Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Memoari Vuka Draškovića: Miloševićevi policajci su me tukli i vikali: „Žena ti je Alijina kurva, `oće da ideš u Gacko da braniš balije“

Published

on

Draškovićeve memoare koji uskoro izlaze iz štampe objavljuje beogradski magazin „Nedeljnik“ iz kojeg prenosimo Draškovićevo sjećanje na dva događaja: susret u Sarajevu sa Alijom Izetbegovićem u jesen 1991. godine i hapšenje njegove supruge Danice i njega u Beogradu 1993.godine.

Vuk Drašković, srpski književnik i političar, napisao je memoare u kojima govori o najdramatičnijim događajima svog života, kojih je bilo u izobilju. Draškovićeve memoare koji uskoro izlaze iz štampe objavljuje beogradski magazin „Nedeljnik“ iz kojeg prenosimo Draškovićevo sjećanje na dva događaja: susret u Sarajevu sa Alijom Izetbegovićem u jesen 1991. godine i hapšenje njegove supruge Danice i njega u Beogradu 1993.godine.

ALIJA IZETBEGOVIĆ: „DUŠA ME BOLI ZA JUGOSLAVIJOM“

„Sa advokatom Strahinjom Kastratovićem koji je član Predsjedništva SPO, idem na razgovore sa Alijom Izetbegovićem, predsednikom Predsedništva BiH. U hotelu „Holidej in“ gde smo odseli sačekuje me desetine Sarajlija. Među njima je i dosta mojih drugova iz gatačke gimnazije. I pravoslavnih i muslimana.

Na zgradi je grafit ispisan krupnim slovima: „ovo je Srbija“. Ispod njega je drugi grafit: Budalo, ovo je pošta. Izetbegović nas dočekuje ljubazno i sa osmehom. Sa njim je i njegova kćerka koja mu je šef kabineta. „Je li vam žao Jugoslavije“, upitah ga
nakon uvodnog ćaskanja. „Duša me boli“, odgovorio je. „I mene“. „Nadam se ipak da Jugoslavija može opstati. Sa puno napora, sa puno mudrosti i na novim osnovama.“ „Kako to mislite?“ „Razmišljam o novom udruživanju“, otpio je meraklijski gutljaj kafe i produžio da objašnjava.

U saglasju sa dobrim namerama Lorda Karingtona, osnovati asocijaciju ili tržišno-monetarnu uniju šest nezavisnih jugoslovenskih država. Između njih na granicama ne bi bilo ni vojske, ni polcije, ni graničnih prelaza, kao i za „srećnog zemana“, kako je rekao. „Ljudi bi nosili samo lične karte, a ne pasoše. Ovakva zajednica bi, veoma brzo, dobila status pridruženog člana Evropske zajednice, kakav imaju Mađarska, Poljska, Čehoslovačka.“
„Šta sa sadašnjom JNA“? „To pitanje bismo riješili tako što bi svaka od šest republika imala svoju vojsku, a najskuplji rodovi, kao što su vazduhoplovstvo i raketne jedinice bili bi zajednički i pod zajedničkom i paritetnom komandom. Dobijamo poruke iz Brisela da bi, u tom slučaju, Evropa dala novac za profesionalno ustrojstvo vojski i za časno zbrinjavanje oficira i građanskih lica u sadašnjoj JNA.“
„Nešto od toga je moguće, a ponešto i nemoguće“.
„A šta je nemoguće?“
„Hrvatska i Slovenija su otišle. Neće prihvatiti bilo koji oblik zajedničke vojne komande niti ma kakvo udruživanje sa ostatkom Jugoslavije.
Pre dva meseca su to hteli i prihvatiti plan Lorda Karingtona. Više to neće.
Sada je kasno. Zato, gospodine predsedniče, okrenimo se ovom što je ostalo i što je još zajedno“. „Četveročlanoj federaciji Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore? Na to mislite?“ „Da, ako je federacija sada moguća.“ „Nije moguća. Sve donedavno bila je moguća takva federacija u labavom državnom savezu sa Slovenijom i Hrvatskom. Predlagali smo je Kiro
Gligorov i ja. Zagreb i Ljubljana su htjeli, Milošević je odbio. U ovim okolnostima moguća je samo zajednica ove četriri suverene
republike i to u njihovim postojećim granicama“.

„Onda da tu zajednnicu učinimo zajednicom“, požurih sa svojim predlogom…“
„Veseli me što isto želimo i što slično mislimo“, spusti on ruku na moje rame.
„Selameta i merhameta, samo toga da bude. Nadam se da ste razumjeli?“
„Poznajem turcizme kao i vi“, nasmeših se.
„Iskreno mi recite može li se sve ovo postići i da li nas dvojica samo sanjamo?“, na licu mu zaigra neka senka zebnje. „Od vas zavisi, gospodine Predsedniče“.
„Od mene? A ja mislio od
Miloševića“…

„IŠAO BIH U GACKO DA BRANIM MUSLIMANE, A NE SRBE“

„Zašto vaš muž ne ide u Gacko“, upitao je na TV Studio B moju suprugu jedan od čelpartije Miloševićeve supruge.
„Zašto da ide u Gacko?“
„Da brani Srbe“
„Od koga da ih brani?“
„Od muslimana“.
„Moj muž da ode u Gacko, branio bi Muslimane od Srba. Muslimane u Gacku napali su Srbi. Svi su proterani, a
mnogi i poubijani“. Srbija se potresla od njenog odgovora, a moja stranka se suočila sa pobunom.

Ceo dan je u Sava centru zasedao Glavni odbor, otvoren za sve medije. Radio je javljao da je jedan policajac ranjen, a možda i ubijen. Od Doma policije je dolazila policija. Kažem svima da beže, da ih ne čekamo i sa Danicom i jednom grupom poslanika i čelnika SPO-a sklanjam se u prostorije stranke na desetom spratu na Terazijama. Upali su odmah za nama, čizma u vrata,
tresak, i njih trojica sa puškama uprenim mu nas dvoje. Najprije trojica, a za njima još petorica. Prsti im na okidačima pušaka, a streljaju očima. „Sa nama“, osetih grlić cevi pod grlom. „Imate li nalog?“, smešno se junačim.

„Dobićete nalog i sve drugo što ste zaslužili. Krećite!“
„Neću bez lisica“, ne znam šta mi bi da to kažem.
„Tu su spremne“, zveknu specijalac njima i veza mi ruke.
„Kreći, kurvo muslimanska!“, dvojica od njih zgrabiše Danicu za ruke, vukući je u hodnik ispred mene.
„Kurvo“ Ubiti kučku!“, sruči se na nju čopor policajaca koji je stajao u hodniku.
„Sad si naš“, iskezi se jedan u liftu i pljunu mi u lice. Onaj drugi me udara pesnicama u stomak, ali nema prostora
da zamahne. Spušta se lift polako, polako.

„Nije mu ništa, šta ti kažem“. Kleknu jedan od njih…Bože, kako mu je
smrdelo iz usta. „Kako si Čiča? Kako si „srpski kralju“?
„Kakav kralj, šta lupaš? To je govno, ustaša, dobro kaže vojvoda Šešelj“.
Opsova mi i on „ mlijeko materino“ i „sisu kurve koja me zadojila“. „I žena ti je kurva Alijina“, šutnu me
cokulom. `oće da ideš u Gacko da braniš balije“…diže se i donese metalnui kantu, a vodu iz nje sasu po meni. „Evo ti tvoje krune“, nabi mi kantu na glavu. Podivljao, udarao kundakom po kofi, sa strane i odozgo.
Smače mi „krunu sa glave“.

Sukob u Ukrajini

Srpski plaćenik: Oslobađao sam Mariupolj, bio ranjen, a sad me Rusi žele protjerati

Published

on

By

SRPSKI plaćenik Aleksandar Jokić, koji se borio na ruskoj strani u Ukrajini, snimio je videoporuku upućenu ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. Požalio se kako nema rusko državljanstvo, zbog čega bi mogao biti protjeran u svoju matičnu zemlju, piše Lenta.ru.

