Ovog četvrtka u političkim minutama Jutarnjeg programa sa Adnanom Trtovac Mustafa Ružnić, premijer Unsko-sanskog kantona.
Hoće li odnos NES i SDA u Hercegovačko-neretvanskom poljuljati koaliciju u USK-u? Ima li naznaka o prekompoziciji vlasti? Prijeti li nova migrantska kriza Unsko-sanskom kantonu? Ko je odgovoran za izgradnju centra za detekciju u Privremenom prihvatnom centru Lipa? Šta je bio cilj? U kojoj fazi izgradnje je Međunarodni aerodrom Bihać? Kakav je odnos viših nivoa vlasti prema strateškim projektima na ovom području? O odlasku stanovništva, nedostatku i nezadovoljstvu ljekara i stanju poljoprivrede.
-Koliko ste se dugo vozili od Bihaća do Sarajeva?-
„Da kažem nama koji smo često na ovoj relaciji to je već postalo rutina, da kažem tih nekih tri i pol do četiri sata. Međutim taj put od Bihaća odnosno Krajine prema Sarajevu našem glavnom gradu je uvijek šest sati sa nekim kraćim pauzama tako da je to evo trideset godina boljka koju čekamo da se jednostavno popravi prema Unsko-sanskom kantonu.“
-To vrijeme ne čudi, vrijeme puta ne čudi uzme li se u obzir je li kvalitet te cestovne infrastrukture o kojoj se stalno priča, ali nekako niko da se onako bitno pozabavi sa tim pitanjem. Godinama imamo razne najave, razna obećanja a sve nekako ostane najviše na tim čini mi se predizbornim obećanjima. Ima li ikakvih naznaka u narednom periodu da će situacija biti drugačija?-
„Pa evo dobro ste kazali, znači nekako od izbora do izbora uvijek Krajina dobije tu poruku da će biti povezana sa centrom Bosne i Hercegovine, da će unutar Krajine se povezati određeni dijelovi kao što je Bihać – Krupa, kao što je brza cesta Bihać – Cazin – Velika Kladuša, aerodrom i svi ostali infrastrukturni projekti na području kantona.
Međutim kroz tih trideset godina smo vidjeli jednostavno da nema nekog višemilionskog projekta na području Krajine niti tog povezivanja. Nama kojima, kažem evo mi već znamo kakva je kvaliteta puta i svega toga, a ponajviše dovoljno smo govorili, a sad ponajviše oni koji dolaze iz Sarajeva prema Bihaću i često kada putujete onda ste vi ti koji ocjenjujete stvar kažete “ovo doista više ne ide”. Jednostavno evo vidimo i sad budžet Federacije određeni infrastrukturni projekti koji su bili u značaju za Unsko-sanski kanton, pojedine gradove itd. Vidjeli smo jednostavno križanja tih i kroz budžet tri miliona na primjer za jedan od značajnih projekata, to je bazen bio u Cazinu koji su evo da kažem ukidanje tih sredstava, povlačenje u drugu stranu itd.
Jako mali procenat samog budžeta znači od nekoliko milijardi da jako mali procenat ide prema Unsko-sanskom kantonu. To je ono što polako sve nas, naše građane, našu dijasporu, vlasti na kantonu okreće u jednom drugom smjeru da već počinjemo razmišljati koji je to put, koji je to način da mi vlastitim sredstvima, vlastitim snagama i ostalim mogućnostima davanja pod koncesiju određenih potencijala i tako dalje krenemo u razvoj našeg kantona.“
-Spomenuli ste dakle budžet, federalni budžet. Je li tu riječ samo o preusmjeravanju sredstava za druge opštine i gradove ili se zapravo tu radi o političkom potkusurivanju?-
„Pa ono što smo dobro i jasno dobili poruku od pojedinih političkih zvaničnika, jasno je to bilo da je to čista politička poruka građanima Unsko-sanskog kantona posebno evo građanima Cazina. Ali to je sve što se brzo vrati, što se kaže jer jednostavno pojedini političari moraju shvatiti da najkraće traje mandat. Znači proći će to sve jednog dana i sve će to ubrzo kroz bilo evo lokalne izbore koji dolaze ili opšte koji će biti za par godina sve će se to ubrzo naplatiti.“
federalna