Religija
Mensur-ef. Ćehić: Nekoliko slučajeva napuštanja službe i odlazak krajiških imama van BiH
Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Bihać Mensur-ef.Ćehić poručio je da je mubarek mjesec ramazan prilika za obnavljanje naše duhovnosti i postizanje unutrašnjeg mira, ali i mjesec u kojem trebamo pokazati suosjećanje prema starijima i onima koji su u potrebi.
Govoreći o značaju posta u mjesecu ramazanu, efendija Ćehić podsjeća da je post jedan od pet stubova islama i da je za vjernike muslimane izuzetno važno da se pridržavaju propisanih normi i pravila posta tokom svetog mjeseca.
-Mjesec ramazan je mjesec koji u naše živote unese veliku radost i želju svakog vjernika da se u ovom mjesecu učini što više dobra. S tim u vezi se i sve pobrojane aktivnosti odvijaju u našim džematima. S Mrežom mladih smo planirali ramazanska druženja nakon teravih namaza u sali MIZ Bihać gdje ćemo nastojati da dovedemo goste i iz nekih drugih branši koji će dati svoje viđenje njihovog doživljaja posta, njihov pogled na ramazan kao mjesec prilike. Naša omladina, Odjel za brak i porodicu, kao i imami zajedno sa svojim džematskim odborima će i ove godine, pored brojnih drugih društveno korisnih aktivnosti, staviti fokus na osobe treće životne dobi, na način da će ih posjetiti, uputiti toplu riječ i pokušati makar malo unijeti vedrine u njihove živote i prenijeti poruku da nisu sami. Ovo je apel i za ostale naše sugrađane da nam se pridruže u ovim aktivnostima – ističe za Fenu efendija Ćehić.
Medžlis IZ Bihać bilježi nekoliko slučajeva napuštanja službe i odlazak imama van BiH
U našem društvu na sceni je, kako je rekao, trend odlaska mladih i toga u nekim slučajevima nije pošteđena ni Islamska zajednica. Medžlis IZ Bihać bilježi nekoliko slučajeva napuštanja službe i odlazak imama van BiH, ali taj trend još uvijek, naveo je Ćehić, nije zabrinjavajući.
-Ono što mogu reći jeste da je to kompleksno pitanje koje zahtijeva dublju analizu. Znamo da su nosioci vjerskih aktivnosti, kao što su imami, često suočeni s različitim izazovima, uključujući i mogućnost odlaska ili prekvalifikacije. Postoje slučajevi gdje imami napuštaju rad u džematu radi različitih razloga, kao što su bolji poslovni uvjeti ili želja za promjenom karijere, neki odlaze u zasluženu mirovinu. Također, neki imami se odluče otići vani radi obrazovanja ili boljih prilika za rad – naveo je.
Naglašava kako to još uvijek nije masovna pojava, a uvijek postoje i oni koji ostaju vjerni svojoj zajednici i nastavljaju obavljati dužnosti imama.
-Naš fokus je usmjeren prema njima u smislu obezbjeđivanja kvalitetnijih uvjeta za rad, a svaki od naših imama zbog svog doprinosa u društvenoj zajednici zavrjeđuje veliko poštovanje – kaže efendija Ćehić.
Pitanje odnosa novih generacija prema vjeri i aktivnostima Islamske zajednice, kao i privlačenje mladih da se uključe u vjerske aktivnosti je izazovno ali istovremeno važno za budućnost Islamske zajednice, ali se Medžlis IZ Bihać, kako je podvukao, dobro nosi sa izazovima te vrste.
U današnjem vremenu, mladi se suočavaju s različitim izazovima koji mogu utjecati na njihov odnos prema vjeri, ali i na njihovu spremnost da se angažiraju u vjerskim aktivnostima. Ramazan, kao poseban mjesec u islamu, pruža posebnu priliku za jačanje duhovnosti i angažiranje u vjerskim aktivnostima. MIZ Bihać planira iskoristiti ovaj mjesec kako bi privukli mlade kroz organizaciju različitih aktivnosti poput predavanja, iftara, dobrovoljnog rada u zajednici te edukativnih programa koji su prilagođeni njihovim potrebama i interesima. Napredak u ovim područjima može pomoći MIZ Bihać da uspješno odgovori na izazove i ostvari cilj ojačavanja duhovnosti i vjerskog odgoja mladih u savremenom dobu – pojašnjava efendija Ćehić.