Ako bude protjeran u Srbiju, prijeti mu 25 godina zatvora jer je sudjelovao u ratu u stranoj državi. Jokić je naveo da je zbog svojih ratnih zasluga dobio niz odlikovanja, uključujući medalju za oslobođenje Mariupolja. Tvrdi da je bio i ranjen.

Kazao je kako je postrojba u kojoj se borio rasformirana i da su druge jedinice odbile potpisati ugovor s njim. Poručio je da bi želio ostati u Rusiji i nastaviti braniti ruske interese u zoni “specijalne vojne operacije”.

Srpski plaćenik: Oslobađao sam Mariupolj

Političar obećao pomoć

Zastupnik iz Državne dume Aleksandar Hinštajn obećao je da će se pronaći rješenje. “Kolege iz ministarstva unutarnjih poslova već rade na rješavanju problema. Srbinu će se izdati privremeni azil. Situacija je malo složenija jer on nije sklopio ugovore s ministarstvom obrane, već s dobrovoljačkim formacijama Donjecke Narodne Republike (DNR)”, kazao je.

Dodao je da je već stupio u kontakt sa šefom DNR-a Denisom Pušilinom i da će uskoro predsjedniku poslati peticiju da Jokiću dodijeli rusko državljanstvo. Potvrdio je da je Rusija u četiri navrata odbila dodijeliti državljanstvo Jokiću, piše Index.hr.

Početkom siječnja predsjednik Vladimir Putin potpisao je dekret o dodjeli ruskog državljanstva strancima koji su potpisali ugovor o služenju u ruskim oružanim snagama i članovima njihovih obitelji.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić: Našim prijateljima iz islamskih zemalja nije drago kada glasaju za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Published

on

By

Vidimo da je na male zemlje pritisak uočljiviji i snažniji. Mi smi mali i nije lako da se tome suprotstavimo, kaže Vučić

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u New Yorku da je tokom današnjih razgovora sa zemljama azijsko-pacifičkog regiona objasnio sve razloge zbog čega je Srbija protiv usvajanja rezolucije o Srebrenici i da su mnoge zemlje to razumjele i govorile da bi trebalo da se usaglase stavovi, ali da odlaganje ne zavisi od Srbije.

– Nastavićemo borbu, ima rezultata ali je teško, mali smo za najmoćnije sile, ali istinu ne možete da pobedite silom i za nas to znači, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.

On je rekao i da nije optimističan po pitanju toga da će uspjeti da spriječi izglasavanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, ali da ga to neće spriječiti da nastavi da se bori.

– Znao sam to od početka, da je to gotovo nemoguća misija, ali to ne znači da smete da se ne borite. Ono što vi čuvate i branite i ono na šta ste se zakleli svom narodu i građanima, to je svetinja i za nas najvažnije, a ne strah pred silom i snagom onih koji su mnogo veći i jači od nas, rekao je Vučić u izjavi novinarima u New Yorku gdje je prisustvovao sjednici Vijeća sigurnosti UN o Kosovu.

On je naglasio da su sa svima razgovarali i objasnili situaciju.

– Ja moram da vam kažem da u svim grupama postoji ogromna rezervisanost prema postupku i mnogi naši prijatelji iz islamskih zemalja, čak i kada glasaju za, nije im drago, jer im je jasno da povređuju prijatelja, rekao je Vučić i dodao i da su i po tom pitanju mnogo toga uradili i podigli ugled Srbije.

– Vidimo da je na male zemlje pritisak uočljiviji i snažniji. Mi smi mali i nije lako da se tome suprotstavimo. Veliki smo posao uradili u UN. Imali smo sastanak sa predstavnikom Brazila, sada sa Gutteresom, sa specijalnim savetnikom UN za pitanje genocida, sa još pet, šest evropskih zemalja koje bar možemo da pitamo da ne budu protiv nas, rekao je Vučić novinarima.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

(VIDEO) Šta je uzrokovalo neviđene poplave u Dubaiju: Igrali se Boga zasijavanjem oblaka?!

