Niz protesta u Švedskoj protiv islama i za prava Kurda povećao je napetosti s Turskom, čija je podrška Švedskoj potrebna da dobije dozvolu za ulazak u Sjevernoatlantski savez.
Dok je švedska policija odbila nekoliko nedavnih prijava za demonstracije protiv Kur'ana, sudovi u zemlji su poništili te odluke, tvrdeći da one narušavaju zaštićenu slobodu govora.
U obrazloženju dozvole za demonstracije u srijedu, policija je napisala da, iako to “može imati vanjskopolitičke posljedice”, sigurnosni rizici i posljedice povezane sa spaljivanjem Kur'ana nisu takve prirode da bi zahtjev trebalo odbiti.
Sudeći po štokholmskoj policiji, očekivalo se da će samo dvoje ljudi učestvovati u demonstracijama, uključujući organizatora Salvana Momiku, koji je u nedavnom novinskom intervjuu opisao sebe kao iračkog izbjeglicu koji želi zabraniti Kur'an.
Turska je krajem januara prekinula pregovore sa Švedskom o njenoj aplikaciji za NATO nakon što je Rasmus Paludan, lider danske krajnje desničarske političke stranke Hard Line, spalio primjerak Kur'ana u blizini turske ambasade u Štokholmu.
Ne očekuje se da Paludan učestvuje u današnjim demonstracijama.
Nekoliko arapskih zemalja, uključujući Saudijsku Arabiju, Jordan i Kuvajt, također je osudilo januarsko spaljivanje Kur'ana.
Turska ambasada u Štokholmu nije odmah bila dostupna za komentar.
Švedski premijer Ulf Kristersson kazao je tokom dana da njegova zemlja i dalje želi da se pridruži NATO-u prije ili na samitu alijanse u Vilnjusu narednog mjeseca, iako nije sigurno da će to moći učiniti do tada, prenosi Reuters.