Vrijeme u kojem ćemo se truditi da budemo bolji ljudi
Ističe da ramazan treba biti vrijeme u kojem ćemo se truditi da budemo bolji ljudi, da prakticiramo suosjećanje i ljubaznost prema drugima, da obnovimo naše veze s porodicom i zajednicom te da se dublje posvetimo ibadetu i molitvi.
-U ovom mjesecu izdržljivosti i samoodricanja, ne zaboravimo naše manje sretne sugrađane i braću i sestre u potrebi. Neka naša milostinja i dobrotvorni rad budu izrazi naše ljubavi prema bližnjima i našoj zajednici. Ramazan je prilika za obnavljanje naše duhovnosti i postizanje unutrašnjeg mira. Neka nam ovaj mjesec donese blagoslove, oprost i napredak na putu ka Allahovoj milosti i zadovoljstvu – poručio je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Bihać.
FENA
Cazin
Prije 141 godinu svečano otvorena Gradska džamija u Cazinu
Prva džamija sagrađena na mjestu današnje Gradske džamije u Cazinu datira iz 1576 godine, još od vremena Osmanskog carstva.
Teško je oštećena u potresu koji je pogodio Bosansku krajinu 9. novembra 1880.god.
Obnovljena je nakon tri godine i svečano otvorena 2.novembra 1883.godine.
Na svečanosti otvora džamije prisustvovao je tadašnji reis-ul-ulema Mustafa Hilmi ef. Hadžiomerović, član Ulema Medžlisa Sabit beg Kapetanović i bimbaša Rašidagić Bila je dužine 40 m a širine 20 m, sa drvenom munarom.
Usljed starosti munare koja je prijetila da će se srušiti, ista je srušena i napravljena nova kamena munara čiji je arhitekt bio Ljudevit Misoni.
Trenutno je u fazi adaptacije.
Religija
Dovu koju bismo trebali naučiti i učiti iz zahvalnosti prema Allahovom poslaniku Muhammedu a.s.
Posljednji Allahov Muhammed sallallahu alejhi we sellem podučio nas je vjeri i vjerskim propisima koji su do nas došli preko uleme, učenjaka, profesora, imama.
Jedna od dova koju bi trebali naučiti iz zahvalnosti prema Muhammedu a.s. za sve što nas je naučio, za sve što je žrtvovao, uradio za nas i što je vodio i što će voditi velike brige na Sudnjem danu zbog nas jeste dova poslije ezana
ALLAHUMME RABBE HAZIHI–D-DA‘VETI-T-TAMMETI VE-S-SALATI-L-KAIMETI.
ATI MUHAMMEDENI-L -VESILETE VE-L-FADILETE VE-D-DEREDŽETE-R-REFI‘ATE
VEB’ASHU MEKAMEN MAHMUDENILLEZI VE’ADTEH.
INNEKE LA TUHLIFU-L-MI‘AD.
Prijevod dove:
Allahu moj, Gospodaru ovog savršenog poziva i nastupajućeg namaza.
Podari Muhammedu veliki stepen u Džennetu i posebno dobro i uzdigni ga na uzvišeno mjesto koje si mu obećao. Ti doista ne kršiš obećanje Svoje.
Ko ovu dovu bude učio poslije ezana Muhammed, a.s., će mu biti šefadžija (zauzimat će se za njega) na Sudnjem danu.
Komentar dove
Allahu moj, Gospodaru ovog savršenog poziva i nastupajućeg namaza.
- Ovaj savršeni poziv jeste poziv na najvažniji sastanak sa Gospodarom svih svjetova-namaz. Koliko se puta pravimo gluhi na ezane sa svih strana, kao da se ezan ne obraća meni i tebi nego nekom drugom.
Žalosno je u kakvo smo stanje došli da na prste jedni ruke u svojoj porodici, komšiluku one koji namaz redovno klanjaju, makar u kući. A koliko je tek malo onih koji u džamiju odu makar dnevno na jedan namaz, ili na neki namaz u toku sedmice osim Džume.
Tebe i mene poziva kako ga poslanik nazva u dovi SAVRŠENI POZIV.
Mi težimo ka najboljem u svemu, odjeći, obući, stvarima, hrani ali , odbijama savršeni poziv-ezan jer očito ne vjerujemo Allahu.
Ovaj ”savršeni poziv” – ezan, je poziv nama nesavršenim ljudima da se odazovemo na vrijeme jer ne znamo koliko nam je vremena ostalo.
Pitali đaci profesora što se mora klanjati namaz svaki dan, može li da se dan uzme slobodno?
On je odgovorio, da kad bi šejtan imao slobodan dan, da nas ostavi na miru , možda bi i mi imali slobodno.
