodio se kao dijete s poteškoćama u razvoju. Ne znam je li se desila neka viroza koja je sve to pokrenula, ali smo tek tada otkrili od čega zapravo boluje – kazala je Kahrimanović.

Ajna je, dodaje, veoma teško podnijela gubitak brata jer je gledala borbu s njim, a on na koncu nije mogao ni da jede sam, nije vidio, ni čuo, nije mogao bez kisika. Ona je to gledala i nadala se da će sve biti uredu.

Inspirirala slikovnicu

Mediha Sadić je Ajnu upoznala 2018., dok je njena borba još bila u toku. Kroz svoj rad s djecom shvatila je da im je lakše neke teške stvari objasniti kroz slikovnice, jer oni često ne razumiju riječi koje odrasli koriste. Njena prva slikovnica „Gusjenica i bubamara“ je o gubitku bliske osobe, a druga je o Ajninoj borbi. Sav novac od prodaje namijenjen je Udruženju „Srce za djecu“.

Činjenica da je inspirirala Medihu da napiše knjigu o njoj je zaista velika stvar i uvijek je oduševljeno i presretno govorila „Ja glavni lik?“

Nastavi čitati

Najčitanije