Connect with us

BiH

Odlazak notaru skupo ga koštao: Kako je Adnan Nazifović izgubio porodičnu kuću (VIDEO)

Published

on

Put do naplate štete koja je izazvana notarskom greškom je neizvjestan. Dokazivanje je teško, a kada klijenti u tome i uspiju, notari traže načine da izbjegnu isplatu

Notarka Smiljka Đukić je u novembru 2021. poklonila imovinu koju je godinama stjecala. Kuća, tri stana, dvije garaže, poslovni prostor i zemljišta u Kiseljaku su postali vlasništvo njenih kćerki, a ona je formalno ostala skoro bez imovine. Tako je smanjila mogućnost izvršenja presude Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) donesene mjesec dana ranije i da se od nje naplati skoro milion maraka štete koju je nanijela svojim klijentima.

U pet završenih procesa, od sredine 2018. do kraja 2022. godine, sud je dvaput presudio da notari moraju platiti odštetu. Ovaj put je dug i komplikovan jer klijenti moraju na sudu dokazati da su pretrpjeli štetu koja je nastala isključivo zbog notarske greške. Kada se to i desi, notari traže načine da odugovlače ili izbjegnu isplatu.

„Obični ljudi koji ne razumiju šta trebaju da rade i kada, ustvari, ostaju u potpunosti kratkih rukava“, kaže sarajevski advokat Nedim Ademović.

Posjeta notaru koja mijenja život

Adnan Nazifović je 2008. godine radio u kiseljačkoj firmi za proizvodnju namještaja „Blue Star“. Posao je išao dobro pa je pristao založiti svoju porodičnu kuću i pomoći poslodavcu Marinku Tuki da dobije 100 hiljada maraka kredita za firmu.

Nazifović je sa suprugom Hidajetom i Tukom otišao početkom godine kod notarke Smiljke Đukić u Kiseljak da bi napravili ugovor o hipoteci. Kaže da ih je odlazak koštao braka i imovine.

„To je neopisivo“, sažeo je Adnan Nazifović svoje iskustvo u tri riječi.

Tri godine kasnije sud je obavijestio Nazifoviće da je hipoteka aktivirana jer „Blue Star“ ne vraća kredit i da je njihov dom na prodaju da bi banci bio vraćen dug za kredite od 100 i 300 hiljada maraka. Adnan i Hidajeta su tek tada saznali da su u notarskom uredu Smiljke Đukić potpisali dva ugovora o hipoteci umjesto jednog, kako je bilo dogovoreno sa Tukom.

„Vjeruješ, eto, ljudima, vjeruješ instituciji, notar je institucija“, kaže Nazifović za Centar za istraživačko novinarstvo (CIN).

Ispostavilo se da su oba ugovora o hipoteci za kredite bila osigurana istim nekretninama: njihovom kućom i dvorištem u Visokom i Tukinom imovinom kod Kiseljaka koja je već bila opterećena hipotekom.

Nazifović tvrdi da notarka ništa od toga nije pročitala prilikom potpisivanja.

Adnan Nazifović i njegova bivša supruga su nakon odlaska kod notarke Đukić izgubili porodičnu kuću

Sredinom 2013. godine njihova kuća je pripala Hypo Alpe Adria banci, a oni su krenuli u dugu pravnu borbu za nadoknadu štete. „To su vam ogromni stresovi“, kaže Nazifović.

Na sudu su tražili da se poništi drugi ugovor o hipoteci jer za njega nisu ni znali, da im se vrati kuća ili plati šteta od 487.995 KM, koliko je nekretnina procijenjena.

Vještak grafolog je u svom nalazu naveo da u ugovorima ima mnogo tipkarskih i gramatičkih grešaka kojih ne bi smjelo biti u javnim ispravama te da se čini da ih nije sačinila ista osoba ili da nisu nastali istovremeno. Objasnio je da bi to mogla biti posljedica slabe koncentracije autora dokumenta ili namjerna greška kojom se htjelo obmanuti sudužnika.

Đukić je na sudu rekla da je jedan ugovor pripremila ranije, a drugi pred strankama i da je sve pročitala pred njima, iako je u ugovoru napisala da su se oni odrekli prava na čitanje.

Upravo zbog te napomene Vrhovni sud FBiH je u oktobru 2021. presudio u korist Nazifovića, zaključivši da učesnici u postupku ne mogu notara osloboditi čitanja isprave i da je zbog toga ugovor ništavan.

No, kako je izvršni postupak već bio proveden, Nazifovići nisu mogli vratiti svoju kuću pa je sud presudio da im Đukić, Tuka i njegova firma „Blue Star“ moraju platiti štetu od 732 hiljade maraka, što je sa kamatama skoro milion KM.

„Došla mi je poruka, ja sam bio na poslu, i ja kad tada nisam doživio infarkt i umro. Dobili smo, kaže, na Vrhovnom sudu. Trebalo mi je jedno sat-sat i po da sebi dođem“, prisjeća se Nazifović dana kada mu je advokatica Sanela Gorčić javila vijest na koju je čekao skoro četiri godine. Međutim, na naplatu štete još čeka.

