Connect with us

BiH

Lagumdžija: Schmidt bi jednokratnom odlukom odigrao za SDA

Published

on

“Imenovanje Vlade Federacije šestog aprila može ako REfik Lendo stavi potpis na imenovanje, ili da SDA preko noći uđe u vlasti ili da Christian Schmidt, koji je svojom odlukom deblokirao Federaciju, pa za dva mjeseca zablokirao, reaguje”, kaže za Mrežu budući ambasador naše zemlje u Ujedinjenim narodima i bivši predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija.

Tvrdi da bi bilo katastrofalno donijeti privremeno rješenje. Poziva Schmidta da donese ispravnu odluku.

Zvao ga Bećirović

Kaže da ga je Denis Bećirović zvao na razgovor da mu izloži kako on vidi političke odnose u zemlji, kakve će to imati refleksije na međunarodnoj sceni i šta on, kao član Predsjedništva, smatra da treba i može da učini da bi BiH imala jedan aktivniji odnos za politiku za koju “nas dvojica nismo trebali puno da se ubjeđujemo koja je to politika”.

Navodi da se niko nije usudio da kaže da je on nekompetentan za poziciju ambasadora u UN-u.

“Očigledno jedan broj ljudi, koji ne misli isto kao predsjednik Bećirović i ja o budućnosti ove zemlje, se plašio da mu se jedan ovakav pristup suprotstavi.

Malo je čudno što u ovoj sarajevskoj žabokrečini, u jednoj uzburkanoj bari smo se toliko podijelili i toliko smo postali lični da je to zaprepaštujuće i začuđujuće.

Naš najveći protivnik smo mi sami. Što ne možemo da se izdignemo iznad toga da ovo malo što nas ima, da okupljamo ljude koji mogu nešto da urade. S druge strane, čitava ta halabuka koja se dešavala iz vrlo jasnih, prepoznatljivih centara koji nisu za ovu zemlju i onih koji su jednostavno taj neki ljudski polusvijet, to me je u suštini učvrstilo u tome da sam donio ispravnu odluku. Mi trebamo tražiti prijatelje u svijetu.”

Lagumdžija naglašava da će biti težak i mukotrpan posao vratiti ugled BiH:

“Mislim da je najvažnije da se ipak ovdje malo presaberemo. Mi koji tvrdimo da smo za BiH, da smo bh. patrioti, da smo bošnjački patrioti, moramo pobjeći od ovih strasti, sukoba i podjela između nas. Ovo što je sad na sceni je upravo to. Jedini način da vratimo ugled BiH je da se malo više okrenemo našim prijateljima. Pa čak i neprijatelje probajmo malo smiriti. Ne smijemo vršiti dalje podjele među nama.”

Nas je Ukrajina “spasila”

Smatra da se nad BiH nadvila opasnost kao refleksija geopolitičkih odnosa.

“Sva je sreća da Putin nije krenuo odavde pa onda krenuo na Ukrajinu. Nisam siguran da li bi Evropa bila ovako ujedinjena da je Dodik prije godinu i po proglasio nezavisnost RS. Nas je na neki način Ukrajina ‘spasila’. Mi smo došli u situacija da imamo čovjeka koji je veći Putin od Putina”, mišljenje je Lagumdžije.

 

 

Naglašava da BiH opasnost prijeti jedino iznutra.

“I ova opasnost izvana je moguća zbog opasnosti iznutra. Postoje ljudi danas na Balkanu koji smatraju da treba napraviti jednu veliku Hrvatsku, jednu kvalitetnu veliku Srbiju, jednu kvalitetnu veliku Albaniju gdje mi tu vjerovatno završavamo nigdje. To je nešto što sigurno postoji kao mogući strah, ali to uopšte nema ozbiljne zagovornike vani”, smatra on

Ističe da danas imamo jedan željezni trougao organizovanog kriminala, korumpiranih političkih struktura i korumpiranih lažnih poslovnih ljudi.

O politici međunarodnih zvaničnika u BiH kaže:

“Ona se promijenila radi nas. Mi stalno tražimo izgovore u nekom drugom. Imate situaciju da je lider HDZ-a čovjek koji objektivno već godinama nema neki ozbiljniji kontakt nigdje osim Zagreba.

Secesionistička politika

Dakle on je uspio da ovdje postane neko čija je politika bila secesionistička, blokirajuća itd. S druge strane imate čovjeka koji vodi RS, koji je veći Putin od Putina i u situaciji u kojoj Putin na međunarodnoj sceni ima status gori nego Bin Laden prije 20 godina.

Dakle, u jednoj takvoj situaciji ovi koji predstavljaju bosanskohercegovački i bošnjački faktor, postavlja se pitanje kako su oni došli u poziciju da budu isto krivi kao ova dvojica.

Do njih je očigledno. Ne smijemo dozvoliti da nastavljamo ovom provalijom u kojoj se bh., bošnjački politički faktor ponaša kao jedno obezglavljeno društvo u kojem tražimo krivca u svakom osim u sebi samom.”

 

 

Kada je riječ o formiranju Vlade Federacije Lagumdžija kaže da je na ljeto, kada je Schmidt najavio prvi paket poslao pismo u kojem mu je skrenuo pažnju da se upravo ne smije donijeti ono što se donijelo.

“To je prije svega razbijanje tog modela po kojem je za imenovanje u Federaciji potrebno imati skoro natopolovičnu većinu sva tri konstitutivna naroda.

Da je to ustvari pucanj u građansku državu, jedan pucanj u evropsku budućnost BiH, pucanj u multietničke političke partije. Mi se sada nalazimo u jednoj situaciji u kojoj mislim da se moraju naći načini. Treba biti racionalan, u ovom trenutku ja mislim da ne možemo očekivati od Schmidta da uradi nešto što bi možda vi ili ja voljeli.

Racionalno rješenje

Mi možemo očekivati šta bi bilo racionalno rješenje. Ako hoćete da sada pogurate ponovo SDA, jer bez Schmidtove odluke SDA bi sada bila opozicija i Vlada bi bila formirana. Zbog Schmidtove odluke SDA je postao nezaobilazan faktor u cijeloj ovoj priči.

E sad, ako ti je cilj da fakat pomogneš SDA-u onda donesi odluku da treći potpis ne važi, da to ne važi samo ovaj put, a poslije će sve biti kako si ti namislio. Ako to uradi, onda je to vjetar u leđa SDA-u, nećemo ih se riješiti narednih 30 godina. Ili još gore, napravite ovu glupost koju ste plasirali u medijima, da se proglase tzv. super kantoni. Prvo, to je demoliranje Vašingtonskog sporazuma, demoliranje bilo kakvog ustavnog ustrojstva, vladavine prava. Očekujem od Schmidta, pošto je sve ovo odlučio da bi napravio deblokadu procesa.

E fino, tvrdio si da hoćeš da deblokiraš procese i upravo sada si nas doveo do blokade. E pa kako se može deblokirati proces, pa jednostavno – novom odlukom.

Podjela fotelja

Kaže ukoliko niste u stanju da konstituišete vlast u roku koji sam vam zadao, tada pred Parlament Federacije, pred oba doma ide prijedlog koji ima potpis dva od tri predsjednika, odnosno dopredsjednika Federacije i treba da dobije natpolovičnu većinu u Domu naroda i Predstavničkom domu, pri čemu u Domu naroda treba da ima preko 1/3 pripadnika svakog naroda da bi deblokirao proces.

Ali ne samo da deblokira podjelu fotelja, nego zakonodavnu vlast. Evo deblokiraj tako, dovoljno je imati 1/3. Imaš funkcionalnu zakonodavnu vlast, riješili smo problem.

Pitanje je da li to znači da će sutra eventualno neko za 4 godine, neki Čović ili neki Izetbegović imati opet 2/3 svog biračkog tijela. Pa uredu, Bože moj. Ovim bi se pokazalo da imamo jednu normalnu, pluralnu sredinu u kojoj se ne dozvoljava da se blokira i zakonodavna, a ne samo izvršna vlast.”

Navodi da bi jednokratnom intervencijom SDA s pravom govorio da je to protiv njih.

Stvoriti problem

“Mene plaši što bi nakon toga uslijedila jedna histerija u kojoj bi se, u dosta elemenata s pravom, koristio narativ da ovo sve rade protiv nas zato što mi imamo veliku muslimansku stranku. I to je pogubno i po muslimane i po tu stranku i po sve nas zajedno. Mislim da je jako važno da Schmidt sada ne odigra za SDA. Ukoliko donese jednokratnu odluku on će u suštini odigrati za SDA. Riješit će problem koji ima sad, eventualno, ali će nam stvoriti problem narednih 30 godina kojeg se nećemo moći riješiti”, smatra on.

Lagumdžija smatra da, ako visoki predstavnik Schmidt misli donijeti lošu odluku kojom uvodi kantone, odluku koja znači jednokratno eliminiranje SDA bez da to bude sistemski riješeno, ako bi ušao u dalju etničku destrukciju ove zemlje kroz uvođenje nekih super kantona i slično, onda je bolje da ostavi ovako.

Četiri godine

“Pa da imamo još naredne četiri godine ovo blato koje imamo. Ako će donijeti takve odluke, bolje da ih ne donosi. Onda je bolje da imamo stanje koje imamo sada a koje je nikakvo. Može donijeti jednu ispravnu odluku koja bi značila jedno šmirglanje onoga što je uradio, skidanje onoga što je zabrljao”, smatra Lagumdžija.

Ističe da su, ukoliko Schmidt ne donese odluku, sve opcije otvorene.

“Prerano je da o tome spekulišemo. Vlada FBiH se može 6. aprila imenovati samo ili da je Lendo potpiše, a to se neće desiti, ili da SDA preko noći uđe u Vladu, što se takođe neće desiti, ili da Schmidt donese odgovarajuću odluku. Ja ne vjerujem da će Lendo potpisati, ne vjerujem da će iko SDA ubacivati unutra, ostaje samo Schmidtova intervencija. Ja mislim da je on dužan da napravi intervenciju”, rekao je Lagumdžija.

BiH

Ambasador Izraela u Srbiji negirao genocid u Srebrenici: “Taj pojam rezervirati samo za najteže zločine”

Published

on

By

Ambasador Izraela u Srbiji, Yahel Vilan, izjavio je danas da “Izrael nikada nije prihvatio nazivanje zločina u Srebrenici genocidom”.

Vilan je istakao da je “pogrešno koristiti termin genocid za Srebrenicu”, navodeći da takvo označavanje “stvara iskrivljenu sliku o događajima”.

“Ne tvrdim da je holokaust jedini genocid, bilo je i drugih slučajeva širom svijeta. Ali, nazivajući Srebrenicu genocidom, po mom mišljenju, umanjujemo važnost tog pojma, koji bi se trebao rezervirati samo za najteže zločine”, istao je Vilan u intervjuu za srbijansko izdanje Sputnjika.

Govoreći o predstojećem glasanju o rezoluciji o Srebrenici, ambasador je rekao da Izrael “razumije težinu pitanja”.

“Zemlje koje su više politički motivisane nego privržene historijskoj istini trebale bi razmotriti uticaj svojih odluka na region i stabilnost Bosne i Hercegovine”, naglasilo je.

Ambasador je zaključio da “politizacija ovakvih pitanja nije korisna te da bi ih trebalo rješavati na moralnom i pravnom nivou, bez miješanja politike”.

 

Nastavi čitati

BiH

Sa četničkom kokardom na glavi prijeti Bošnjacima: “Turci”, čekamo 2. maj. Ne bih vam bio u koži

Published

on

By

Mladić pod imenom Aco, koji je prošle godine na društvenim mrežama vrijeđao i upućavao prijetnje bošnjačkom stanovništvu u Bijeljini, ponovo je isto uradio.

Sa četničkom kokardom na glavi poručio je “Turcima”:

“Čekamo drugi maj, Boga mi, ne bih vam bio u koži. Spremni smo, živjela Srbija”.

Podsjećamo, on je prošle godine provocirao srpskom i ruskom zastavom prolazeći kroz povratnička naselja.

“Evo Ace i u najvećem muslimanskom naselju u Bijeljini. Ne mislim na Janju nego ovaj ovdje dio gdje su sami muslimani. Ja molim da me neko napadne. Ja se okrećem naravno ko me bude napao ja mu napravim javnu dženazu. Samo bih želio da vas upozorim da Aco ima čime da se brani. Uvijek uz njega, uvijek je tu. Živjela Republika Srpska i Srbija”, kazao je tada.

Nastavi čitati

BiH

U sistemu debelo škripi: Policajci drže kafane, rade kao tjelohranitelji, mimo zakona, tako se “zalomio” slučaj Gačanin

Published

on

By

Iako sve policijske agencije u imaju jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi
Hapšenje 23 osobe u akciji kodnog naziva “Black tie 2”, a potom i puštanje na slobodu većeg broja njih sa ili bez mjera zabrane, a nakon maratonskog ročišta u Sudu Bosne i Hercegovine na kojem se moglo čuti sve i svašta, čini se samo je pokrenulo nova pitanja o funkcioniranju policijskih agencija prvenstveno u Federaciji BiH, piše Faktor.
Među uhapšenima, kao što je poznato, bila su i trojica pripadnika Federalne uprave policije – Adin Ćatić, Senad Kadić i Emir Druškić, komandant Specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović, ali i vršilac dužnosti direktora FUP-a Vahidin Munjić.
Njihov “grijeh” ogleda se u tome što su u septembru 2016. godine trojica tadašnjih pripadnika Specijalne policijske jedinice FUP-a osiguravali vođu međunarodnog narkokartela “Tito i Dino” Edina Gačanina dok je boravio u Sarajevu. Za to vrijeme koristili su odsustvo sa posla na osnovu otvorenog bolovanja.
Selmanović im je to, kako smatra Tužilaštvo, kao njihov tada direktni nadređeni, navodno omogućio, dok je Munjić propustio da protiv njih pokrene disciplinski postupak. Nakon što im je vanrednim provjerama ipak utvrđena sigurnosna smetnja i oduzet pristup tajnim podacima, Munjić je promijenio pravilnik o radnim mjestima za koja nije potreban pristup tajnim podacima kako bi i dalje mogli raditi u FUP-u.
Sudska odluka kojom je ovih pet osumnjičenih pušteno da se brani sa slobode pokazuje da tužilac (barem zasad) nije dokazao dovoljan stepen osnovane sumnje da bi im sud odredio pritvor.
Ono što je, međutim, sasvim jasno nakon svega što se moglu čuti i što je i dokumentovano tokom dosadašnjeg toka istrage je da spomenuta trojica policajaca jesu počinila težu povredu službenu dužnosti, prekršivši Zakon o policijskim službenicima FBiH, odnosno odredbe člana 107 istog zakona (Obavljanje djelatnosti koje nisu u skladu s interesima policijskoga organa ili bez prethodnog odobrenja starješine; ponašanje koje narušava ugled policijskoga organa; zloupotreba bolovanja;).
Osim toga, članom 38. Zakona o policijskim službenicima FBiH, propisano je da policijski službenik ne može obavljati nikakvu dodatnu djelatnost uz naknadu, osim uz odobrenje rukovodioca, koje po svemu sudeći nisu imali. Barem ne u pisanoj formi.
Ovim članoma zakona, kako nam je pojašnjeno iz policijskih agencija, podrazumijeva se da policijski službenik ne smije u svom vlasništvu imati, naprimjer, ni ugostiteljski objekat. Po tome je za njih dodatno otežavajuće ako su, a kako se to tvrdi na osnovu operativnih saznanja, navodno novac zarađen za usluge osiguranja narkobosa ulagali u otvaranje ugostiteljskih objekata, koje su, navodno, registrirali na imena drugih osoba.
Na spomenutom ročištu na kojem je raspravljan prijedlog Tužilaštva da im se odredi pritvor, odbrana se svojski trudila da dokaže da “niko u BiH, pa tako ni oni u to vrijeme nisu znali da je Edin Gačanin sigurnosno interesantna osoba”, te da su mislili da se radi o “biznismenu iz Dubaija”. U ovom slučaju to uopće nije ni bitno, jer bi, sudeći prema zakonskim odredbama, povredu dužnosti počinili da su u privatnom aranžmanu osiguravali bilo koga.
Kada je u pitanju ulaganje novca u otvaranje ugostiteljskih objekata, javna je tajna u Sarajevu da u glavnom gradu egzistira veći broj njih čiji su stvarni vlasnici pojedini policijski službenici, iako se formalno-pravno vode na drugim imenima.
Takve tvrdnje bez imalo uvijanja iznio je i državni delegat i nekadašnji direktor Federalne uprave policije Zlatko Miletić, koji je gostujući na N1 kazao kako “najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga”, kao i da to “zna pola Sarajeva”.
Iako prema Miletićevim riječima to “zna pola Sarajeva”, očigledno je da o tome nije obaviješten ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, koji je danas saopćio kako se radi o “vrlo ozbiljnim tvrdnjama koje moraju biti detaljno provjerene”.
– MUP Kantona Sarajevo, Uprava policije, tim povodom će izvršiti adekvatne provjere ovih navoda – naveo je Katica.
Mi bismo tome dodali i: “Ako nije zastupila zastara”.
Iako sve policijske agencije u državi imaju svoje jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi.
Svjedoci smo da se s provjerama najčešće krene tek nakon što neko od medija “provali” neku aferu ili nezakonitost.
Tako je bilo kod čuvanja Tita, tako je bilo kod izostanka sistematskih ljekarskih pregleda policajaca, tako je i s kafanama koje drže policajci…
Da ne bude zabune, ništa bolja situacija nije ni u entitetu RS, gdje je isto tako javna tajna da brojni pripadnici MUP-a u slobodno vrijeme privatno rade kao osiguranje nekih ugostiteljskih objekata.
Nastavi čitati

Najčitanije