Connect with us

BiH

Lagumdžija kontra Komšića: Plenković nije isti kao Putin, postoje ogromne razlike (VIDEO)

Published

on

Aktuelni ambasador Bosne i Hercegovine pri UN-u Zlatko Lagumdžija večeras je u Pressingu N1 govorio o trenutnim razgovorima koji se dešavaju u New Yorku gdje se održava Generalna skupština Vijeća sigurnosti UN-a. Lagumdžija je istakao da se ne slaže sa navodima Željka Komšića o tome da je Andrej Plenković isti kao Vladimir Putin.

Šta su glavne stvari koje su rečene u UN-u?

Ovo je najviši skup politički koji se dešava svake godine. Samo ovdje se obraća negdje oko 200 lidera iz cijelog svijeta i jedan veliki broj čelnika međunaronih organizacija. Ovdje ćete imati obraćanja praktično cijelog svijeta. S druge strane, imate još doslovno stotine događaja koji će se dešavati i okupiti ljude iz cijelog svijeta. Također, dešava se veliki broj susreta na marginama održavanja Generalne skupštine UN-a. Također, veliki skup o izazovima pred kojima se svijet nalazi. Tu je sve veći problem nejednakosti, između država koje su blizu jedna drugoj a ipak podijeljene. Trenutno se održava štrajk radnika automobilske industrije, dakle jedna nejednakost koja postaje rak rana svjetske ekonomije“, kazao je Lagumdžija.

Dodaje da je pored Joe Bidena, Volodimir Zelenski imao zapaženo izlaganje.

Zelenski je imao jedno zapaženo izlaganje. Imali smo jedno impresivno izlaganje predsjednika Brazila, dok se Biden osvrnuo na rusku agresiju na Ukrajinu. Govor Zelenskog je bio posvećen važnom pitanju agresije Rusije na Ukrajinu, što je prirodno. Ja sam jučer imao razgovor sa bivšim predsjednikom Slovenije Pahorom, potom Tadićem. Bilo je najviše riječi šta znači za budućnost Evrope taj rat u Ukrajini“.

Lagumdžija je kazao da je razgovarao i sa Zoranom Milanovićem.

Razgovarali smo i o tome, međutim, normalno on je čovjek koji smatra da je to jedna drugačija interpretacija onog što on govori. On kaže da je teško računati da se jedna nuklearna sila može poraziti. Onog trenutka kada su zemlje postale nuklearne supersile one su spremne da se brane do posljednjeg atoma snage. Nemojmo imati iluzija da se jedna sila može poraziti izvana vojno. Ne vjerujem da se rat u Ukrajini može završiti nuklearnom katatklizmom. Ovo je jedna geopolitika u kojoj su svakakve stvari moguće, ali smatram da će se nuklearni rat izbjeći. Nisam optimista da će se završiti brzo. Imajte u vidu da uskoro ulazimo u zimski period, teško je očekivati neke veće vojne operacije. Do proljeća će se stvari malo usporiti“.

“To je bio razgovor “bez svjedoka”. I Milanović i ja imamo različite stavove po bitnim pitanjima, kada je u pitanju Dodik i BiH. Nije red da pričam šta govori, ali je pokušao da mi da do znanja da je čovjek koji ne želi da ruši BiH, da su njegovi ciljevi slični našim. Ali način na koji on to radi, očigledno se ne slaže sa našim”, kazao je Lagumdžija.

Lagumdžija se i osvrnuo na reakcije na govor predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića.

Reakcije su sasvim prirodno bile više u našim medijima. U svakoj zemlji je najveće interesovanje za ono što neko iz vaše države kaže. Bio sam sa našom delegacijom kada je imao izlaganje, i mi smo to izlaganje čuli prvi put. Prošla su vremena, odavno, čini mi se da je Radmanović kada je bio u Predjsedništvu imao izlaganje.. Komšić danas nije rekao ništa novo što nije govorio posljednjih mjeseci. Samo želim da kažem da je bitno da se neke stvari interpretiraju na prirodan način. I ja imam kritike prema određenim potezima Schmidta, ali se plašim da te kritike ne budu kritike institucija. Imao sam vrlo teške razgovore sa nekoliko kolega u posljednje vrijeme, da li BiH treba visoki predstavnik“.

Plenkovića uporedio sa Putinom?

Evidentno je da Konaković i Komšić nisu usaglašavali izlaganje Komšića, njegov govor je njegovo autorsko djelo. Ne vjerujem da je to izlaganje koje su potpisala i druga dva člana Predsjedništva.

Osim toga, poznato je i vama kao i meni da je gospodin Bećirović imao vrlo ozbiljne sastanke u Zagrebu sa Plenkovićem i Milanovićem. Konaković je također na tom tragu. Komšić očigledno misli nešto drugo. Ponavljam još jednom to je stav Komšića koji će izazvati još dosta rasprave“, kazao je Lagumdžija.

“Moj stav je jasan. Ja da sam se obraćao ne bih rekao nešto tako”.

Je li vama Plenković kao Putin?

Ne znam da je Komšić tako rekao, koristio neke alegorije. Ja zastupam politiku koju je usaglasilo Predsjedništvo, ta politika se nije promijenila. Ja zastupam ono u izlaganjima gospodina Bećirovića. Ne, ja ne mislim da je Plenković isti kao Putin i to nije moj stav. Naprotiv. Mislim da postoje ogromne razlike i takvo nešto ne može dobiti moju podršku“.

N1

BiH

Od 1. oktobra nova pravila za ulazak stranaca u BiH!

Published

on

By

Ministarstvo sigurnosti BiH pripremilo je prijedlog odluke prema kojem će od 1. oktobra 2024. godine svi stranci koji ulaze u BiH biti obavezni davati biometrijske podatke. Ova odluka, koja još čeka odobrenje Vijeća ministara BiH, odnosi se na uzimanje otisaka prstiju i fotografije prilikom podnošenja zahtjeva za vizu, boravak, identifikaciju, te pri postupku protjerivanja ili nadzora.

Zakon o strancima BiH, koji je prošle godine ažuriran s odredbama o biometrijskim podacima, već od 2015. godine predviđa ovu obavezu. Otisci prstiju se neće uzimati od djece mlađe od 12 godina (u nekim slučajevima mlađe od 6 godina) niti od određenih visoko rangiranih osoba.

Biometrijski podaci će se pohranjivati u Centralnu bazu podataka o strancima. Ministarstvo sigurnosti BiH još treba odgovoriti na pitanja o tehničkim kapacitetima za ovu obavezu i njenom uticaju na sigurnost.

Od 10. novembra 2024. godine, građani BiH će također biti podložni novim pravilima za ulazak u EU, koja uključuju praćenje boravka i primjenu biometrijskih podataka u okviru sistema ETIAS, čiji je cilj sprječavanje ulaska kriminalaca i terorista u Evropsku uniju.

Nastavi čitati

BiH

Skandalozno – Općinu sa većinski bošnjačkim stanovništvo proglasili “hrvatskim kraljevskim gradom”!

Published

on

By

Portal HMS pod kontrolom HDZ-a objavio je danas tekst pod naslovom “Na današnji dan prije 29 godina oslobođen je hrvatski kraljevski grad Jajce”, iako danas u ovoj bh. općini većinu stanovništa čine Bošnjaci. 

Ovaj tekst objavljen je povodom proslave vojne operacije “Maestral” koja se odvijala od 8. do 15. septembra 1995. godine.

“U noći 12/13. rujna, borbene grupe 2.gbr HVO i Specijalne policije MUP-a HR HB ubacuju se preko Ćojlučkog brda i Paromlina i formiraju mostobran na rijeci Vrbas, te u jutarnjim satima 2.gbr HVO, Specijalna policija MUP-a HR HB i bojna Jajce ulaze u grad Jajce, zauzimaju kotu 453 (Tvrđava) te u potpunosti ovladavaju hrvatskim kraljevskim gradom Jajcem”, piše prohadezeov portal i dodaje:

“Sutradan (14. rujna), u nastavku napadajnih djelovanja, snage 2.gbr HVO i Specijalne policije MUP-a HR HB, bojna Jajce Gavran-2 i 81.gb HV (‘Virovitička’), ovladavaju cijelim međurječjem Vrbasa i Ugra s dominantnim visovima Vitovlje, Ranča i Kljun, te Hidroelektranama ‘Jajce 1’ i ‘Jajce 2’, čime su područja Podmilačja, cijelo Pougarje i Dobretići u potpunosti oslobođeni.

Istodobno s napadnim djelovanjima na južnom dijelu jajačke bojišnice, dio snaga 2.gbr HVO uz koordinaciju s 81.gb HV ostvaruje uspjeh i na sjevernom dijelu bojišnice, ovladava prostorom s.Barevo i s.Mile, dok 81.gb HV ostvaruje uspjeh komunikacijom Jezero-Mrkonjić Grad i ovladava naseljem Majdan, čime su zadaće operacije ‘Maestral’ u cijelosti izvršene.”

HMS / Screenshot

RAT U JAJCU

Epitet kraljevski Jajce nosi jer je bilo prijestolnicom bosanskih kraljeva. U njemu je stolovao i život 1463. god okončao i posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević. Osnivač Jajca je splitski herceg Hrvoje Vukčić Hrvatinić.

U posljednjem ratu Jajce je bilo strateški važno zbog energetskih kapaciteta odnosno, odnosno hidroelektrane. Iako su organizaciju odbrane grada izvršili HVO i Teritorijalna odbrana, njegova sudbina je bila zapečaćena nakon sastanka 5. oktobra u mađarskom Pečuju kojem su prisustvovali Slobodan Praljak, Jadranko Prlić, Bruno Stojić i Jozo Marić sa hrvatske, te Ratko Mladić, Brank Đerić, Milan Trbojević, Bogdan Subotić i Nikola Koljević sa srpske strane gdje su dogovoreni  detalji buduće saradnje i podjele teritorije. 

