BiH
Pazi šta pričaš i pišeš: Ako u kafani u F BiH klevećete građanina RS, on vas može prijaviti tužilaštvu
Ova subota za građane u manjem bh. entitetu, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini, može se slobodno nazvati crnom, jer 26. augusta stupa na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, a kojim kleveta i iznošenje ličnih i porodičnih prilika i zvanično postaju krivična djela.
Ukratko, građani i novinari od sada će morati paziti i šta javno govore i šta pišu, jer ih svaka izgovorena i napisana riječ potencijalno može dovesti pred sudiju. Dakle, bez obzira na to da li imaju dokaze za ono što iznose, sud im ne gine ako se osoba ili institucija o kojoj se govori/piše u tom trenutku osjeti oklevetanim.
To je, kako već mjesecima uzaludno upozoravaju iz medijske zajednice, civilnog sektora, međunarodne zajednice i dr., direktan udar na slobodu mišljenja i govora, odnosno kočnica za istinu.
“Danas umire jedno od ustavnih prava i sloboda građana Republike Srpske, ali i cijele BiH. Vlast je kompletan državni sistem i o trošku građana Srpske stavila da po službenoj dužnosti istražuje da li je neko nekoga oklevetao. Znači, policija, pravosuđe, državni tužioci će goniti, ne kriminalce, ne tajkune, već će pored svog posla, koji, po mišljenju mnogih, ne radi dobro, imati na listi prioriteta da li je neko nekome rekao ružnu riječ ili ne, te da li su to rekli neki ‘obični’ građani ili su to rekli novinari”, kaže Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.
On navodi da je “zaprepašćujuće da od sada svako može podnijeti krivičnu prijavu protiv novinara, komšije ili bilo koga za koga smatra da ne radi svoj posao ili da mu je nanesena neka šteta, ili čak i da nije”.
“Čak iako se nakon nekoliko godina dokaže da ste vi bili u pravu, da niste nikoga oklevetali, vi ćete biti provučeni kroz toplog zeca, jer će u njihovim medijima biti objavljeno da je protiv vas podnesena krivična prijava, vas će policija privoditi i saslušavati, vi ćete ići na ročišta. Građani će morati putovati na ročišta, na primjer ukoliko je to u Trebinju, ići će iz Banjaluke nekoliko puta sedmično, jer ne može vas po krivičnom postupku zastupati samo advokat, što je zaista katastrofalno”, rekao je Vukelić.
Novinar Nezavisnih novina Dejan Šajinović ističe da je razočaran što apeli medijske zajednice, nevladinih organizacija i međunarodne zajednice, posebno Evropske unije, nisu pomogli da se vladajuća koalicija u Republici Srpskoj urazumi i shvati koliko je opasan, štetan i loš potez što se kleveta vraća u Krivični zakonik. “Kao što smo stalno govorili, on će najviše štete nanijeti običnim građanima koji će moći biti predmet krivičnog postupka ako se usude da nešto kritički kažu o nekom predstavniku vlasti ili članovima njihove porodice u kontekstu njihovog javnog djelovanja. Ne smijemo odustati, moramo nastaviti borbu, a posebno očekivanje je sad od nosilaca pravosudnih funkcija da ovaj zakon primjenjuju odgovorno i ne na štetu slobode javnog govora i izražavanja običnih građana”, naglašava Šajinović.
Ono što je neophodno podvući, jeste da, bez obzira na to što je ovaj zakon donesen u Republici Srpskoj, on će se odnositi i na čitavu teritoriju BiH, na svakog njenog građanina.
Naime, prema Zakonu o sudovima u RS-u, odluke svih sudova u BiH obavezujuće su i na teritoriji FBiH.
Jednostavnije rečeno, ako neko u Republici Srpskoj podnese prijavu za klevetu ili iznošenje ličnih i porodičnih prilika protiv bilo koga u BiH, tužilaštvo će tretirati taj slučaj (policija u FBiH će postupati po prijavi iz Srpske).
