Connect with us

BiH

Ljubić: Mi u BiH već imamo tri entiteta; FBiH, RS i Distrikt Brčko

Published

on

Predsjednik Glavnog vijeća HNS-a Božo Ljubić danas je za N1 komentarisao aktuelnu situaciju po pitanju pregovora o izmjenama Izbornog zakona. Kako je kazao, dogovori će biti nastavak onoga “što je na neki način usaglašeno u Neumu”.

“Ne bih rekao da su stranke dobile kompletan nekakav dogovor o izmjenama Izbornog zakona, posebice kada se govori o političkom dijelu. Koliko sam ja informiran, stranke su dobile taj dio izbornog zakona koji se definira kao integritet izbornog procesa. Koliko ja znam, dogovori će biti nastavak onoga što je na neki način usaglašeno u Neumu i to je sve što ja znam”, kazao je Ljubić i dodao:

“U momentu, niko nema podataka kako napreduju pregovori koji su u tijeku”.

Da li će doći do približavanja stavova?

Naravno, da je bilo moguće postići dogovor pred predstavnicima međunarodne zajednice mi bismo već postigli. U svakom slučaju, međunarodna zajednica može puno pomoći. Njihova medijatorska uloga je dovela do približavanja stajališta i ja želim vjeorvati da će ova sesija koja završava u nedjelju, dovesti do dogovora. Ima mnogih u BiH kojima nije stalo do dogovora i koji žele minirati dogovor“, kaže Ljubić.

Potom se osvrnuo na navode američkog ambasadora u BiH, Michaela Murphyja.

Murphy nije rekao da se dogovor da tako kažem ne mora postići, rekao je “ne po svaku cijenu” i ja se slažem. Slažemo se s tim da se izmjene Izbornog zakona ne moraju postizati po svaku cijenu. One moraju pratiti Ustav BiH, odluke Ustavnog suda u predmetu Ljubić i odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci i ostali. Problem je što neki smatraju da se izbori mogu provesti bez izmjena Izbornog zakona, zanemarujući činjenicu da mi nemamo ustavan Izborni zakon. U tom slučaju, dio naših sugrađana koji se ne izjašnjavaju pripadnicima konstitutivnih naroda bi bili onemogućeni da se kandidiraju za pojedine funkcije, zanemarujući činjenicu da jedan konstitutivni narod ponovo ne bi mogao izabrati svoje predstavnike, radi se o hrvatskom narodu“.

“Ja to drugačije ne mogu nazvati nego ugrožavanjem mira u BiH”, kazao je Ljubić.

“S obzirom da je postojeći Izborni zakon, ne samo u dijelu Općih izbora i u dijelu za Mostar su bili nametnuti od bivših visokih predstavnika. Visoki predstavnik i dalje vjerovatno ima te instrumente u rukama. Mislim da se neće posegnuti za tim, nego da će se učiniti sve da kroz medijaciju dođemo do dogovora. On se pretežno tiče odnosa u FBiH, a stvari su tu definirane”.

Ljubić kaže da je stvar jednostavna “ukoliko se mi želimo priznati kao ravnopravni elementi”.

Izmjene Izbornog zakona trebaju pratiti tu ustavnu logiku i stvar je jednostavna ukoliko se mi želimo priznati kao ravnopravni elementi. Bez obzira što ja podržavam implementaciju odluke Evropskog suda za ljudska prava, ali za stabilizaciju prilika u BiH mnogo je važnija implementacija odluke u predmetu Ljubić koja se tiče legitimnog predstavljanja. Ona se ne tiče samo Hrvata, pogledajte samo Dom naroda FBiH i klub Ostalih i imena koja su tamo zastupljena. Nema tamo ni Roma, Čeha, ni Alabanaca, nema tamo nacionalnih manjina. S druge strane, ova odluka Ustavnog suda se implicitno tiče i entiteta RS. Kako? Pa sama sintagma koja govori o legitimnom političkom predstavljanju na svim administrativnim razinama, tiče se naravno i entiteta RS, Vijeća naroda. Tiče se vlade i jedne i druge i FBiH i RS, ukoliko ćemo ispravno čitati odluku Ustavnog suda. Ja sa punim kredibilitetom želim reći da je implementacija ove odluke uvjet i aksiom stabilnosti BiH, te uvjet bržeg pristupanja BiH u EU“, smatra Ljubić.

Upitan da prokomentariše navode Šemsudina Mehmedovića da SDA ne smije potpisati zakon o “trećem entitetu”, Ljubić je kazao:

To su gluposti. Pa, mi u BiH već imamo tri entiteta, imamo FBiH, RS i imamo Distrikt Brčko. U ovom momentu govoriti o tim stvarima to je zamjena teza i pokušaj skretanja fokusa sa onog što je bitno. U ovom momentu niko ne govori o trećem entitetu, novoj administrativnoj i teritorijalnoj reorganizaciji zemlje, u ovom momentu se govori o implementaciji Ustava BiH i odluka relevantnih sudova. Mislim da mi u ovom momentu imamo jedinstvenu priliku, to je na neki način i gospodin Murphy rekao, da je ovo prilika za BiH. Nažalost, BiH do sada u svim turbulencijama i sukobima u svijetu je ispadala kao kolaterlana šteta. Ozbiljnost prilika u Evropi nam daje priliku da BiH bude kolateralni dobitnik. Zato očekujem maksimalnu razinu odgovornosti“.

Jedan zastupnik SDP-a je rekao da se boji dogovora. Ko se može bojati dogovora? Što nama međunarodna zajednica može pomoći? Može nam pomoći medijacijom razgovora. Što nam može jamčiti? Može nam jamčiti mir i ona to jamči, ali nam međunarodna zajednica ne može dati funkcionirajuće institucije. Vrlo teško je sada reći, neki ljudi napadaju dužnosnike na raznim razinama, čak je nemoguće ocijeniti sposobnost ako institucije ne funkcioniraju na pravi način. Ne funkcioniraju jer su nefunkcionirajuće. Nama treba minimalana dogovor i minimalan nazivnik oko temeljnih pitanja“, kazao je Ljubić.

N1

BiH

Dodik: 2. maja će biti potpisana smrtna presuda BiH, sada jasno postoji entitetska linija

Published

on

By

Drugog maja će biti potpisana smrtna presuda Bosni i Hercegovini kao nekoj mogućoj zajednici, istakao je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik za RTRS.

-Mi u suštini ne trebamo ništa da činimo, do odbrane funkcionalne nadležnosti. Dakle, mi ne pripremamo nikakav rat, ali shvatamo da ima pojedinaca koji ne razmišljaju tako, kazao je Dodik.

Bosanskim muslimani gotovo identično čine i rade, u smislu želje postavljanja unitarne Bosne, a asistenciju im pruža Amerika. Dešava se ozbiljan udarac na srpski narod, koji mi moramo da dočekamo, ako se usvoji ta rezolucija, mi moramo da napravimo našu nacionalnu strategiju izlaska iz tog. To podrazumijeva zajedničko djelovanje Srba iz Srpske, Srbije, ali i bilo gdje se nalazili. Prilagodićemo se novim okolnostima, jer mislimo da nakon tog ne vidimo način građenja zajedničkog života sa Bošnjacima, navodi Dodik.

-BiH je u prethodnom ratu bila išarana, ali sada jasno postoji entiteska linija, koja je odbranjena u prethodnim okupljanjima.

Imamo dovoljno snage da zadržimo naš subjektivitet, pa čak i samostalnost. Ono što mi radimo u političkom smislu, je borba za ono što imamo, za naša prava, koja su sva napadnuta. Naša politika je odgovorna, nacionalna i državna politika za Srpsku. Naša politika nije bosansko-hercegovačka politika, mi nismo bosansko-hercegovačke patriote. Јa sam na primjer srpski patriota, kazao je Dodik ne znajući da glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici neće biti drugog maja.

-To što neko pokušava, da me napravi negativcem jer sam dobar sa Putinom, je za mene izuzetno pozitivna stvar. Јa ću se najmanje još jednom u ovoj godini sresti sa Putinom i imaćemo o čemu da razgovaramo, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Suljagić odgovorio Dodiku: Tvoje prisustvo u mezarju u Potočarima je uvreda za mrtve, kapije će biti zatvorene

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik najavio je jučer da će Vlada RS održati sjednicu u Srebrenici 2. maja kada je trebala biti održana i sjednica Generalne skuštine Ujedinjenih nacija na kojoj je predmet glasanja trebala biti i rezolucija o genocidu u Srebrenici.

Dodik je izjavio i da je delegacija RS spremna otići u Memorijalni centar u Potočarima kako bi položila cvijeće i odala počast žrtvama zločina, a potom je ponovo negirao genocid kazavši da se u Srebrenici desio zlločin.

Na njegove izjave reagirao je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica.

“Bez ikakve potrebe da pridajem pažnju nastojanjima Milorada Dodika, drugog maja je neradni dan. Kapije mezarja i Memorijalnog centra Potočari će biti zatvorene. Nakon silnih uvreda izrečenih na njihov račun, njegovo prisustvo u mezarju je uvreda za mrtve. I neradnim i radnim danima”, naveo je Suljagić na X-u.

Podsjetimo, Generalna skupština UN-a je 2. maja trebalo da glasa o rezoluciji, ali je glasanje odgođeno. Ovo je drugi put da se glasanje o rezoluciji pomjera, prvi put je glasanje trebalo biti 27. aprila, pa je pomjereno za 2. maj.

Nastavi čitati

BiH

Bez trunke kajanja: Ubica Farisa Pendeka se smijao danas u sudu, prijatelji ga snimali za mreže

Published

on

By

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Ademu Šumanu, ubici nevinog Farisa Pendeka, danas je produžen pritvor na još tri mjeseca, a kako se vidi na snimcima koji su objavili njegovi prijatelji, njemu to nije teško palo. Na snimcima se vidi kako Šuman sa osmijehom na licu pozdravlja prijatelje koji su ga došli podržati.

Podsjećamo, prijatelji mu pružaju podršku jer je 28. januara ove godine hicem iz pištolja ubio Farisa Pendeka.

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Podsjećamo i to da su osumnjičeni pomagači Mersim Saljević i Elmedin Gradišić ranije pušteni na slobodu.

Šuman je 28. januara usmrtio Farisa Pendeka hicem iz pištolja u vozilu na glavnoj saobraćajnici u sarajevskom naselju Otoka.

On je tada vozio svoj Peugeot 308 iza vozila u kojem su bili mladići Danis, Berin, Eman i ubijeni Faris Pendek, “koji nije uspio progovoriti ni riječ”.

Šuman je vozilom stao paralelno s njima i mahao rukama. Oni su otvorili prozor i pitali šta je problem? On je tada s mjesta vozača preskočio na mjesto suvozača, kroz prozor svog auta udario Emana pesnicom, a potom iz kasete izvadio crni pištolj i udario vozača kundakom, zatim je uperio pištolj u Emana, koji se sageo, ispalio je metak koji je pogodio Farisa, koji je sjedio iza njega, a koji je usljed toga vrlo brzo preminuo.

Nakon ubistva je pokušao pobjeći, ali se ubrzo predao zato što je već bio otkriven, a Gradišić ga je zvao i rekao da mu policija pretresa kuću.

Nastavi čitati

Najčitanije