BiH
Nešić o bilbordima: Mi Srbi volimo da vidimo vojnika, to je garant sigurnosti građana BiH
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić razgovarali su danas sa šefom Delegacije Evropske unije u BiH i specijalnim predstavnikom EU u BiH Johannom Sattlerom o planu tranzicije odgovornosti upravljanja migracijama na vlasti BiH u Pralamentu BiH. Osim teme upravljanja migracijama, ministar Nešić je odgovarao na pitanja o nabavci službenog vozila, napadima na povrtanike u RS te o bilbordima koji su osvanuli u RS. Istako je kako “uživa gledajući bilborde” koji su postavljeni kao podrška Miloradu Dodiku zbog potvrđene optužnice Tužilaštva BiH.
Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH rekao je da je BiH na neki način kolateralna šteta migrantske krize.
“Mi to nećemo dozvoliti. Mi ćemo postati depo migranata ako zemlje EU zatvore granice, ali smo i mi na to spremni da zatvorimo granice zbog sigurnosti naših građana. Ne želim da se desi ono ko u Kelnu kada su migranti silovali maloljetnu djevojčicu. Neću to dozvoliti šta god kolege iz EU mislili. Mi pomažemo EU i očekujemo da i oni pomognu nama”, kaže Nešić.
Rekao je da želi vidjeti BiH kao punopravnu članicu EU do 2030. godine kao i sve zemlje Zapadnog Balkana. Dodao je da ako EU želi da BiH čuva njene granice, onda moraju ubrzati proces članstva.
“Ako do 2030. ne budemo dio EU, onda EU gubi smisao. Rekao sam Sattleru da je to proces, ali svaki ima kraj i naš proces mora imati pozitivan kraj. Pomaci su vidljivi i poslaćemo do kraja godine pozitivne vijesti odavde. Samo želim brži put u EU, jer ako želite da čuvamo vašu granicu, želimo da budemo punopravna članica. Rješenje svih problema na Zapadnom Balkanu je da sve države postanu članice EU i da putujemo bez granica i ne stojimo po nekoliko sati u redu na granicama. Prije nego ste vi napravili EU mi smo tako živjeli u bišoj Jugoslaviji. Naše strpljenje ima kraj, ja čekam u čekaonici, i mora doć naš red. Ako se to ne desi do 2030. onda ja više ne želim odlazak u EU”, rekao je Nešić.
U BiH je trenutno 2.000 migranata kaže Nešić i dodaje da ih u USK ih ima 400. “Situacija je stabilna, naši kapaciteti nisu popunjeni, jer imamo oko 6.000 mjesta. Sve službe sarađuju i dostavljaju podatke i bitno je što se tiče krize migrantske, situacija u BiH stabilna.”
Objasnio je da BiH ne može na zahtjev partnera iz EU nekim zemljama zbog geopolitičke situacije ukinuti vize zbog specifičnosti uređenja BiH.
“Morate shvatiti da BiH ima specifičnosti uređenja unutrašnjeg. Smatram da nivou BiH ne možemo ukinuti vize pojedinim državama. Ne možete očekivati da kažemo da uvedemo vize Rusiji, Kini i Turskoj.”
“Govorimo o povratnicima 30 godina nakon rata”
Nešić je govorio i o nestanku Jovanke Đurić, koja je, u selu Tumare, kod Lukavca, nestala pod još nerazjašnjenimm okolnostima. N1 posjetila je ovo mjesto i izvještavala o ovom slučaju koji još čeka na epilog.
“Da li mi danas 30 godina nakon rata možemo da govorimo o povratnicima ili su to punopravni građani FBiH i RS-a? Ne možemo mi govoriti da je neko Bošnjak, Srbin ili Hrvat, a koji učestvuje u incidentu, da je to napad na povratnike”, rekao je Nešić.
Uslijedilo je pitanje o nabavci službenih auta.
“Nenad Nešić je bahat, pa odlučio nabaviti.”
Reporterka N1 je kazala kako to nije pristojan i prihvatljiv odgovor, te je ministar nastavio:
“Imate određene procedure, odeređeni broj kilometara, godište vozila. Pođite vi iz N1 sa mnom, posjetite sa mnom jednu državu. S obzirom kakvim sam vozilom došao u Mađarsku, da li su mi svoje vozilo da obiđem srpsku dijasporu. Ja kući imam bolje auto nego službeno vozilo”, objašnjava.