Published

on

By

Dok svjetska politika uglavnom ignorira probleme s klimom, ekstremne vrućine, oluje, poplave, požari i suše navode mnoge da eksperimentiraju s novim tehnologijama što otvara mogućnost za apokaliptične scenarije koje već sada dijelom osjećamo

Potopljene kuće i ceste, napušteni kamioni, kajak kao jedino sigurno prevozno sredstvo. Dubai, pustinjski grad i jedno od najsuših mjesta na svijetu. Ipak biblijska poplava odnijela je nekoliko života, kiša koja je padala srušila je sve rekorde.

“Ovdje je sve potpuno poplavljeno. Ima zgrada koje nemaju struje, vode, stanari nemaju hrane, zato im pomažemo”, rekao je Rahoul Bobe iz Dubaia.

Najviše padavina u Ujedinjenim Arapskim Emiratima u posljednjih 75 godina, iznenadilo je sve. Grad, koji obično muku muči sa sušama, nije naviknut na kišu pa nema dovoljno sistema za drenažu.

“Prvi put da vidim da ovoliko pada. Iz Kašmira sam u Pakistanu i ondje pada puno kiše, ali ovako jaku kišu nikada u životu nisam vidio”, rekao je volonter Khalid.

ZASIJAVANJE OBLAKA

A šta se uopšte dogodilo? Nakon poplava razvila se teorija da su za potop u Dubaiju krivi sami. S obzirom na redovne suše, Ujedinjeni Arapski Emirati avionima i dronovima zasijavaju oblake kako bi padalo više kiše. Je li zbog toga sada palo “previše” kiše, nemoguće je znati, prenosi Net.hr.

“Taj efekt zasijavanja je u naučnim istraživanjima slabo istražen. Ne postoje neka naučna istraživanja. Same kolege iz UAE su se hvalili da mogu od 30 do 35 posto više vodene pare izvući, međutim to nije potkrijepljeno eksperimentima i moja je procjena da je taj doprinos bio ograničen”, rekao je Ivan Guttler, direktor Državnog hidrometeorološkog zavoda.

Idealni vremenski uslovi za stvaranje oluje i klimatske promjene – puno se elemenata u Dubaiju poklopilo. Ipak i sama pomisao da manipuliranje s vremenom stvori takav haos upozorenje je za sve.

“Vi možete napraviti jedno nevrijeme pa da ga zasijete odozgor srebrnim jodidom ili nekim drugim česticama da dobijete više jezgri i kondenzacije te da dobijete drugu količinu oborine i drugu raspodjelu. Međutim, u prirodi to ne ide, a to ljudi stalno pokušavaju”, rekao je Branko Grisogono, atmosferski fizičar.

 

U praksi bi to moglo ovako izgledati: umjesto tmurnog i oblačnog dana, budit ćemo se u sunce. No kako to obično biva, postoji i druga strana medalje. Manipuliranje prirodom i igranje Boga dolaze uz visoku cijenu.

Čak i kada bi zasijavanje oblaka negdje prošlo uspješno, pitanje je kakve bi probleme donijelo na nekom dugom mjestu, upozorava struka.

NAUČNA RASPRAVA

“Geoinženjering je vrlo opasna stvar. Mi to možemo napraviti u laboratoriji. Vi možete možda u svom loncu to pogoditi, ali u prirodi nema šanse da ćete pogoditi”, rekao je Grisogono.

Dok se vodi naučna rasprava šta je i u kojoj mjeri dovelo do oluja ovakvog tipa ipak treba podsjetiti na dobre stare klimatske promjene koje se neće zaustaviti bez smanjenja emisije stakleničkih plinova.

“Do tada ćemo se prilagođavati. Moramo pratiti rizike od poplava, rizike od požara, rizike od suša, rizike od oluja, rizike od toplinskih valova i to Hrvatsku najviše opterećuje”, rekao je Guttler.

I dok svjetska politika uglavnom ignorira probleme s klimom, ekstremne vrućine, oluje, poplave, požari i suše navode mnoge da eksperimentiraju s novim tehnologijama što otvara mogućnost za apokaliptične scenarije koje već sada dijelom osjećamo.

Nastavi čitati

Najčitanije