Connect with us

USK

Muftija Kudić razgovarao sa ministrom obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK

Published

on

Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić u svom uredu u Bihaću je razgovarao sa ministrom obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona Edvinom Alijanovićem. Muftijstvo bihaćko sa svojim organizacionim jedinicama je u svom djelovanju veoma blisko i intenzivno sarađuju sa ovim ministarstvom, a pogotovo je saradnja izražena kroz obrazovne ustanove Islamske zajednice: medresu „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ u Cazinu i Islamski pedagoški fakultet u Bihaću. Također se značajna saradnja ostvaruje i kroz predmet Islamska vjeronauka u osnovnim i srednjim školama Unsko-sanskom kantonu.

 

„Drago mi je što smo danas u ovom sastavu razgovarali o brojnim temama od zajedničkog interesa. Iskoristio sam priliku da čestitam ministru Alijanoviću imenovanje na ovu poziciju, te na ostvarenim rezultatima u dosadašnjem radu, od čega posebno ističemo Zakon o osnovnom obrazovanju USK, koji je usvojen i koji će, nadamo se, predstavljati iskorak u boljem i kvalitetnijem odgoju i obrazovanju. Sretan sam što predstavnici naših institucija prepoznaju Islamsku zajednicu kao faktor stabilnosti i ističu kvalitetan odnos prema široj društvenoj zajednici, a pogotovo što naše obrazovne ustanove i naši vjeroučitelji imaju afirmativnu ulogu u odgojno-obrazovnom procesu Unsko-sanskog kantona. Drago nam je da su od ove godine udžbenici vjeronauke uvršteni na spisak besplatnih udžbenika za učenike osnovih škola. Zahvalio sam se cijenjenom ministru i njegovim saradnicima što, uprkos brojnim izazovima, uspijevaju odgovoriti zahtjevima koji se stavljaju pred njih i nadamo se još intenzivnijoj saradnji na projektima od značaja za širu društvenu zajednicu.“ – istakao je muftija Kudić.

Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona Edvin Alijanović se zahvalio cijenjenom muftiji Kudiću na prijemu i veoma ugodnom i korisnom razgovoru. Predstavio je resor iz kojeg dolazi, a pogotovo se referisao na novi Zakon o osnovnom obrazovanju koji je netom usvojen u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Izrazio je zadovoljstvo što je i kao nastavnik održavao saradnju sa obrazovnim ustanovama i Islamskom zajednicom u cjelini.

„Zahvalan sam cijenjenom muftiji na ovom prijemu i na veoma konstruktivnom razgovoru. Infrastruktura s kojom raspolaže Islamska zajednica je uvijek bila na raspolaganju i institucijama kantona, kada su u pitanju medresa u Cazinu i Islamski pedagoški fakultet, na čemu smo iznimno zahvalni. Razgovarali smo i o kurikularnoj reformi u kojoj su uključeni i članovi tima ispred Islamske vjeronauke. Drago mi je da je Vlada USK na naš prijedlog usvojila odluku o kupovini udžbenika za sve naše učenike. Od ove godine i udžbenici vjeronauke će biti besplatni, što do sada nije bio slučaj. Imali smo i neke razgovore oko ustupanja prostora za neke naše obrazovne ustanove koji nemaju kvalitetno rješenje i dogovorili da ćemo to pitanje rješavati na nivou operativnih grupa. Drago mi je da muftija Kudić i njegovi saradnici rade brojne kvalitetne projekte i da pored svojih primarnih obaveza, imaju razumijevanje i podršku za sve projekte koje su od koristi i značaja za naše društvo u cjelini.“ – naglasio je ministar Alijanović.

Na ovom prijemu su prisustvovali i rukovodioci obrazovnih ustanova Islamske zajednice; dekan Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću prof. dr. Hajrudin Hodžić, direktor medrese „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ u Cazinu prof. Zuhdija Handanović, koordinator za Islamsku vjeronauku Muftijstva bihaćkog Mensur-ef. Ćehić i Sabahudin-ef. Begić, sekretar Muftijstva. U pratnji ministra Alijanovića je bila sekretar Ministarstva g-đa Albijana Trnavci.

muftijstvobihacko.ba/

USK

Fikret Kendić – Kenda iz Velike Kladuše treba pomoć dobrih ljudi!

Published

on

By

Velika Kladuša se danas ujedinjuje u humanitarnoj akciji kako bi pomogla sugrađaninu, Kendiću Fikretu, poznatijem kao Kenda, koji se bori s teškom bolešću – rakom pluća. Kendi je suočen s izazovom suočavanja s ovom bolešću u ranoj fazi, ali postoji nadanje u izlječenje putem imunoloških terapija koje su mu preporučene. Međutim, troškovi tih terapija su znatni – 40.000 KM.

Ova humanitarna akcija poziva sve građane Velike Kladuše i šire zajednice da se ujedine i pruže podršku Kendiju u njegovoj borbi protiv ove teške bolesti. Svaki dobrovoljni prilog je od velikog značaja i može napraviti razliku u Kendijevoj borbi.

Svi koji žele doprinijeti ovoj hvalevrijednoj inicijativi mogu to učiniti uplatom dobrovoljnog priloga na sljedeći bankovni račun:

Banka: ASA Banka
Broj računa: 134-570-10016741-23

Ovo je prilika da zajedno pokažemo solidarnost i podršku prema Kendi, pružajući mu nadu i olakšavajući mu put ka izlječenju. Svaka donacija, bez obzira na veličinu, ima veliki značaj i pomoći će Kendiju da dobije potrebne terapije i nastavi svoju hrabru borbu.

Pomozimo Kendi da pobijedi bolest!

Nastavi čitati

USK

VIDEO Stanje i položaj osoba s invaliditetom u USK: Praksa nezadovoljavajuća, projekti u toku

Published

on

By

U Bihaću je, u okviru DISC projekta, Caritas Bosne i Hercegovine zajedno s predstavnicima udruženja i organizacija osoba s invaliditetom s prostora Unsko-sanskog kantona održao info sesiju na kojoj se govorilo o pravima i položaju osoba s invaliditetom uz konstruktivne ideje kako da se upravo oni što bolje involviraju u društvo, da im se olakša participacija, ali i da se njihov položaj maksimalno poboljša. Sufinansijer projekta je i Federalno ministarstvo rada i socijalne politike.

federalna.ba

Nastavi čitati

USK

Kamenolom “prijeti” Nacionalnom parku Una

Published

on

By

Bageri, kamioni i buldožeri uskoro bi mogli da vade gips na granici Nacionalnog parka Una, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine (BiH).
Kompanija “Siniat” iz Bihaća, grada u kojem se nalazi nacionalni park, planira da otvori kamenolom, na osnovu koncesije koju su dobili prije devet godina.
“Siniat” je u vlasništvu belgijske kompanije “Etex” koja se bavi proizvodnjom građevinskih materijala.
Površinski kop će biti smješten oko pet kilometara sjeverno od Kulen Vakufa, mjestašca na obali rijeke Une, koje teritorijalno pripada Bihaću.
Iz uprave Nacionalnog parka upozoravaju da bi zbog blizine budućeg kopa mogao biti ugrožen biodiverzitet.
Nacionalni park Una je jedan od četiri nacionalna parka u BiH, sa više od 1.900 biljnih vrsta što iznosi više od pola svih vrsta prisutnih u zemlji. Također, prema podacima NP Una, na njegovoj teritoriji živi više od 50 zaštićenih vrsta životinja.

Šta se zna o projektu?

Iz Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) je rečeno da je investitor po pitanju dozvola “tek na početku”, jer im nedostaje, između ostalog, dozvola za eksploataciju i upotrebna dozvola.
Upkos tome, ovo ministarstvo je 19. aprila objavilo na svom sajtu da nema potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu.
Iz Ministarstva za RSE je pojašnjeno da su odluku donijeli na osnovu dostavljene dokumentacije i mišljenja nadležnih organa.
Prema važećem entitetskom zakonu, procjena uticaja na životnu sredinu se vrši u dvije faze.
U prvoj se utvrđuje da li ima potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu. Ukoliko ima, ide sa na drugu fazu koja podrazumijeva izradu studije o procjeni uticaja.
Ukupne količine gipsa iznose nešto više od 13.000 tona, predloženi prostor za eksploataciju pet hektara, dok je ukupni odobreni koncesioni prostor skoro 72 hektara (oko 720.000 kvadratnih metara).
Inače, koncesioni ugovor sa Vladom Unsko-sanskog kantona (jedan od 10 kantona u Federaciji BiH, jednom od dva bh. entiteta) sklopljen je 2015. godine, na period od 25 godina.
Iskopani kamen će moći da se koristi u proizvodnji gips ploča, gipsanih maltera, u proizvodnji cementa i sl.
Rudarski institut iz Tuzle je procijenio da bi se iz ovog kamenoloma gips mogao eksploatisati naredne 74 godine.

Blizina nacionalnog parka

Površinski kop će biti udaljen oko kilometar i po od Une, ali i 100 metara od potoka Lončić, koji se ulijeva u tu rijeku. Prema idejnom rudarskom projektu, potok će biti izmješten.
Kako navodi Rudarski institut iz Tuzle, koji je radio Zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu, očekuje se da će “emisije sedimentne i lebdeće prašine u procesu bušenja i miniranja” negativno utjecati na životnu sredinu.
Ipak, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, ranije je dao mišljenje da eksploatacija gipsa “ne bi trebalo” da ima štetan uticaj na zdravlje stanovništva i životnu sredinu.
Niko nije protiv razvoja, ali on mora biti u skladu sa principima i načelima očuvanja prirode, kaže za RSE Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka Una. Dodaje da je problem za nacionalni park moguća prerada gipsa i način transporta.
– Ako taj način transporta bude kroz nacionalni park, ili dijelove nacionalnog parka, recimo unskom prugom, željezničkom prugom koja nije eksploatisana, onda se moraju preventivne mjere za eksploataciju preuzeti – rekao je Mulić.
On smatra da bi i potencijalni zagađivač trebalo da plaća određenu kompenzaciju upravi zaštićenog područja. Ocjenjuje da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, koje je nadležno za ekološke dozvole u tom bh. entitetu, trebalo u saradnji sa njima da formira mišljenje o projektu.
Detaljnije pročitajte ovdje.
Nastavi čitati

Najčitanije