Connect with us

BiH

Litijumska budućnost BiH – Enormno zagađenje, biljke se suše, mutiraju, životinje ugibaju, a čovjek…

Published

on

mate odmah pojavu raka, imate brojna maligna oboljenja. Djeca se rađaju sa urođenim manama, ističe profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu Dalibor Ballian te naglašava: Litijum nije kompatibilan sa živom materijom

Bosna i Hercegovina bogata je rudom litijuma na čak sedam potencijalnih lokacija. I dok se u Srbiji organizuju masovni protesti protiv otvaranja rudnika u dolini Jadra, pojedini političari u BiH vide priliku da putem rudnika ostvare lične interese, a stručnjaci ukazuju na štetnost bilo kakvog pokušaja kopanja.

Rudnici litijuma se otvaraju u nenaseljenim područjima, u pustinjama kakve imaju Čile, Južna Amerika, Australija…

Trovanje vode

– Nemate nigdje rudnike litijuma u naseljenim područjima, u područjima gdje su poljoprivredna zemljišta, gdje su rijeke, gdje su šume. Zašto? Zato što litijum nije kompatibilan sa živom materijom. Imate enormno zagađenje. Biljke se suše, mutiraju, životinje ugibaju, a gdje je tu čovjek? Imate odmah pojavu raka, imate brojna maligna oboljenja. Djeca se rađaju sa urođenim manama, stalno problemi, pojašnjava profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu Dalibor Ballian.

Podsjeća na Lopare, jednu od lokacija u BiH, gdje su takođe protestovali građani protiv rudarenja.

– Svjedoci smo da bi se u Loparama otvorio rudnik, radila bi se ekstrakcija rude, znači napravili bi se pogoni, radili bi se određeni koncentrati, a pored Lopara su naši rudnici soli. Izgubili bismo rudnike soli, jednostavno bismo izgubili područja Semberije i Sprečkog polja, kaže profesor Ballian.

Dolina Jadra bi bila pretvorena u industrijsku pustinju. Da li se to može revitalizirati? Vrlo teško. Što uništimo za minutu, ne možemo za hiljadu godina da povratimo, ističe Ballian

Priča počinje još 2000. godine, ali nikada nije intenzivirana kao prethodnih mjeseci. U Srbiji je planirano otvaranje rudnika litijuma u jadarskom kraju, nedaleko od Loznice. Istraživanjem je otkrivena nova ruda, koja je dobila službeni naziv jadarit, a koja sadrži veće količine litijuma. Rudnik je trebala otvoriti međunarodna kompanija Rio Tinto. Inače, neki od srbijanskih medija, a i po društvenim mrežama kruže informacije o tome da i sam predsjedik Srbije ima vlasnički udjel u off shore kompaniji Rio Tinto Nomesees i da je ta firma zadužena za projekat Jadar. Pored Aleksandra Vučića, udio imaju Ana Brnabić i Siniša Mali.

Zašto je litijum industrijski jako važan?

– Danas se litij koristi u razne svrhe, ali je njegova uloga dominantna u proizvodnji litijskih baterija. Prednosti tih baterija su višestruke. Imaju veoma malu težinu zbog odlika litija te su lako prenosive, a gustoća energije u njima je mnogo veća u odnosu na obične baterije. Treba napomenuti da litijska baterija nije podložna štetnim vanjskim efektima, te da ima veoma dug životni vijek, rekao nam je Senaid Salihović, profesor Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta u Tuzli.

Ekološki aktivisti, profesori s obje strane Drine digli su glas protiv kopanja litijuma.

– Na primjer, za projekat Rio Tinta su predviđene ogromne količine vode iz Drine ili da se koriste podzemna izvorišta, gdje također zajednički resurs trošite. Posljedica je manjak vode za druge potrebe, bilo da je u pitanju snabdijevanje stanovništva, bilo da je u pitanju živi svijet. Gdje se god rudario litijum, voda je bila ugrožena. Problem je i što se prilikom prerade pravi otpad, ogromne količine koje bi se trebale smještati u posebne bazene. U većini industrijskih zemalja se koriste razne plastične obloge velike čvrstoće i one bi trebale na najmanju mjeru da svedu curenje tog opasnog otpada na tlo i podzemne vode, govori nam predsjednik Udruženja Eko akcija Anes Podić.

Napominje kako bi se rudarenje u blizini Loznice i rijeke Drine neminovno odrazilo i na BiH.

– Drina je zajednička rijeka, zajednička voda je u pitanju, a stanovnici Semberije se žale da im se zadnjih deset, petnaest godina nivo vode u bunarima drastično snizio, kaže Podić.

U Srbiji zbog litijumskog saveza koji je tamošnji predsjednik Aleksandar Vučić potpisao sa Evropskom unijom, pod pokroviteljstvom Njemačke, traju masovni protesti: narod želi sačuvati dolinu Jadra

Otvaranje bilo kojeg rudnika, ne samo litijuma, utiče na okolinu, odnosno u većoj ili manjoj mjeri uništava okoliš. Stručnjaci u svijetu govore kako velike kompanije poput Rio Tinta prilikom eksploatacije litijuma “pokupe kajmak, a iza njih ostaje mjesečeva površina”. One siromašne, poput nas, uglavnom pristaju na otvaranje ovakvih rudnika, kažu naši sagovornici.

Uzalud zaštita

Profesor Ballian kaže da i sada, na samo istražnom području u Srbiji imamo mutirane biljke.

– Ako te biljke mutiraju, a mi kažemo povećava se broj oboljelih od karcinom ovoga, onoga, to je sve zbog tih mutacija, upozorava profesor i dodaje da nije samo Jadar ugrožen, “ugroženo je sve do Crnog mora, do kojeg bi došle te toksične materije”.

Sa povećanjem rudničkih kapaciteta povećavao bi se broj ljudi koji bi počeli da umiru od tih izotopa, a koji bi se tu koristili. Rijeke bi bile zatrovane hemikalijama koje bi se ispuštale, kontrolisano ili nekontrolisano.

– Mi možemo napraviti super sistem za zaštitu, ali uvijek će biti nekontrolisanog ispuštanja. Na primjer, Beograd pije vodu iz rijeke Save, a Drinom i Savom do Beograda bi vrlo brzo stigle te hemikalije. Vrlo brzo bi bila ugrožena poljoprivredna proizvodnja u Mačvi, koja je jedna od žitnica Srbije. Podzemni tokovi voda bi se zagadili tako da bi područje npr. Mačve ostalo bez pitke vode. Sve zemlje Evrope imaju rudu, ali niti jedna nema rudnike litijuma. To bi trebao biti dovoljan znak, smatraju naši sagovornici.

Oslobodjenje

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije