Connect with us

Religija

‘Neka neko pokaže ljepšu adu, džamiju koja je kao iznikla iz vode’: Džamije koje prkose vremenu i ratovima

Published

on

O Kušlatu se govori od Rimljana do danas. Mjesto je bilo na putu kojim se vozila ruda iz Srebrenice za Sremsku Mitrovicu, a od koje se pravio novac.

Ostaci tvrđave iz srednjovijekovnog perioda, još svjedoče da je Kušlat nekada vrvio od života. Iako to danas nije slučaj, priča o ljepoti ovog kraja ne može biti ispričana, jer džamija na stijeni plijeni i izaziva svakodnevno divljenje već više od 500 godina.

“Kada su Osmanlije zauzele ovo područje između 1480. kasnije je ovdje izgrađena munara a tvrđava je postojala i ranije, izgrađena je ova džamija, prema svim dokumentima riječ je o vojnoj džamiji koju su izgradili posadcni, vojnici smješteni u ovoj tvrđavi”, pojašnjava Mustafa ef. Muharemović, iz Medžlisa IZ Zvornik

Petsto godina nakon, još se govori o podvizima onih koji su džamiju gradili. Na stijenu se može dospjeti, isključivo pješke. Danas stepenicama, nekada brdovitom šumskom stazom. Laganim usponom, bez tereta, potrebno je i do pola sata. Ipak je ni njen spacifičan položaj nije spasio u proteklom ratu. Nakon niza pokušaja da se zapaljivom municijom uništi “sa zemlje”, do danas nepoznate osobe učinile su to tako što su se namjenski popele na stijenu. Povratnici su 2003. pronašli samo kamene zidove. Porodice Hujdurović i Efendić ubrzo su obezbijedile su novac za obnovu. Na dan otvorenja u augustu 2013. godine, prisjeća se efendija Muharemoviću, tolika ja zainteresovanost bila da su morali odvraćati ljude, piše N1.

 

“Bojali smo se ujeda zmija kojih ovdje svakako ima, takav je teren. Bojali smo se, s obzirom na teren da se mogu osipati kamenje i td. Zanimljivo da je tu bilo starijih žena, ljudi, koji se teško kreću i po ravnom, lijepom putu, ali su na neki način puzali uz ove uspone da dođu do ove džamije i hvala Bogu nikome ni dlaka nije falila prisjeća se Mustafa ef. Muharemović.

Kušlat nije najstarija džamija u BiH. Putujući kroz Ustikolinu 1664. godine čuveni putopisac, Evlija Čelebija, je zapisao da se u ovom mjestu nalazi 176 kuća pokrivenih kamenom, deset dućana, drveni most preko rijeke Drine i lijepa džamija. Nema sumnje, kaže, imam Edib efendija Efendić, da je riječ upravo o Turhan Emin-begovoj. Kroz svoju dugu historiju, gotovo punih šest stoljeća, tri puta je rušena. Prvi put su je uništile poplave. U II svjetskom ratu je zapaljena, a 1992. je minirana. Ostali su samo temelji, kamenje koje se čuva u dvorištu džamije i danas svjedoči o tome.

“1992. godine je prvi put srušena i munara Turhan Emin-begove džamije, koja je preživjela više od 500 godina i koja je više od 500 godina krasila ne samo Ustikolinu nego i cijeli ovaj potez Foča-Ustikolina-Goražde”, kaže Edib efendija Efendić, imam Turhan Emin-begove džamije.

Turhan Emin-beg izgradio je džamiju impozantnih dimenzija, čak i za današnje prilike, kaže efendija Efendić. Što govori i o velikom broju vjernika u to vrijeme u Ustikolini. A sa prvim povratnicima, nakon posljednjeg rata, javila se i želja za obnovom.

“U svojoj dugoj historiji od 570 godina u ovoj džamiji obavljeno više od 1100 Bajram namaza, da je ovdje obavljeno više od 31000 džuma namaza, preko milion dnevnih namaza i da je minimalno 20 miliona vjernika obavilo namaz u Turhan Emin-begovoj džamiji, što su zaista impozantni podaci, veliki podaci za jednu džamiju koja egzistira u jednom malom mjestu kakvo je Ustikolina” iznio je podatke pojedinih istraživača Edib efendija Efendić.

