USK
Održana sjednica Vlade USK-a, usvojene važne odluke

U Bihaću je danas održana 315. sjednica Vlade Unsko-sanskog kantona na kojoj su, između ostalog, razmatrani: Nacrt Zakona o značajnim datumima, dogadajima i ličnostima u toku odbrambeno oslobodilačkog rata na području Unsko – sanskog kantona te programi rada i finansijski planovi: ZU Dom zdravlja Bihać za 2022. godinu, ZU Dom zdravlja Bosanska Krupa za 2022. godinu i ZU Dom zdravlja Cazin za 2022. godinu.
Specifičnost programskih aktivnosti Doma zdravlja Bihać za 2022. godinu jest da se operativni ciljevi u 2022. godini vežu za konsolidiranje stanja nastalo nakon potresa, organizaciju rada službi u uvjetima pandemije Covid-19, kao i nastojanja implementacije svih preventivno-promotivnih aktivnosti koje su vrlo bitne za unapređenje kvaliteta rada i nastavka svih dugogodišnjih aktivnosti vezanih za akreditaciju službi (AKAZ). Neke od navedenih aktivnosti slijede kao odgovor na novonastalu situaciju usljed potresa i pandemije s jedne strane, a druge kao nastavak započetih aktivnosti u 2021. godini.
Na današnjoj je sjednici, Vlada USK na prijedlog ministara zdravstva, rada i socijalne politike Murisa Halkića donijela odluku o o usvajanju Programa utroška iz sredstava Kapitalni grantovi za zdravstvo za Dom zdravlja Bihać iz Budžeta Unsko-sanskog kantona za 2022. godinu. Sredstava kapitalnog granta za Dom zdravlja Bihać u iznosu od 3 miliona KM namijenjena su za sufinansiranje troškova izgradnje novog objekta Doma zdravlja u Bihaću (građevinski radovi, zanatski radovi, instalacije vodovoda i kanalizacije, elektroinstalacije, mašinske instalacije i kotlovnica).
Također na príjedlog Ministarstva zdravstva, rada í socijalne politike Vlada Unsko-sanskog kantona usvojila je danas Program utroška temeljem kojeg će iz sredstava grantova za zdravstvo biti doznačeno pola miliona KM za finansijsku pomoć Kantonalnoj bolnici ” dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću.
Vlada Unsko-sanskog kantona utvrdila je i proslijedila u skupštinsku proceduru Nacrt Zakona o značajnim datumima, događajima i ličnostima u toku odbrambeno-oslobodilačkog rata na području Unsko-sanskog kantona, obrađivača Ministarstva pitanja boraca i ratnih vojnih invalida.
Ovim Zakonom utvrđuju se značajni datumi, događaji i ličnosti u toku odbrambeno slobodilačkog rata na području Unsko-sanskog kantona kao i način obilježavanja značajnih datuma, događaja i ličnosti, a s tim u vezi utvrđuje se lista značajnih datuma, događaja i ličnosti od značaja za Kanton, provođenje i nosioci aktivnosti – obilježavanja i način finansiranja.
Iz resora Ministarstva za pitanja boraca i RVI danas je usvojena i Odluka o utvrđivanju kriterija i postupaka na osnovu kojih se dodjeljuje sredstva tekućih grantova nižim nivoima i fondovima iz Budžeta Unsko-sanskog kantona – Ministarstvo za pitanje boraca i ratnih vojnih invalida.
Članovi Vlade Unsko sanskog kantona na današnjoj sjednici dali su saglasnost na tekst Ugovora o dodjeli sredstava nižim nivoima vlasti po Programu utroška sredstava Budžeta Unsko-sanskog kantona za 2022. godinu, za transfer sredstava za Općinu Bužim na te ovlastili ministricu privrede Samru Mehić da potpiše Ugovor kojim će za projekte Općine Bužim biti doznačeno 175 000 KM.
Između ostalog, iz resora Ministarstva pravosuđa i uprave usvojene su odluke o programima utroška sredstava grant za ekstradiciju u iznosu od 15 000 KM i granta Federaciji za smještaj i ishranu zatvorenika u KPZ u ovoj godini koji iznosi 276 000 KM.
