Čini vam se da vam baterija na telefonu ne traje dovoljno dugo? Prije nego što se odlučite na zamjenu pročitajte koji su to trikovi da joj produžite trajanje.
Čini vam se da vam baterija na telefonu ne traje dovoljno dugo? Prije nego što se odlučite na zamjenu pročitajte koji su to trikovi da joj produžite trajanje.
To što vam se baterija potroši prebrzo može biti zbog toga što imate previše aplikacija uključenih, pa ste bespotrebno “uposlili” svoj telefon.
Ovim trikovima ne samo da ćete produžiti trajanje baterije, nego i njen život.
Ako ostavljate aplikacije da rade kada ih ne koristite, najbrže trošite bateriju na telefonu. Potrebno je samo da steknete tu naviku da isključujete aplikaciju kada je ne koristite ili bar na neko vrijeme.
Telefon troši bateriju gotovo sve vrijeme, ali mnogo manje ako namjestite da se ekran zaključa automatski što prije, čim ga spustite. U suprotnom će samo brže i više trošiti bateriju, pa ćete morati dopunjavati telefon (ako niste poslušali ni savjet o aplikacijama) gotovo svaki dan i to najmanje jednom.
Smanjite svjetlo na telefonu i ono jako koristite samo ako treba da nešto osvjetlite, da telefon upotrebite kao bateriju. Uz to, manje tipkajte bespotrebno po telefonu i ne provjeravajte koliko je sati ako imate sat na ruci.
Za bilo koji telefon važi pravilo da isključite bluetooth kada ga ne koristite. Na ovaj način ne samo da štedite bateriju nego i štitite telefon od hakera koji na taj način (ako su vam ublizini) mogu da “provale” u vaš telefon putem blue-tootha i ukradu informacije.
Jedna od najčešćih grešaka koje radimo je da ostavimo telefon predugo nepotrebno na punjaču. I da, pogrešno ste mislili – tako nećete bolje napuniti telefon.
Što duže ostavite telefon na punjaču, nakon što je napunjen, to je gore po njega. U tom slučaju telefon postaje na neki način ovisan o konstantnom punjenju, pa će baterija brže “curiti”.
Ako igrate igrice na telefonu zvuk obavezno isključite – tako ćete uveliko trošiti manje energije sa baterije. Slično je i sa tipkama – isključite zvuk tipki, ali i osvjetljenje za tipke – ako vam nije potrebno.
Telefon isključujte kada ga ne koristite. Takođe, ako vidite da vam je baterija pri kraju, a telefon bi vam mogao zatrebati, isključite ga, pa uključite samo onda kada budete trebali obaviti taj hitni poziv.
Neki telefoni, poput IOS 7 mogu da automatski apdejutuju vaše aplikacije kada god “uhvate” WiFi. To uveliko troši bateriju. Zato, isključite automatske aplikacije i prebacite se na “ručni apdejt”.
Isključite WiFi (pa i bluetooth) kada idete napolje i kada ih ne koristite. Isto važi i za aplikacije koje ne koristite.
Neke od njih možete i izbrisati sa telefona ako vam ne trebaju. Ne koristite dinamične pozadine, jer one vuku mnogo više energije nego obične, prenosi Kurir.
JETRA je najveći unutarnji organ u ljudskom tijelu i ima ključnu ulogu u mnogim vitalnim funkcijama. Ona regulira zgrušavanje krvi, uklanja toksine (poput alkohola) iz krvotoka, sudjeluje u proizvodnji žuči te obavlja niz drugih važnih zadataka.
Međutim, jetra može biti oštećena zbog bolesti ili loših životnih navika, što dovodi do smanjene funkcije. Bolesti jetre vrlo su česte, a obuhvaćaju širok spektar stanja koja ometaju normalno funkcioniranje ovog organa, uključujući nealkoholnu masnu bolest jetre, hepatitis, pa čak i rak, objašnjava gastroenterolog Douglas Weine.
Simptomi se ponekad pojavljuju odmah, ali to nije uvijek slučaj. “Simptomi i znakovi bolesti jetre obično se ne manifestiraju dok ne dođe do ozbiljnog oštećenja organa”, ističe hepatolog Bubu Banini.
Kako prepoznati da nešto nije u redu s jetrom? HuffPost donosi pet najčešćih upozorenja koja ukazuju na probleme s jetrom i što učiniti ako ih primijetite.
“Jedan od skrivenih znakova bolesti jetre je žutilo bjeloočnica ili kože, poznato kao žutica”, objašnjava dr. Banini.
Do žutice dolazi kada se u tijelu nakuplja previše bilirubina, pigmenata koji nastaje pri razgradnji crvenih krvnih stanica. Bilirubin se obično obrađuje u jetri i uklanja iz tijela, ali njegova prevelika količina može ukazivati na probleme s jetrom.
Iako visoke razine bilirubina nisu uvijek opasne za odrasle, temeljni uzrok može biti ozbiljan. Stoga je važno posavjetovati se s liječnikom ako primijetite žutilo kože ili očiju.
Tamna mokraća obično se povezuje s nedostatkom tekućine, ali može biti i znak bolesti jetre, ističe dr. Weine. Nakupljanje bilirubina može mokraći dati tamno narančastu, smeđu ili jantarnu boju. Ako redovito pijete dovoljno vode, a mokraća je i dalje tamna, to može ukazivati na problem s jetrom.
Povremena zaboravnost je normalna, ali ozbiljne mentalne promjene ne smiju se zanemariti. One mogu biti znak problema s jetrom ili drugih zdravstvenih stanja.
“Osoba koja je inače zdrava može razviti akutno zatajenje jetre, koje se može manifestirati kao promjena mentalnog stanja ili osobnosti, poput dezorijentacije, zbunjenosti ili pospanosti”, objašnjava dr. Banini. Ako primijetite takve simptome, hitno potražite liječničku pomoć.
Oteklina nogu, stopala ili trbuha može biti povezana s problemima s jetrom, posebno kod osoba s cirozom, što je ozbiljno oštećenje jetre koje uzrokuje stvaranje ožiljaka na organu.
Ciroza usporava protok krvi kroz jetru i povećava pritisak u portalnoj veni, koja dovodi krv u organ. Povećani pritisak može uzrokovati nakupljanje tekućine u nogama (edem) ili trbuhu (ascites), objašnjava Mayo Clinic. Oteklina može nastati i zbog nedostatka određenih krvnih proteina, poput albumina, koje jetra proizvodi.
Osobe s oštećenjem jetre često imaju tendenciju lako dobivati modrice ili krvariti. To je posljedica smanjene proizvodnje proteina potrebnih za zgrušavanje krvi. Ako jetra ne funkcionira kako treba, tijelo gubi sposobnost zaustavljanja krvarenja.
Problemi s jetrom ne smiju se zanemariti. Čimbenici rizika uključuju prekomjernu ili umjerenu konzumaciju alkohola, dijabetes tipa 2, korištenje zajedničkih igala, izloženost toksinima ili obiteljsku povijest bolesti jetre.
Index.hr
Popularna društvena mreža Tik Tok nastavila je s restriktivnim mjerama prema kreatorima sadržaja, a najnovija meta sankcija je krajiški tiktoker Huda Company.
Naime, Hudi je onemogućeno live uključivanje na ovoj platformi.
Razlozi za TikTok-ovu odluku još uvijek nisu poznati, ali se spekuliše da je u pitanju kršenje pravila. Ova zabrana izazvala je brojne reakcije njegovih pratitelja, koji su putem društvenih mreža izrazili
Huda Company je jedan od popularnijih tiktokera iz Cazina.
Ovaj potez TikToka otvara pitanje sve strožih pravila na platformi i njihovog uticaja na regionalne kreatore sadržaja.
Sir Isaac Newton, poznati naučnik poznat po formuliranju zakona gibanja i gravitacije, predvidio je da će svijet kakav poznajemo nestati 2060. godine.
Newton je ovo zlokobno upozorenje napisao na papiriću iznad niza matematičkih izračuna prije više od 300 godina.
Vjerovao je u biblijske vizije Apokalipse, pogtovo Bitke kod Armagedona, i temeljio je svoje predviđanje na svom protestantskom tumačenju Biblije i događaja koji su pratili biblijsku historiju.
Ovi predviđeni ratni sukobi opisani su u posljednjem poglavlju Knjige Otkrivenja, a predstavljaju sukob između sila dobra (koje predvodi Bog) i sila zla (koje predvode kraljevi zemlje).
Sveto pismo kaže da će ova bitka označiti kraj svijeta i uvesti novo doba mira koje donosi bog.
Newton je koristio matematiku i datume iz biblijske povijesti kako bi došao do apokalipse, primjenjujući načela prema kojima se dani spomenuti u Svetom pismu broje kao godine.
Za njega su ta razdoblja (osobito 1260-e) predstavljala vrijeme napuštanja Crkve i uspona “pokvarenih” trinitarnih religija, pretežno katolicizma, koji su neki protestanti doživljavali kao kult.
Newton je proučavao povijest kako bi odredio točan datum kada je ovo napuštanje formalno počelo i odredio 800. godinu poslije Krista, kada je utemeljeno Sveto Rimsko Carstvo. Godina 800. poslije Krista plus 1260. dali su Newtonovu godinu 2060.
Sir Isaac Newton napisao je zlokobno predviđanje na papiriću iznad niza matematičkih izračuna prije više od 300 godina, navodeći da će svijet kakav poznajemo nestati 2060. godine.
“Tako da su vrijeme, vremena i polovica vremena 42 mjeseca ili 1260 dana ili tri i pol godine, računajući dvanaest mjeseci u godini i 30 dana u mjesecu, kao što je učinjeno u kalendaru prve godine”, napisao je u pismu iz 1704.
“A dani kratkotrajne zvijeri računaju se kao godine vladavine [sic] kraljevstava, razdoblje od 1260 dana, ako je datirano od potpunog osvajanja tri kralja 800. godine, završit će 2060. godine. Možda će završiti kasnije, ali ne vidim razloga da završi prije.”
Stephen D. Snobelen, profesor povijesti znanosti i tehnologije na Univerzitetu King's College Halifax, rekao je da Newtonovo predviđanje “nije koristilo ništa komplicirano kao što je račun diferencijacije, koji je on izmislio, već jednostavnu aritmetiku koju bi dijete moglo učiniti.”
Newton je koristio 1260, 1290, 1335 i 2300 dana koji se nalaze u Knjizi Daniela i Otkrivenju, koji govore o kraju i početku određenih vremena.
Međutim, vidio ih je kao godine umjesto kao dane koristeći načelo “dan za godinu”, metodu koja se koristi za tumačenje biblijskog proročanstva koje tvrdi da riječ “dan” simbolizira godinu.
Prema njemačkom Youngtimer Price Guideu, cijene nekih modela mogu se udvostručiti unutar samo godinu dana
Youngtimeri su automobili stari između 15 i 25 godina, dok se stariji modeli već ubrajaju u klasične automobile.
Kod potonjih se vrijednost već ustalila, ali tržište youngtimera i dalje pokazuje veliku dinamiku u cijenama, piše Revija HAK.
Prema njemačkom Youngtimer Price Guideu, cijene nekih modela mogu se udvostručiti unutar samo godinu dana.
Analiza tržišta koju provodi Classic Analytics obuhvata 3500 ponuda za 1000 raznih modela automobila 53 marke, pri čemu su zabilježeni značajni skokovi vrijednosti. Tako, naprimjer, Renault Twingo koji je prije šest mjeseci vrijedio 1200 eura sada doseže cijenu od 3900 eura – što znači da mu je vrijednost porasla čak tri puta.
Sličan trend vidljiv je i kod sportskih modela poput Golfa GTI-ja, čija je cijena između januara 2024. i 2025. porasla sa 6200 na 14.000 eura, što predstavlja rast od čak 125.8 posto. Još veći porast u apsolutnom iznosu zabilježio je rijedak Talbot Samba Rallye, čija je cijena skočila sa 6800 na 18.000 eura u samo godinu dana.
Francuska marka Peugeot također se ističe na popisu modela koji su doživjeli značajna povećanja vrijednosti. Modeli 306 kabriolet, sportski S16 te njegov prethodnik 309 GTi 16V postali su traženi kolekcionarski primjerci. Ovaj trend potvrđuje pravilo da su kabrioleti i sportski modeli uvijek među najpoželjnijim klasicima.
Tržište youngtimera sve je dinamičnije, a analitičari predviđaju da će potražnja za rijetkim i sportskim verzijama i dalje rasti.
Ovih 12 automobila udvostručilo je vrijednost (od februara 2025.)
Renault Twingo (‘92.-‘98.) 225 posto
Peugeot 309 Gti 16V (‘90.-‘93.) 188.9 posto
Talbot Samba rally (‘83.-‘86.) 164.7 posto
Pontiac Firebird TransAm (‘93.-‘98.) 154.5 posto
Peugeot 306 2.0 16V S16 (‘93.-‘96.) 151.5 posto
Citroën CX 25 D Long Turbo 2 (’86.-’89.) 145.9 posto
Peugeot 306 2.0i Kabriolet (‘94.-‘97.) 136.7 posto
Lancia Ypsilon 1.1 (‘95.-‘00.) 128.6 posto
Talbot Sunbeam (‘79.-‘81.) 127.8 posto
VW Golf II GTI (‘84.-‘87.) 125.8 posto
Volvo 740DL (‘82.-‘84.) 118.9 posto
Toyota MR 2 Coupé T-Bar (‘90.-‘94.) 113.3 posto
Zoran Šprajc je u svojoj emisiji političke satire Stanje nacije komentarisao situaciju s bojkotom u regionu, s posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu.
Istakao je zanimljiv podatak da su, prema Poreznoj upravi BiH, trgovci zabilježili veći promet na dan bojkota nego inače, a analitičari pretpostavljaju da su kupci iz Hrvatske prošlog petka prešli granicu i obavili kupovinu u BiH.
Šprajc je ironično primijetio da “Bosanci prvi stradaju kad se Hrvati i Srbi u nešto upuste, pa je tako stradao i njihov bojkot”, a na kraju emisije dodao: “Bojkot se svuda dobro drži i dobro trži.”
Isječak iz emisije možete pogledati u priloženom videu.
Iskusni automehaničar upozorava na grešku koja je veoma štetna za automobile. On preporučuje vozačima da to ne rade.
Britanski automehaničar Scotty Kilmer upozorio je da jedna navika, bolje reći greška, može uništiti neke benzinske i dizel automobile.
Mnogima, koji nisu svjesni mogućih posljedica, tzv. driftanje izgleda kao laka zabava. To je stil vožnje u kojem je automobil primoran da klizi po cesti povlačenjem ručne kočnice. Kilmer upozorava da ovakva vožnja može imati veoma ozbiljne posljedice po automobil, posebno ako ima automatski mjenjač.
Zanošenje ozbiljno oštećuje mjenjač. Može se čak i toliko oštetiti da je potrebno zamijeniti, što vozača može koštati i do nekoliko hiljada maraka.
Automatski mjenjač je pri ovakvoj vožnji pod velikim opterećenjem, jer se točkovi veoma brzo okreću, a unutrašnji dijelovi mjenjača se na taj način troše, ističe britanski mehaničar.
Teška priča iz Cazina: Deterdžent, šampon i brašno su moja želja, djeci ne mogu pružiti osnovno
Cazin: Poledica stvara probleme vozačima, zastoji na pojedinim cestama
Stevandić: Svaka kuća će postati grb, himna i zastava RS-a, smeta im sve što je srpsko
U subotu dženaza ubijenoj Ineli Selimović i njenom sinu, u Kalesiji proglašen dan žalosti
Vance šokirao izjavom: Ako Putin ne bude pregovorao, možemo vojsku poslati
VIDEO Židov u SAD-u ispalio 17 metaka na dvojicu Izraelaca, mislio da su Palestinci