Odmor za dušu i oči pronašli smou Bosanskoj Otoci. Smještena na jednoj od 26 unskih ada, Gradska džamija ponos je, prije svega, mještana. Sagradila ju je vojska Husein Malkoč-bega za potrebe tadašnje utvrde, starog otočkog grada, rimskog Insula, daleke 1565. godine.

“Bila je negdje u Dunavu, negdje na granici Srbije i Rumunije davno, davno nekad neka džamija koja je bila na riječnom ostrvu, na adi. Kažu da negdje još postoji, ja ne znam možda postoji, možda ne postoji, ali ono što ja definitivno znam da ovako lijepa ada ne postoji, je li jedina ili nije ja ne znam, i neću tvrditi ali volio bih da mi neko pokaže ljepši ambijent, ljepšu adu, džamiju koja je bukvalno kao iznikla iz vode. A ona ustvari jeste kao Feniks iz pepela opet izvila se ka nebu”, riječi su Muje ef. Ćehića, imama Gradske džamije u Bosanskoj Otoci.

Rušena do sada četiri puta. A sudbina Muje efendija Ćehića je bila da prouči posljednji ezan 27. maja 1992. godine na staroj bosanskootočkoj džamiji. Stanovništvo se tog dana povuklo u brda s lijeve obale Une, ostavivši i džamiju u, kako kažu, najljepše doba, izbeharalu i iscvjetalu. U jacijsko vrijeme, iako je bilo mračno, sjeća se efendija Ćehić, s brda je gledao kako Bosanska Otoka gori i učio Kur'an, mali džepni koji je ponio sa sobom. Gorjelo je tog dana preko 490 objekata. Džamija je utihunala narednih pet godina.

To su bili jako teški trenuci i moj povratak u Bosansku Otoku, 1997. nakon oslobođenja, prvo jutro ustajem na Sabah, izlazim vani, krećem u džamiju koje više nema, čije sam rušenje gledao, ali ona je u mojoj glavi još uvijek tu. Ja krećem na Sabah izlazim vani i vidim samo gomilu kamena, ruševinu i počnem plakati. Prvi put u ratu”, prisjetio se efendija Ćehić.

No sudbina je bila i da upravo on bude i prvi imam koji je ezan proučio u obnovljenoj Gradskoj džamiji.

Kroz historiju je u Bosni i Hercegovini postojalo mnoštvo drvenih džamija no do danas su sačuvane tek četiri. Jedna od njih je u Priluku kod Živinica. Stara 287 godina, stoga je mještani često nazivaju “Starica”.

“1927. godine drvena šindra je zamijenjena crijepom, vjerovatno je vremenom došlo do prokišnjavanja i onda su oni shvatili da je vrijeme da stavi ovaj crijep, od tada do danas je pokrivena crijepom. 1963. godine zamijenjeni su prozori, ptvobitan oblik je bio dosta manji nego ovaj koji možete da vidite i to je možemo reći jedna negativna stavka, što se tiče tih rekonstrukcija, ali tako je kako je, ona je i danas prelijepa džamija, ali vjerovatno da su ostali ti prvobitni prozori autentični bila bi još ljepša”, kaže Azaudin efendija Sakić, imam Nove džamije u Priluku.

U srcu starog grada Bužima, u zaklonu tvrđave gotovo dvjesto godina leži čuvena drvena džamija. Sagradio ju je bosanski valija Mehmed Salih Vedžihi-paša. Tako stoji u vakufnami kao i na tarihu koji se i danas čuvaju. Razlog je, vjeruje se bio, umiriti vjernike u vremenu konstantnih buna, pokazati da “carska vlast” misli o ovom kraju. Vjeruje se i da je je inicijativa došla saradnjom Vedžihi-paše, tadašnjeg lokalnog imama Halila efendije, po svim prilikama učenika poznatnog sufije šejh Sirri babe.

“Ona nema premca, zaista nema premca, od bar meni poznatih džamija na Balkanu a i dalje. Impresivna veličina, prostor klanjački, u kojem bez ikakvih problema i hiljadu klanjača”, pojašnjava Emin efendija Grošić, imam bužimske džamije.

Džamiju su pravili domaći majstori, po osjećaju, srcem, bez posebne vizije. Stoga je i uočljiv nedostatak simetrije u unutrašnjosti ali to je ono što je čini posebnom, dodaje efendija Grošić.