Naravno šejtan konstatno napada, i neće nas ostaviti na miru. Šejtan želi da sa njim gorimo u Vatri.
Drugi dio dove :
Podari Muhammedu veliki stepen u Džennetu i posebno dobro i uzdigni ga na uzvišeno mjesto koje si mu obećao. Ti doista ne kršiš obećanje Svoje.
Kad nam neko od ljudi valja u životu, malo ili puno mora čovjek biti zahvalan, posebno roditeljima. Obavezno učiti dove za ljude koji su nama vljali, koji su korisni, dobri za džemata za zajednicu.
Ne trebamo čekati da neko umre pa da onda za njega učimo dovu.
Kako bismo tek onda trebali učiti dove Allahu za Allahov poslanika Muhammeda a.s., za najbolji stepen u Džennetu.
On nam je svojim primjerom pokazao kako da budemo sretni na ovom svijetu i da uđemo u vječni Džennet.
Abdullah b. Amr b. El-As, radijallahu anhu, prenosi kako je čuo Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da kaže: “Kada čujete poziv muezina, ponavljajte za njim ono što i on uči. Nakon toga, donesite na mene salavat, jer onaj ko na mene donese jedan salavat, Allah na njega donese deset.
Zatim tražite od Allaha, dželle šanuhu, da mi podari el-vesilu.
Zaista je ona stepen u Džennetu koji može dostići samo jedan odani Allahov, dželle šanuhu, rob.
Nadam se i molim Uzvišenog Allaha da ja budem taj rob. Ko za mene bude tražio el-vesilu, bit će mu dopušten moj šefat.” (Muslim, 577) Riječ el-vesile (veliki stepen) koja se spominje u ovom hadisu označava najbolji stepen i položaj u odnosu na sve ostale ljude.
Ovu dovu učim dovu naglas, ne bi li ko od vas zapamtio i naučio Savršeni poziv-ezan se svaki dan upućuje nama. Muslimanima i muslimankama. Mi slabo reagujemo. Zamislite da te neko svaki da zove na mobitel i ti se nećeš javiti.
To znači da te taj što te zove ne zanima, nije te briga za njega.
Nemojmo sebi dozvoliti da se tako odnosimo prema ezanu, da nas ne zanima, da mislimo da poziva neke druge ljude a ne nas.
Molimo Allaha da se redovno odazivamo na savršeni, potpuni poziv- ezan, da redovno namaz klanjamo i da poslaniku Muhammedu a.s. da najbolje mjesto u Džennetu. Amin
Religija
Da li je muslimanu dozvoljeno da u tužbi protiv poslodavca kod nadležnog suda potražuje i kamatu za neisplaćene plaće?
Da li je muslimanu dozvoljeno da u tužbi protiv poslodavca kod nadležnog suda potražuje i kamatu za neisplaćene plaće? Naime, tužio sam svog poslodavca zbog dvije neisplaćene plaće iz 2001., pa me interesuje da li mogu tražiti zakonske zatezne kamate na ovaj iznos od 2001. pa do isplate?ODGOVOR :
Ukoliko je poslodavac imao objektivnih problema zbog kojih nije bio u stanju isplatiti neke plaće, ili smatra da uposlenik nema pravo na njih po osnovu ugovora, pa se povede sudski spor u vezi toga, u tom slučaju uposlenik nema šeri'atskog opravdanja da zahtijeva uz neisplaćene plaće i zakonsku zateznu kamatu.
Ako bi sud presudio u njegovu korist i dosudio da ima pravo i na zateznu kamatu, ne bi mu bilo dozvoljeno uzeti istu od poslodavca za svoje potrebe niti pak da bi je proslijedio u vjersko-humanitarne svrhe, zato što bi to predstavljalo jednu vrstu zuluma.
Ukoliko bi, pak, poslodavac namjerno, bez opravdanja, izbjegavao isplatiti plaće uposleniku, uz priznavanje duga, mišljenja smo da u tom slučaju uposlenik može zahtijevati i zakonsku zeteznu kamatu, ali je dužan istu proslijediti u vjersko-humanitarne svrhe.
To bi predstavljalo jedan vid kazne za učinjeni zulum prema uposleniku i preventivno bi djelovalo na spriječavanju samovolje i nasilničkog ponašanja poslodavaca. U svakom slučaju, nije dozvoljeno, pravedno ili nepravedno dosuđenu, zateznu ili neku drugu vrstu kamate potrošiti na ishranu sebe i svoje porodice osim u krajnjoj nuždi.
islam.ba
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 2 dana
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 2 dana
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM