Connect with us

BiH

Litijumska budućnost BiH – Enormno zagađenje, biljke se suše, mutiraju, životinje ugibaju, a čovjek…

Published

on

mate odmah pojavu raka, imate brojna maligna oboljenja. Djeca se rađaju sa urođenim manama, ističe profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu Dalibor Ballian te naglašava: Litijum nije kompatibilan sa živom materijom

Bosna i Hercegovina bogata je rudom litijuma na čak sedam potencijalnih lokacija. I dok se u Srbiji organizuju masovni protesti protiv otvaranja rudnika u dolini Jadra, pojedini političari u BiH vide priliku da putem rudnika ostvare lične interese, a stručnjaci ukazuju na štetnost bilo kakvog pokušaja kopanja.

Rudnici litijuma se otvaraju u nenaseljenim područjima, u pustinjama kakve imaju Čile, Južna Amerika, Australija…

Trovanje vode

– Nemate nigdje rudnike litijuma u naseljenim područjima, u područjima gdje su poljoprivredna zemljišta, gdje su rijeke, gdje su šume. Zašto? Zato što litijum nije kompatibilan sa živom materijom. Imate enormno zagađenje. Biljke se suše, mutiraju, životinje ugibaju, a gdje je tu čovjek? Imate odmah pojavu raka, imate brojna maligna oboljenja. Djeca se rađaju sa urođenim manama, stalno problemi, pojašnjava profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu Dalibor Ballian.

Podsjeća na Lopare, jednu od lokacija u BiH, gdje su takođe protestovali građani protiv rudarenja.

– Svjedoci smo da bi se u Loparama otvorio rudnik, radila bi se ekstrakcija rude, znači napravili bi se pogoni, radili bi se određeni koncentrati, a pored Lopara su naši rudnici soli. Izgubili bismo rudnike soli, jednostavno bismo izgubili područja Semberije i Sprečkog polja, kaže profesor Ballian.

Dolina Jadra bi bila pretvorena u industrijsku pustinju. Da li se to može revitalizirati? Vrlo teško. Što uništimo za minutu, ne možemo za hiljadu godina da povratimo, ističe Ballian

Priča počinje još 2000. godine, ali nikada nije intenzivirana kao prethodnih mjeseci. U Srbiji je planirano otvaranje rudnika litijuma u jadarskom kraju, nedaleko od Loznice. Istraživanjem je otkrivena nova ruda, koja je dobila službeni naziv jadarit, a koja sadrži veće količine litijuma. Rudnik je trebala otvoriti međunarodna kompanija Rio Tinto. Inače, neki od srbijanskih medija, a i po društvenim mrežama kruže informacije o tome da i sam predsjedik Srbije ima vlasnički udjel u off shore kompaniji Rio Tinto Nomesees i da je ta firma zadužena za projekat Jadar. Pored Aleksandra Vučića, udio imaju Ana Brnabić i Siniša Mali.

Zašto je litijum industrijski jako važan?

– Danas se litij koristi u razne svrhe, ali je njegova uloga dominantna u proizvodnji litijskih baterija. Prednosti tih baterija su višestruke. Imaju veoma malu težinu zbog odlika litija te su lako prenosive, a gustoća energije u njima je mnogo veća u odnosu na obične baterije. Treba napomenuti da litijska baterija nije podložna štetnim vanjskim efektima, te da ima veoma dug životni vijek, rekao nam je Senaid Salihović, profesor Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta u Tuzli.

Ekološki aktivisti, profesori s obje strane Drine digli su glas protiv kopanja litijuma.

– Na primjer, za projekat Rio Tinta su predviđene ogromne količine vode iz Drine ili da se koriste podzemna izvorišta, gdje također zajednički resurs trošite. Posljedica je manjak vode za druge potrebe, bilo da je u pitanju snabdijevanje stanovništva, bilo da je u pitanju živi svijet. Gdje se god rudario litijum, voda je bila ugrožena. Problem je i što se prilikom prerade pravi otpad, ogromne količine koje bi se trebale smještati u posebne bazene. U većini industrijskih zemalja se koriste razne plastične obloge velike čvrstoće i one bi trebale na najmanju mjeru da svedu curenje tog opasnog otpada na tlo i podzemne vode, govori nam predsjednik Udruženja Eko akcija Anes Podić.

Napominje kako bi se rudarenje u blizini Loznice i rijeke Drine neminovno odrazilo i na BiH.

– Drina je zajednička rijeka, zajednička voda je u pitanju, a stanovnici Semberije se žale da im se zadnjih deset, petnaest godina nivo vode u bunarima drastično snizio, kaže Podić.

U Srbiji zbog litijumskog saveza koji je tamošnji predsjednik Aleksandar Vučić potpisao sa Evropskom unijom, pod pokroviteljstvom Njemačke, traju masovni protesti: narod želi sačuvati dolinu Jadra

Otvaranje bilo kojeg rudnika, ne samo litijuma, utiče na okolinu, odnosno u većoj ili manjoj mjeri uništava okoliš. Stručnjaci u svijetu govore kako velike kompanije poput Rio Tinta prilikom eksploatacije litijuma “pokupe kajmak, a iza njih ostaje mjesečeva površina”. One siromašne, poput nas, uglavnom pristaju na otvaranje ovakvih rudnika, kažu naši sagovornici.

Uzalud zaštita

Profesor Ballian kaže da i sada, na samo istražnom području u Srbiji imamo mutirane biljke.

– Ako te biljke mutiraju, a mi kažemo povećava se broj oboljelih od karcinom ovoga, onoga, to je sve zbog tih mutacija, upozorava profesor i dodaje da nije samo Jadar ugrožen, “ugroženo je sve do Crnog mora, do kojeg bi došle te toksične materije”.

Sa povećanjem rudničkih kapaciteta povećavao bi se broj ljudi koji bi počeli da umiru od tih izotopa, a koji bi se tu koristili. Rijeke bi bile zatrovane hemikalijama koje bi se ispuštale, kontrolisano ili nekontrolisano.

– Mi možemo napraviti super sistem za zaštitu, ali uvijek će biti nekontrolisanog ispuštanja. Na primjer, Beograd pije vodu iz rijeke Save, a Drinom i Savom do Beograda bi vrlo brzo stigle te hemikalije. Vrlo brzo bi bila ugrožena poljoprivredna proizvodnja u Mačvi, koja je jedna od žitnica Srbije. Podzemni tokovi voda bi se zagadili tako da bi područje npr. Mačve ostalo bez pitke vode. Sve zemlje Evrope imaju rudu, ali niti jedna nema rudnike litijuma. To bi trebao biti dovoljan znak, smatraju naši sagovornici.

Oslobodjenje

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije