Connect with us

USK

Općina Centar izdvojila 30.000 KM za sanaciju šteta od poplava u Bužimu: ‘Niste sami’

Published

on

Načelnik Općine Centar Srđan Mandić, koji je ujedno i komandant Štaba Civilne zaštite Općine Centar, donio je odluku da putem Službe za civilnu zaštitu finansijski pomogne sanaciju šteta od poplava koje su pogodile šire područje općine Bužim.

Načelnik Mandić u telefonskom razgovoru sa načelnikom Općine Bužim Mersudinom Nanićem poručio je da će Općina Centar uputiti finansijsku pomoć u iznosu od 30.000 KM za sanaciju šteta.

“Kao centralna gradska opština sa najvećim budžetom osjećamo obavezu i odgovornost, ali i želju da pomognemo onim lokalnim zajednicama kojima je pomoć potrebna. Odlučni smo u namjeri da pomognemo unesrećenom stanovništvu, a nadamo se da će se stanje na terenu stabilizirati u što skorije vrijeme. Niste sami”, poručio je načelnik Mandić.

Načelnik Nanić uputio je riječi zahvalnosti Općini Centar i načelniku Mandiću naglasivši da u ovakvim situacijama mnogo znači pomoć i podrška.

Da podsjetimo, snažno nevrijeme i obilne padavine koje su tokom proteklih dana pogodile šire područje općine Bužim prouzrokovale su izlijevanje potoka i rijeke Bužimnice iz korita, usljed čega je na području ove lokalne zajednice proglašeno stanje prirodne nesreće radi zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara.

Općina Centar Sarajevo je lokalna zajednica koja je u proteklih nekoliko godina konstantno pomagala slabije razvijene općine i gradove, ali i one lokalne zajednice kojima je trebala podrška usljed elementarnih nepogoda.

I ovoga puta Općina Centar je odlučna u namjeri da pomogne sanaciju šteta nastalih usljed poplava, te će Općini Bužim biti upućena finansijska pomoć u iznosu od 30.000 maraka, a nakon što bude procijenjena ukupna šteta.

klix

USK

FOTO Termalno jezero u Maloj Kladuši uskoro dostupno za odmor i rekreaciju

Published

on

By

Nakon dugogodišnjeg nekorištenja jezera termalne vode u naselju Mala Kladuša, ovaj prirodni i turistički potencijal naše općine napokon će biti stavljen u funkciju i dostupan za korištenje svim građanima.

 

Termalno jezero dio je kompleksa “Olimpijski bazen”, koji je dugi niz godina bio predmetom spora zbog neriješenih imovinsko – pravnih odnosa. Nakon brojnih protupravnih prisvajanja imovine od strane privatnih subjekata, vlasništvo kompleksa je napokon vraćeno zakonitim pravnim nasljednicima – JKP ” Vodovod i kanalizacija” i JKUP “Komunalije”.

Nakon što je pravnim putem završeno pitanje vlasništva, komunalna preduzeća su u proteklom periodu pristupila sanaciji i uređenju jezera termalne vode. Radovi su obuhvatali čišćenje mulja, odnosno izmuljavanje i sanaciju dna jezera, pročišćavanje vode, kao i uređenje obale i rubnih područja. Namjera je da se u bliskoj budućnosti na isti način pristupi sanaciji olimpijskog bazena, kao i da se iskoristi potencijal termalne vode u zdravstvene svrhe, kroz izgradnju banjskog lječilišta.

Jezero će već od iduće sedmice biti dostupno za sve građane koji žele provesti dan u prirodi, i to u periodu od 10:00 do 19:30h. Ulaz na jezero je besplatan

RVK

Nastavi čitati

USK

Krajišnici se mogu grijati i na biomasu: USK šume gazduju resursom vrijednim dvije milijarde maraka

Published

on

By

Dok se čeka zakon o šumama u FBiH, stručnjaci s terena se nadaju da će i njihovi amandmani biti uzeti u obzir, kako bi se iskoristili svi potencijali šumskog bogatstva

U prisustvu svih šumskih preduzeća u BiH, Javno preduzeće Unsko-sanske šume i Privredna komora USK-a organizovali su u petak u hotelu Ključ panel-diskusiju o temi “Potencijali biomase”, govoreći o zakonskoj regulativi, prednostima korištenja biomase u lokalnim zajednicama, očuvanju životne sredine i iskoristivosti tenološkog potencijala, piše Oslobodjenje.

Generalni direktor Unsko-sanskih šuma Haris Koljić, preuzevši dužnost početkom ove godine, inicirao je ovaj projekat te je naišao na podršku vlasti USK-a.

– Uvidio sam da nam treba novi proizvod kojim možemo ostvariti 20 miliona maraka godišnje i jedino što odgovara našim prospektima je biomasa. Naš kanton je razvojno usmjeren na šumarstvo, poljoprivredu i turizam. To moramo u većoj mjeri znati iskoristiti. Mehanizovali smo eksploataciju šuma u Kantonu, imamo proizvođače kotlova, podršku vlasti USK-a, imamo sve potencijale da ostvarimo izuzetan biznis za Kanton, istakao je Koljić.

Predsjedavajući Skupštine USK-a Zikrija Duraković nagovijestio je da škole i ustanove u USK-u vrlo brzo mogu preći na sistem grijanja biomasom. Također je primijetio da je u prethodnim godinama politika stvarala problem preduzeću USK šume.

– Želimo prevazići te probleme, jer USK šume gazduju resursom vrijednim dvije milijarde maraka. Mi ne očekujemo da vaše preduzeće ostvaruje profit, ali možete podići standarde, povećati broj uposlenih i još više razvijati kompaniju i naš kanton, kazao je Duraković.

Studiju o potencijalima biomase u USK-u predstavio je doktor nauka Velid Halilović, profesor Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

– Moj cilj je bio da se ukaže gdje možemo doći do biomase u USK-u, a to su izdanačke šume kojih ovdje ima mnogo, uz zahvate da se one dovedu u viši uzgojni oblik, kazao nam je profesor Halilović.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Muškarac (34) pretučen na benzinskoj pumpi, policija traga za napadačima

Published

on

By

u  Bihaću, na benzinskoj pumpi “Gazprom”, došlo do nasilnog incidenta u kojem je pretučen 34-godišnji muškarac B.S.

Prema našim saznanjima, incident se dogodio kada se automobil marke Tuoareg zaustavio na navedenoj benzinskoj pumpi, nakon čega su iz vozila izašla dva muškarca koji su nasrnuli fizički na 34-godišnjeg B.S..

Napad je rezultirao lakšim povredama, te je B.S: prevezen u Kantonalnu bolnicu u  Bihaću radi pružanja medicinske pomoći.

Policija je odmah reagovala na poziv za pomoć i trenutno traga za počiniocima. Nezvanično se saznaje da su nasilnici identifikovani te se očekuje njihovo privođenje u najskorijem roku.

Nastavi čitati

Najčitanije