Connect with us

Magazin

Njemačka ima jako stroge zakone: Zbog nošenja sunčanih naočala u vožnji prijete kazne

Published

on

Vrlo malo vozača u Njemačkoj zna pravila za korištenje sunčanih naočala tokom vožnje.

Kad ljeti bliješti sunce, mnogi se vozači okreću sunčanim naočalama kako bi osigurali bolju vidljivost, no ova navika pojedine vozače može koštati mnogo novca.

Sigurna vožnja sa sunčanim naočalama

Nepravilna uporaba sunčanih naočala u automobilu ne samo da može oštetiti vaš vid, već može dovesti i do novčanih kazni.

 

Nošenje sunčanih naočala tokom vožnje općenito je dopušteno i čak se preporučuje u mnogim situacijama.

Međutim, postoje određeni kriteriji koji moraju biti ispunjeni da bi sunčane naočale bile prikladne za korištenje u prometu:

 

Stepen zatamnjenosti: Sunčane naočale trebaju imati najviše zatamnjenost kategorije 3, što odgovara propusnosti svjetlosti od 8 do 18 posto. Ova nijansa štiti oči od zasljepljujuće svjetlosti, a da pritom ne zamagljuje vid.

Vid: Ako imate slab vid, sunčane naočale moraju imati odgovarajuću korekciju. Bez te prilagodbe postoji opasnost od kazni do 25 eura, jer se to smatra kršenjem uvjeta za vožnju automobila.

Smanjenje odsjaja: Polarizirane leće su posebno korisne jer mogu smanjiti odsjaj sa sjajnih površina kao što su mokre ceste ili druga vozila.

Prikaz boja: leće naočala ne bi trebale previše iskriviti boje kako ne bi ometale prepoznavanje prometne signalizacije i znakova.

Dizajn i pristajanje okvira: okvir ne smije biti preširok ili predebeo kako ne bi ograničio periferni vid. Naočale trebaju dobro pristajati i ne smiju kliziti s lica.

Kvaliteta leća: Leće visoke kvalitete bez izobličenja važne su za jasan i oštar vid.

Usklađenost sa standardima: U EU sunčane naočale trebaju zadovoljiti standard EN ISO 12312-1 da bi se smatrale sigurnima.

Sunčane naočale u automobilu predstavljaju rizik

Osim sigurne upotrebe naočala, postoji još jedan, često zaboravljeni rizik: rizik od požara.

Prema tvrdnjama vatrogasne službe, naočale koje ostavljate u automobilu mogu izazvati požar.

To je zbog takozvanog efekta gorućeg stakla, u kojem se sunčeva svjetlost fokusira kroz zakrivljenu leću naočala. Ako ovo koncentrirano zračenje pogodi zapaljivi materijal, može izazvati požar, navode njemački mediji.

Da sunčane naočale ne stvaraju probleme, postoje korisni savjeti koje svatko može usvojiti.

Ovako ćete zaobići moguću zabranu sunčanih naočala u automobilu:

Koristite samo naočale koje su odobrene za cestovni promet i ispunjavaju gore navedene kriterije.

Ne ostavljajte sunčane naočale na kontrolnoj ploči ili drugim prikladnim mjestima u automobilu kako biste izbjegli efekt gorućeg stakla.

Važno je informirati se o zakonskim zahtjevima kako bi vaše naočale zadovoljile potrebne standarde.

Ovim mjerama vozači također štite svoje vozilo i sebe od mogućih opasnosti. Dobro odabran par sunčanih naočala može ljeto u automobilu učiniti ugodnijim, a ujedno i sigurno, piše Fenix.

Magazin

Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?

Published

on

By

DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.

Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?

Dva vozila idu ravno, a jedno skreće

Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.

Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.

Index.hr

Continue Reading

Magazin

Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo

Published

on

By

TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.

Izbjegavala je muškarce

Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.

Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.

Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.

“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.

Zaslužna je i genetika

Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.

Index.hr

Continue Reading

Magazin

Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura

Published

on

By

Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.

Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.

Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.

Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.

Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.

Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.

Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.

U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.

Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.

Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.

Continue Reading

Najčitanije