“Krivično zakonodavstvo važi za svakoga ko učini krivično djelo na teritoriji RS ili prema građaninu RS. Dakle, ako u kafani u Federaciji BiH klevećete građanina RS, on vas može prijaviti tužilaštvu i postoji mogućnost da krivično odgovarate. Ili ako iz FBiH pišete na društvenim mrežama o licima iz RS (recimo, političarima ili sportistima). Prema tome, ovo nikako nije ograničeno na teritoriju RS i na građane RS”, pojašnjava Aleksandar Jokić, advokat iz Banjaluke.
Dakle, svi su potencijalno osumnjičeni, dodaju pravnici, koji za Nezavisne novine još jednom podsjećaju da sporni zakon ima mnoge nedostatke koji nisu otklonjeni uprkos upozorenjima.
Oni ističu da je posebno problematično i to što ni predlagač niti zakonodavac nisu jasno pojasnili šta će se smatrati iznošenjem ličnih i porodičnih prilika.
Mnogi smatraju da se ovo može gledati na sljedeći način: ukoliko neko iskoristi obični status ili fotografiju koju su nosioci javnih funkcija (npr. političari) pa i građani objavili na svojoj društvenoj mreži, može se smatrati ličnom povredom, bez obzira na to što je ona bila ranije dostupna svima.
Isto tako, građani i novinari sada praktično neće smjeti ni “da vide” neku spornu diplomu, javnu nabavku, korupciju, čak i ako za to budu imali sve potrebne dokaze, jer će im sa druge strane prijetiti tužba za klevetu, što otvara pitanje koliko će se njih u stvari usuditi da se upusti u jedan takav proces.
Ali, uprkos svemu, novinari poručuju da neće odustati od svog rada i istine.
BiH
Sankcije im presudile: Gorica Dodik zatvara restoran nakon što je stavljen na američku crnu listu
U objavi na X-u, Gorica Dodik je sarkastično firmu Agape nazvala “sigurnosnom prijetnjom svjetskoj stabilnosti”, a američkog ambasadara u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja je nazvala “milosrdnim anđelom”, što je bilo ime operacije bombardovanja Srbije 1999. godine.
Pored toga, Dodik je povezala situaciju Huntera Bidena, sina aktuelnog predsjednika SAD-a Joea Bidena, sa stavljenjem svoje firme na listu sankcionisanih kompanija.
“Sigurni smo da bi sve ovo drugačije bilo da se u našem restoranu dilovala droga ili da su se okupljali pedofili, tada bi se po uzoru na sina trenutnog američkog predsjednika našli na spisku njihovih poželjnih partnera”, objavila je.
Naravno, treba istaći da je Agape, kao jedna od mnogobrojnih firmi koje su u vlasništvu porodice Dodik, na listi sankcionisanih kompanija završila zbog, kako je rečeno u objavi Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC), ključni dio Dodikove mreže podrške s ciljem omogućavanja njegove korupcije.
“Također su podržavali destabilizirajuće politike, djela i retoriku kojim se osporavaju i podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, uključujući napade na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH”, poručili su u novembru 2023. godine iz Ambasade SAD-a.
Tada su iz Dodikove porodice saopštili da “sankcije ne znače ništa”, čak se i hvalili s tim, ali se situacija promijenila kada su iz američke administracije počele s aktivnijim djelovanjem usmjerenim prema bankama koje surađuju s firmama na crnoj listi.
Dodik je u svojoj objavi saopštila da je upravo zatvaranje računa bilo glavni razlog za zatvaranje restorana Agape, iako su sankcije uvedene prije više od godinu dana.
BiH
Sramotne izjave bh. ambasadora: ‘Nisam siguran koliko će BiH potrajati, guraju prst u oko Beogradu’
Ambasador Bosne i Hercegovine (BiH) u Srbiji Aleksandar Vranješ uputio je skandalozne poruke i izjavio da nije siguran koliko će BiH trajati.
