Connect with us

Religija

Od jednog do drugog čekanja-životna priča

Published

on

OD JEDNOG DO DRUGOG ČEKANJA
Kada si dijete misliš da je u životu najteža školska torba i zadaće koje u njoj nosiš, pa jedva čekaš da odrasteš i stasaš barem do srednje škole.
I eto te. Dočekao si.
I baš kad si mislio da će ti biti lakše, uviđaš da je torba još teža, iako je nemaš. Zato, jedva čekaš da završiš školu, pa da ti bude lakše i ljepše.
Završio si i srednju, a da se nisi upitao kako je tvojih 18 godina prošlo brzo.
Sada su pred tobom razni planovi, i misliš da će biti lakše, a vidiš da nije. Mijenjao bi svijet, a svijet žilav. Osjećaš da imaš rješenje za svaki problem, ali te niko ne podržava u tvojim nastojanjima da ih riješiš. Usput te muči ljubav. Jedva čekaš da se oženiš/udaš, pa da se uvjeriš da će tada biti lakše.
Već si u braku. Čudiš se nerazumijevanju bračnog druga bez obzira na ljubav i čudiš se problemima koji se množe i usložnjavaju, a uz to, još imaš snage da mijenjaš svijet, Ali si umoran od nespavanja zbog “prvih zuba” svoje djece. Kažeš sebi, bit će lakše kada djeca odrastu. Stići ćeš na sve, a kada ti čestitaju 30-ti rođendan upitaš se kad prije. Živiš u nadi da će vrijeme koje ide ići sporije i da će biti lakše… (Ne razumiješ da tvoj problem nije pada li kiša već imaš li s kim da kisneš. U međuvremenu si se posvađao sa raznim prijateljima, a stekao si nove. Zakletve sa mature više se i ne sjećaš. Svi tvoji drugovi krenuli su davno svojim putevima na kojima nema tebe. I nije im žao. Uostalom kao ni tebi. To se zove rušenje iluzija.)
Eto, i djeca odrasla. Čude ti se da ne razumiješ njihove hirove, ti se čudiš kako to mogu biti hirovi. U njihovim pokretima poznaješ svoje, u svojima poznaješ pokrete svojih roditelja – roditelja koje sada razumiješ više nego onda kada ti je školska torba bila teška. Ponekad ih i obiđeš i misliš da su uvijek tako izgledali, a ne primjećuješ da stare i da imaju preko 60 godina. Odbijaš od sebe mogućnost da će umrijeti iako već na smrtovnicama vidiš čak i svoje vršnjake. Govoriš sebi ima vremena, dok otplatim kredit za kuću, za auto, bit će lakše sve… Sad već ne govoriš riješit ću, već odmorit ću. Već odavno si počeo brinuti brige svoje djece, a za svoje ako bude vremena. Čekaš da sve prođe pa da bude bolje i lakše.
U tom čekanju javljaju ti da su otac ili majka bolesni. Čak ti jave da su umrli. Ne snalaziš se. Primaš to kao vijest, ali ne kao mogućnost. Čekaj, zar zbilja više nema babe, zar zbilja nema mame? Nisi tako planirao. Planirao si da im pokloniš vrijeme, nekada, negdje…. Dok ih spuštaš u mezar, spustio si sa njima sve svoje želje. S tobom će ostati samo kajanje.
Njihova smrt ne zaustavlja život, a ni tebe. Sve teče dalje. Stvarnost te udara nogom u glavu, vrijeme usporava tvoje pokrete, a kiša života gasi tvoje vatre. Ne samo da ih gasi, već zbog vlage koju ostavlja, teško se mogu upaliti nove.
Od velike kuće za koju si mislio da će ti pružiti utjehu, odmor i spas, ti se povlačiš, sve više, u mutvak koji si sebi napravio uz kuću, 3 sa 3, otupio si na povremene nervoze bračnog druga i okoline. Dočekuješ ih kao redovnost, bez uzbuđenja, barem ne onog koje te nekad tjeralo iz kuće ili u kuću, gledaš u plafon i jedva čekaš unuke da dođu… Da im istreseš sve one zagrljaje koje nisi stigao svojoj djeci dok si mijenjao svijet i očekivao da jednom bude bolje. Nešto ti govori, ali taj jezik ne razumiješ: dok si riješio 100 problema, rodio se sto i prvi.
Stariš, to je očigledno i tebi. Šerbe ti gorko, a život sladak. Od svih htijenja i želja ti bi sada da živiš samo još koji dan. Gledaš svoj život u retrovizoru. Vidiš sebe malog sa krvavim koljenima, sa žuljavim rukama, sjećaš se svih problema i sada im se smiješ. Kako su to bili veliki problemi tada, a kako su beznačajni sada… Sada kad još samo treba umrijeti.
Umro si. Tvoja stvarnost nije naša, a naša više nije tvoja.
Čuda gle, svijet kao voda teče i dalje. Ništa nije zastalo zato što si ti umro. Prvih dana svi te žale, poslije sedam, četrdeset, pola godine… vijest o tvojoj smrti sad je samo čuđenje “zar je već tako brzo prošlo?”
Na tvome mezaru ponikla je davno trava, tvoje bašluke sapire kiša, na tvoj mezar ne dolaze ni tvoja djeca, ni tvoja unučad. Bliži si im na fotografijama. U njihovim kućama. Tvoju su prodali. U njoj sada žive i množe se drugi ljudi. Da ustaneš i da vidiš od zora bi umro ponovo.
Godine su prošle. Nema niko da ti kaže da ne postoji lakše i ljepše vrijeme od onog koje upravo prolazi. Ali tebi to ionako ne vrijedi. Odavno si samo truhle kosti u mezaru nad kojim su se skoro povaljali bašluci. Na kojima piše da si u zemlji duže nego što si bio na njoj.
A kada dođe Dan suda i proživljenja i kad ustaneš pred Onog Koji te stvorio, i upita te koliko si živio i u šta si život potrošio, ti ćeš reći, posve tužno, gledajući preda se a držeći se nadom kao rukom za njegovu milost:
“Živio sam dan ili dio dana. Potrošio ga u nadi da će vrijeme koje ide biti lakše i bolje.”
(Autor teksta Edin ef. Memić)
Nastavi čitati

Religija

Prvi imam Aja Sofije danas predvodi džuma-namaz u bihaćkoj Fethiji

Published

on

By

Prvi imam Aja Sofije Ferruh Mustuer sutra će predvoditi džuma-namaz u Fethiji – bosanskoj Aja Sofiji u Bihaću.

Fethija je sagrađena 1266. godine u gotičkom stilu te je i jedna od rijetkih evropskih džamija u gotičkom arhitektonskom stilu.

Današnja Fethija džamija se smatra najstarijom građevinom gotičkog stila na području Bosne i Hercegovine. Proglašena je za nacionalni spomenik BiH, a Krajišnici je zadnjih godina nazivaju i bosanskom Aja Sofijom, zbog njene historije.

Osmanska vojska, koju predvodi segedinski sandžak-beg Hasan-paša Predojević, zauzima Bihać juna mjeseca 1592. godine i tad crkva postaje džamija. Takva je bila praksa i šire, slično se desilo u s crkvom u Beogradu 1521. godine pa sa crkvom sv. Luke u Jajcu, sv. Petra u Livnu, sv. Barbare u Bihaću, pa tako i sa crkvom sv. Ante u Bihaću. Zato je ponijela ime Fethija (Osvojena).

Na Fethiji džamiji nalaze se dva natpisa. Stariji je smješten u podnožju munare i isklesan u kamenoj ploči. Ispod toga je manja ploča sa datumom.

Adnan Bajrić, inicijator posjete zainteresirao je prvog imama Aja Sofije tokom jednog susreta u Istanbulu, pokazujući kako je nastalo poređenje Aja Sofije u Istanbulu koja je 24. jula 2020. godine, nakon 86 godina ponovo otvorena za vjerske obrede i Fethije, koja nikada nije bila zatvorena – muzej, nego uvijek aktivna džamija.

A to poređenje među prvima je podržao i Abdul Aziz, imam Fethije i Kenan Šurković, glavni urednik časopisa Islamic Arts Magazine.

Nastavi čitati

Religija

Krajiški gradić čuva najstariju i najveću drvenu evropsku džamiju sagrađenu bez ijednog eksera

Published

on

By

Sve vrijeme obnove temelja u njoj se i dalje klanjalo. Proglašena je nacionalnim blagom BiH.

Džamija na Starom gradu u Bužimu, smještenom na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, najstarija je i najveća drvena džamija u Evropi.
Džamija je vezana za Džemat “Stari Grad Bužim”, za kojeg se vjeruje da je jedan od najstarijih džemata na ovim prostorima, prema zapisima i predanjima, formiran još 1571. godine.
Izgrađena je 1838. godine na mjestu gdje je ranije stajala duga džamija, kada je osmanska vlast izdvojila 2.500 akči za gradnju. Sagradio ju je i iz temelja rekonstruisao Mehmed Vedžihi-paša, tada namjesnik bužimske kapetanije.
Džamija je posebna i po tome što je sagrađena bez ijednog eksera, od endemske vrste hrasta koji raste jedino u području Šajrovače uz granicu s Hrvatskom, piše Krajina.
Dimenzije džamije su 18 sa 16 metara. Prilikom gradnje nisu korišteni ekseri, već usjeci i drveni klinovi.
U gradnji je primijenjen sistem višerednih, 78 drvenih stubova, koji se protežu se od suterena do krova, a na koje je oslonjena cijela konstrukcija džamije.
Sagradio ju je i iz temelja rekonstruisao Mehmed Vedžihi-paša, tada namjesnik bužimske kapetanije.
Obnovljena je polovinom 20. vijeka kada je kompletna džamija odignuta od zemlje radi zamjene dotrajalih drvenih temelja. Tada su izvučene drvene grede, podzidan kameni zid i džamija je potom spuštena. Sve vrijeme obnove temelja u džamiji se i dalje klanjalo.
Džamija je sa starim gradom, kao cjelinom, 2003. upisana u nacionalno blago Bosne i Hercegovine. Tada je munara obložena drvetom, a na krov vraćena šindra, da bi joj se vratio prvobitni izgled.
Nastavi čitati

Religija

Poznata cijena hadža u 2025. godini: Uplate do 24. decembra

Published

on

By

Cijena putovanja na hadž 2025. godine iznosi 13.950 KM, hodočasnici iz BiH uplate mogu izvršiti od 3. do 24. decembra ove godine.

Putnici na hadž spomenuti iznos uplaćuju na žiro-račun nadležne organizacione jedinice putem koje su se hadžije prijavile za putovanje i u istu, lično ili elektronskim putem predaju primjerak potvrde o uplati.

Organizaciona jedinica (medžlis, muftijstvo, mešihat, krovna organizacija u dijaspori) putem koje se putnik prijavio za putovanje, budućim putnicima će na prigodan način proslijediti broj žiro-računa i instrukciju za uplatu.

Putnici na hadž ne predaju pasoš niti potvrdu o vakcinaciji.

Ured za hadž i umru Rijaseta islamske zajednice u Bosni i Hercegovini izražava zahvalnost svim budućim putnicima na hadž, koji su u predviđenom vremenu izvršili upis i dostavili potrebne dokumente., saopćeno je iz Ureda za hadž i umru.

Iz Bosne i Hercegovine na hadž putuju 2.222 hodočasnika. Njih će pratiti 79 vodiča Rijaseta Islamske zajednice u BiH i ljekara. O zdravlju hodočasnika vodit će brigu ljekarski tim specijalista i medicinskih tehničara.

Pri izboru ljekarskog tima, raspisan je konkurs na kojem su prednost imali ljekari opće prakse, specijalisti interne, urgentne i porodične medicine i specijalisti opće hirurgije.

FENA

Nastavi čitati

Religija

Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro

Published

on

Bolest i bol nas podsjećaju koliko su naša tijela krhka i koliko je život kratak. Kada se mi ili neko koga volimo povrijedi ili ozbiljno razboli, to nas podstakne da na svaki slijedeći dan gledamo kao na poklon – što on i jeste.

Umjesto da život prihvatimo zdravo za gotovo, osvrćemo se oko sebe, diveći se čudima svakodnevnog života. Kada se suočimo s bolešću, mnogi od naših takozvanih problema gube na značaju, iako su do maloprije izgledali veliki i nesavladivi.

Moja baka Emili mi je jednom rekla: „Stvarno je odlično što je Bog stvorio patnju i bol. Oni nas opominju da budemo zahvalni kada se osjećamo dobro.“

Nedavno sam dobio modrice na oba koljena. Kada su me bolovi počeli prolaziti, sjetio sam se ove bakine mudrosti. Zapanjio sam se koliko sam postao zahvalan na poklonu što opet mogu normalno da hodam. Postavio sam sebi zanimljivo pitanje. „Zašto nisam bio zahvalan na poklonu zdravlja prije nego što sam se povrijedio?“

Postavite sebi slična pitanja. Da li i vi određene poklone i blagodati uzimate zdravo za gotovo?

Bolest i bol nas podsjećaju koliko su naša tijela krhka i koliko je život kratak. Kada se mi ili neko koga volimo povrijedi ili ozbiljno razboli, to nas podstakne da na svaki slijedeći dan gledamo kao na poklon – što on i jeste. Umjesto da život prihvatimo zdravo za gotovo, osvrćemo se oko sebe, diveći se čudima svakodnevnog života. Kada se suočimo s bolešću, mnogi od naših takozvanih problema gube na značaju, iako su do maloprije izgledali veliki i nesavladivi.

Bolest nas uči i da mi nismo samo tijela, već da imamo dušu. Mi smo duhovna bića, koja obitavaju u tijelima. Jedan od mojih omiljenih duhovnih učitelja, Ram Das, imao je običaj da se učenicima zagleda u oči i kaže: „Jesi li tu? Ja sam ovdje. Kako ti je unutra?“ To je zabavan način isticanja činjenice da smo mi duhovna bića na Zemlji – koja žive svoje ljudske živote u oklopima koje zovemo tijelima. Iz nekog razloga, dio iskustva života u tijelu je da ono nije savršeno i da prolazi kroz razna iskušenja, probleme i da se ono troši. Kraće rečeno, tijela se razbolijevaju i pate.
Autor: dr. Richard Carlson, „Kako ne gubiti živce zbog velikih stvari“

Za Akos.ba pripremio: Nedim Botić

Nastavi čitati

Cazin

Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer

Published

on

Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov, s.a.v.s., primjer

U srijedu 20. novembra 2024. u Medresi “Reis Džemaludin-ef. Čaušević” na tribini u ciklusu tribina Islam u vremenu ugostit ćemo uvaženog prof. dr. Zuhdiju Hasanovića.

On će govoriti o temi “Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov, s.a.v.s., primjer”.

Dr. Zuhdija Hasanović je redovni profesor poslaničke tradicije (hadis) na Fakultetu islamskih
nauka Univerziteta u Sarajevu.

Diplomirao je 1991., magistrirao 1999. i doktorirao 2004. na
Fakultetu islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Objavio je sedam originalnih djela, od kojih je i Vjeronauka 4 za srednje škole u koautorstvu s
prof. dr. Nusretom Isanovićem i prof. dr. Mustafom Hasanijem.
Područja njegovog akademskog i naučnog interesa su: poslanička tradicija (sunnet) te
percepcije i normativnost sunneta.

Tribina počinje u 19 sati.

Dobro nam došli!

Nastavi čitati

Religija

Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća

Published

on

Priredio: Abdusamed Nasuf Bušatlić

Objašnjavajući razliku između ljubavi prema majci i ljubavi prema ženi, dr. Mustafa Mahmud, rekao je da mu se jedna majka požalila na svoga sina, rekavši: ”Ljubav mog sina prema njegovoj ženi je veća od njegove ljubavi prema meni.”

Upitao sam je: ”Majko, reci mi je šta je bolje: paradajz ili narandže?”

Začuđeno me je pogledala i rekla: ”Nije ispravno porediti dvije različite stvari, paradajz je povrće, a narandže su voće.”

Odgovorio sam joj: ”Tako je i sa ljubavlju, draga majko! Postoji više vrsta ljubavi i nije ispravno porediti jednu vrstu sa drugom.”

Majka je rekla: ”Objasni mi šta time želiš reći”, pa sam nastavio sa svojim objašnjenjem, rekavši joj: ”Ti si majka, ti si njegov džennet na zemlji, a on je tvoj sin, dio tvog srca, i njegova ljubav prema tebi je ibadet, dok je njegova ljubav prema njegovoj ženi, koju je Allah stvorio da se uz nju smiri, njegova sreća. Zato pomozi svom sinu u njegovom ibadetu i omili mu sreću, i ne umanjuj vrijednost njegove ljubavi prema tebi upoređujući je s drugom ljubavlju. Ostavi svog sina slobodnog sve dok ga njegovo srce i njegova čežnja za Džennetom ne vrate tebi, potpuno dobrovoljno.”

Majka je odmahnula glavom u znak slaganja sa mojim riječima, a lice joj se ozarilo od zadovoljstva, i otišla je ponavljajući: ”Njegova ljubav prema meni je ibadet, a njegova ljubav prema njegovoj supruzi je sreća, pa ću mu pomoći da se približi svome Gospodaru i upotpuni ibadet, i ostavit ću ga da bude sretan sa svojom ženom i svojim životom.”

Draga majko, zapamti dobro ove zlata vrijedne savjete dr. Mustafe Mahmuda, pa ako imaš sina i doživiš da postane muž, pusti svog sina da živi svoj život sa svojom suprugom u potpunoj privatnosti i sreći kakav je bio tvoj život ili kakav si željela da bude tvoj bračni život. I pomozi svome sinu da upotpuni svoj ibadet svojom ljubavlju, poslušnošću i dobročinstvom prema tebi.

saff.ba
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije