Connect with us

Magazin

Mirsada Jakupović: Od izbjeglištva iz Krajine do poslovnog uspjeha u Kanadi

Published

on

Mnogi Bosanci i Hercegovci širom svijeta imaju uspješne karijere u raznim branšama, a jedan od svjetlijih primjera je sigurno Mirsada Jakupović, koja je u prethodnih 32 godine prošla put od izbjeglice iz Sanskog Mosta do nevjerovatnog uspjeha u Kanadi.

Jakupović je prije 32 godine bila primorana da napusti svoj rodni grad, a danas vodi cijeli odjel firme Marsh, globalnog lidera u brašni brokerskih usluga, u Vancouveru. Ona je, u razgovoru za portal Klix.ba, otkrila kako je izgledao njen životni put.

Rođena je 1980. godine u Sanskom Mostu, a već 12 godina kasnije, u Bosni i Hercegovini je počeo rat. Na samom početku razgovora, ispričala je kako je izgledalo njeno djetinjstvo, koje je obilježeno početkom rata u BiH.

“Na početku je bilo jako zbunjujuće, jer mi kao djetetu nije bilo jasno šta se dešava, šta će biti s nama, šta će biti s porodicom i sve ostalo. Ja sam imala jedno lijepo djetinjstvo sa cijelom porodicom u blizini, tako da sam navikla da živim jedan skroman i pravo lijep život. Ništa mi nije falilo. Ipak, prve uspomene koje imam bile su helikopteri, avioni, bombardovanja i ništa mi nije bilo jasno, zašto se situacija pogoršava”, kaže Jakupović.

Dalje je rekla da je njena porodica bila primorana da napusti Sanski Most.

“Mama, brat i ja nismo imali izbora i sjeli smo na autobus da idemo ka Hrvatskoj. Krenuli smo u osam ujutro i trebalo nam je 16 sati da stignemo, preko Brčkog, do granice. Tu mi je bilo jako strašno jer smo stajali na punktovima i barikadama. Svaki put me bilo strah da li ćemo ostati živi ili nećemo”, ispričala je Jakupović.

Put je toliko trajao zbog toga što su putnike često izvodili vani, a jedna scena, kako kaže Jakupović, će joj ostati urezana do kraja života.

“Stajali smo na ivici nekog brda i kad sam pogledala pozadi, vidjela sam samo vrhove drveća i negdje skroz daleko neku riječicu ili potok. Zamišljala sam kako će se to sve desiti i jedina scena koja mi je prolazila kroz glavu tada bila je da moj otac neće znati šta se desilo s nama, jer je on tada bio u logoru. Tada sam pala u nesvijest, a probudila sam se tek kada smo stigli na granicu i prelazimo u Hrvatsku preko drvenog mosta, jer drugi most je već bio bombardovan”, nastavila je svoju priču.

Jakupović je dalje opisala kako s ocem nije bilo kontakta još nekoliko mjeseci, kada su saznali gdje se nalazi.

“Tokom izbjeglištva smo saznali, preko Crvenog križa, gdje se naš otac nalazi. Uspjeli smo se dopisivati preko poruka od 25 riječi da znamo da je on uredu, a pisma imamo i danas”, rekla nam je ona i dalje ispričala kako je njen otac bio prvo pritvoren u lokalnoj sportskoj dvorani, pa prebačen u logor na Manjaču, gdje je pušten u decembru 1992. godine.

Kaže da otac nikada nije previše pričao o svojim iskustvima, iako je ona pokušavala doći do odgovora.

“Vjerujem da je 99 posto iskustava iz zatočeništva čuvao za sebe. On je preminuo u 60. godini i ja sam ubijeđena da je dio razloga za njegovu preranu smrt i to da je sva ta iskustva čuvao za sebe i potiskivao. Ja sam pokušavala pitanjima nešto da ‘izvučem’ iz njega, a on bi na neka odgovarao tako što je sve okretao na šalu. Znam da sam ga jedne prilike pitala čega ga je bilo najviše strah, a on je rekao da, mimo toga što ne znaš da li ti je taj dan posljednji u životu, ga je najviše bilo strah čuti druge ljude kako plaču tokom i nakon mučenja i zlostavljanja, te čuti kako druge zatvorenike ubijaju”, ispričala je Jakupović.

Dalje su, kako je rekla, došli u Hrvatsku te nakratko u Sloveniju, da bi se ponovo vratili u Zagreb, gdje su proveli šest mjeseci.

“U Zagrebu sam se integrisala koliko sam mogla, a čak sam bila i među najboljim učenicama u hrvatskom jeziku, zbog čega me nastavnik pohvalio. Bilo je divno i jako teško. Dugo vremena nismo znali šta je s mojim ocem i ostatkom porodice, da li su uopšte živi. Tu je i neko iskustvo novog mjesta, upoznavanje s potpuno novim društvom, ali je bilo dosta lakše jer smo bili prihvaćeni, iako smo bili druge nacije. Nekako smo bili radosno prihvaćeni i družili smo se sa svom djecom. Sve u svemu, najveće olakšanje kojeg se sjećam iz perioda djetinjstva bilo je kada smo prešli taj drveni most prema Hrvatskoj i kada su nas s druge strane s hranom dočekali vojnici, to je za nas bio znak da smo tu bili sigurni. Osjećala sam se da stvarno jesmo sigurni. Sjećam se i da je taj most neposredno poslije našeg prelaska dignut u zrak, pa drugi nažalost nisu imali priliku koju smo mi imali”, kaže Jakupović, opisujući svoja iskustva u izbjeglištvu.

Mirsada Jakupović (Foto: I. Š./Klix.ba)

Kada se porodici u Zagrebu pridružio otac, vrijeme je bilo da se krene dalje u Evropu, odnosno u svijet, prema njihovom iskustvu.

“Kada se moj otac nama pridružio, tražili smo da idemo u Njemačku, Austriju ili Italiju, jer smo željeli da budemo što bliže Bosni da se možemo vratiti kada se rat završi. Međutim, rekli su nam da su u tim zemljama primili veliki broj izbjeglica iz naše zemlje, te da ih više ne primaju. Dali su nam priliku za Kanadu, koja je tada prihvatala 10.000 bosanskih izbjeglica. Mi smo prihvatili i jedino što smo mogli birati bilo je da li ćemo u engleski ili francuski dio Kanade”, priča nam Jakupović.

Podijelila je i šaljivu priču kako su samo željeli izbjeći Vancouver, jer je bio na zapadnoj strani Kanade koja je za njenu porodicu tada bio “kraj svijeta.” Sreća je željela da baš odu u ovaj kanadski grad, iako ona sada kaže da je sretna zbog toga.

“Moglo je biti puno gore, mogli smo da ne preživimo, ali tada je nama Vancouver bio strašan”, kaže Jakupović.

Po dolasku u Kanadu, dočekao ih je neobičan prizor kojeg tada nisu mogli ni zamisliti.

“Po slijetanju na aerodrom i otvaranju vrata kako bi izašli nakon svih kontrola, samo se sjećam bliceva, novinara, fotografa i snimatelja. Mi smo bili među prvim izbjeglicama koje su stigle u Vancouver iz BiH i Kanađanima je situacija u našoj zemlji bila strašna za gledati i čuti, pa su nas htjeli dočekati i imati tu prvu priču od nekoga ko je tamo bio”, priča Jakupović i ističe da je njena porodica bila posebno zanimljiva medijima, djelomično jer je njena mama znala engleski jezik.

Kaže da je njenim roditeljima bilo teško što su bili na socijalnoj pomoći, pa su brzo pronašli poslove i iselili se iz centra za prihvatanje izbjeglica. Zbog toga, kako nam je ispričala, je njena porodica bila još zanimljivija lokalnim medijima.

“Nakon godinu dana su nas ponovo našli i radili priču o tome kako smo se snašli. Tada smo bili u medijima i bili smo istaknuti kao primjer integracije izbjeglica u kanadsko društvo”, priča Jakupović.

Nakon nekoliko godina, rat u BiH je stao, a njena porodica željela se vratiti nazad u BiH.

“Već 1996. godine smo počeli planiranje povratka nazad u BiH, a ja sam planirala upisati ekonomski fakultet u Sarajevu ili Zagrebu. Moj otac je prvi otišao nazad kući 1996. godine, a mi smo u naredne dvije godine trebali da se preselimo kao porodica”, kaže nam Jakupović.

Međutim, otkrila je da je nju bilo strah da će u BiH opet doći do eskalacije i novog rata, te da će opet morati krenuti od nule. Zbog toga je odlučila, pa uspjela, nagovoriti roditelje da ona, tada s nepunih 18 godina, ostane u Kanadi.

Upisala je ekonomski fakultet, a čak je dobila i priliku koju nije očekivala.

“Kada sam bila treća godina fakulteta, dobila sam priliku da semestar provedem u Japanu, što je meni bilo nevjerovatno. Mislila sam da nemam šanse kao ‘Mirsada iz Bosne’ i čak nisam nikome, pa ni roditeljima, rekla da sam aplicirala. Kada sam vidjela da sam priliku dobila, nisam mogla da vjerujem. Provela sam semestar u Koshiru i tamo sam upoznala njihovu kulturu”, ispričala je Jakupović.

Mirsada Jakupović (Foto: I. Š./Klix.ba)

Po povratku nazad u Kanadu i završetku fakulteta, sjetila se svog sna iz djetinjstva da ‘radi u velikom gradu i velikoj staklenoj zgradi’, pa se htjela zaposliti u finansijskom sektoru. Brokerske usluge i osiguranje, kaže, nije ni razmatrala, do jednog razgovora s prijateljicom.

“Mislila sam da ću tu biti samo dok ne odlučim šta stvarno želim, ali sam vidjela koliko je ta industrija sveobuhvatajuća i koliko utječe na svijet. Počela sam kao asistent asistentima, pa sam krenula napredovati. Redom sam bila asistent, junior broker, pa broker, a 2017. godine sam dobila priliku da vodim tim brokera. Kroz to sve sam došla do mjesta asistenta potpredsjedniku, pa mjesta potpredsjednice i senior potpredsjednice, a nedavno mi je ponuđeno da vodim cijeli odjel firme Marsh u Vancouveru” kaže ova uspješna poslovna žena.

Za kraj razgovora, Mirsada Jakupović kaže da je uvijek stavljala akcent na trud i rad, ali i da je njeno porijeklo iz BiH, kao i činjenica da u njenoj branši dominiraju muškarci, uvijek služilo kao dodatna motivacija za dostizanje uspjeha.

Izvor: Klix.ba

Magazin

Spas za ispucale pete: Pravi se od 2 sastojka, a djelotvornije je od mnogih krema

Published

on

By

Ispucale pete su problem s kojim se mnogi suočavaju svakodnevno.

Uklonjeni žuljeviti epidermis se vraća kao bumerang, a naša stopala nikada ne izgledaju kako bismo htjeli.

 

No, ova kupka za pete sa domaćim sastojcima može vam pomoći da transformišete stopala prije nego što uđete u jesenje cipele. Šta vam je potrebno? Trebaju vam samo dva sastojka koja vjerovatno već imate u svojoj kuhinji – pola litra mlijeka i nekoliko (2-3) kašičica sode bikarbone.

 

Mlijeko i soda savršeno se dopunjuju, radeći na ispucalim petama bolje od mnogih krema. Mlijeko je bogato mliječnom kiselinom koja omekšava kožu, dok soda ima intenzivno abrazivno dejstvo i odlična je za uklanjanje suhe i grube epiderme, zaglađivanje i poliranje peta.

Šta treba da radite?

  • Zagrijte mlijeko, sipajte ga u lavor dovoljno veliki da vam stopala udobno stanu.
  • Potopite noge u mlijeko pet minuta.
  • Nakon pet minuta počnite da trljate sodu bikarbonu na vlažna stopala.
  • Potopite noge još pet minuta.
  • Isperite vodom i obrišite suhim peškirom.
Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Znate li ko je Bosanac sa najskupljim automobilom? Ovo je njegova zanimljiva životna priča

Published

on

By

Danas uspješni biznismen, koji se može pohvaliti radom sa najvećim zvijezdama sa svjetske muzičke scene, a koji je, kako kaže, odrastao kao Bosanac i Hercegovac, što s ponosom ističe, rođen je u Makedoniji, a po desetom danu života je sa porodicom doselio u Prijedor.

Sado Maksuti, iako nije rođen u Prijedoru, ovaj grad cijeli život nosi u srcu. Tu je napravio prve korake, stekao prve ljubavi i prijateljstva, ali ga je vihor rata 90-tih odveo dalje.

Bio sam i ostao Prijedorčanin. Moj djed je od 1947. godine živio u Ljubiji kod Prijedora. Ja sam završio osnovnu školu ‘16. maj’ u Prijedoru, tu sam stekao puno drugova, a igrao sam i za omladinski pogon ‘Rudara’. Moj otac Aziz je bio poznat i omiljen poslastičar u Prijedoru, ali je, nažalost, ubijen tokom rata 1992. godine. Te godine sam i ja izbjegao u Švicarsku, gdje sam imao težak život bez roditelja i porodice, jer je moja majka sa sestrama otišla u Makedoniju. Sa šesnaest godina sam došao kod rođaka u Švicarsku.

 

Moja porodica se tradicionalno bavila ugostiteljstvom. Pradjed je od 1910. do 1923. godine imao restoran u Beogradu. Roditelji su prije rata 90- tih godina prošlog vijeka kupili radnju, koju su 1991. renovirali, a ponovo je otvorili u januaru 1992. Uslijedio je rat, tako da je ostalo na meni da teško radim kako bih vratio dugove mojih roditelja, a u isto vrijeme sam pazio na majku, djeda i baku“, počinje svoju životnu priču Maksuti.

 

Prvi dani i mjeseci izbjeglištva u Švicarskoj su mu bili teški. Nedostajala mu je porodica, grad u kojem je dotad lijepo živio, drugari iz škole, ali i saigrači iz Rudara. U Švicarskoj je nastavio igrati nogomet, koji mu je liječio tugu i skretao misli sa svega lošeg što je njegova porodica prošla i doživjela.

 

Igrajući nogomet sam stekao jako puno prijatelja. Igrao sam za FC Winterthur. Inače, u Winterthuru živim od 1992. godine. Sa organizacijom koncerata u Švicarskoj sam počeo 1998. godine. Sve je to nekako vezano za ugostiteljstvo koje mi je bilo u krvi. Upoznao sam društvo i najprije pravio žurke za 300 ljudi.

 

Prva žurka je bila upravo u Winterthuru. Posao je s vremenom rastao, tako da sam došao na nivo organizacije festivala na kojima je bilo do 65.000 ljudi. Sarađivao sam sa mnogim pop i R& B zvijezdama: 50 Centom, Pitbullom, Calvinom Harrisom, Akonom, Snoop Doggom, Ritom Orom, Eminemom”, kaže uspješni Bosanac.

Preokret u biznisu mu se dogodio 2011. godine, kada je krenuo u posao sa nekretninama.

“Na ovaj biznis sam se potpuno preusmjerio 2014. godine, a do tada sam još uvijek organizirao festivale. Danas radim nekoliko stotina stanova godišnje“, govori Sado.

Velika ljubav su mu luksuzni automobili i ponosni je vlasnik italijanskog superautomobila Ares S1, koji je proizveden u limitiranoj seriji od 24 primjerka u cijelom svijetu, a kojeg je platio 650.000 eura. Trenutna cijena mu je milion eura.

“Kao dijete sam volio aute. Tata je prije rata imao Ladu, a ja sam mu uvijek govorio da kupi bolji. Od 1999. vozim luksuzne automobile. Najskuplji je Ares S1, a u garaži imam nekoliko luksuznih automobila. Životna želja mi je da nađem i kupim model Lade 1600 special, u crvenoj boji, koju želim da restauriram.

Ares S1 sam prvi dobio, a naručili su ga i Ronaldo i Supercar Blondie. Ovog vikenda u Italiji prisustvujem skupu koji organizira Supercar Owners Circle, na kojem se predstavljaju najluksuzniji automobili na svijetu. On se svake godine održava u drugoj državi, a dolaze jako poznate ličnosti sa svih kontinenata, i iz Formule 1”, govori Maksuti.

Jednom godišnje dolazi u Prijedor da se sastane sa prijateljima. Porodična kuća mu je srušena, ali radnja njegovih roditelja još uvijek postoji, piše Biznisinfo.

“Do dan danas imam kontakt i jako prisan odnos sa školskim prijateljima. Svake godine dođem da obiđem grob mog oca u Prijedoru. Rođen sam kao Albanac, odrastao kao Bosanac, a danas živim kao Švicarac. Veliki prijatelj sa kojim se družim u Švicarskoj je Haris Dubica, poznati bosanskohercegovački reditelj spotova. I dalje sam veliki ljubitelj nogometa i sa mojim poslovnim saradnikom Rolfom Schubigerom redovno pratim utakmice švicarskog kluba St. Gallen čiji je on vlasnik.

Također, redovno gledam značajne nogometne utakmice širom Evrope. Dobro poznajem i u kontaktu sam i sa našim bivšim reprezentativcem Ervinom Zukanovićem. Zanima me i boks. Posmatrao sam nekoliko najboljih svjetskih mečeva posljednjih godina i imao sam priliku upoznati i družiti se sa jednim od najboljih boksera današnjice Anthonyom Joshuom“, kaže na kraju Sado.

Nastavi čitati

Magazin

Melina Džinović: U Bosnu i Bihać više ne idem

Published

on

By

Vijest o razvodu pjevača Harisa Džinovića i njegove 30 godina mlađe supruge, modne kreatorke Meline Džinović, iznenadila je javnost.

 

Jedan od najpoznatijih estradnih parova, riješili su da stave tačku na svoj brak i da se poslije 22 godine ljubavi razvedu.

Haris i Melina Džinović su emotivnu vezu započeli još 2002. godine i dobili dvoje djece, sina Kana i kćerku Đinu, u bračne vode stupili su 12 godina kasnije, a Melina se nakon svega preselila da živi na Azurnoj obali.

Naime, Melina Džinović je nedavno pred kamerama otkrila šta je to vraća u dane odrastanja, a bila je i te kako setna dok je pričala o ovome.

– Šta mene vraća u mladost… To je, nekako, ovaj zimski period, dolazak mojih roditelja… Nažalost, ja više ne idem u Bosnu, u Bihać, gdje sam rođena. U Zagreb odem jako rijetko. Moje dvije prijateljice, koje su sa mnom još iz srednje škole, uvijek me vrate u taj period, u mladost. Taj period mi je bio jako sladak i, da kažem, simpatičan. Ta vrsta mladosti mi se rano završila. Ja sam sa 22 godine rodila dijete, postala porodična žena – istakla je Melina za „Blic“.

(Vijesti.ba)

Nastavi čitati

Najčitanije