Pokušaj preslagivanja vladajuće većine na državnom nivou, istovremeno prati pokušaj smjena onih kantonalnih vlada u FBiH na čijem su čelu, odnosno u kojima participiraju kadrovi SDA.
Nakon što je smijenjena Vlada Tuzlanskog kantona i formirana nova većina u tom kantonu u kojoj nema kadrova SDA, Raport saznaje da se razmatraju nove većine bez SDA u Zeničko-dobojskom i u Unsko-sanskom kantonu.
Prema tvrdnjama izvora Raporta iz stranaka “Trojke” uveliko se vode razgovori, za sada na lokalnom nivou, o prekompoziciji vlasti u tim kantonima.
Hoće li “preletači” presuditi i u ZDK
Iako u ZDK vladajuća većina predvođena SDA u Skupštini ima čak 20 od ukupno 35 zastupnika, Raportovi izvori tvrde da preslagivanje vlasti u kojoj bi većinu predvodile stranke “Trojke” nije nemoguće i da sadašnji razgovori pokazuju da bi SDA neki od aktuelnih partnera u tom kantonu mogli “okrenuti leđa” i da postoji interes za promjene.
Akteri pregovora u ZDK za formiranje nove većine uzdaju se i u to da bi moglo doći do poboljšanja odnosa između “Trojke” i BHI Fuada Kasumovića koji su na tamošnjem, lokalnom nivou narušeni još od 2023. godine, a što je tada i iskoristila SDA i formirala aktuelnu većinu i vlast.
Iako je u ZDK trenutno zaista teško prognozirati pad aktuelne SDA vlasti, Raportovi sagovornici tvrde da “ništa nije nemoguće”.
Na naš upit, znači li to da i oni kao i u Tuzlanskom kantonu računaju na “preletače”, naši sagovornici nisu ni potvrdili, ni demantirali, što znači da eventualno računaju i na tu opciju.
Za razliku od ZDK u Unsko-sanskom kantonu SDP i NiP su u vlasti s SDA, dok je Naša stranka odbila biti dio te većine, a u tom kantonu ni DF nije u vlasti s SDA, nego je opozicija.
Hoće li “pući ljubav” SDP-a NiP-a i SDA u USK?
Iako je na federalnom i državnom nivou SDA najveći kritičar stranaka “Trojke” i njihove politike koju žestoko napadaju i proglašavaju je čak i antidržavnom i izdajničkom, te upravo SDA stoji iza nedavnog propalog pokušaja smjene Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova i predsjednika NiP-a, u USK je donedavno “cvjetala ljubav” između SDP-a i NiP-a koji su na drugim nivoima vlasti ljuti rivali.
No, godinu i po uoči narednih općih izbora u BiH, počele su turbulencije i komešanja u aktuelnoj većini u USK-a, a naši izvori tvrde da je pitanje dana kada će biti upućen zahtjev u Skupštini USK-a za prekompoziciju vlasti.
Kako saznaje Raport, na tome najviše s nivoa viših stranačkih organa insistira SDP BiH čiji je stav da koaliranjem s SDA uoči predstojećih izbora omogućavaju da ih “tuku njihovim oružjem”, odnosno davanjem mogućnosti SDA da vode kampanju s pozicije vlasti, znatno umanjuje šanse stranaka Trojke“ da na idućim izborima na tom području ostvare bolji izborni rezultat nego ranije.
Navodno je kroz neformalne pregovore, izbacivanje SDA na području USK-a već dobilo podršku čelnika “Trojke”.
Ali, prema tvrdnjama naših sagovornika takav stav izazvao je i određene unutrašnje podjele i neslaganje u NiP-u u USK čiji se dio protivi potencijalnom ulasku u vlast NESBiH koji ima poslanički kapacitet kao SDA i omogućava stvaranje nove većine s “Trojkom”.
Procesi preslagivanja vlasti u Tuzlanskom, te u ZDK i USK su i svojevrstan odgovor “Trojke” na nedavnu izjavu Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA, o tome kako ta stranka “može ući u vlast isključivo po vertikali”.
Naime, iako je SDA na početku turbulencija u vlasti na državnom nivou bila izričita u stavu da ne bi ušla u vlast, kako dani odmiču, taj stav je sve “mekši i labaviji”, pa se prvobitno i odlučno Izetbegovićevo “ne” na pitanje o mogućnosti ulaska u vlast na državnom nivou, danas pretvorilo u megalomansku želju za ulazak u vlast, ali na svim nivoima.
Da “Trojka” neće olakšavati SDA u realiziciji njihovih planova i da će im sada dati priliku “da se pozabave sa sobom”, prvo su pokazali obaranjem Vlade TK, a ubrzo ćemo vidjeti da li će, kako to za sada nezvanično najavljuju, u istom uspjeti i u ZDK i USK.