Drvena džamija u Bužimu

Drvena džamija u Bužimu

“Pri tome ne koristeći, to je priča za turiste, bez ijednog eksera, i fakat nema, u osnovi nisu rađeni ekseri, tada je ekser bio poprilična rijetkost, nego je išlo na jedan drugi sistem sklapanjem kroz usjeke, pa se to onda spajalo željeznim klamfama, drvenim klinovima pričvršćivane grede i i tako. Ova džamija je svojevremeno, uslovno rečeno, korištena dok je “lebdjela u zraku”. Šezdesetih godina prošloga stoljeća temelji džamije koji su bili drveni su istruhli. Džamija se počela naginjati I postojala je opasnost da se sruši. Domaći majstor Hasan Šahinović,se dosjetio da džamiju podigne na određene podupirače, na par stubova, izvukli su te stare temelje, ozidali kameni, vratili opet džamiju nazad na nove temelje”, kaže Emin efendija Grošić.

U sjeni mnogobrojnih čempresa i brda Strač, okružena jednim od najstarijih harema u Hercegovini, leži čuvena trebinjska Dživar džamija, skriveno blago unutar bedema, sa desne strane puta ka crnogorskoj granici. Tačnih podataka o tome kada je izgrađena nema. Uništen je tarih a ne postoji ni vakufnama. Pretpostavlja se pak da je nastala prije pada Herceg Novog u mletačke ruke 1687. godine. Sadik efendija Fazlagić priča kako podaci govore i to da su je vlastitim sredstvima izgradile porodice Bešović, Busuladžić i Kurtagić.

Ove porodice živjele u to vrijeme u primorskim krajevima ali da su na ovom prostoru ovdje imali svoja imanja koja su obrađivali tokom ljeta, pa bi za svoje potrebe kada bi tokom ljeta boravili ovdje na imanjima, na radu, sagradili ovu džamiju.

Specifičnost njena jeste kao što ste rekali i ova mala munara koja je jedna od najmanjih, možda i najmanja u cijeloj Hercegovini pa čak i u regionu. Zbog čega je mala munara, pretpostavlja se da je i sam lokalitet džamije koja je sagrađena ovdje među ovim čempresima, sagrađena da bi se sačuvala od neželjenih pogleda koji su u to vrijeme vladali Hercegovinom kao Uskoci koji su u to vrijeme rušili, palili imanja ljudi koji su ovdje živjeli, kuće i vjerske objekte.

U hodniku džamije do danas stoji jedinstvena bajraktarska ploča, vjerovatno jedina u čitavoj državi, koja je, vjeruje se, služila za postavljanje bajraka s ovog mjesta prilikom ispraćaja hadžije na Hadždž, ali i vojnika u ratne pohode. Nažalost, kaže efednija Fazlagić, postojala je još jedna takva ploča, no kroz historiju, nije sačuvana. Danas džamiju za molitve koriste džematlije Donjeg Čičeva koji imaju ključeve. Vrata su otvorena najviše tokom Ramazana, za dnevne namaze, teravije, mukabele.

Religija

Emotivno kazivanje o Muhammedu alejhis-selam – Adis ef. Mahmić

Published

on

U povodu mjeseca rođenja Muhammeda, a.s., pozvali smo vas da učestvujete u video takmičenju na temu “Muhammed, a.s. – uzor čovječanstvu”.

Učešće su mogli uzeti svi koji su završili ili trenutno pohađaju bilo koju medresu ili fakultet pod Islamskom zajednicom Bosne i Hercegovine bez drugih ograničenja.

Također, na javni poziv se mogu prijaviti učenici i alumni Prve bošnjačke gimnazije u Sarajevu, kao i Islamske gimnazije dr. Ahmed Smajlović u Zagrebu.

Na poziv se odazvalo četiri kandidata, a jedan od njih će dobiti putovanje na Umru i to onaj koji bude imao najviše pregleda i lajkova na svom videu. Adis ef. je jedan od njih. 

✅ PODRŽITE NAS PUTEM DONACIJA: Edukativna platforma za islamsku edukaciju Marka Marulića 2C Sarajevo BBI Banka 1413105320029564 Svrha: Podrška ● Jednokratna donacija: https://www.paypal.me/islamedupodrska ● Mjesečna pretplata:   / islamedu  

