Connect with us

BiH

Na plaću još 5 stoja, pogledajte zastrašujuće plate parlametaraca: Kako li preživljavaju sa 5.000 maraka mjesečno?!

Published

on

N1 je u maju objavio dokument koji prikazuje primanja svih poslanika i delegata u Parlamentu Bosne i Hercegovine. Platama naših političara mogu pozavidjeti poslanici u parlamentima nekih mnogo razvijenijih zemalja.

Nikola Špirić jedini je među poslanicima i delegatima čija je neto plata prelazila 5.000 KM i u prva dva mjeseca ove godine iz budžeta mu je samo po tom osnovu isplaćivano 5.033 KM. Nakon što je primio otpremninu u mjesecu martu u iznosu od 29.797 KM, dobio je nešto manju platu od 4.818 KM. Špirić prima i topli obrok koji je u prva tri mjeseca ove godine iznosio 120 KM te naknadu za odvojen život za koji je u januaru dobio 242.84 KM, a u drugom i trećem mjesecu po 300 KM, te paušal koji je sa 713,54 KM umanjen u martu na 682 KM. U mjesecu martu ovom SNSD-ovom kadru isplaćeno je 35.730 KM, prenosi N1.

Prodanović i Lovrinović primili Jubilarne nagrade

I Špirićev kolega Lazar Prodanović u martu je primio otpremninu, za nešto više od 1.000 KM manju. Uz to Prodanović je primio i jubilarnu nagradu u iznosu od 478 KM. Pored toga, Prodanović prima i naknadu za prevoz nešto veću od 150 KM. I Nikola Lovrinović primio je jubilarnu nagradu, skoro duplo veću od Prodanovićeve – 966 KM.

Genjac primio jednokratnu pomoć u iznosu od 2.868 KM

U martu mjesecu SDA-ov poslanik Halid Genjac primio je jednokratnu pomoć koja iznosi 2.868 KM. Genjac prima i platu u iznosu od 4.852 KM, te standardni paušal u iznosu od 713KM.

I Bakir Izetbegović i Dragan Čović primili otpremnine po skoro 30.000  KM

U martu mjesecu prvi čovjek SDA i član kolegija Doma naroda Parlamenta BiH Bakir Izetbegović je primio otpremninu u iznosu od 29.673 KM. Inače, Izetbegović je među onima sa najvećim platama. U prva dva mjeseca primio je po 4.945 KM, a u martu je plata bila nešto manja – 4.750 KM. Izetbegović prima i topli obrok koji u prosjeku iznosi oko 110 KM, te paušal koji je sa 713,54 KM, umanjen u martu na 682 KM. U martu je iz budžeta BiH Izetbegoviću isplaćeno oko 35.200 KM.

Dragan Čović je u martu primio otpremninu od 29.776 KM. On takođe ima jednu od najvećih plata u Parlamentu koja je do prijema otpremnine iznosila 4.966 KM. Uz to, Čović je u prva tri mjeseca ove godine primao topli obrok nešto manji od stotinu KM te odvojeni život koji je u januaru i februaru bio 225 KM te u martu nešto manji – 182 KM. Uz to ide i paušal koji je sa 713,54 KM umanjen u martu na 682 KM. U mjesecu martu samo po osnovu plata i naknada Čoviću je isplaćeno iz budžeta Institucija BiH više od 35.000 KM.

Penzionisan i Mektić

I Dragan Mektić primio je otpremninu u iznosu od 28.769 KM. Za prva tri mjeseca primao je i topli obrok koji je u januaru iznosio 96 KM, a u februaru i martu oko 120 KM.

Najniža neto plata 4.215 KM

Najniža neto plata isplaćena je u januaru poslanici HDZ-a BiH Filipović Darijani u iznosu od 4215,56KM. U februaru i martu dobila je nešto veću platu u iznosu od 4235.54 KM, osim toga prima topli obrok koji se kreće od 108 do 120 KM. Prevoz koji je u januaru iznosio 199,35 KM, a u drugom i trećem mjesecu 177,20 KM. Poslanica Filipović prima i naknadu za odvojeni život koja maksimalno iznosi 300 KM, koliko je dobila u februaru.

Nović, Majkić i Radmanović identične plate

Zanimljivo je da SNSD-ovi delegati i poslanici Sredoje Nović, Nebojša Radmanović i Dušanka Majkić imaju identične plate u iznosu od 4.919 KM, a to su ujedno i najviše neto plate u PS BiH. Majkić i Nović uz to primaju i pripadajući topli obrok te standardni paušal od 713 KM, dok Radmanović prima naknadu za odvojeni život, u januaru 228 KM, februaru 255 KM, a martu 300 KM.

Za Šarovića visoka otpremnina

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) Mirko Šarović prima platu 4.778 KM, a prema podacima sa kojima raspolažemo isplaćena mu je i otpremnina u iznosu od 28.263 KM.

Od 54 poslanika i delegata u PS BiH naknadu za odvojeni život prima njih 23. Ona maksimalno iznosi 300 KM i varira u zavisnosti od broja radnih dana. Osim toga svi delegati i poslanici primaju topli obrok u iznosu od oko 100 te paušal čiji je standardni iznos 713 KM. Dio poslanika i delegata ostvaruje i pravo na naknadu za prevoz.

U nastavku vam donosimo pregled primanja zastupnika u Parlamentu FBiH za period od prvog dana 2020. godine, pa do 31. marta ove godine. Podaci su postavljeni na sajtu Parlamenta FBiH.

Predstavnici Socijaldemokratske partije BiH u Parlamentu BiH su glasali protiv povećanja plata članovima Predsjedništva BiH, ministrima, poslanicima, savjetnicima…

S druge strane, više puta smo ponovili da SDP podržava povećanje najnižih plata u institucijama BiH, kao što su plate vojnika Oružanih snaga, policijskih službenika, namještenika i slično. Međutim, linearna povećanja gdje će najveću korist imati najviše pozicionirani državni funkcioneri je socijalno neosjetljivo, nepotrebno i iritirajuće za javnost koja sa pravom ima negativnu reakciju na jučerašnju odluku većine. Našim glasanjem protiv smo poslali poruku protivljenja takvom pristupu i politikama”, poručili iz SDP BiH.

Pozivaju Vijeće ministara da iznađe način kojim će neutralisati ovu nepravdu i predloži hitno rješenje koje će značiti da povećanje plata onima koji to zaista zaslužuju ne znači i povećanje plata članovima Predsjedništva BiH, ministrima i poslanicima.

Postoje li mehanizmi?

“Postoji vrlo jednostavna odluka, da se državnim službenicima, vojnicima, administrativnim radnicima i ostalim plata poveća za 10%, a da parlamentarcima ostane ista. Kada je riječ o divljanju cijena, prije svega za to je odgovorna Vlada kao i lideri stranaka na vlasti. Vrlo je jasno da se akcize na gorivo mogu ukinuti i spriječiti dalji napredak inflacije u BiH. Nije to samo pomoć građanima da pojeftini gorivo, već je to borba i sa inflacijom jer ako poskupljuje energija onda lančano idu i posokupljenja i drugih proizvoda. Ne očekujem od Vlade da bude socijalno osjetljiva jer nije takva, ne očekujem ni od parlamentaraca, ali očekujem da se bore sa inflacijom i da zaštite ekonomiju zemlje, budući da to ne rade, možemo reći da je ovo vlast protiv države BiH i da se politike koje se bore protiv BiH prebacuju na teren ekonomije i da na tom terenu podrivaju ovu državu. Radi se o antinarodnoj vlasti koju bi trebalo skinuti u oktobru, hoće li se to desiti, ostaje da vidimo, izjavio je ja za Source politički analitičar, Enver Kazaz.

BiH

Automobil završio na krovu: U stravičnoj nesreći poginuo 18-godišnji mladić

Published

on

By

On je upravljao vozilom Opel Corsa

U centru Trebinja, u ulici Vuka Mićunovića, smrtno je stradao osamnaestogodišnji mladić.

On je upravljao vozilom Opel Corsa koje je jedino i bilo učesnik ove saobraćajne nesreće i izvrnulo se na krov.

Policija još uvijek vrši uviđaj na mjestu nesreće i automobil tovare na šlepu, pa više informacija o svemu još nema, osim potvrde da je mladić stradao.

U Policijskoj upravi Trebinje je saopćeno da će mediji o svemu biti blagovremeno informisani.

Nesreća se dogodila stotinjak metara od mjesta u samom centru grada na kome se pravi kružni tok, što otežava saobraćaj, ali je na tome mjestu najčešće policajac koji usmjerava i adekvatno je obilježen saobraćajnim znacima.

 

Nastavi čitati

BiH

Dodik: Srpski narod u Republici Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima

Published

on

By

Srpski narod u Republici Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima i nama nema budućnosti bez statusnog priključenja Srbiji, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Instagram nalogu.

– I to je nešto što ovo vrijeme i rezolucija o Srebrenici najbolje pokazuju, jer ona ima za cilj skrivenu diskvalifikaciju srpskog naroda, moralnu i svaku drugu – naglasio je Dodik.

Dodik je podsjetio da je tokom sedmice u Beogradu prisustvovao ručku s predsjendikom Srbije Aleksandrom Vučićem, patrijarhom Porfirijem i episkopima SPC, na kojem su razgovarali o situaciji u Republicu Srpskoj i Srbiji.

Dodao je da je boravio i u Budimpešti, gdje je razgovarao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom o nastavku saradnje i otvaranju novih projekata.

Podsjetimo, jučer je objavljen i finalni tekst rezolucije o Srebrenici u kojoj se ne spominje niti jedan narod kao počinitelj genocida što je demnantovalo Dodikove i Vučićeve porpagandne teze.

Nastavi čitati

BiH

Schmidt Dodiku: Doći ću u Laktaše da popijemo šljivovicu zajedno! Do tad, ja sam visoki predstavnik!

Published

on

By

Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, gostovao je u Centralnom dnevniku na FACE TV kod Senada Hadžifejzovića, gdje je odgovorio predsjedniku RS Miloradu Dodiku na priče o secesiji.

Katastrofa u BiH se neće desiti! Odlučni smo da reagujemo. Međunarodna zajednica štiti BiH! Ako bi Dodik išao u pravcu secesije, to bi bilo vrlo jasno kršenje Dejtonskog sporazuma i bilo bi mu bolje da to ne radi. Uvjeren sam da su zemlje potpisnice Dejtona jako ozbiljne i da one sve ovo imaju na umu. Činjenica je da je u Srebrenici bio genocid!”.

Na pitanje Hadžifejzovića šta se desilo u UN-u pa je tamo bio uživo, a ne putem online veze, Schmidt je odgovorio:

 

“Svi koji žele iz toga izvući neku priču, neka pogledaju situaciju na terenu. Situacija je takva je Dejtonski sporazum dio postojanja BiH, a samim tim i mene!”.

 

 

Dao je mišljenje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, te spominjanje ukidanja entiteta.

 

“Ne mislim da postoje planovi da se ukidaju entiteti u BiH! Mi štitimo Dejtonski sporazum!“.

 

 

 

Je li Dejton upitan, bilo je naredno pitanje upućeno Schmidtu, koji je odgovorio:

Dejton je nedodirljiv, to sam čuo i od ostatka međunarodne zajednice. I Srbiji treba biti jasno kako stvari stoje. Puno je emocija, situacija je vrlo zagrijana, ali Dejton ostaje tu gdje jeste i svi imaju obavezu da idemo u bolju fazu provedbe Dejtona”.

Na pitanje šta poslije usvajanja Rezolucije i očekuje li katastrofu koju najavljuje Dodik, odgovorio je:

Katastrofa se neće desiti! Rekao sam da međunarodna zajednica i ja imamo instrumente, a to su instrumenti Dejtona i ako bude poteza koji budu vodili ka raspadu zemlje – reagovat će se! Dejtonski sporazum je ponudio rješenje događaja, a moj zadatak je da štitim Dejton. Imamo crvene linije i ko god ih pređe mora biti svjestan posljedica”.

Može li jedna od posljedica biti zabrana izlaska na izbore za Dodika, bilo je naredno pitanje Hadžifejzovića.

“Ne bih išao putem demonizacije RS-a i politike u RS-u!”, odgovorio je Schmidt.

Da li ovakva BiH uopće može u EU ili će na tom putu Dejton morati biti ukinut pa da u EU uđemo kao briselska BiH, pitao je Hadžifejzović.

“Morat će se donijeti neke dopune i izmjene Dejtonskog Ustava. BiH ima dobru pomoć međunarodne zajednice i oni očekuju da zemlja ima svoj suverenitet na putu na Evropi”, odgovorio je Schmidt.

Za kraj razgovora Schmidt je poručio da je stanje u BiH mnogo bolje nego što to neki ljudi žele predstaviti, a što se tiče odlaska iz BiH sa funkcije visokog predstavnika rekao je:

“Moja funkcija treba postojati sve dok ne budu ispunjeni uslovi iz programa 5+2. Nadam se da idemo putem europskih integracija i da ću biti u prilici prihvatiti poziv iz Laktaša da dođem tamo i popijem šljivovicu – ali u tom slučaju bih tamo otišao kao turista. Do tada, ja sam visoki predstavnik”, dodao je Schmidt.

Nastavi čitati

Najčitanije