Mjesec dana nakon presude notarka je kćerkama poklonila svoje nekretnine i tako smanjila mogućnost naplate odštete prema presudi Vrhovnog suda FBiH.

Advokatica Gorčić je zbog toga podnijela tužbu protiv nje.

„Zakonom o obligacionim odnosima je zabranjeno onome ko je dužan, a dug nije platio, da umanjuje svoju imovinu na način da ne može vratiti dug, a notarka je upravo to uradila jer je odmah po donošenju presude Vrhovnog suda FBiH sve nekretnine prenijela poklonom na kćerke, tako da na njenom imenu nije ostalo ništa osim jedne poljoprivredne parcele u nekom selu, potpuno bezvrijedne − 2-3 hiljade KM“, objasnila je Gorčić.

Đukić je u tom postupku tvrdila da nije znala za presudu kada je pravila ugovor koji je porodica ranije dogovorila.

Nazifović je bezuspješno tražio poništenje tog dokumenta. Općinski sud u Kiseljaku je zaključio da ne postoji zakonska prepreka za poklanjanje imovine nasljednicima te da se šteta može naplatiti gotovinom sa računa i preko notarkine police osiguranja.

Sa njenog računa je do aprila 2023. zaplijenjeno oko 200 hiljada maraka, a za naplatu preko njene osiguravajuće kuće Nazifovići su morali u novi sudski spor jer „Euroherc“ odbija isplatiti novac, tvrdeći da nema ništa sa slučajem.

Foto: CIN
Banka je dobila porodičnu kuću Nazifovića u Visokom, a oni još čekaju isplatu skoro milion maraka odštete zbog notarske greške

Đukić je krajem maja dala otkaz u notarskoj službi. Novinarima CIN-a je rekla da je u mirovini. Ona danas ima 62 godine i prema zakonu je mogla raditi kao notarka još osam godina. Na pitanje novinarke CIN-a da li je na ovaj način htjela izbjeći plaćanje odštete Nazifovićima, odgovorila je: „Ne, uopšte ne. Ja imam uvjete za mirovinu”.

Nazifović neće moći dobiti novac ni od Marinka Tuke koji kaže da je Banka i njemu uzela kuću, da njegova firma „Blue Star“ više ne radi, a druge imovine nema: „Niti se mogu naplatiti niti me mogu otjerati u zatvor“.

Tuka tvrdi da je Nazifović znao koliki kredit uzima i da mu je za uslugu zalaganja imovine dao novac. On nema dokaze za te tvrdnje, ali kaže da ima svjedoke.

Među njima je i čovjek sa kojim je Tuka na Sudu BiH osuđen za organizovani kriminal, poreznu utaju i obmane pri dobijanju kredita u drugom slučaju koji nema veze sa Nazifovićem.

Porodica Nazifović nije mogla izdržati stres. Suočeni sa neimaštinom i bez doma, krenuli su različitim putevima. Hidajeta je ostala u Visokom, a Adnan se preselio u Tuzlu.

„Svakidašnja tema, jedna te ista. Ništa se drugo u životu ne dešava, samo ružna stvar. Pričate o jednom te istom: kad će, šta će, kad je spor, kad je termin za ovo, kad je za ono. Sve se svelo u to i, vjerovatno, tako da smo se razišli“, kaže Nazifović.

Ugovor zaključen sa mrtvom ženom

Zeničanin Mirza Drinić kaže da više nigdje ne ide bez advokata.

On je u septembru 2008. godine dogovorio kupovinu stana sa poznanicom Gordanom Todorović. Stančić u zeničkom naselju Crkvice je pripadao njenoj tetki Mariji Tolić.

Drinić kaže da su potpisali kupoprodajni ugovor na 30 hiljada maraka kod notarke Sabire Sarvan koja je upisala da je novac isplaćen, a identiteti prodavca i kupca su utvrđeni na osnovu ličnih karti.

No, Drinić će brzo saznati da je Marija Tolić umrla tri mjeseca ranije. Njegova poznanica Gordana je u notarski ured zapravo došla sa svojom svekrvom Gospavom Todorović koja je za potrebe trgovine uzela identitet pokojne žene.

„Ona (Gordana Todorović, op. a) je podnijela ličnu od umrle tetke, a predstavila svoju svekrvu tetkom, što ja u tom momentu nisam znao“, kaže Drinić, smatrajući da je za sve odgovorna isključivo notarka pa je štetu pokušao naplatiti od nje i njenog osiguranja.

Na sudu je tvrdio da je notarka Sarvan napravila javnu ispravu sa netačnim podacima koji su mu štetili. Iako je obaveza notara utvrditi identitet klijenata, Sarvan je na sudu rekla da je nemoguće utvrditi ispravnost lične karte, podudarnost izgleda na fotografiji i u stvarnosti ili potpisa u dokumentima klijenata te da ona nije obavezna provjeravati da li je osoba upisana u matičnu knjigu umrlih.