“Da li oni misle da će ovdje biti neka generacija Srba koja će biti protiv simbola RS, protiv historije, da ćemo se odreći naših žrtava i da ćemo prihvatiti njihov narativ. To je jedan potpuno besmislen pristup”, istakao je Vranješ.
On je rekao da nikakva odluka, posebno neizabranih stranaca, neće mijenjati situaciju i da će se Dan Republike proslavljati i u budućnosti.
“RS traje 33 godine. Mnogo duže od prve Јugoslavije. Јoš malo ćemo preteći i drugu. Nisam siguran koliko će BiH da izdrži sa ovakvim uplitanjem iz Sarajeva“, naveo je Vranješ.
On je naveo da Srbija ima pravo da zaoštri politiku prema Sarajevu, ali da to ne čini, uprkos brojnim porukama upućenim iz Federacije kojima se gura “prst u oko” Beogradu.
“Kako očekuju da se Srbija postavlja prema Sarajevu, a s druge strane bez ikakvih problema ugoste jednog Aljbina Kurtija i daju mu tretman kao da je u pitanju neki državnik i da je predstavnik države s kojom BiH ima bilateralnu saradnju. Sami znaju da BiH nije priznala tu lažnu državu, niti će je ikada priznati”, ukazao je Vranješ.
S druge strane, navodi ambasador BiH u Srbiji, Sarajevo od Srbije očekuje da poštuje sve njihove narative, simbole i interpretaciju istorije.
“I da sve bude u skladu sa spoljnopolitičkom agendom iz Sarajeva koju nazivamo “viktimizacija”, koja podrazumijeva da svako malo neka država treba da izjavi saučešće političkom Sarajevu, kao i da njihovo stradanje treba da bude primarno i u fokusu svih država i državnika. To je jedna potpuna zabluda. Danas živimo drugo vrijeme i rat je iza nas”
On je konstatovao da situacija u BiH više nije primarna tema kod stranih državnika, dok iz Sarajeva pokušavaju uvijek da to vrate na dnevni red.
“To je jedna polušizofrena situacija. Svako malo u svijetu izbije neki novi konflikt i pričati o starim konfliktima je neukusno. Valjda bi suština bilateralnih odnosa trebala da bude budućnost. Svaki put kad Srbija pruži ruku i okrene priču ka budućnosti regionalnih odnosa kroz ekonomsku saradnju, oni stalno vraćaju u prošlost”, ukazao je Vranješ.
On smatra da se političari iz Sarajeva trude da nikada ne dođe do normalizacije odnosa.
“Stalno prema Beogradu, pa i Zagrebu, upućuju otrovne strelice koje su zasnovane na njihovoj interpretaciji prošlosti, sadašnjosti i budućnosti”, zaključio je Vranješ.
Radiosarajevo.ba
BiH
VIDEO Kaos u Bijeljini: Građani se sukobili s policijom, spriječen ulazak u Tužilaštvo
Građani su se u 9 sati okupili ispred Policijske uprave Bijeljina odakle su se zaputili ka Tužilaštvu u kojem Petrović čeka odluku o određivanju pritvora.
Advokat Ljubiše Petrovića Miodrag Stojanović kazao je da se uskoro očekuje odluka tužioca. Kako piše BN, Sabina Husejnagić je tužilac koja treba da donese odluku.
Grupa građana je pokušala da uđe u zgradu Tužilaštva te su tada policajci izašli iz zgrade i napravili kordon kako bi spriječila ulazak u dvorište Tužilaštva.
U naguravanju je oborena ograda, ali je spriječena eskalacija.
“Razgovarali smo sa komandirom, naš zahtjev je da Petrović bude pušten. PU postupaju po nalogu Tužilaštva, čekaju odluku. U roku od pola sata komandir policije će zvati tužioca, sačekaćemo šta je tužilac odlučio”, kazao je Milan Miličević, predsjednik SDS-a.
