Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Milanović na samitu NATO-a: Govorio sam o BiH, ko je čuo, čuo je. Ja dalje od toga ne mogu

Published

on

U Madridu počinje dvodnevni summit NATO saveza s Ukrajinom kao glavnom temom, a na kojem učestvuje i hrvatski predsjednik Zoran Milanović.

Milanović je već mjesecima najvljivao veto na ulazak Finske i Švedske u NATO, a prema svemu sudeći od toga nema ništa.

Podsjetimo, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg jučer je, na marginama summita izjavio kako je Turska pristala podržati nastojanja Finske i Švedske za pridruživanje NATO-u.

“Sa zadovoljstvom mogu najaviti da sada imamo sporazum koji otvara put Finskoj i Švedskoj za pridruživanje NATO-u. Turska, Finska i Švedska potpisale su memorandum koji se odnosi na zabrinutosti Turske, uključujući izvoz oružja i borbu protiv terorizma”, dodao je.

“Finska i Švedska trebaju dobiti pozivnicu, vidjet ćemo što će biti s tim u drugom roku, pretpostavka je da će sve biti u redu, ali nikad se ne zna, ali to znate i bez mene”, rekao je Milanović na početku svoga obraćanja pa je nastavio odgovarati na pitanja novinara u Madridu.

“Ja sam više puta ponovio i u telefonskom razgovoru finskom predsjedniku, ovdje nema ničeg osobnog što se mene tiče, to su države koje ispunjavaju visoke kriterije, ovo što Turska traži od njih je dosta, ja sam tu principijelno više na švedskoj nego na turskoj strani, vidjet ćemo kako će se ta stvar razvijati dalje, hoće li biti neki monitoring, to je teško reći. Moj je prvi interes Hrvatska. Nema tu nikakvih tajni koje javnost ne bi smjela čuti. Ja sam govorio o problemu BiH, koja je sigurnosni problem i nešto što nam život u susjedstvu čini nestabilnim i lošim i što ugrožava barem pola miliona državljana EU, što su Hrvati u BiH, i želim da se to riješi. Ko je čuo, čuo je i ja puno dalje od toga ne mogu”, rekao je Milanović.

“Ovdje postoje dvije vrste ljudi, koji znaju jako malo ili nimalo. S tim ljudima zna se ko može raditi i ko koristi njihovo vrijeme već godinama da im približi problem s kojim Hrvatska živi i s kojim je suočena. Ti koji ne znaju ništa su manji problem, oni su većina, s njima se može raditi, pričati, odgovarati im na pitanja. Nekolicina je naprosto zatucana u svojim predrasudama i fiksovima koje će biti malo teže promijeniti, ali na tome treba raditi. A u nekim situacijama, kao što je bila ova 23. na sastanku Vijeća kad su Ukrajina i Moldovija dobile status kandidata, a BiH čvrgu, to je situacija u kojoj država koristi pravo veta i dobili bi ga svi. Ovako je BiH dobila prazna obećanja”, rekao je Milanović.

“Da su drugi radili svoj posao, da su bili aktivni, ne agresivni, države bi se drugačije ponašale. Neke države su iscrpljene već i materijalno, zato što daju, daju i daju i očekuju da im se to nadoknadi. Neke države su primile stotine hiljada i milione prognanika, Hrvatska nije. Hrvatskoj se u ovom slučaju geografija pokazala kao prednost. Možda zvuči cinično, ali nije”, rekao je Milanović.

“Srećom, niko nije primijetio da nema tih dvorskih luda, ali ovdje treba neko biti na ovim sastancima, to ti je dužnost. Ne moraš biti u mom društvu, ali neko treba predstavljati Vladu. Ko će ići na njihove sastanke? Ambasador? A što ako ja kažem da ambasador treba meni? Vrlo neodgovorno, amaterski”, rekao je.

“Što se tiče hrvatskog učestvovanja u bilo čemu, otom potom. Svaka čast i da se dogodilo da je napadnuta neka članica NATO-a, moje bi ponašanje bilo drukčije. Treba voditi računa o tome ko si , šta si, koji su ti resursi i što stavljaš na kocku. Čak i samo kad govorim, prvo pitanje koje si postavim jest – kako to može škoditi mojoj zemlji, jer ja znam kako joj može pomoći”, naveo je Milanović.

Svijet / Zanimljivosti

Teška nesreća u Hrvatskoj: Kombi izletio s ceste, dvoje mrtvih, 25 ozlijeđenih

Published

on

By

Teška prometna nesreća dogodila se noćas u 1:20 sati između Novske i Paklenice, piše Večernji list.

S ceste je sletio kombi s migrantima te je na mjesto nesreće odmah stiglo osam timova hitne pomoći iz Sisačko-moslavačkog i Brodsko-posavskog zavoda za hitnu medicinu.

Od ukupno 27 stradalih osoba, dvije su osobe smrtno stradale na mjestu nesreće, devet je životno ugroženih, a 16 ozlijeđenih.

Naime, pacijenti su raspoređeni po bolnicama Nova Gradiška (11), Sisak (6), Pakrac (7) i Slavonski Brod (1).

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Zastrašujući udar groma na Jadranu: ‘Kao da je vatrena kugla sišla sa neba’

Published

on

By

Tokom nevremena koje je zahvatilo Jadran, jutros je oko 10.30 sati grom udario u bor na Šetalištu kralja Nikole u Baru u Crnoj Gori, kako je objavio Objektiv.rs.

Zapalio se i ormarić za struju, a samo zahvaljujući brzoj reakciji jednog od vlasnika lokalana, plamen je ugašen.

Zaposleni u Gradskom zelenilu su uklonili i otpremili polomljene dijelove stabla kod ugostiteljskog objekta na šetalištu.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Iranski profesor: Stotine hiljada projektila pod zemljom, SAD će biti izbrisane!

Published

on

By

Iranski napad balističkim projektilima bio je masovni udarac za Izrael i Teheran će ga pokoriti ako odluči da uzvrati, rekao je za Sky News iranski akademik, profesor engleske književnosti i orijentalizma na Univerzitetu u Teheranu, Seyed Mohammad Marandi.

Marandi je u intervjuu, koji je izazvao veliku pažnju na društvenim mrežama, kazao da su nagovještaji da je iranski napad bio neuspješan bili samo “želja” Izraela i njegovih saveznika.

“To je bio ogroman udarac za izraelski režim”, rekao je on, te je dodao: “Ako se usude uzvratiti udarac Iranu, sljedeći put ćemo ih pogoditi mnogo jače”.

“Stotine hiljada projektila”

Upitan da li bi iranski režim mogao preživjeti poraz u slučaju dugog, sveopšteg rata, Marandi je ponovio: “Iran neće uzvratiti jače, Iran će uzvratiti mnogo jače”.

“Ovo je bio vrh ledenog brega. Iran neće izgubiti nijedan rat”, rekao je iranski akademik ponoviši kako “nema sumnje” da će Izrael izgubiti.

“Uozbiljite se. Prestanite obmanjivati vlastiti narod. Iran ima bezbroj podzemnih baza sa stotinama hiljada projektila koje su napravljene širom zemlje nakon američke invazije na Irak, kako bi bili spremni za rat sa SAD-om”, istakao je Marandi.

 

Marandi je tokom intervjua Izrael nazvao nekoliko puta “nacističkim režimom”, “režimom aparthejda” i “režimom etno-suprematizma” te je optužio medije poput Sky Newsa da podržavaju izraelsku rasističku politiku o “superiornoj rasi” umjesto da su na strani borbe za ljudska prava i jednakopravnost. Također, iranski profesor je istakao kako Izrael ne smatra državom rekavši da je to samo kolonija.

Na pitanje šta bi bilo ako bi se SAD uključile u sukob, Marandi je odgovorio da bi to bila “glupa pogreška” i da bi Amerikanci bili “izbrisani” sa Arapskog poluostrva.

“Globalna ekonomija bi kolapsirala zbog situacije sa naftnim tržištem. Amerika treba prestati sa svojom arogantnom poltikom”, upozorio je on.

Ko je Seyed Mohammad Marandi?

Profesor Marandi je šef Sjevernoameričkih studija na Univerzitetu u Teheranu gdje predaje englesku književnost i orijentalizam. Bio je i savjetnik za iranske nuklearne pregovore u Beču.

Rođen je u Sjedinjenim Državama 1966. godine, a odrastao je u luksuznom kvartu Daytona, Ohio, 1970-ih, prema PBS-u. Njegov otac je Alireza Marandi koji je bio porodični ljekar vrhovnog vođe Ali Khameneija. Marandi je imao 13 godina kada se njegova porodica vratila u Iran nakon što je njegov otac imenovan za ministra zdravlja.

Zbog toga profesor tako tečno priča engleski i čest je sagovornik zapadnih medija. Veliki je navijač NFL tima Dallas Cowboys.

Inače, Seyed Mohammad Marandi se sa 16 godina pridružio paravojnoj dobrovoljačkoj miliciji Basij da se bori u iransko-iračkom ratu. Povrijeđen je četiri puta, dva usljed hemijskih napada.

N1

Nastavi čitati

Najčitanije