Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Ovo mi se nije svidjelo u Njemačkoj: ‘Samo neka traže radnike. Što se mene tiče – malo morgen’

Published

on

NJEMAČKA je zemlja koja je omogućila dobro plaćeni rad stotinama tisuća ljudi s naših prostora. I moj dojam sveukupno je pozitivan – Nijemci u mom kraju su srdačni, poslodavci su korektni, uvjeti života spadaju u sam svjetski vrh.

Piše: Željko Porobija

Ali ima i stvari koje će vas nervirati. Pretpostavljam da svatko od nas tko je ovdje malo duže ima takav popis, a ovo je moje iskustvo.

 

Prespora administracija

Znam da su u našoj mitologiji Nijemci uvijek brzi i pedantni. Tako je to u industriji, ali administracija im je možda i gora nego kod nas. Izgubite vozačku dozvolu – novu ćete dobiti za tri mjeseca. Kako ćete voziti u međuvremenu? To je vaša briga, ne njihova.

 

Treba vam neka obična potvrda o zdravstvenom osiguranju – nakon što ispunite neki bezvezni formular i pošaljete ga, prvo će vam poslati potvrdu da su primili vaše dokumente. I onda ćete opet čekati mjesecima običnu potvrdu (što je najgore, istu proceduru prolazim svake godine – i njih nije briga što je stvar odavno formalno riješena, čak im i piše da su to već izdali).

Slabost administracije jest posljedica njihove štednje na državnom novcu, i to je u određenoj mjeri razumljivo, ali su malo pretjerali sa štednjom.

“Sigurna” vožnja

Nijemci uglavnom kupuju jače automobile, s minimalno 150 konja pod haubom. Imaju dobre ceste posvuda, ograničenja su 100 na sat. I onda s takvim mrcinama po tim cestama voze 70-80 na sat. A po gradovima se sve češće s tim Tiguanima i Kadjarima vucaraju s po 30 na sat.

Jer im je netko u autoškoli prodao foru da je to sigurna vožnja. Stvaranje dugih kolona zbog nečijeg nepotrebnog opreza oni smatraju vrhuncem prometne kulture.

 

I da se onda barem drže toga. Teglimo se mi nedavno za jednim takvim ziherašem, kolona se već razvukla, pa nam se još pali crveno na valjda jedinom semaforu u krugu od 15 kilometara. A naš junak sigurne vožnje blaženo prolazi dalje i ostavlja nas da čekamo zeleno.

(Ne)kultura glasnog prigovaranja

Ako bilo što radite nepravilno, netko će vas sigurno opomenuti. I to glasno i neuljudno. Vodim za ruku staru i onemoćalu klijenticu u trgovinu, pazim da ne padne i zaboravim staviti masku. “Masku gore!!!” viče na mene trgovac. Na takve ćete stvari naletjeti praktički svaki dan.

Kao da ih nitko nije naučio da se nešto može reći i normalnim, blagim tonom. U Engleskoj bi vam u ovakvim okolnostima netko samo polušaljivo dobacio “Hey, mate!” i mimikom vam pokazao da stavite masku (ne pričam napamet, živio sam tamo).

U Hrvatskoj sam godinama bio s biciklom na cesti – i valjda jednom doživio da mi netko nešto trubi i viče na mene. U Njemačkoj sam samo par mjeseci biciklirao cestama i odavno prestao brojati koliko puta su se derali na mene kroz prozor vozila.

Usput, najbolji odnos prema biciklistima na cesti vidio sam u Sloveniji. Nijemce bi tamo trebalo slati na ljetnu školu prometne kulture.

Elektro-ludilo

Neki naš susjed parkira svoj električni auto kod željezničkog kolodvora. I onda iz gepeka uzme električni romobil i njime se doveze do vlaka.

U redu, primjer je malo ekstreman, ali ćete i sami vidjeti da je većina bicikala na stazama pogonjena strujom. Jer je to u nečijoj glavi shvaćeno kao nešto jako ekološki svjesno, iako su time uglavnom zamijenili bicikle, a ne motocikle. Provozaju se nekih 20-30 kilometara i misle da je to vrlo zdravo.

 

Cjenovno teško da ćete naići išta ispod 3-4 tisuće eura, za taj novac mogli biste nabaviti “normalni” bicikl na profi-razini.

A da ne spominjem silesiju električnih romobila po gradskim ulicama, strah me njih i dok pješačim i dok vozim auto. I oni zuje brzinom koju biste mogli bez problema postići običnim (i pet puta jeftinijim) romobilom.

Ekološka mitologija

Zapravo je to samo dio one ekološke mitologije koja Njemačku trese već desetljećima. Nije problem što su Nijemci uložili više od svih drugih na svijetu u obnovljive izvore energije, nego što su pogasili gotovo sve nuklearke, iz straha da im se u zemlji bez posebno trusnih područja – i bez opasnih tsunamija – ne dogodi Fukushima.

Time su povećali ionako visoke cijene struje i sebe sudbinski povezali s ruskim plinom (koji je nekome valjda ekološkije rješenje od nuklearki). Zato svi strepimo za grijanje i struju ove zime.

Njemačka je valjda prva zemlja u svijetu u kojoj su Zeleni došli do jačeg utjecaja na vlast. Zadnji parlamentarni izbori samo su odlučivali o tome hoće li Zeleni (i liberali) doći na vlast u koaliciji s CDU-om ili SPD-om. Tako se nastavlja skupa bajka da će vjetrenjače i solarni paneli donijeti svu energiju potrebnu industriji i kućanstvima.

U Njemačkoj je ostalo još samo nekoliko nuklearki i u kontekstu sadašnje energetske krize (zapravo, energetske katastrofe koja nam svima prijeti) raspravljalo se i o tome da se njima produži rok planiranog zatvaranja.

Po svemu sudeći, ništa od toga. Kao bezvezna utjeha dopušten je rad termoelektranama. Jer je u nekoj mitologiji čak i ugljen bolja opcija od “opasnih” nuklearki.

Cajt-firme

I dok je izvorna ideja rada preko agencije bila da se nalaze radnici za neke kratkoročne poslove, dosta njemačkih poslodavaca takav rad koristi kao opciju da radnika plate manje i da ga mogu otpustiti bez ikakvih procedura (samo vam kažu da ne dođete sutra).

Isti ti poslodavci nemoćno šire ruke što im vlada ne dovede barem još milijun Hrvata, Bugara, Ukrajinaca, može i Sirijaca, pa da im onda ovi crnče za minimalac i sa zebnjom čekaju dan kad će dobiti otkaz, piše Index.hr.

Ovih dana vidim oglas da jedna ugledna lokalna firma sad traži i izravno radnike, ne više preko cajt-firme. Nude bolju plaću i sigurnije radno mjesto. Sasvim druga pjesma od one kad sam prije tri godine kod njih tražio posao.

Samo neka traže radnike. Što se mene tiče – malo morgen.

Foto: Ilustracija

Svijet / Zanimljivosti

Vučić unaprijed čestitao neustavni 9. januar: ‘Neka traje vječno’

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić unio je božićnu jelku u zgradu Predsjedništva u prisustvu djece iz Rumunije i Crne Gore, poručivši da je ponosan što se Srbija iz te zgrade borila za srpski narod, posebno na Kosovu, što će činiti i ubuduće, te čestitao neustavni 9. januar, koji slave u manjem bh. entitetu.

“Unaprijed želim da čestitam rođendan Republici Srpskoj. Neka traje vječno i da budemo još bliži i da se više poštujemo i volimo. Sve najbolje vam želim. Sretan Božić i Hristos se rodi”, rekao je Vučić.

Onda se obratio prisutnoj djeci rekavši da je Beograd njihov grad.

Inače, u RS su najavili i ove godine svečanu ceremoniju obilježavanja neustavnog ‘praznika’, što može donijeti samo proširenje crne liste i dodatnu finansijsku dubiozu u kojem se entitet kojem je na čelu Milorad Dodik nalazi.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Erdogan: Turci, Kurdi, Arapi i Perzijanci neće nasjesti na igre imperijalista “zavadi pa vladaj”

Published

on

By

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u nedjelju je rekao da je zemlja “doslovno porazila” terorističku grupu Daesh/ISIS, koja se “nedavno pokušala ponovno pokrenuti kao aparat za regionalne planove”.

Erdogan je u Trabzonu kazao da je Turska postigla značajan uspjeh u strategiji odlučne eliminacije terorizma na njegovom izvoru.

Rekao je da je Turska uklonila ekstenziju terorističke grupe PKK s granice zemlje i da je neutralizovala 40 visokorangiranih terorista u 2024. godini.

“Oni (teroristi) nemaju izbora nego predati svoje oružje, napustiti terorizam i raspustiti organizaciju. Druga opcija je suočiti se sa željeznom šakom u baršunastoj rukavici Republike Turske, koja proživljava najmoćnije razdoblje u posljednjih 100 godina. Era oslanjanja na oružje, nasilje, terorizam i igranje igre kantonalnih snova iza koje stoje imperijalisti sada je u potpunosti došla kraju”, kazao je Erdogan.

Rekao je da nova administracija u Siriji pokazuje izuzetno odlučan stav u zaštiti teritorijalnog integriteta i unitarnog ustroja zemlje.

Ističući da su Turci, Kurdi, Arapi i Perzijanci “drevni vlasnici” ove geografije, Erdogan je rekao da su te civilizacije bile zajedno stoljećima, dijeleći zajedničku prošlost.

“Ako Bog da, naša budućnost je zajednička kao i naša prošlost. Iz tog razloga, nećemo nasjedati na igre imperijalista koji koriste taktiku ‘podijeli, vladaj, vladaj’ kako bi okrenuli braću jedne protiv drugih i iskorištavali njihove resurse. Nećemo biti prevareni od strane onih koji žele posijati neslogu u ovim zemljama. Pronicljivošću, mudrošću i strateškom inteligencijom srušit ćemo zidove neprijateljstva koje pokušavaju izgraditi između njih i nas. Nedvojbeno ćemo postići naš cilj Turske bez terorizma, gdje su sukobi, nasilje i nestabilnost u potpunosti stvar prošlosti, kroz jedinstvo i solidarnost”, kazao je Erdogan.

Naveo je da neće dopustiti da se podignu novi zidovi između Turske i braće i sestara s kojim su dijelili istu zemlju i živjeli jedni uz druge hiljade godina.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Izrael za godinu dana uništio skoro 1.000 džamija, tri crkve i 19 groblja

Published

on

By

Skoro 1.000 džamija oštećeno je u izraelskim napadima u Pojasu Gaze prošle godine, saopštile su palestinske vlasti u nedjelju.

Ministarstvo za vakufe i vjerska pitanja objavilo je da je 815 muslimanskih bogomolja potpuno uništeno, a 151 oštećena.

U saopštenju se dodaje da je 19 groblja i tri crkve takođe uništeno u izraelskom genocidnom ratu u Gazi 2024. godine.

Na okupiranoj Zapadnoj obali, ministarstvo je prošle godine zabilježilo 256 upada doseljenika u džamiju Al-Aksa u okupiranom Istočnom Jerusalemu.

Oko 2.567 ilegalnih doseljenika ušlo je u kompleks džamije kako bi proslavili jevrejski praznik Hanuku od 25. decembra prošle do 2. januara ove godine.

Ministarstvo je dokumentovalo i izraelske napade na 20 džamija na okupiranoj Zapadnoj obali.

Palestinske vlasti saopštile su da je od početka izraelskog genocidnog rata u oktobru 2023. u Pojasu Gaze ubijeno više od 45.800, a ranjeno više od 108.900 ljudi.

Izrael se suočava sa optužbama za genocid na Međunarodnom sudu pravde zbog rata u Pojasu Gaze.

Anadolija

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić: Amerikanci sankcijama ne žele kazniti Srbiju, nego okrenuti na svoju stranu

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je danas da Sjedinjene Države sankcijama Naftnoj industriji Srbije /NIS/ ne žele da kažnjavaju Srbiju, već da je “okrenu na svoju stranu”.

Vučić je ocijenio da će američke sankcije NIS-u najvjerovatnije biti uvedene 10. ili 13. januara, ali da je nepoznanica da li se to odnosi na kompletno rusko vlasništvo ili većinski paket.

 

On je za RTS rekao da nakon uvođenja sankcija najvjerovatnije više neće biti moguće da nafta dolazi preko Jadranskog naftovoda /JANAF/, ali da će vidjeti sa premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem da se nafta i dalje transportuje iz Hrvatske do Srbije, koja ima važeći ugovor o tome.

“To nama pravi ozbiljne probleme. Međutim, imamo 85 dana dovoljno dizela i benzina da ne kupimo litar nafte sa strane. Krize u snabdevanju neće biti, snaći ćemo se i u najtežim uslovima. Vojska ima dvostruko veće rezerve dizela, sve smo obezbedili, jer smo o tome mislili na vreme”, rekao je Vučić.

On je objasnio da se još ne zna da li će Amerikanci tražiti da Rusi imaju nula odsto vlasništva u NIS-u ili 40 posto, odnosno da Rusi nemaju većinski paket.

Prema njegovim riječima, Srbija ima novac za otkup i to može da plati odmah i kupi 56,5 posto akcija “Gaspromnjefta”.

SRNA

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Izrael komada Siriju: Zauzeto preko 500 kvadratnih kilometara teritorije, kontrolišu i opskrbu vodom

Published

on

By

Izraelske snage intenzivirale su svoju vojnu agresiju u Siriji, zauzimajući ključne teritorije i strateške vodne resurse dok se zemlja oporavlja od 14 godina rata. Od pada režima Bashara al-Assada, Izrael je zauzeo 508,4 kilometara kvadratnih sirijske teritorije.