Sarvan je sada u mirovini i ne želi razgovarati o ovom slučaju: „Ja sam to završila i zatvorila sam taj list“.

Nakon devet godina suđenja – od Općinskog suda u Zenici do Ustavnog suda BiH – Drinić je u junu 2018. godine izgubio slučaj. U presudi piše da je notarka Sarvan napravila propust, ali nije odgovorna za štetu jer je Drinić dao novac Gordani Todorović, a ne svekrvi koja se lažno predstavila.

U osvrtu na presudu Drinić kaže da je notarka onda „kompletan ugovor lažno otkucala i ovjerila svojim pečatom“ jer je napisala da je on novac dao potpisnici. Uz to, kaže da ne razumije zašto se sud nije bavio i tim, a ne, uglavnom, njegovom isplatom:

„Što se više ne priča o netačnom sačinjavanju ugovora? Da se više ne priča da je to mrtva žena došla pa predala ličnu kartu“.

Umjesto naplate štete sud mu je odredio da treba platiti 10 hiljada maraka sudskih troškova.

Isplata štete za prodaju bračne stečevine

Od pet postupaka protiv notara u dva slučaja je dokazana njihova odgovornost za štetu, ali je samo u jednom isplaćena odšteta. Notar Jusuf Hodžić iz Tešnja je platio oko 25.000 KM štete sa kamatama, a njegov klijent Musto Ćehajić je dvije godine čekao ovakav ishod.

Notar Hodžić je 2014. godine napravio ugovor kojim je Samir Unkić prodao Musti Ćehajiću kuću u Doboju koja je bila bračna stečevina. Iako je Unkićeva supruga Simka Alić bila suvlasnica, notar u ugovoru nije upozorio da je potrebna njena suglasnost za prodaju.

Alić je početkom 2015. godine tužila Unkića i Ćehajića i nakon dvije godine suđenja izborila poništenje ugovora. Nakon toga je Ćehajić, koji je već isplatio novac za kupljenu kuću, tražio nadoknadu štete od Unkića i notara Hodžića.

Notar Hodžić kaže da je sve platio: „Sve je uredu, završeno je, najbitnije da stranke budu osigurane i namirene“.

Velibor Čuković iz Banje Luke i Nafiz Đogić iz Prozor-Rame nisu imali takvo iskustvo u svojim slučajevima. Obojica su izgubila novac u trgovanju nekretninama, a za to dijelom smatraju odgovornim notare.

Banjalučka notarka Ljeposava Macanović je 2011. godine Čukoviću sačinila predugovor za kupovinu stana koji je bio pod hipotekom i nije mogao biti na prodaju, a notar iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja Ivan Šarić je u februaru 2017. Đogiću sačinio kupoprodajni ugovor za zemljište koje i nije bilo u vlasništvu prodavca.

Čuković nije uspio dobiti odštetu jer je 20.000 KM kapare za kupovinu stana dao prije odlaska kod notarke pa je sud odlučio da Macanović nije odgovorna za štetu.

Foto: CIN
Nafiz Đogić kaže da mu je notar rekao da ne brine što zbog bolesti ne može pročitati detalje ugovora jer je njegova obaveza da ga zaštiti u dogovorenom poslu

Slično tome, Đogić je izgubio 50.000 KM koje je dao za zemljište jer je novac dao osobi koja, prema ugovoru, i nije prodavac.

Sudovi su obojici naložili da plate i sudske troškove.

„Ne mogu vjerovati da takvo sudstvo može to tako nešto presuditi“, kaže Đogić.

Advokat Nedim Ademović kaže da je notarske isprave teško poništiti jer imaju jaču dokaznu snagu čak i od dokumenata koje sačine advokati.

„Stav po tom mišljenju sudija znači čisto psihološki, emotivni i ljudski je da su ti dokumenti ispravni sve dok se ne dokaže suprotno”, smatra on, dodavši da je jako teško dokazati štetu za koju je odgovoran notar.

Izvor: CIN

Profesorica Meliha Povlakić sa Pravnog fakulteta u Sarajevu smatra da bi bilo korisno da Notarska komora ima podatke o ovakvim slučajevima kako bi mogla voditi eventualne disciplinske postupke. Međutim, sudovi nemaju obavezu obavještavati ni komore ni ministarstva pravde o postupcima u vezi sa naplatom štete od notara pa često i ne znaju da postoje ovakvi slučajevi.

Od ovih pet sudskih slučajeva Komora je vodila disciplinski postupak samo protiv notarke Macanović. Disciplinska komisija joj je izrekla zabranu obavljanja notarske službe na dva mjeseca, ali je ona kasnije na sudu poništena.

Nakon suđenja notari Ljeposava Macanović, Smiljka Đukić i Ivan Šarić su napustili službu, Sabira Sarvan je otišla u mirovinu, a Jusuf Hodžić i dalje radi.

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Continue Reading

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Continue Reading

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Continue Reading

Najčitanije