POGLEDAJTE I LAJKOM PODRŽITE OVAJ VIDEO

Nastavi čitati

Religija

Istinit događaj, desio se poznatom saudijskom trgovcu i biznismenu

Published

on

Vjernici koji su iskreni, pravedni, trude se da budu bogobojazni, koji iskreno dove, veoma često odgovor i riješenje za svoje zivotne probleme, dobiju na kućnom pragu. Poput brze pošte, dođe, pojavi se osoba ili vijest, nakon toga problem riješen.
Istinit događaj, desio se poznatom saudijskom trgovcu i biznismenu, inače jedan od najjacih trgovaca u Saudijskoj Arabiji, Salihu er-Radžihiju, jednog ramazana, prije nekih 40 godina. Slučaj je prenio njegov prijatelj Fahd ibn Bišr licno od šejha Saliha.
Sejh Salih er-Radzihi, ispricao je sljedece:”Jednog ramazana, dok sam dijelio novac od zekata, onako umoran, svratio sam u jedan manji mesdzid i zaspao. Dok sam spavao, čuo sam u snu glas koji mo govori:'U ovom gradu, trebas posjetiti ovog covjeka. On i njegova porodica, vec treci dan, piju samo vodu i tako prezivljavaju. Posjeti ih i dadni im od zekata novca za godinu dana.’!
Vidio sam lice tog covjeka u snu i naziv grada, radilo se o izuzetno siromasnoj provinciji. Shvatio sam da je ovo poziv i išaret od Allaha. Odmah sam se zaputio ka mjestu koje mi je pokazano u snu. Kad sam stigao na odrediste, svratio sam u prvu dzamiju na koju sam naišao.
Klanjali smo ikindiju. Nakon namaza, imam dzamije se okrenu prema nama, kad, ista ona osoba prikazana u snu.
Nisam mu odmah htio prilaziti zbog naroda, nego sam ostao u dzamiji, učio Kur'an, sve dok nismo ostali sami. Međutim, on meni priđe prvi, jer je vidio da sam stranac i nakon upoznavanja, pozva me na iftar.
Prihvatio sam. Kad sam usao u kucu, nisam imao na čemu zadrzati pogled, jer je soba bila prazna.
Puko siromastvo. Kad je doslo vrijeme iftara, on iznese samo vodu i reče:'Halali, ali imamo samo vodu’!
Nakon ovog prizora, zaplakao sam. Covjek u ovakvom stanju danima a nikome ne kazuje svoje stanje. Nakon toga sam rekao ko sam i šta sam, zbog cega sam dosao, da sam ga vidio u snu i da mi je receno da ga obiđem i dadnem novca za godinu dana. Stavio sam ispred njega novac da zivi godinu dana.
Čovjek zaplaka, Allahu se zahvali i reče:'Sejh Salih, ne mogi uzeti toliki novac, sramota me’! I nije htio uzeti, nego sam jedva uspio da mu ostavim 1.000 rijala.”
Koja je tajna ovog skromnog, obicnog insana? Kakva je to njegova veza sa Allahom, da mu Uzviseni Allah na kucna vrata posalje jednog od najbogatijih ljudi Saudije kako bi ga pomogao?
To su vam ljudi Ahireta, srca njihova su ispunjena dobrotom, iskrenošcu, pravdom, skromnom i tajnom bogobojaznošću!
Saudin Cokoja, prof
fb
Nastavi čitati

Religija

U New Yorku svečano otvorena džamija: Izgleda kao ona iz lijepih bosanskih sela

Published

on

By

U američkom gradu Utica, u saveznoj državi New York, u kojem živi između sedam i osam hiljada Bošnjaka iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine, u subotu, 14. septembra 2024. godine, svečano je otvorena džamija džemata West Bosnian Islamic Center.

Ovaj najmlađi džemat Islamske Zajednice bošnjaka Sjeverne Amerike u vrlo kratkom roku uspio je izgraditi prelijepu džamiju, čija je posebnost njen sami izgled, jer izgleda kao džamija iz lijepih bosanskih sela prenešena u ovaj dio Amerike.

Skladnih dimenzija, krovom na četiri vode i minaretom kakve vidimo samo u Bosni džamija plijeni svojom ljepotom i neobičnom arhitekturom neviđenom na ovim prostorima

Još jedna specifičnost je i brzina kojom je izgrađena. Naime, vrijedni Krajišnici su je podigli iz temelja i krovom zaštitili u rekordnom vremenu, od početka ramazana do Kurban-bajrama iste godine.

Lokaciju za džamiju je donirao predsjednik Džematskog odbora i najveći njen donator hadžija Bajro Smajić. O hadžiji Bajri se ima i treba napisati poseban rad kako bi se spomenuo samo dio njegovih hajrata a njemu najdraži je novoizgrađena džamija u gradu Utici. Hadžija je u svom imamu Sulejman-ef. Čauševiću našao izvanrednog saradnika pa su zajedno sa ostalim članovima džematskog odbora i džematlijama završili finalne radove i pripremili džamiju za svečano otvorenje.

Otvorenje je počelo u subotu 14. septembra u 11 sati ujutro. Otvorenje  je uz veliki broj vjernika uveličano i prisustvom izaslanika reisul uleme bihaćkog muftije hafiza Mehmed-ef. Kudića, gradonačelnika grada Utice Mike Galime, senatora Joe Griffo, predstavnika policije i gradske uprave. Domaćini izaslaniku reisu-l-uleme su bili muftija IZBSA dr. Sabahudin-ef. Ćeman, glavnim imam Medžlisa 3 Muris-ef. Neimarlija, te imam Sulejman-ef. Čaušević. Otvorenje su svojim prisustvom uveličali i imami drugih medžlisa kao i imami Medžlisa 3.

Zvanični program je otvorio hafiz Nermin-ef Spahić učenjem kur’anskih ajeta, a voditelj programa Amir-ef Durić je pročitao prijevod proučenih ajeta.  Nakon obraćanja domaćina Sulejman efendije i hadži Bajre – predsjednika džematskog odbora, uslijedila su obraćanja gradonačelnika Galimea koji se zahvalio Bošnjacima Utice i na ovoj građevini a i na svemu što su uradili za grad Uticu. Glavni imam je u svom obraćanju upoznao goste koji ne govore bosanskim jezikom o historiji i razlozima doseljavanja Bošnjaka na ove prostore i o njihovim uspjesima čemu svjedoči i ova lijepa džamija. Riječi podrške i zahvalnosti je uputio i senator Griffo.

Muftija Ćeman je poselamio prisutne i čestitao domaćinima na uspjehu. U svom govoru muftija Ćeman je između ostalog rekao da će džamija služiti za rast pojedinca ali i zajednice.

– Džamija je podsjetnik da islam poziva na pravdu, samilost i milost. Zalaže se za toleranciju, ljubav prema čovječanstvu i služenju zajednici. Ova džamija  nije samo za individualni rast, već i za rast društva u cjelini. Služit će kao mjesto gdje se dijeli znanje, njeguje dobrota i slavi jedinstvo u različitosti – rekao je muftija Ćeman.

Dok gledamo ovu prelijepu džamiju, sjetimo se i da je ono što džamiju zaista oživljava jesu ljudi koji u nju dolaze. Vaši namazi, vaše prisustvo i vaš duh saradnje će udahnuti život ovom mjestu. Neka ona bude utočište za umorne, škola za one koji traže znanje i dom za naša srca.

– Koristim priliku da se zahvalim svima koji su omogućili ovaj dan, donatorima, planerima, radnicima i svakom pojedincu koji je dao doprinosa se ova džamija napravi, vaši napori su sadaka džarija – djela koje će vam donijeti nagradu i nakon ovog života. Molim Allaha dž. š. da vas sve obilato nagradi i da ova džamija bude svjetionik mira i nade za buduće generacije, te da bude mjesto gdje ćemo nalaziti mir u našim srcima i jačati naše zajedništvo – poručio je muftija Ćeman.

Na kraju se prisutnima obratio izaslanik reisul-uleme muftija Kudić i prenio im selame, poruke i dove reisul-uleme kao i čestitke domaćinima na novoizgrađenoj džamiji.

Potom je po protokolu proučen ezan i pristupilo se zvaničnom presijecanju vrpce i otvorenju džamije. Izaslanik reisul-uleme je pozvao hadžiju Bajru i prepustio mu pravo otvorenja džamije i time mu ukazao čast i odao priznanje kao velikom donatoru nove džamije.

Nakon svečanog otvorenja u džamiji je klanjan podne namaz nakon kojeg su gosti počašćeni ručkom. Mnogi su vrijeme poslije ručka iskoristili kako bi fotografisali džamiju i obišli njene prostorije. Vrijedno je spomenuti da džamija, iako izgleda kao neka džamija u domovini, posjeduje i restoranski prostor sa kuhinjom u džamijskom podrumu i građena je tako da je potrebno vrlo malo novca za njeno hlađenje i zagrijavanje zbog unutrašnje i vanjske izolacije.

(Preporod.info)

Nastavi čitati

Najčitanije