BiH
Kovačević: “Sankcije pokazuje da RS nije mala, već je velika”
“Ovo su sramne sankcije odlazeće američke administracije. Te sankcije su uvedene na zahtjev odlazećeg američkog ambasadora Michaela Murphyja. Ne postoji smisleno objašnjenje za sankcije. Ne postoje dokazi koji bilo kako inkriminišu ove ljude”, rekao je Kovačević.
Kaže da nisu ništa uradili protiv Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH i Ustava RS-a.
“Odlazeća administracija najveće svjetske sile posljednjeg radnog dana uvodi sankcije pojedincima i udara na Republiku Srpsku. To pokazuje da Republika Srpska nije mala, već je velika”, kaže Kovačević.
Naveo je da se odlazeća administracija SAD-a ponaša kao siledžije.
“Udare i onda pobjegnu”, navodi Kovačević.
Klix
BiH
Nikšić: Imamo jasan plan, izložit ćemo ga poslodavcima
Plan postoji, čekamo odgovor poslodavaca, poruka je federalnog premijera Nermina Nikšića nakon odluke o minimalnoj plaći u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Detalji o olakšavajućim okolnostima za privredni sektor Federacije trebali bi biti poznati na narednoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća.
Za plaće veće od minimalne, poslodavci bi trebali biti oslobođeni dodatnih doprinosa, prenosi FTV.
Prvi korak fiskalne reforme, Zakon o fiskalizaciji finansijskih transakcija, mogao bi biti u primjeni početkom jula, najavljuje predsjednik Vlade FBiH.
“Imamo vrlo jasan plan o kojem danas ne bih govorio, prije nego što ga izložim poslodavcima, a gdje govorimo o tome šta bi uradili 1. jula, šta ćemo uraditi sa novom godinom i sa početkom 2026. godine, kako ćemo ući u ovaj proces smanjivanja doprinosa i rasterećenja privrede”, kaže Nikšić.
Kaže da se “Vlada opredijelila novom uredbom da omogući svima onima koji dokažu platnom listom za novembar i za januar da su isplatili svom radniku, koji je imao plaću iznad 1.000 maraka, 100,200, 300 KM veću da to oslobodi dodatnih doprinosa”.
BiH
Gorica Dodik “čestitala” suprugu na sankcijama: “Sad smo oboje na crnoj listi”
Gorica Dodik, kćerka predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i lidera SNSD-a Milorad Dodika, “čestitala” je večeras svome suprugu Pavlu Čoroviću što se našao zajedno s njom na “crnoj listi” SAD-a.
“Mužu moj, čestitam ti sankcije, sad smo zvanično oboje na crnoj listi”, napisala je Gorica Dodik na zvaničnom profilu na X-u.
Američko Ministarstvo finansija uvelo je u petak sankcije protiv 13 državljana iz Bosne i Hercegovine zbog, kako su naveli, “antidejtonskog ponašanja, korupcije ili za druge radnje koje destabilizuju ili ugrožavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”.
Među sankcionisanim osobama je i Pavle Čorović, državljanin BiH i Srbije, suprug Gorice Dodik, koja je već pod američkim sankcijama. On je direktor kompanije Global Liberty d.o.o. Laktaši, koja je povezana s porodicom Dodik, a sankcionisan je jer je primio značajne finansijske beneficije iz budžeta RS.
Ministarstvo finansija SAD-a je Čorović sankcionisalo prema Izvršnoj naredbi 14033 (E.O. 14033), jer direktno ili indirektno kontroliše kompaniju Global Liberty.
-
Cazinprije 6 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 6 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 6 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem
-
BiHprije 6 dana
Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…
-
BiHprije 6 dana
Nedeljko Elek se ogradio od Emira Kusturice jer je kritikovao Vučića