Izraelske snage su u četvrtak zauzele branu Al-Mantara u južnoj Siriji, ključni izvor vode za guvernorat Quneitra. Aktivist Saeed Al-Muhammad izjavio je za The New Arab da je izraelska vojska zabranila kretanje civila u tom području bez dozvole i uspostavila nove vojne tačke, što izaziva strah od moguće krize.

“Okupacija brane Al-Mantara je najopasniji događaj posljednjih dana”, kazao je Al-Muhammad, naglašavajući njen značaj za sigurnost vode u regiji. Upozorio je da bi tenzije u Quneitri mogle eskalirati ukoliko UN ne interveniše kako bi natjerao Izrael da se povuče na granice iz 1974. godine.

Izrael sada zauzima šest glavnih izvora vode, uključujući brane Al-Mantara i Al-Wahda u Siriji, preuzimajući kontrolu nad 30 posto opskrbe vodom u Siriji i 40 posto u Jordanu.

Tokom posljednjih 25 dana, izraelske snage uspostavile su 12 vojnih tačaka u Quneitri, uključujući i one na planini Hermon, koja je vitalni izvor vode za Damask i jugozapadno zaleđe.

Pojačani zračni napadi i uništenje infrastrukture

Pored teritorijalnih zauzimanja, Izrael je intenzivirao zračne napade na sirijsku vojnu i civilnu infrastrukturu. U četvrtak su izraelski avioni bombardovali Naučnoistraživački centar i odbrambene laboratorije Al-Safira kod Aleppa, što je izazvalo snažne eksplozije, piše Klix.

Prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR), u posljednjih mjesec dana Izrael je izveo 498 zračnih napada, ciljajući vojne instalacije, aerodrome i istraživačke objekte širom Sirije.

Analitičari smatraju da Izrael koristi trenutnu slabost Sirije, koja je još uvijek u procesu obnove nakon više od decenije rata. Sirijska vojska i infrastruktura su teško pogođene, a zemlja se bori da osigura osnovnu stabilnost.

Pojačane izraelske akcije izazvale su pozive na međunarodnu intervenciju radi zaštite suvereniteta Sirije i sprečavanja humanitarne krize. Lokalni stanovnici u Quneitri izrazili su bijes zbog okupacije, dok aktivisti upozoravaju da bi nastavak ovakvih postupaka mogao dodatno destabilizirati regiju.

S obzirom na trenutnu situaciju, daljnja pasivnost međunarodne zajednice mogla bi pogoršati ionako teške uslove za sirijski narod.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Misteriozni virus hara Kinom? Kruže snimke bolnica preplavljenih ljudima, sve podsjeća na jedno

Published

on

By

Kinom navodno hara misteriozni virus. Na društvenim mrežama pojavile su se navodne snimke bolnica preplavljene pacijentima s maskama za lice i roditelje koji drže bolesnu djecu u dugim redovima. Bilo je i neprovjerenih izvještaja da su krematoriji i pogrebna poduzeća pretrpani.

Uznemirujući prizori i nedostatak službenih komentara naveli su neke da povuku sličnosti s prvim danima izbijanja Covida u Kini, javlja Daily Mail. Lokalne vijesti okrivljuju malo poznati virus nazvan ljudski metapneumovirus (HMPV) — koji inače uzrokuje blagu bolest nalik prehladi — za najnoviju epidemiju, iako službenici to tek trebaju potvrditi. Situacija je slična onoj u zimu 2022./2023. kada je Kinu pogodio val slučajeva mikoplazmalne pneumonije koje je također obično blago.

Ali službeni izvještaji Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti ukazuju na to da obična gripa hara, s 30 posto testova pozitivnih na gripu, a svaka sedma osoba koja je hospitalizirana s teškom respiratornom bolešću bila je pozitivna. Kineska vlada i Svjetska zdravstvena organizacija još se nisu javno pozabavili videosnimkama koje se uvelike kruže društvenim mrežama.

Videozapisi za koje se tvrdi da prikazuju pretrpane bolničke jedinice u Kini počeli su se pojavljivati ​​na internetu oko novogodišnje noći. Tvrde da pokazuju bolnice u Hunanu, pokrajini u centru zemlje, kao i drugim područjima. Aboluowang News, davatelj vijesti sa sjedištem u SAD koji pokriva Kinu, objavio je citate farmera iz provincije Hunan. “Mnogi ljudi su se prehladili”, rekao je. “Oko sedam ili osam ljudi umrlo je ove sedmice na ovom području”, dodao je. Također su objavili i da je direktorica pogrebne firme rekla da su bili dugi redovi. “Sada su dugi redovi za kremiranje”, rekla je.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije