Connect with us

Magazin

Mislite da vam auto guta previše goriva? Ovo su razlozi

Published

on

CIJENE goriva su visoke pa se pokušava uštedjeti na svakom koraku, a jedan je preispitivanje potrošnje samog vozila. Utjecaji na potrošnju goriva mogu biti potpuno drugačiji od slučaja do slučaja, objašnjava Marin Morava, tehnički savjetnik u Hrvatskom autoklubu.

Jesu li to stil vožnje, neispravnost na vozilu, koja je usko povezana s potrošnjom goriva, neadekvatno redovito održavanje vozila ili otežani uvjeti u kojima se vozilo nalazi? Koje neispravnosti na vozilu mogu utjecati na povećanu potrošnju goriva, odnosno što morate pregledati?

  • Zbog neispravnih kočionih čeljusti ili parkirne kočnice, koja u potpunosti neće otpustiti kočionu silu kao i kočione čeljusti, kočiona sila može ostati prisutna na nekom kotaču u trenutku pokretanja vozila, a da vozač nije aktivirao kočnicu. Posljedice su povećana potrošnja goriva i kočionih obloga.
  • Neispravna geometrija kotača može podići potrošnju goriva i uzrokovati nepravilno trošenje guma kao i smanjeni tlak u gumama.
  • Usisni sustavi s turbo punjačima ili atmosferskim motorima mogu imati niz neispravnosti. Neki od najčešćih su oštećeni vodovi zraka na visokotlačnoj strani turbo punjača, pa zbog toga dolazi do propuštanja stlačenog zraka ili uvlačenja sekundarnog zraka kod oštećenja vodova zraka na strani niskog tlaka usisa. Tu su i prljavština ili nastala neispravnost na senzorima u usisu ili nepravilan rad određenih aktuatora u usisu i još niz mogućih drugih problema
  • Neispravan ispušni sustav može podići potrošnju goriva zbog slabe propusnosti ispušnih plinova ili propusnosti ispuha u okolinu na određenom dijelu ispušnog sustava tamo gdje to nije poželjno. Na primjer, to se može dogoditi na ispušnoj grani motora pa dolazi do uvlačenja sekundarnog zraka iz okoline što može imati loš utjecaj na smjesu goriva i zraka jer senzori u ispuhu imaju utjecaj na smjesu. Također, ugradnja neadekvatnih dijelova u ispuh može utjecati na povišenu potrošnju goriva.
  • Sustav ubrizgavanja goriva može također može biti uzrokom niza problema od onih s neispravnim dobavljanjem  goriva kao i pripremom goriva za ubrizgavanje. Istrošene i začepljenje brizgaljke mogu imati loš učinak na potrošnju goriva, kao i niz drugih dijelova u sustavu ubrizgavanja.
  • Rashladni sustav motora može imati probleme s podizanjem radne temperature motora, a uzrok može biti neispravan termostat. Pothlađeni motor ima veću potrošnju goriva. Neispravan senzor temperature motora također može imati utjecaj na povišenu potrošnju goriva zbog netočnih vrijednosti za sustav paljenja i ubrizgavanja.
  • Istrošena mehanika motora, nizak stupanj kompresije motora, istrošeni vrhovi bregaste osovine, neispravna zračnost ventila, razne naslage prljavštine u usisnim kanalima i ventilima te sjedištima ventila mogu utjecati na potrošnju goriva.

Niz je čimbenika koji još mogu uzrokovati povišenu potrošnju goriva vozila i dobro bi bilo se konzultirati s servisom oko drugih problema koji mogu nastati na našem vozilu. Prije ozbiljnije analize nastalih problema trebalo bi provesti kontrolu jesu li sve servisne radnje redovno provedene jer i neredovito održavanje može utjecati na potrošnju goriva pa je poželjno na vrijeme promijeniti:

  • motorno ulje i filtar ulja
  • filtar zraka motora
  • filtar goriva
  • svjećice ili neispravne grijače motora kod dizelskih motora
  • ulje automatskog prijenosnika
  • tu su i druge potrebne radnje koje je proizvođač planski predvidio za tu marku i model vozila.

Povišena potrošnja goriva može nastati i zbog uvjeta vožnje:

  • Vožnje kreni-stani, gradska vožnja…
  • Kratke vožnje do 5 km s vremenskim odmakom do idućeg pokretanja od 3 do 8 sati (uvijek hladan motor) mogu i do 50% podići potrošnju od specificiranih podataka.
  • Teško prohodni putevi makadam i uzbrdice, loša infrastruktura
  • Hladnija okolina u kojoj se vozilo nalazi
  • Dodatna masa, puno vozilo putnika i prtljaga, plus priključno vozilo
  • Povećanje otpora zraka kod kretanja vozila zbog krovnih nosača s kutijama ili biciklima – svi ti dodaci će podizati potrošnju goriva.

Neadekvatan stil vožnje najviše utječe na povećanu potrošnju

Neadekvatan stil vožnje može najviše utjecati na povećanu potrošnju goriva, a od pomoći su nam kod novijih vozila različite asistencije koje signaliziraju kada je idealno promijeniti stupanj prijenosa u odnosu na brzinu vozila i broj okretaja motora.

Uglavnom se na instrumentnoj ploči pojave ikonice za prebacivanje u viši ili niži stupanj prijenosa. Također kod novijih generacija vozila moguće je koristiti tipku Eco nakon koje se osjeti da motor sporije ubrzava i ovisno o opremi kod zaustavljanja vozila može samostalno i isključiti motor s funkcijom Start/Stop. Naravno, tu je i eko vožnja s kojom sami, vozačkim stilom, možete utjecati ne potrošnju.

Proizvođačke specifikacije potrošnje goriva za vozilo često je teško postići u praksi po NEDC ili malo realnijem WLTP ciklusu mjerenja i najčešće je dobar rezultat ako od istih odstupamo od 15-30% od specificirane potrošnje.

Otvorena vožnja i odlazak na duži put te potrošnja koju ćete tamo ostvariti najbolji su pokazatelj je li s vozilom sve u redu. Ako je potrošnja u prosjeku koji ste mjerili i prije, s vozilom je sve u redu. Ako nije, vjerojatnost problema koji morate istražiti se povećava.

Cazin

Đula Drini svojim fanovima omogućila da snime duet: Najkreativniji video dobija vrijednu nagradu

Published

on

By

Pjesma „Dečko boli glava“ koju je nedavno objavila finalistkinja „Zvezda Granda„ Đula Drini, osvojila je čitav region i za kratko vrijeme postala hit.

Povodom ovog uspijeha, Đula se oglasila na svom Instagram profilu, gdje je podijelila svoju sreću sa pratiocima i otkrila novu uzbudljivu ideju koju će sprovesti u djelo.

Naime, pjevačica je obavijestila pratioce da je zajedno sa „Grand produkcijom“ organizovala nagradnu igru kako bi podržala talentovane mlade nade.

U okviru nagradne igre Đula Drini poziva sve koji vole da pjevaju da pošalju video u kojem izvode njenu novu pjesmu „Dečko boli glava.“

 

Najkreativniji i najzanimljiviji video biti će nagrađen specijalnim priznanjem, a to će biti snimanje kavera sa Đulom u Grandovom studiju.

– Dragi moji, Grand produkcija i ja smo spremili jedno iznenađenje za vas u vidu nagradne igre. Ko pošalje najzanimljiviji video dok pjeva pjesmu “Dečko boli glava”, osvaja nagradu, a to je snimanje kavera sa mnom u Grandovom studiju. Vaše video snimke slati u DM, a pobjednik će biti objavljen uskoro. Ljubi vas vaša Đula – napisala je ona.

Ova nagradna igra ne samo da slavi muzički uspijeh pjesme, već pruža fantastičnu priliku za mlade talente da pokažu svoj potencijal i ostvare san o snimanju u profesionalnom studiju.

Nastavi čitati

Magazin

Sergeju Trifunoviću oduzet pasoš, policija traži 30 dana zatvora

Published

on

By

Nakon vijesti o hapšenju na graničnom prijelazu Bajakovo pri prelasku iz Srbije u Hrvatsku i privođenju Sergeja Trifunovića na Općinski prekršajni sud u Splitu gdje je održano ročište, Trifunoviću je oduzet pasoš kao mjera opreza.
Kako piše Slobodna Dalmacija, suđenje srbijanskom glumcu se nastavlja sutra.”Trifunović je rekao na sudu da se ne osjeća krivim za što ga se tereti, a u optužnom policijskom prijedlogu mu se stavlja član 5. i član 17. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira”, napisali su.

Dalje navode da član 17. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira glasi: “Ko omalovažava ili vrijeđa državne organe odnosno službene osobe prilikom vršenja ili u vezi s vršenjem ili njihova zakonita naređenja, kaznit će se novčanom kaznom od 700 do 4.000 eura ili kaznom zatvora do 30 dana”.

Zbog toga je policija danas od Općinskog prekršajnog suda u Splitu tražila da Trifunoviću odredi zatvorsku kaznu u trajanju od 30 dana.

Predmet istraživanja je Trifunovićeva objava na Instagramu od prošle godine, kada je nakon prošlogodišnjeg hapšenja u Splitu, vrijeđao splitske policajce na svom profilu pri povratku u Srbiju.

“Objavio je tekst neprimjerenog sadržaja kojim je ujedno na grub način omalovažavao policiju i policijske službenike navodeći kako su splitski policajci iznudili više od 1.000 eura”, navode.

Sporni komentar kojeg je Trifunović objavio tada na Instagramu glasio je:

Hvala hrvatskim policajcima na graničnom prelazu Bajakovo, na ljubaznosti i zaista predivnom ophođenju. Njihovim splitskim kolegama, na tri hapšenja u 30 sati, psihofizičkom maltretiranju te iznudi od preko hiljadu i po eura. Nadam se da ćete od tih para sašiti sebi nove, lijepe, crne uniforme po uzoru na Francetićeve i da će vaše majke, na koje se ovom prilikom po****m po članovima 5, 7 i 36, biti konačno zadovoljne svojom primitivnom kopiladi. Znam da vam je žao što niste stigli da mi otvorite Loru u po noći, i pokažete strujomer. Sad, vlaški brabonjci, slobodno raspišite još jednu potjernicu. Ako Plenković i Vučić potpišu ugovor o ekstradiciji, naručite moje d**e poštom. Dotad, vidimo se u Grčkoj. Ako ne, onda u Bleiburgu. Bit ćemo na identičnim stranama kao onomad”, napisao je Trifunović u septembru prošle godine.

Podsjećamo, Trifunović je prošle godine dobio zabranu ulaska u Hrvatsku i zemlje EU na godinu dana koja je trajala do 10. septembra.

Nastavi čitati

Magazin

Revolucionarno otkriće naučnika: Postoji „treće stanje“ između života i smrti, a sad konačno imaju dokaz

Published

on

By

Vraćanje pokojnika u život je stanje između života i smrti koje su naučnici nazvali “treće stanje”. Da li je ovako nešto moguće ili je djelo naučne-fantastike? Nauka ima odgovor.

Nova studija kaže da ‘treće stanje’ zaista postoji u modernoj biologiji. Prema istraživačima, treće stanje je kada ćelije mrtvog organizma nastavljaju da funkcionišu poslije smrti. Zapanjujuće, nakon smrti organizma, njegove ćelije dobijaju nove sposobnosti koje nisu imale u životu, kažu biolozi.

Ako budući eksperimetni sa ćelijama mrtvih životinja – uključujući ćelije ljude – pokažu da je moguće ući u treće stanje, mogli bi da „redefinišu legalnu smrt“.

Novu studiju iz fiziologije vodili su profesor Piter Nobl sa Univerziteta Vašington u Sijetlu i Aleks Požitkov iz Nacionalnog medicinskog centra City of Hope, Duarte California.

„Na život i smrt se tradicionalno gleda kao na suprotnosti“, kažu oni u novom članku za „The Conversation“.

Ali pojava novih višećelijskih oblika života iz ćelija mrtvog organizma uvodi ‘treće stanje’ koje leži izvan tradicionalnih granica života i smrti.

„Određene ćelije – kada im se obezbjede hranljivi sastojci, kiseonik, bioelektričnost ili biohemijski znaci – imaju kapacitet da se transformišu u višećelijske organizme sa novim funkcijama nakon smrti.“

Tim je sproveo pregled nedavnih studija koje su istraživale izuzetnu sposobnost ćelija da opastanu u novim oblicima nakon što je organizam izgubio sve životne funkcije.

Pixabay

Naučnici u SAD 2021. godine otkrili su da ćelije kože mrtvih žaba mogu da se prilagode posudi u laboratoriji, spontano se reorganizujući u višećelijske organizme zvane „ksenoboti“.

Ovi organizmi su pokazali ponašanje izvan svojih prvobitnih bioloških uloga – koristeći svoje ćelije – male strukture nalik dlakama – kako bi se kretale kroz okolinu.

Drugi naučnici su takođe otkrili da se ljudske ćelije pluća mogu samosastaviti u minijaturne višećelijske organizme koji mogu da se pokreću – nazvani „antroboti“.

Ovi antroboti ne samo da mogu da se kreću po svom okruženju, već i da popravljaju sebe i povređene nervne ćelije u blizini.

Tim kaže da su ovo primjeri novih funkcija ćelija koje ne postoje u životu, „pokazujući promjene na načine koji nisu unaprijed određeni“.

Ostaje nejasno kako određene ćelije funkcionišu u trećem stanju nakon smrti organizma, ali jedno potencijalno objašnjenje u stilu Frankenštajna je skriveni sistem ‘električnih kola’ koji reanimiraju ćelije.

‘Ovi kanali i pumpe generišu električne signale koji omogućavaju ćelijama da komuniciraju jedna sa drugom i izvršavaju specifične funkcije kao što su rast i kretanje, oblikujući strukturu organizma koji formiraju.’

Nekoliko faktora može uticati na to da li ćelije imaju ovu sposobnost, uključujući uslove okoline (kao što je temperatura) i izvore energije (da li imaju pristup gorivu i da li mogu da metabolišu).

„Metabolička aktivnost igra važnu ulogu u tome da li ćelije mogu da nastave da prežive i funkcionišu“, dodaje istraživački tim.

Faktori kao što su starost, zdravlje, pol i vrsta vrste takođe „oblikuju postmortem pejzaž“ – drugim riječima, da li mogu postojati u trećem stanju.

Pixabay

Na kraju, istraživanje nagovještava ‘neistražene granice’ koje bi mogle da dovedu životinjske ćelije u treće stanje – iako ostaje da se vidi da li će jednog dana ličiti na ‘Re-Animator’.

„Ovo istraživanje ima potencijal da transformiše regenerativnu medicinu, redefiniše legalnu smrt i pruži uvid u fiziološke granice života, paralelno sa istraživanjima u embriogenezi“, zaključuju autori studije.

N1

Nastavi čitati

Najčitanije