Nakon sastanka u Pečuju došlo je do zaoštravanja odnosa između HVO-a i Armije RBiH i relaksacije odnosa HVO-a i VRS-a. Ubrzo je HVO nasilno preuzeo kontrolu nad Prozorom, uz niz zločina, a VRS je za 20-ak dana preuzeo kontrolu nad Jajcom.

Također, već naredni dan, 6. oktobra, hrvatske snage, koje su nekoliko mjeseci vodile žestoke borbe za odbranu Bosanske Posavine, povukle su se iz Bosanskog Broda.

Do oslobađanja Jajca od srpskog agresora došlo je nakon potpisivanja Splitske sporazuma na kojoj je između Franje Tuđmana i Alije Izetbegovića, kojim je Oružanim snagama Republike Hrvatske formalno omogućeno korištenje teritorija BiH u svrhu zajedničke borbe protiv oružanih formacija Republike Srpske.

Tome je prethodio Washingtonski sporazum iz marta 1994. godine koji je potpisan uz američko posredovanje nakon niza poraza koje je Armija RBiH zadala HVO-u u Srednjoj Bosni.

(SB)

Nastavi čitati

BiH

U alpskom području Austrije i do metar i po snijega: Prve pahulje stižu i u BiH?

Published

on

By

Sutra u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini tokom dana prolazno razvedravanje. U jutarnjim satima kiša se očekuje širom zemlje, a na planinama je moguć i slab snijeg

Obilan snijeg ometa promet u Alpama, dok južna Njemačka, Austrija i Češka imaju crvena upozorenja zbog obilnih kiša. Austrijske željeznice zaustavile su vlakove između Salzburga i Klagenfurta zbog snijega te su izdale nacionalni apel za odgodu putovanja. Snijeg pada na visinama već od 700 metara, a na većim visinama očekuje se i do 200 centimetara snijega tijekom četiri dana do ponedjeljka.

– Ekstremne količine snijega za ovo doba godine zahvatile su dijelove Austrije. U alpskom području regije Oberatuern očekuje se preko metar i po snijega ovih dana, napisali su iz BHMETEO.ba.

Dodali su kako prve pahulje uskoro stižu i na pojedine visoke planine naše zemlje, ali ni blizu ovim količinama.

Manje od sedmicu nakon što su dijelovi Švicarske uživali u kasnoljetnim vrućinama, u istočnim regijama na visinama iznad 1600 metara očekuje se do 45 centimetara snijega. Na vrhu Aiguille du Midi, do kojeg vodi najviša žičara u Francuskoj u skijalištu Chamonix, temperatura je u petak pala na -16°C.

Obilan snijeg pao je i u najvišim dijelovima Bavarske te u Dolomitima u Italiji.

Nakon što je Mediteran bio pogođen nizom toplinskih valova tokom ljeta, hladni vremenski sistem zahvatio je veći dio Europe, s niskim temperaturama u Ujedinjenom Kraljevstvu i obilnim kišama u Bavarskoj. Klimatske promjene povećavaju učestalost i intenzitet ekstremnih vremenskih događaja, uključujući oluje i poplave.

Austrijska meteorološka služba izdala je najviše upozorenje za obilne kiše u Beču, Donjoj Austriji i Gradišću. U glavnom gradu kišu će pratiti naleti vjetra brzine do 90 kilometara na sat, a gradske vlasti savjetuju ljudima da izbjegavaju nepotrebna putovanja. Vlasti se također pripremaju za rizik od poplava duž rijeka Enns i Steyr.

Poplave prijete i središnjim i istočnim dijelovima Češke, a vlada upozorava da je situacija slična razdoblju prije velikih poplava koje su paralizirale zemlju 1997. i 2002. godine.

Danas je u Bosni i Hercegovini bilo oblačno vrijeme sa mjestimičnom kišom.

Temperature zraka u 14 sati: Bjelašnica 5 stupnjeva, Bihać i Bugojno 10, Drvar, Gradačac i Tuzla 11, Doboj, Jajce i Sanski Most 12, Banja Luka, Ivan Sedlo, Livno, Sokolac i Zenica 13, Srebrenica i Zvornik 14, Sarajevo i Široki Brijeg 16, Mostar 18, Neum 20, Trebinje 21 stupanj.

Sutra u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini tokom dana prolazno razvedravanje. U jutarnjim satima kiša se očekuje širom zemlje, a na planinama je moguć i slab snijeg. U ostatku dana u Bosni povremena i slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura od 5 do 11, na jugu do 14, a dnevna u Bosni od 8 do 14, a u Hercegovini od 16 do 22 stupnja.

U Sarajevu oblačno vrijeme sa kišom. Jutarnja temperatura oko 5, a najviša dnevna oko 9 stupnjeva.

Oslobodjenje

Nastavi čitati

Najčitanije