“Napadaju se ustavne nadležnosti RS-a”
Na pitanje zašto EU put BiH političari iz RS ruše pričopm o secesiji, priči o granicama, bilbordima i otcjepljenju, Nešić kaže:
“Zašto se napada na ustavne nadležnosti RS ako je imovina rješena ? Zašto danas vraćamo pitanje koje je završeno. Ako smo dogovorili nadležnosti entiteta, zašto sad to želimo prebaciti na državni nivo? Niko od nas ne želi da nema BiH, ali ne može da ne bude RS-a, da ostane ljuštura i bez imovine. Hajmo to poštovati i neće biti priče o samostalnosti, otjcjepljenju niti o granicama. Samo da poštujemo Ustav i nadležnosti i neće biti problema”, rekao je Nešić.
Komentarisao je i bilborde koji su osvanuli u RS-u a na kojima piše da granica postoji, da nema oduzimanja nadležnosti RS-a, a na kojima se nalaze šumari, radnici i žandarmerija RS-a.
“Osjećam se lijepo kada vidim bilborde, kada vidim starca, drvosječu. Mi Srbi volimo kada vidimo vojnike. Ja sam vidio policajca koji ima pušku, to je dokaz snage jedne zemlje. Kroz sigurnu policiju vidim povjerenje i želju za mir i sigurnost. Svi građani FBiH i RS moraju biti zaštićeni na teritoriju cijele BiH. Kao što ja prolazim kroz Sarajevo bezbjedno tako svako iz FBiH prolazi bezbjedno kroz RS”, zaključio je.
N1
BiH
Dodik: RS neće pokleknuti, naša politika zasnovana na hrišćanskim vrijednostima pokazala se kao ispravna
Nakon što je danas američko ministarstvo finansija objavilo nove sankcije za funkcionere iz bh. entiteta Republika Srpska, na svom nalogu na mreži X oglasio se predsjednik RS Milorad Dodik.
On je napisao kako su sankcije koje je odlazeća američka administracija uvela visokim zvaničnicima Republike Srpske samo “još jedan dokaz besmislenosti i licemjerja njihove spoljne politike, čijem debaklu svjedočimo širom svijeta”.
-Odluka o sankcijama prema Rajku Kuzmanoviću, Džerardu Selmanu, Siniši Karanu i drugim zvaničnicima Republike Srpske nije ništa drugo nego politički motivisan potez, očajnički pokušaj da se nanese zlo, destabilizuje Republika Srpska i nametne unitarni koncept Bosne i Hercegovine, suprotan volji srpskog naroda – napisao je Dodik.
Kako je dalje naveo, ovakvi potezi, kako na unutrašnjem, tako i na međunarodnom planu, predstavljaju razloge “zbog kojih ih više ne žele ni američki narod ni ljudi širom svijeta”.
-Time pokazuju da su zauvijek poraženi i da su izgubili svaki kredibilitet – navodi Dodik.
-Dok se američki birači okreću liderima poput Donalda Trumpa, koji zagovaraju suverenitet i ekonomski patriotizam, odlazeća administracija koristi svoj posljednji dah da nametne sankcije i time još jednom demonstrira svoju nemoć.
Svijet će ih pamtiti samo po zlu – napisao je na X-u Milorad Dodik.
U svojoj reakciji navodi da Republika Srpska neće odustati od svojih principa, kao i da neće “kleknuti pred nepravdom”.
-Naša politika, zasnovana na suverenizmu, hrišćanskim vrijednostima i pravu svakog naroda da odlučuje o sebi, pokazala se kao ispravna. Prijatelji Republike Srpske širom Evrope i svijeta prepoznaju našu hrabrost i viziju – napisao je predsjednik RS.
-Odlazećoj administraciji poručujemo: Vaše vrijeme je prošlo! Republika Srpska se okreće budućnosti, saradnji s liderima koji razumiju značaj suvereniteta i ekonomskog razvoja. Naša snaga leži u jedinstvu našeg naroda i u viziji pravednog svijeta u kojem se poštuju interesi svih naroda, a ne samo privilegovanih centara moći.
Vi se ovakvi više nećete ponoviti ni Americi. I ovo, kao i sve drugo što ste pokušali da nas slomite, ostaće samo detalj kojeg ćemo se jednom sjećati.
A što se tiče Marfijevog pritiska na banke, naći ćemo način da zaštitimo naše građane.
Od ponedjeljka sve banke moraće da otvore račune u KM svim licima – napisao je Dodik.
BiH
Karan: “Sankcije su mi čast, Clinton-Bidenova administracija se ispratila na smetljište historije”
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je godinu dana poslije podiglo optužnicu protiv Karana i još tri člana Komisije za provođenje referenduma – Dragoljuba Reljića, Gorana Zmijanjca i Milana Petkovića. Međutim, Sud Bosne i Hercegovine je nekoliko mjeseci kasnije odbacio optužnicu protiv navedenih.
Osim toga, državno tužilaštvo je obustavilo istragu protiv tadašnjeg i aktuelnog entitetskog predsjednika Milorada Dodika (SNSD) i tadašnje premijerke i aktuelne predsjedavajuće Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović (SNSD), a koja se provodila također zbog referenduma.
Karan se u reakciji na američke sankcije, kojima je javnosti obznanjeno i to da je Dodik formirao radnu grupu za planiranje nezavisnosti RS u kojoj je i Karan, pozvao upravo na spomenuti referendum. Pozvao je i na odbranu “otadžbine za koju je živote dalo 26.048 junaka u borbi i 8.994 civila”. Kao i ostali vladajući zvaničnici, smatra da su sankcije djelo “odlazeće Clinton-Bidenove administracije”.
“Ovom odlukom oni su sebe sramno ispratili na smetljište historije, gdje trule svi agresori koje je ovaj veliki slobodarski narod poslao tokom vijekova – od otomanskih osvajača, fašista, nacista, ustaša i političkog i radikalnog islama”, poručio je Karan.
Za njega su američke sankcije “čast” te je napomenuo da je Deklaracijom Svesrpskog sabora ponovljeno da je 9. januar dan RS-a.
BiH
Sankcije otkrile da je Dodik formirao radnu grupu za planiranje nezavisnosti RS-a, među njima Siniša Karan
Kako se navodi u saopćenju OFAC-a povodom sankcija, ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan i generalni sekretar RS-a Dalibor Panić su od Milorada Dodika dobili zadatak da rade na otcjepljenju Republike Srpske.
“Osim ovih napora, Dodik je 2024. godine zadužio nekoliko dužnosnika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) da sazovu radnu skupinu za izradu plana otcjepljenja RS-a od BiH. I Karan i Panić bili su dio te secesionističke radne skupine koja je izradila Dodikov plan za otcjepljenje”, navodi se u listi sankcionisanih.
Iz OFAC-a su naveli da je Milorad Dodik upravljao i planiranjem Dana RS-a 2025. godine i uputio javne dužnosnike, uključujući Dragičevića, Karana, Milankovića, Selmana i Panića, da podrže razne radnje u organizaciji.
“Svi ovi dužnosnici pristali su slijediti Dodikove upute i radili su na tome da događaji za Dan RS-a 2025. budu organizovani u skladu s njegovim željama. Karan, Dragičević, Raković, Panić, Milanković, Selman i Kuzmanović formalno su imenovani u Organizacioni odbor Dana RS-a 2025. godine od NSRS-a. Unatoč opetovanim izjavama od strane Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika, ovi dužnosnici su nastavili s ponašanjem koje podriva Dejtonski mirovni sporazum”, navodi se.
Klix
BiH
U poplavama izgubila bebu u osmom mjesecu trudnoće: “Ni marke od države”
Hanadi Maslo iz Donje Jablanice izgubila je bebu u osmom mjesecu trudnoće dok se u porodičnoj kući borila s vodom i muljem. Danas vjeruje da joj je kćerka, koju nikada nije upoznala, spasila život. Nakon što je preživjela, pomogli su joj spasioci i ljekari, ali još uvijek čeka pomoć vlasti.
Četiri mjeseca nakon što se u porodičnoj kući borila za život, dvadestosmogodišnja Hanadi gleda na mjesto na kojem nije ostao ni njen temelj dok pod ruku drži muža Alena. U poplavama u kojima je 19 njenih komšija izgubilo život, Hanadi je izgubila bebu u osmom mjesecu trudnoće, piše Detektor.
U noći poplava početkom oktobra padala je kiša kakvu nikada prije nije doživjela. Ustala je da pojede nešto kada je čula snažan udar, koji je probudio njenog muža. Za samo nekoliko trenutaka – kojih se danas sjeća kroz maglu – voda i mulj koji su napunili sobu pritisnuli su njeno trudničko tijelo za plafon sobe.
Došla u posjetu
“Tad sam osjetila u stomaku taj pritisak, znala sam da je to to. Ja sam samo počela izgovarati šehadet, samo čekam šta će se desiti dalje. Šta je to nakon smrti, jer ja sam mislila to nema, to je gotovo”, opisuje Hanadi.
S mužem je u Donju Jablanicu s hrvatskog otoka Hvara, gdje su radili i živjeli, došla na samo nekoliko dana, da posjete Alenove roditelje u porodičnoj kući. U noći 4. oktobra sjedila je s porodicom, a onda otišla leći. Probudilo ju je jako nevrijeme.
“Baš je jaka kiša padala, sijevalo, ja ne znam kad je onako sijevalo, svaku sekundu je samo blicalo”, prisjeća se Hanadi.
Tada je voda počela nadirati kroz prozore i vrata. Dok je s mužem pokušavala izaći, voda ih je počela podizati. Tada ju je muž podigao na krevet. Ona se prisjeća da je tada mislila da će sigurno umrijeti. U tom trenutku kuća je počela da se ruši.
“Kako je pukla kuća, njih je razbacalo sve okolo, ali ja sam ostala”, kaže Hanadi.
Tada su je nanosi počeli nositi, i kaže da se samo pustila jer nije mogla uraditi ništa. Kada se zaustavila, ugledala je sklonište, ali joj je trebalo nekoliko sati da dođe do njega iako nije bila daleko.
“Ne osjetim ja neku bol, ali je toliko hladno, taj adrenalin, taj strah, baš čovjek u toj situaciji samo gleda da se izvuče, gledam da se izvučem – nema gdje, samo gore vidim neke lampe svijetle, nešto, ali ja se ne mogu zaderati. U mene su tri rebra bila slomljena, ja se ne mogu zaderati, em što me ne čuje od bujice, em što nemam snage toliko da se zaderem”, prisjeća se ona.
U zoru su je pronašle komšije. Tada je saznala da su njen muž i porodica preživjeli. Hanadi su morali odvesti u bolnicu u Mostar na pregled.
“Imala sam tri slomljena rebra, probijenu plućnu maramicu, hitan carski rez je bio”, kaže Hanadi.
“Ja nju nisam vidjela, nisam je dodirnula, nisam je osjetila, nisam je pomirisala, znači ništa”, kaže ona o kćerki koju je izgubila u stomaku.
Frustira je odnos države
Danima nije mogla spavati i kaže da su joj se vraćale slike bujice, vode i kuće. U Donju Jablanicu se ne planira vratiti i sa suprugom želi živjeti u Mostaru.
Tri mjeseca od poplava frustira je odnos države u kojoj živi. Podaci koje je prikupio Detektor pokazuju da Jablanica i druge poplavljene općine još nisu počeli dijeliti pomoć građanima koju su prikupili kroz donacije.
Osim pomoći ljekara i donacija građana kroz humanitarnu organizaciju Pomozi.ba za kupovinu kuće, Hanadi kaže da još nikada nisu dobili bilo kakvu pomoć od vlasti iako su skupljene stotine hiljada maraka donacija.
“Dovoljno vam je, znači, to da smo mi o svom trošku morali sve dokumente nanovo vaditi. Sve – lične, vozačke, sve što je trebalo – sve je išlo o našem džepu, ne o državnom. Eto, da su nam bar to pokrili, nisu ni to”, kaže Hanadi.
BiH
Mladen Bošković, dopredsjedavajući u Zastupničkom domu FBiH, primio otpremninu od 22.908 KM i nastavio raditi
BiH
Muškarac iz BiH nestao tokom bračnog putovanja u Istanbulu, pronađen nakon čak 20 dana
On je sa suprugom Sanelom bio na bračnom putovanju u Istanbulu. Supruga je njegov nestanak prijavila 30. decembra nakon što mu se izgubio svaki trag više od 24 sata. Nestanak je prijavljen policiji u Istanbulu, a obaviješten je bio i Generalni konzulat BiH u ovom turskom gradu, kao i Ambasada BiH u Ankari.
Nakon višednevne potrage u Istanbulu, supruga se vratila u BiH i u Visokom Policijskoj stanici također prijavila slučaj.
Kako nam je rekao portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona Samir Valentić, Sanela Burić je danas pozvala Policijsku stanicu u Visokom i informisala ih da joj je iz Ambasade BiH u Ankari saopćeno da je njen suprug pronađen.
“On se trenutno nalazi u deportacijskom centru i uskoro će krenuti za BiH”, kazao nam je Valentić.
Klix
-
Cazinprije 6 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 6 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 6 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem
-
USKprije 7 dana
Advokat Samira Dizdarevića: Moj klijent je bio u zabludi, mislio je da može nositi oružje kao u Americi
-
BiHprije 6 dana
Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…