Magazin
Liječnik o bolestima štitnjače: Pazite na ove simptome
Procjenjuje se da poremećaji funkcije štitnjače pogađaju oko 5 % žena i 0,5 % muškaraca.
Bolesti štitnjače najčešće pogađaju žene
Najčešći funkcionalni poremećaji su usporeni rad štitnjače ili hipotireoza te nešto rjeđi ubrzani rad štitnjače ili hipertireoza, piše Centar Zdravlja.
Hipotireoza i hipertireoza do 10 puta češće pogađaju žene, a rak štitnjače se kod žena javlja oko tri do četiri puta češće, ističe doktor.
Iako još uvijek nije poznato zašto se bolesti štitnjače češće javljaju kod žena, postoje određene naznake zašto bi to moglo biti tako.
Jedna od mogućih objašnjenja je da su žene sklonije razvoju autoimunih bolesti, a budući da su neke bolesti štitnjače autoimune, to može biti jedan od razloga.
Utjecaj spolnih hormona, prvenstveno estrogena, točnije međudjelovanje hormona štitnjače i spolnih hormona, također bi moglo imati utjecaj na češću pojavnost bolesti štitnjače kod žena.
Međutim, potrebna su sveobuhvatnija istraživanja kako bi se uzročno preciznije utvrdilo zašto se bolesti štitnjače češće javljaju kod žena.
Sve je češći i rak štitnjače
Učestalost raka štitnjače raste u posljednjim desetljećima. Glavni razlog tome je napredak u dijagnostičkim metodama koje omogućuju njegovo bolje otkrivanje.
Iako je rak štitnjače maligna bolest, često ima benigni tijek i jako povoljnu dugoročnu prognozu izlječenja i preživljenja. To se prije svega odnosi na dobro diferencirane tumore štitnjače – papilarni i u manjoj mjeri folikularni karcinom štitnjače.
Značajno rjeđi, ali klinički nepovoljniji je medularni karcinom, a najrjeđi anaplastički karcinom je najnepovoljniji i očekivano preživljenje je svega nekoliko mjeseci.
Postoje simptomi koji se često javljaju
Oni se često otkrivaju slučajno tijekom rutinskih laboratorijskih pregleda, sistematskih pregleda ili kao nusnalaz sklopu šire dijagnostičke obrade neke druge bolesti.
Međutim, postoje najčešće simptomi koji ukazuju da poremećaje štitnjače.
Hipotireoza se klinički manifestira širim spektrom tegoba zbog usporenog metabolizma.
Izražen je kronični umor, nesanica, intolerancija hladnoće, slabiji apetit, porast na tjelesnoj težini, usporena peristaltika crijeva i posljedični zatvor, suhoća kože, oticanje lica, trbuha, ekstremiteta, neredoviti menstrualni ciklusi kod žena te smetnje libida i potencije kod muškaraca, sniženo raspoloženje i još neki manje specifični.
Kod hipertireoze se sve događa obrnuto.
Uslijed prekomjernog lučenja hormona štitnjače među vodećim simptomima su lupanje srca, preznojavanje, intolerancija na vrućinu, tremor ruku, pojačan apetit i popratno mršavljenje, razdražljivost, ubrzana peristaltika crijeva uz proljevaste stolice, psihičke smetnje neurotskog karaktera, izbočenje očne jabučice (egzoftalmus).
Čvorovi uzrokuju simptome koji ovise o njihovoj veličini. Veći čvorovi mogu izazvati nespecifične smetnje poput problema s gutanjem i disanjem, promuklost te osjećaj “knedle u grlu”.
Poremećaji funkcije štitnjače mogu uzrokovati i psihičke simptome. Kod hipotireoze se često javljaju depresivna stanja i anksioznost.
S druge strane, hipertireoza može izazvati anksioznost, napetost i razdražljivost, a u težim i dugotrajnijim slučajevima se mogu pojaviti neurotski ili psihotični problemi.
N1
Magazin
Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?
DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.
Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?
Dva vozila idu ravno, a jedno skreće
Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.
Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.
Index.hr
Magazin
Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo
TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.
Izbjegavala je muškarce
Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.
Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.
Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.
“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.
Zaslužna je i genetika
Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.
Index.hr
Magazin
Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura
Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.
Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.
Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.
Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.
Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.
Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.
Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.
U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.
Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.
Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.
-
Cazinprije 4 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Svijet / Zanimljivostiprije 6 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religijaprije 6 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 5 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Religijaprije 1 dan
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro
-
Svijet / Zanimljivostiprije 3 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike