Connect with us

BiH

Na majstore čeka se mjesecima – Keramičar: “Biram posao, ne pristajem raditi svima koji me nazovu”

Published

on

Radnici, koji su ostali u raditi u našoj zemlji, često se odluče raditi samostalno, a ne za poslodavca, kako bi im zarada bila veća, dok na zavodima za zapošljavanje ostvaruju zdravstveno osiguranje

Građevinski radnici iz Bosne i Hercegovine sve češće odlaze raditi u zapadne ili susjedne zemlje gdje im je zarada mnogo veća, a zbog nedostatka radne snage građani u našoj zemlji na njihov angažman, ako imaju sreće, čekaju barem mjesec dana.

Radnici, koji su ostali u raditi u našoj zemlji, često se odluče raditi samostalno, a ne za poslodavca, kako bi im zarada bila veća, dok na zavodima za zapošljavanje ostvaruju zdravstveno osiguranje. Postoje i oni koji osmosatno radno vrijeme provedu u nekoj firmi, a ostatak dana rade samostalno, pažljivo birajući klijente.

Radeći samostalno, jedan keramičar iz Mostara svoj rad naplati najmanje 20 maraka po kvadratnom metru, a cijene su često i veće od toga, posebno ako je riječ o većim formatima pločica, piše Fokus.

“Svi otišli u Njemačku”

– Nekada ranije radilo se i za 10 maraka po kvadratnom metru, međutim cijene su dosta skočile. Biram posao, ne pristajem raditi svima koji me nazovu, a usluga se čeka barem mjesec dana, pa čak i dva – rekao je Feni keramičar iz Mostara.

Otkriva kako češće radi u Hrvatskoj gdje naplati najmanje 25 eura za kvadratni metar.

– Kupci radije zovu samostalne radnike, jer angažiranje firme dođe ih skuplje. Ali nema ljudi koji bi radili, svi su otišli u Njemačku i u zapadne zemlje – smatra keramičar.

Koliko se isplati otići raditi u Njemačku provjerili smo s keramičarom iz Bosne i Hercegovine koji je trbuhom za kruhom svoju zemlju napustio prije dvije godine.

– U Njemačkoj, kada radim samostalno, naplatim minimalno 35 eura po kvadratnom metru. Ako je riječ o velikim formatima, cijena ide i to 100 eura. Onome ko radi samostalno i tko naplaćuje po četvornom metru isplati se otići vani. S druge strane, u njemačkim firmama keramičari zarade oko 20 eura bruto iznosa po satu, ali ne smijemo zaboraviti velike poreze – pojasnio je on.

Ističe kako se na keramičara u Njemačkoj čeka od mjesec dana pa čak i do pola godine, jer radnika uvijek nedostaje.

S druge strane, Mostarac koji je nedavno u potpunosti renovirao svoj dom Feni je kazao kako je na uslugu vodoinstalatera čekao barem deset dana, a dnevno ga je njegov posao koštao oko 80 maraka. Angažman električara čekao je najmanje 15 dana i njegovu uslugu za jedan dan platio je stotinu maraka.

Veliki broj majstora na zavodima

Radnika koji mogu raditi u građevinarstvu na evidenciji Službe za zapošljavanje Tuzlanskog kantona trenutno je oko 3.500. U tu brojku ubrajaju se, ne samo građevinski radnici poput zidara, tesara, stolara, građevinskih tehničara i inženjera, već i radnici iz metalske struke koji mogu raditi u građevinarstvu, poput bravara, zavarivača i limara.

– Građevinski radnici uvijek su traženi na tržištu rada. Trenutno nismo uočili da se formirao trend, odnosno da je neuobičajeno veća potražnja nego inače – istaknuli su.

Inače, kako navode iz ove Službe, za veću potražnju od ponude, odnosno za nesrazmjernu ponudu i potražnju, postoji više faktora, a najčešći su da osobe prijavljene na evidenciji ne odgovaraju uvjetima koje poslodavac traži, poput radnog iskustva, određene životne dobi i slično.

Također dodaju kako nije česta pojava da nezaposleni odbijaju poslove, ali ih ima.

Odbijanje poslova sve češće

Na Evidenciji nezaposlenih osoba Službe za zapošljavanje Srednjobosanskog kantona (SBK) nalazi se 220 građevinskih radnika.

– Poslodavci navedene radnike u posljednje vrijeme traže češće nego ranije. Ipak, ponuđeni poslovi odbijaju se sve češće – kazao je Feni Miroslav Stapić, voditelj Odjela za statistiku, evidencije, posredovanje u zapošljavanju i informiranje Službe za zapošljavanje SBK.

Na evidenciji nezaposlenih osoba Službe za zapošljavanje Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) ukupno se nalazi 612 nezaposlenih građevinskih radnika, od čega su najbrojniji građevinski tehničari (334), zatim građevinski tehničari visokogradnje (108), rukovatelji građevinskim mašinama (86), građevinski inženjeri (38), monteri građevinskih elemenata (19), građevinski tehničari niskogradnje (16) itd.

Iz ove Službe za zapošljavanje su istaknuli kako su osobe koje se nalaze na evidenciji u procesu promjene poslodavca ili su neaktivne duže razdoblje zbog eventualno bolesti, starosti i slično, zbog čega je potražnja za građevinskim radnicima još uvijek velika. Ističu i to da su navedena zanimanja najčešća zanimanja za kojima je iskazana potreba.

Na birou samo zbog zdravstvenog osiguranja

Iako postoje osobe koje se prijavljuju na Zavod za zapošljavanje samo zbog zdravstvenog osiguranja, iz Službe za zapošljavanje ZDKsu kazali kako većini osoba s navedenim zanimanjima to nije cilj.

U Bosansko-podrinjskom kantonu (BPK) nezaposleno je 12 keramičara, jedan vodoinstalater te sedam električara. Kroz zahtjeve za posredovanje, naglašava šefica Općinskih biroa rada Službe za zapošljavanje BPK Erna Muratspahić, već godinama postoji potražnja za građevinskim radnicima, kako od lokalnih poslodavaca, tako i od poslodavaca u regiji.

– Takva zanimanja deficitarna su u smislu da ih nemamo na evidenciji biroa rada u sastavu Službe, ili ih nemamo u mjeri koliko ih tržište rada traži ili pak nemaju stručne kompetencije koje poslodavci na tržištu rada traže – rekla je Muratspahić.

U njihovom slučaju, dodaje, radi se o nedostatku nezaposlenih osoba koja imaju kvalifikacije ili stručne kompetencije za obavljanje građevinskih poslova. Također, starosna struktura ponekad ne odgovara potrebama poslodavaca.

Muratspahić napominje kako su različiti motivi prijave na evidenciju nezaposlenih, a neki od njih su zdravstveno osiguranje i uvjerenje o nezaposlenosti s kojim ostvaruju različita prava, što opterećuje evidenciju i daje nerealnu sliku o broju onih koji traže posao.

BiH

Muškarac iz BiH preminuo u Medini nakon što je obavio Umru sa porodicom

Published

on

By

Izudin Karalić iz Novog Travnika preminuo je u Medini.

Prije desetak dana, zajedno sa svojom porodicom, krenuo je na put u Saudijsku Arabiju kako bi obavio Umru.

Nakon što je uspješno obavio ovaj sveti obred, Izudin se uputio u Medinu, gdje je, nažalost, preminuo.

U Medini će mu biti klanjana dženaza-namaz, a tijelo će biti ukopano u mezarju Bekijja, jednom od najpoznatijih i najsvetijih mjesta za muslimane.

Termini dženaze-namaza bit će poznati nakon što se završe sve potrebne proceduralne radnje, piše Crna hronika.

Nastavi čitati

BiH

Krivična prijava protiv igumana Luke: “Poruka da će mrtve u šehidskom mezarju pokrstiti”

Published

on

By

Bošnjački odbornici u Skupštini općine Srebrenica, bošnjačka udruženja koja djeluju u ovom gradu, te mještani Kragljivoda potpisnici su krivične prijave protiv igumana manastira Karno Srebrenica Luke Babića, koju su danas predali Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
U krivičnoj prijavi je navedeno da je “uz pomoć njemu poznatih suizvršilaca organizirao, bez prethodne saglasnosti, potajno i protivpravno upao u muslimansko mezarje u selu Kragljivode kod Srebrenice 19. januara ove godine. U njemu je, pored nišana, postavio krstove.”
Sve je, kako stoji u krivičnoj prijavi, uradio “u namjeri da izazove vjersku i nacionalnu netrpeljivost i da uznemiri lokalno stanovištvo”, piše Stav.
Dalje se navodi i da se time “poslala poruka većinskom muslimanskom stanovništvu Kragljivoda da ukopani u mezarju nemaju ni mrtvi svoj mir i da će vjerski službenik druge vjere mrtve pokrstiti”.
Postavljanje krstova u šehidskom mezarju u naselju Kragljivode, kod Srebrenice, porodice žrtava vide kao sramotan čin koji predstavlja duboku povredu dostojanstva šehida ukopanih na ovom mezarju. Građani Mjesne zajednice Osatica obratili su se nadležnima u Općini Srebrenica, Policijskoj stanici Srebrenica i na adresu EUFOR ALTEA/LOT Bratunac sa zahtjevom za zaštitu osnovnih ljudskih prava, a zbog, kako navode, uznemiravanja. Samo dan poslije, krstovi su uklonjeni iz šehidskog mezarja. Navodno ih je uklonio mještanin Srbin, dok iguman Luka optužuje “islamske fanatike” da su ih ukrali.
Na Facebook stranici Manastira Karno 20. januara uz fotografije sa šehidskog mezarja Kragljivode, na kojima se vidi iguman Luka i Srbi koji nose i postavljaju krstove ispisane su poruke koje niti jednog trenutka ne pozivaju na suživot i međusobno uvažavanje, već naprotiv, šire mržnju i vrijeđaju Bošnjake.
“Na Bogojavljenje na srpskom groblju srodnici streljanih Srba vratili ukradena spomen obeležja mučenicima ubijenim zbog srpskog imena i vjere pravoslavne u Prvom ratu, koji su islamski fanatici ukrali i na njihovim kostima podigli mezarje.
Parastos je služio Arhimandrit Luka s vernim narodom i dostojno prekadio vinom i tamjanom mošti Mučenika. Krv ovih Mučenika vapi na Nebo već dugo. Na Bogojavljenje Bog se javi i Pravda se projavi. Vinovnici sramnog čina krađe spomen obeležja i džamijanja srpskih kostiju još se usuđuju da nas nazivaju ‘nečastivima”, a upravo njihova reakcija je bila kao đavo kad vidi ČASNI KRST. BOG SE JAVI VAISTINU SE JAVI !!!”
Nastavi čitati

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije