Connect with us

USK

Mješovita srednja škola Bosanski Petrovac: BiH u malom, djeca slušaju i bosanski i srpski jezik

Published

on

Bosna i Hercegovina u malom, tako bi se najbolje mogla opisati Mješovita srednja škola Bosanski Petrovac.

No, ona nije samo “mješovita” jer su u njoj različite vrste srednjoškolskog obrazovanja. Jedinstvena je u BiH i po tome što se u njoj školuju učenici iz dva entiteta u BiH. 53 odsto učenika su Bošnjaci, a 47 odsto Srbi.

U ovoj školi zajedništvo je normalna pojava, ili kako kaže direktor škole, prirodan oblik postojanja

“Bosanski Petrovac se nalazi na specifičnoj poziciji. Opština je u Federaciji BiH u Unsko-sanskom kantonu, a graniči s područjem opštine Petrovac Drinić u Republici Srpskoj. Učenici koji su završili osnovnu školu u Driniću pohađaju našu srednju školu, zajedno s učenicima koji su završili osnovnu školu u Bosanskom Petrovcu”, kaže direktor Mješovite srednje škole Nedret Delić.

Srednja mješovita škola Bosanski Petrovac primjer je suživota.

Među učenicima ili nastavnicima nikada nije bilo problema, potvrđuje i profesorica Jasna koja predaje engleski jezik.

“Djeca su jedino podijeljena na časovima vjeronauke. Svi ostali predmeti su zajednički. Pa tako učenici ove škole slušaju i bosanski i srpski jezik”, ističe Jasna.

Septembar je u ovoj školi proglašen za mjesec mira. Iako, kako kaže direktor , djeca se ni sa kim nisu “svađala” njih ni ne treba miriti, piše N1.

Najveći izazov sa kojimnse suočavaju je odlazaka stanovništa. Pa je samim tim i učenika sve manje. U jednom razredu ih bude svega do 15 učenika.

Direktor Delić ističe i da je u Bosanskom Petrovcu dobro to što djeca odmah po završetku obrazovanja, ukoliko žele ostati, posao nije problem pronaći.

Kao još jednu prednost ove male zajednice ističe sigurnost.

“Ostaviti ovdje auto otvorenog prozora je dio svakodnevnice, ne morate se bojati da će vam nešto nestati ili neko nešto ukrasti”, kaže Delić.

USK

Velika Kladuša: Uposlenik MUP-a RH vrijeđao porodicu jednom od mještana, a zatim i prijetio?!

Published

on

By

Novinarima portala javio se Besim Kajtazović koji nas je zamolio da objavimo kako traži “ćelavca” iz Zagreba koji mu je danas na benzinskoj pumpi Sestre u Donjoj Lučkoj vrijeđao članove porodice.

Cijeli tok togađaja odigrao se danas u 11:30 sati na benzinskoj pumpu u Donjoj Lučkoj kada je dotični gospodin iz Zagreba vrijeđao članove porodice Kajtazović pokazivajući nekakvu značku govoreći, uz pogrdne riječi, da je pripadnik Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.

Zanima me ime ovog ćelavca koji je danas oko 11:30 vrijeđao mogu porodicu i pokazivao nekakvu značku pozivajući se na MUP RH“, rekao nam je Besim u razgovoru.

Uz razgovor sa novinarima portala GPMaljevac.COM Besim nam je poslao fotografiju automobila

Ta osoba  je prijetila njegovoj porodici.

Ovdje želimo istaći da MUP RH nema nikakvo pravo djelovanju na tlu Bosne i Hercegovine tako da, iako je dotični navodno pripadnik MUP RH (lako postoji mogućnost da se lažno predstavio) , nema pravo djelovanju na tlu Bosne i Hercegovine, odnosno na tlu Bosne i Hercegovine je sasvim obično građanin Republike Hrvatske.

 

Nastavi čitati

USK

Građani šokirani: Pokretni WC-ovi završili u rijeci Uni u centru Bihaća (FOTO)

Published

on

By

Građani Bihaća šokirani su pojavom fotografija na društvenim mrežama pokretnih WC-ova koji plutaju rijekom Unom u centru grada.

Incident se dogodio jutros, kada su građani primijetili neobičan prizor kako se nekoliko pokretnih WC-ova pluta niz rijeku, te sve zabilježili kamerom.

Nije poznato kako su WC-ovi dospjeli u rijeku Unu.

Lokalne vlasti obećavaju da će poduzeti sve potrebne korake kako bi se spriječili slični incidenti u budućnosti i osigurala zaštita rijeka i okoliša.

Također, o svemu je obaviještena i policija u Bihaću, te će se sprovesti istraga o ovom vandalskom činu.

Nastavi čitati

USK

Sedić: Aerodrom bi mogao biti u funkciji 2027., nadam se ćemo tada vidjeti prve avione u Bihaću

Published

on

By

Aerodrom Bihać sigurno je generacijski projekt koji nije vezan isključivo za grad Bihać nego i za USK, pa i FBiH.

 

Vidimo da možemo unaprijediti i naš turistički potencijal i privući nove investitore, olakšati dolazak našoj dijaspori, mnogo je benefita. To je u razgovoru za “Avaz“ rekao gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

Trend dolazaka

– Trenutno smo u fazi ishođenja urbanističke saglasnosti. Vjerujem, ako bi sve išlo predviđenom dinamikom, da bismo u toku ove godine mogli imati urbanističku, možda čak i građevinsku dozvolu za prvu fazu radova, i da bi građevinski radovi mogli započeti iduće godine. Paralelno se provodi postupak eksproprijacije, koji je dobrim dijelom već završen.

Sama gradnja prve faze podrazumijeva pistu od 1.800 metara i korištenje aerodroma za avione koji bi mogli saobraćati u nekom radijusu od 1.000 do 1.200 kilometara. Aerodrom bi mogao biti u funkciji 2027., a iskreno se nadam da bismo te godine mogli vidjeti prve avione na aerodromu u Bihaću – istakao je Sedić, dodavši da je to njihova prilika.

Dodao je da se radi i na Nacionalnom parku „Una“, a da je trend dolazaka turista u Bihać iz godine u godinu veći. Naglasio je da se radi na izgradnji i sanaciji sportske infrastrukture.

– Završavamo Gradsku sportsku dvoranu „Luke“, zatim sanaciju na području cijelog grada i izgradnju atletske staze i pomoćnog terena na nogometnom Stadionu pod Borićima te izgradnju sportsko-rekreativnog bazena kojeg, nažalost, nismo imali od poslije rata. Ušli smo u fazu realizacije toga – rekao je Sedić, dodavši da Grad Bihać kontinuirano ulaže u turističku infrastrukturu na području samog Grada, piše Avaz.

Smaragdni put

Gradonačenik je kazao da se bave idejama i realizacijom projekata koji će unaprijediti sadržaj turističke ponude.

– Imamo problem s tim da jako puno ljudi dolazi, ali se ne zadržavaju dugo – dan, dva, maksimalno tri. Unutar samog centra Grada Bihaća smo pokrenuli projekt takozvanog smaragdnog puta. Uređujemo šetnice uz samu obalu rijeke Une, preko gradske otoke, nekoliko mostova preko otočića u samom centru Bihaća, kako bismo turistima omogućili da, pored posjete kulturno-historijskim znamenitostima, uživaju u ljepotama rijeke Une. Netaknuta priroda u centru grada – naglasio je.

Osvrnuo se na migrantsku krizu, ističući da je situacija mnogo bolja nego prije nekoliko godina.

– Mogu reći da se Bihać danas puno bolje snalazi i da je u Bihaću manji teret nego što je to bilo u ranijem periodu kada je bio bukvalno pregažen migrantima – zaključio je Sedić.

Loša infrastruktura

Graodnačelnik Bihaća je otvoreno rekao da je problem, kako Bihaća tako i drugih lokalnih zajednica, loša i nedovoljna saobraćajna i komunalna infrastruktura.

– Kontinuirano se trudimo po tom pitanju. Tu je i problem finansija, jer je puno zahtjeva iz mjesnih zajednica vezano za vodosnabdijevanje, odvodnju i prečišćavanje otpadnih voda, asfaltiranje ulica… Finansijska sredstva u budžetu nisu dovoljna da možemo sve odjednom riješiti – rekao je Sedić.

Nastavi čitati

Najčitanije