Cazin.ba
USK
Nakon 18 godina čekanja: Osnovna škola u Velikoj Kladuši dobila fiskulturnu salu vrijednu 450.000 KM

Osnovna škola “Sead Ćehić” u naselju Grahovo u Velikoj Kladuši nakon punih 18 godina dočekala je svečano otvorenje svoje fiskulturne sale, upravo na dan kada je obilježena 71. godišnjica postojanja škole. Ovaj važan infrastrukturni projekt donosi novu dimenziju nastavnom procesu i školskom životu učenika.
Na svečanosti otvaranja prisustvovali su brojni zvaničnici i gosti, među kojima i ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona Denis Osmankić, ministar za prostorno uređenje, građenje i zaštitu okoliša Almir Imširović, ministar finansija Danko Jakšić, savjetnik općinskog načelnika Fuad Sulejmanagić, te direktor Pedagoškog zavoda USK Adis Džaferović, kao i brojni direktori škola, roditelji, učenici i mještani.
Direktorica škole Zekira Šehić nije krila emocije:
„Fiskulturna sala će itekako značiti našim učenicima i nastavnom osoblju. Ovo je najljepši poklon koji smo mogli dobiti na 71. rođendan škole. Ulaganje u obrazovanje je ulaganje u budućnost, jer je obrazovanje najjače oružje.“
Ministar Osmankić naglasio je važnost ovog projekta:
„Vlada USK je putem resornog ministarstva uložila ukupno 450.000 KM, od čega 85.000 KM za opremanje objekta. Ovo je rezultat višegodišnjeg truda i investicija, a ponosni smo što danas svjedočimo njegovoj realizaciji. Nastavljamo ulagati u obrazovnu infrastrukturu i status prosvjetnih radnika.“
Priznanja i zahvalnice za doprinos projektu uručene su Vladi USK, Ministarstvu obrazovanja, Općini Velika Kladuša, bivšim direktorima Šerifu Džaniću i Teufiku Žaliću, kao i Aladinu Ćerimoviću, Mustafi Ružniću, Vijeću roditelja te aktuelnoj direktorici Zekiri Šehić.
Ministar Imširović iskoristio je priliku najaviti i nove projekte:
„Već smo započeli ugradnju solarnih panela na dva školska objekta u Velikoj Kladuši. Nastavljamo istim tempom i narednih godina, s ciljem energetske efikasnosti i modernizacije škola širom kantona.“
USK
Petorica ‘Abdićevaca’ osuđeni na 11 godina zbog ubistva zarobljenih pripadnika ARBiH

Prvostepenom presudom koju je izrekla predsjedavajuća Sudskog vijeća Jasmina Lipovača, Sefić je osuđen na dvije godine i osam mjeseci, Brkić i Sarajlija na po godinu i četiri mjeseca, a Ćoragić i Mujagić na po tri godine zatvora, piše Detektor.
Lipovača je u obrazloženju presude navela da su optuženi, kao pripadnici Prve brigade Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB), nečovječno postupali prema zarobljenim pripadnicima Petoga korpusa Armije RBiH tako što je Sefić, sa Admilom Mulalićem koji je u međuvremenu preminuo, krajem jula 1994. u velikokladuškom naselju Crvarevac fizički zlostavljao Rasima Hadžića, pripadnika Petoga korpusa. Kad je oštećeni pao na pod, nastavio ga je tući kundakom puške.
Mujagić je istog dana u mjestu Čaglica, naoružan papovkom, nakon što se pripadnik Petog korpusa Husein Muhić predao, psovao mu, uhvatio ga za kosu i ispalio metak u njegovu desnu natkoljenicu, nakon čega ga je s drugim pripadnicima odvukao stotinu metara do svoje kuće.
Sarajlija – naoružan automatskom puškom – već ranjenog Huseina Muhića udarao je šakama i nogama po cijelom tijelu, pa ga sa drugim pripadnicima NOAPZB-a odvezao “golfom” u kuću Miroslava Rokvića – komandu jedne od četa Prve brigade NOAPZB-a. Za vrijeme vožnje je nastavio fizički zlostavljati oštećenog.
U istom mjestu je Ćoragić, nakon zarobljavanja tri pripadnika Petoga korpusa, fizički zlostavljao Bekira Brkića i Šefika Kovačevića.
Sefić i Brkić su osuđeni jer su u mjestu Vrnograč uveli u kamion-hladnjaču, s lisicama na rukama, pet zarobljenika, odvezli ih u krug firme “Grupeks” i nastavili s fizičkim zlostavljanjem.
“Nečovječno su postupali prema zarobljenim pripadnicima, zlostavljajući ih fizički i psihički, i počinili ratni zločin protiv ratnih zarobljenika”, kazala je Lipovača, upućujući oštećene na parnični postupak sa imovinskopravnim zahtjevom.
Kako je kazala, Sud je, uzimajući u obzir olakšavajuće okolnosti, ublažio kaznu ispod zakonskom minimuma od pet godina.
Mujagić i Ćoragić su oslobođeni plaćanja troškova postupka, koje će nadoknaditi Sefić, Brkić i Sarajlija u iznosu od preko dvije hiljade maraka, po pravosnažnosti presude.
Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Vrhovnom sudu Federaciju.
USK
Sanski Most: Samiru Suljanoviću izgorio viljuškar, on sumnja da je sve podmetnuto

Vlasnik firme Samir Suljanović sumnja da se radi o podmetnutom požaru.
Ustanovili su da je viljuškar, koji se nalazio pod nadstrešnicom, izgorio, te da je pričinjena i materijalna šteta na objektu u kojem se inače ne boravi stalno.
Slučaj su prijavili policiji, čiji su pripadnici izašli na uviđaj i istraga o ovome slučaju je u toku.
“Pretpostavljamo, a u to sumnja i policija, da je požar uzrokovan upotrebom benzina. Mašina je potpuno uništena i neupotrebljiva, a požar je oštetio i video-kameru koja nadzire krug”, kaže Suljanović.
Da se radi o namjernoj paljevini, potvrđuje i time što je ograda koja opasuje krug firme provaljena, te je počinilac na taj način ušao.
Prava je sreća što nije došlo do zapaljenja građevinskog materijala koji je u velikim količinama uskladišten na ovome mjestu.
Vlasnici kažu kako za sada ne sumnjaju ni u koga te ističu kako imaju puno povjerenje u pripadnike policije da će istragu o ovome događaju uspješno privesti kraju.
Štetu procjenjuju na oko 15.000 maraka.
(Vijesti.ba)
USK
Presuda Kantonalnog suda potvrdila: Takse kladionicama u Bihaću su zakonite

Bitka koja je započela kao borba za pravedniji porezni tretman u lokalnoj zajednica, dobila je svoj pravosudni epilog.
Gradonačelnik Elvedin Sedić, upisao je veliku pobjedu za Grad nakon što je Kantonalni sud odbacio tužbu jedne od vodećih kladionica protiv Grada Bihaća, potvrdivši zakonitost Odluke o izmjenama i dopunama komunalnih taksi kojom su priređivači igara na sreću obavezani na plaćanje viših komunalnih taksi.
Sedićev tim i Gradsko vijeće još 2022. godine podigli su glas protiv neuređenog sistema koji je godinama pogodovao kladionicama, dok su građani tonuli u sve dublju finansijsku i socijalnu krizu.
“Ovdje nije riječ o miješanju u slobodu pojedinca da raspolaže svojim novcem, nego namjera da u budžet dođe dio novca koje kladionice nemilosrdno uzimaju građanima istovremeno ne dajući državi ono na što ima pravo”, kazao je tada Sedić.
Podsjećamo, početkom 2024. godine Gradsko vijeće je izglasalo povećanje takse za sve priređivače igara na sreću, uključujući slot aparate, klasične i elektronske igre, te poslovne prostore u kojima rade.
Uslijedilo je to nakon informacije Porezne uprave Federacije BiH da je 2023. godine u kladionicama na području USK potrošeno nevjerovatnih 167 miliona maraka.
“Kad već toliki novac cirkulira, mali dio mora doći u budžet”, ističe Sedić.
Tužba kladionice temeljila se na navodima o diskriminaciji. Međutim, u drugostepenom postupku Kantonalni sud je donio presudu da su takse zakonite, legitimne i opravdane. Grad Bihać je ovom presudom ne samo zaštitio svoj budžet, već i potvrdio da je moguće stati na crtu industriji koja godinama izmiče odgovornosti, dok uzima stotine miliona od građana.
“Ova pobjeda je potvrda i drugim lokalnim zajednicama da ne moramo biti veliki da bismo uspjeli. Moramo imati hrabrosti suprotstaviti se zarad dobrobiti lokalne zajednice. Ovdje nije bio isključivo pravni slučaj nego borba za dostojanstvo. Zbog toga nismo odustali”, kazao je Elvedin Sedić, saopćila je Press služba Gradske uprave Bihać.
(Vijesti.ba)
USK
Farmeri u Sanskom Mostu u 2024. proizveli 7,1 milion litara mlijeka

USK
Pola godine od terorističkog napada u Bos. Krupi na kojeg su “svi zaboravili”: Šta je s istragom?

Pola godine nakon napada na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, koji je okarakteriziran terorističkim, istraga u ovom predmetu još uvijek nije okončana, potvrđeno je za Detektor. Pet osoba koje su uhapšene tokom istrage o ovom napadu i dalje su pod mjerama zabrane, ali nisu suočeni ni sa kakvim optužbama, a javnost još uvijek nema konkretnih informacija o statusu istrage.
Napad 24. oktobra 2024. godine, u kojem je maloljetna osoba hladnim oružjem usmrtila jednog, a teško ranila drugog policijskog službenika u Bosanskoj Krupi, izazvala je niz reakcija u javnosti i pokrenula pitanja među stručnjacima o mogućim propustima u prevenciji nasilnog ekstremizma. Pola godine nakon što se napad dogodio, Državno tužilaštvo koje provodi istragu, osim na ročištima za produženje pritvora i mjera zabrane, javnost nije informiralo o bilo kakvim detaljima istrage, niti je podiglo konkretne optužnice.
Čeka se tužilačka odluka
“Predmet je u radu. Kada bude donesena tužiteljska odluka, javnost će biti informirana”, kratko su poručili iz Tužilaštva BiH za Detektor.
Rusmir Karkin, branilac pet osoba koje su osumnjičene u ovom predmetu, navodi da oni još uvijek čekaju tužilačku odluku o istrazi i da se još uvijek nalaze pod mjerama zabrane, prema odluci Suda Bosne i Hercegovine.
“Oni imaju obavezu sedmičnog javljanja u Policijsku upravu Bosanska Krupa, imaju zabranu napuštanja Bosanske Krupe i zabranu kontaktiranja ima jedna osoba”, pojašnjava Karkin.
Za njega je problematična činjenica da istraga u ovom slučaju traje jako dugo te da su njegovi branjenici izloženi stubu srama, bez neke konkretne odluke. Dodaje i da je postupajući tužilac u ovom predmetu nedavno podnio ostavku.
Iz Državnog suda pojašnjavaju da su svojim posljednjim rješenjem utvrdili da i dalje postoje okolnosti koje opravdavaju dalju primjenu mjera zabrane putovanja, sastajanja s određenim osobama, a da je osumnjičenim ublažena mjera obaveznog pravovremenog javljanja policiji. Pet uhapšenih i dalje imaju status osumnjičenih jer istraga još uvijek traje, objasnili su iz Državnog suda.
Ovih pet optuženih uhapšeno je u akciji državnih policijskih agencija, nekoliko dana nakon napada, te su trojici 29. oktobra izrečene mjere kućnog pritvora, a dvije osobe su dobile zabranu napuštanja teritorije općine Bosanska Krupa. Odbrana je tada bila saglasna s prijedlogom Tužilaštva za izricanje ovih mjera, te su se formalno pridružili zahtjevu, obećavajući da će se osumnjičeni pridržavati tih mjera.
Istraga zatvorena za javnost
Senad Dupovac, advokat koji je zastupao veliki broj optuženih u predmetima za terorizam, posebno za učešće na stranim ratištima u Siriji i Iraku, pojašnjava da većina istraga jeste zatvorena za javnost, ali da je ključni problem efikasnost Tužilaštva koje iza netransparentnosti može prikriti i nepostojanje dovoljne angažiranosti.
“Koliko su te istrage učinkovite i koliko donose rezultate, to vidimo u konačnici po broju podignutih optužnica, tako da jednostavno možda da se sa tim, kako bih rekao, diskretnim istragama, pokriva i neka njihova ažurnost, da ne kažem neažurnost”, dodaje Dupovac.
Za njega je problematična i sama formulacija “teroristički napad” za događaj u Bosanskoj Krupi, jer smatra da je riječ o pojedinačnom aktu jednog tinejdžera, zbog čega smatra da nema elemenata terorizma.
“U tom kontekstu smatram da se u startu otišlo ukrivo, na način da se taj događaj proglasio terorističkim, koji je zapravo jedan pojedinačni akt nedozrelog mladića. Vidite da se ovi događaji u Zapadnoj Evropi i šire ne spominju kao teroristički akti, nego se koristi sasvim neka druga formulacija”, pojašnjava on i dodaje da slični događaji u susjednoj Srbiji, u kojima je bilo i više žrtava, nisu okarakterizirani kao teroristički.
Osim istrage Državnog tužilaštva o pet osumnjičenih, istragu je vodilo i Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona o samom ubistvu i povređivanju policijskih službenika. Njihova istraga i prijedlozi doveli su do odluke Općinskog suda u Bosanskoj Krupi o smještanju maloljetnog počinioca u ustanovu.
Iz Općinskog suda su za Detektor potvrdili da su prihvatili prijedlog Kantonalnog tužilaštva i u januaru ove godine donijeli rješenje da se maloljetnik smjesti u odgojno-popravni dom.
Dodali su i da je riječ o specifičnom slučaju, koji uključuje maloljetnu osobu, zbog čega ih zakonska ograničenja sprečavaju da daju druge informacije o cijelom slučaju.
Specifičan slučaj
Slično napominju i iz Kantonalnog tužilaštva, ali uz prilaganje izvještaja sa zvanične stranice Tužilaštva, u kojima su hronološki opisani javno dostupni detalji istrage i sve tužilačke odluke u ovom predmetu. Time su i u specifičnom slučaju, koji uključuje istragu protiv maloljetnika, predstavnici ovog tužilaštva održavali načela transparentnosti.
“Ova institucija je kontinuirano i blagovremeno obavještavala javnost o tome i pritom uvažavala nesporan interes javnosti, uz poštivanje svih prava i obaveza koje proizlaze iz Zakona o zaštiti i postupanju s djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku Federacije BiH”, dodaju iz Tužilaštva USK-a.
Detektor je ranije ove godine analizirao koliko je nepravovremeno i nedovoljno transparentno djelovanje sistema prevencije terorizma uticalo na to da maloljetni počinilac ovog krivičnog djela nije otkriven na vrijeme. Hronični nedostatak ljudi i novca te tromost u otklanjanju nedostataka, stručnjaci su izdvojili kao ključne probleme, zbog čega sistem prevencije nije uspio odgovoriti na ovaj izazov.
Jasmin Ahić, dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu, navodi da je, bez obzira na “zanimljivost slučaja”, neinformiranje javnosti o svemu što se dešava u istrazi redovna procedura koja osigurava najbitnije elemente važne za prevenciju sličnih pojava u budućnosti.
“Zbog osjetljivosti slučaja – maloljetnik, potencijalno radikaliziranje, politikanstvo islamofobnim motivima, koje se odmah pojavilo od političkih aktera iz bh. entiteta RS, postala je to već standardna procedura u postupanju, čak i u najjačim sigurnosno-obavještajnim sistemima na Zapadu”, pojašnjava Ahić.
“Oboljelo društvo”
On smatra da su sigurnosno-obavještajne agencije pokazale visok nivo spremnosti, te da će iz ove situacije izaći još spremniji na jači iskorak ka suzbijanju i preveniranju bilo kakve vrste radikalizma i ekstremizma koji može voditi ka terorizmu.
Zbog toga smatra da će rasvjetljavanje slučaja iz Bosanske Krupe ukazati profesionalcima u sigurnosnom, pravosudnom i sistemu socijalne zaštite koje se mjere hitno moraju provesti kako bi rizik od ovakvih potencijalnih slučajeva bio smanjen na najmanji mogući nivo.
“Uvjeren sam da će sinergija svih nadležnih u sistemu dovesti do toga. Takav pristup je jedini mogući lijek za jedno oboljelo društvo. Nažalost, i naše bh. društvo je takvo, ali ga moramo bezuvjetno mijenjati”, poručuje Ahić.
-
Cazinprije 7 dana
Detalji nesreće u Hrvatskoj, poginuo muškarac iz Cazina
-
Cazinprije 7 dana
Svi iz Cazina: Vozači i putnici u tri vozila koja su učestvovala u stravičnoj nesreći kod Karlovca su iz BiH
-
USKprije 6 dana
(VIDEO) Svemu kumovao alkohol: Tučnjava u Krajini, učestvovalo više osoba
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselio Rekić (Šabana) Esad
-
USKprije 5 dana
Lijepa gesta: Učenici iz Sanskog Mosta omogućili kolegama odlazak na ekskurziju
-
Smrtovniceprije 5 dana
U 17. godini života na Ahiret preselila Japić Amina
You must be logged in to post a comment Login