BiH
Platu ne smiješ tražiti, budi sretan što imaš posao: “Ako ima bolje idi” (VIDEO)
Šta treba da se desi da nadležni konačno adekvatno reaguju i zaštite radnike
Posljednji slučaj fizičkog zlostavljanja izazvao je burne reakcije i izvan naše zemlje, pa se postavlja pitanje šta treba da se desi da nadležni konačno adekvatno reaguju i zaštite radnike? Neisplaćivanje plate, neplaćanje prekovremenih sati, otkazi u slučaju trudnoće, ucjene, mobing, nezakoniti zahtjevi poslodavaca, sve je ovo realnost radnika u Bosni i Hercegovini, piše BHRT.
Radi i dnevne i noćne smjene. Plaću ne smije tražiti, jer, kažu, budi sretan što imaš posao. Ukoliko se požali zbog prekovremenog rada, može čak i biti ucijenjen, trpiti psihičko zlostavljanje ili čuti onu famoznu rečenicu: „Ako ima bolje idi“. Često iako ostane i bez zarađenog novca, gubi i vrijeme i dostojanstvo. Zvuči poznato? Da, zvuči mnogima koji se zbog straha i dalje ustručavaju tražiti pomoć i javno progovoriti.
„Za 10 mjeseci Radnički pokret je zaprimio preko 8.000 prijava putem maila, gdje smo mi pokrenuli veliki broj postupaka prema sudu i ostalim organima. Dosta tih prijava smo riješili direktno sa poslodavcem“, kaže Dražan Pejaković iz Udruženja građana “Radnički pokret”.
Da su prava radnika samo na papiru jednoglasni su i građani koje su reporteri sreli na ulicama. Ukoliko mu je narušeno bilo kakvo pravo, radnik se može javiti Radničkom pokretu, gdje će dobiti čak i pravnu pomoć, ombudsmanima, sudovima, inspekcijama, ali i Savezu samostalnih sindikata, iz kojeg navode da će slučaj u Jablanici pokrenuti mnoga pitanja.
„Ovo je jedan početak onoga što ćemo dobijati u narednom periodu kada će se zahvaljujući ovoj našoj kolegici, nažalost zbog onog što joj se desilo, i drugi odlučiti da izađu i javno kažu sa čime se sve suočavaju na radnim mjestima“, smatra Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
Iako Zakon o radu Federacije štiti prava, advokat Ajanović navodi da stvara i konfuziju i daje kratke rokove, a mnogi radnici nisu ni upoznati s tim. Iako je sporni član koji je regulirao obavezu radnika da se prvo obrati poslodavcu za ostvarivanje prava, za koje smatra da mu je povrijeđeno, izmijenjen, problem je i dalje prisutan.
„Ostalo je da radnik može da se obrati poslodavcu, ali ostala je obaveza da radnik mora prije podnošenja zahtjeva sudu za zaštitu prava da se obrati poslodavcu“, ističe advokat Mirnes Ajanović.
U praksi se ipak, dodaje Ajanović, sudije vode Evropskom konvencijom i radnik može podnijeti prijavu i bez obraćanja poslodavcu, iako advokati savjetuju suprotno.
„Ako u roku od 30 dana poslodavac ne odgovori, rok je 90 dana za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava sudu. Znači, ukupno 120 dana od dana saznanja. Nakon toga radnik više nema prava, osim za novčana potraživanja i štetu, to je tri godine”, kaže on.
Nerijetko se advokati susreću sa primjerima kršenja prava, a veći problem predstavlja upravo neupućenost u rokove, ali i njihovo trajanje, pa tako za diskriminaciju rok za prijave traje samo 15 dana. S druge strane, Ajanović navodi da se mnogi slučajevi u sudovima rješavaju u korist radnika.
Izmjene zakonskih regulativa su put ka rješenju radničkih problema. Radnička prava su ljudska prava i njihovo nepoštivanje podstiče nejednakost u društvu, , lošiji položaj, izloženost eksploataciji, upozoravaju iz sindikata. Hoće li nadležni konačno adekvatno stati u zaštitu svakog radnika, ili ćemo nastaviti brojati one koji ta prava traže u drugim zemljama?
BiH
Republika Srpska izmjenama zakona izbrisala Bosnu i Hercegovinu iz nacionalnih spomenika
U zakonu kojeg su usvojili narodni poslanici u entitetu Republici Srpskoj, izvršene su izmjene zakona kojima se očito išlo na brisanje Bosne i Hercegovine i učinjen još jedan podmukli atak na državu.
Tako je u zakonu koji je usvojen izmijenjen član 2, stav jedan u kojem je do sada pisalo “‘Nacionalni spomenik’ predstavlja dobro koje je Komisija proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8…”, izmijenjen na način da je iz rečenice izbrisano Bosne i Hercegovine.
Dakle, Republika Srpska je iako je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska kategorija u kojoj je jasno naglašena Bosna i Hercegovina, odlučila da izbriše Bosne i Hercegovine i tako nacionalne spomenike ostavi bez jako bitne odrednice.
Osim ovoga učinjen je još jedan udar na institucije Bosne i Hercegovine i to na način provođenja politike koja podrazumijeva da se iznad državnih institucija stavljaju entitetske.
U članu 3 zakona je pisalo: Podrazumijeva se da nacionalni spomenici automatski uživaju najviši stepen zaštite u zakonu Republike Srpske, bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.
Sada je izmjenama zakona izbrisan dio bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.
Ovo u suštini znači da je otvorena mogućnost da institucije entiteta Republika Srpska propituju odluke o proglašenju nacionalnih spomenika na teritoriji ovog entiteta.
Izmjenama zakona je dakle u RS-u izbrisana Bosna i Hercegovina iz nacionalnih spomenika, a provođenje odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika je dovedeno u pitanje.
Usvajanje ovih izmjena je u skladu sa strategijom negiranja države Bosne i Hercegovine koju provode vladajući u RS-u, ali je i pokazatelj da skandalozni stavovi članice Komisije Anđeline Ošap Gaćanović o tome da “ne postoji bosanskohercegovačko naslijeđe”, sada i u provođenju kroz institucije entiteta.
Otvoreno je i pitanje da li će političari koji se predstavljaju kao zaštitnici Bosne i Hercegovine pokrenuti apelaciju pred Ustavnim sudom o ustavnosti ovog zakona, ali i da li će visoki predstavnik naći vremena da se bavi pitanjima zaštite Dejtonskog sporazuma.
Klix
BiH
NSRS usvojio sporan zakon; Stevadić: Sada ćete puno češće viđati zastavu i grb Srbije
Novim zakonskim rješenjima predviđeno je pravo na isticanje zastava i grbova te izvođenje himni onih država s kojima građani dijele historijske, kulturne i tradicionalne veze, uz obrazloženje da se time čuva i afirmiše kulturni identitet i naslijeđe određenih grupa.
Međutim, lako se može pretpostaviti da je stvarna svrha ovog zakona političke prirode – prvenstveno omogućiti slobodnu upotrebu državnih simbola Srbije na javnim događajima u Republici Srpskoj.
Na ovaj način, vlasti u RS-u koriste zakonsku osnovu kako bi dodatno učvrstile vezu sa Srbijom, što može predstavljati politički pritisak na institucije BiH i narušiti ustavni okvir države.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, kao predlagač ovog zakona, izjavio je da se radi o očuvanju kulturnog identiteta i očitovanju poštovanja prema “bratskim narodima”, ali mnogi vide ovo kao pokušaj “proguravanja“ zakona koji zapravo omogućava preferencijalni tretman prema Srbiji.
“Iako ova obilježja ni do sada nisu bila zabranjena u Narodnoj skupštini i drugim institucijama Republike Srpske, ovako uvjerljivim glasanjem za izmjene i dopune Zakona o upotrebi grba, zastave i himne, sada su i “ozvaničena”.
Stevandić je izrazio zahvalnost svim poslanicima koji su podržali prijedlog ovog zakona, koji je bio njegova inicijativa i prošao sve faze usaglašavanja, uključujući i javnu raspravu. “Od sada ćemo ova obilježja mnogo češće viđati u upotrebi u javnom prostoru i institucijama Republike Srpske”, izjavio je Stevandić.”
Klix
BiH
Izetbegović: Trojka bi bila pometena da su novi izbori, Konaković šuti kada se psuje genocid
Bakir Izetbegović, lider Stranke demokratske akcije (SDA) danas je održao konferenciju za medije na kojoj je govorio o svima aktuelnim političkim dešavanjima.
Na samom početku razgovora Izetbegović osvrnuo se na izborne rezultate u proteklom periodu.
“Izbori su završeni. SDA je najjača i što je još važnije najbrže rastuća stranka. 285 hiljada smo osvojili, 12 posto više nego na prošlim izborima. U RS-u smo izašli sa raznovrsnim koalicijima, osvojili smo 62 vijećničkih pozicija. Srebrenica, podrška glasača SDA je nešto manje. I to je tako u čitavom RS-u”, kazao je.
Potom je dodao:
“Na račun SDA jačaju druge probosanske stranke. U Srebrenici se osjeća zamor glasača. Začuđeni smo apstencijom Bošnjaka. Ne smijemo biti ljuti na Srebreničane s obzirom na sve što su prošli. Dobro je da imaju volje ikako za glasanje. Na nama je da pomognemo tim ljudima”.
No, Izetbegović navodi kako je SDA imala podršku u poplavljenim područjima.
“Što se tiče poplavljenih područja dobili smo podršku glasača. Narod se okreće ka SDA kada ima prave problem. Mostar- podrška manja nego 2020. godine. Zabrinjavajući odnos Trojke. Izostankom kampanje za gradonačelnika, Trojka je tiho pružila podršku HDZ-u. Trojka polako nestaje u Hercegovini”, tvrdi Izetbegović.
Smatra da će SDA se vratiti u pojedinim kantonima jača nego ikada.
“SDA će prije ili kasnije završiti za šta je zainteresirana. U Sarajevu u posljednjih šest godina smo pretrpjeli najteže pritiske. Potrebno je vrijeme da se saniraju posljedice ovoga. U Tuzlanskom kantonu se završio taj proces. SDA se vratila jača nego što smo bili. U Sarajevu će trebati još vremena, ali proces ide u tom smjeru”, kazao je, a zatim dodao:
“SDA najbolji rezultati u posljednje dvije decenije. Prvi razlog je mogućnost poređenja onog što su radili i radile vlade predvođene SDA. Poređenje sa onim što rade/ ne rade vlade Trojke. Drugi razlog su nova, mlada lica. Trojka nije izbor narod, nego stranaca. Svi se zapitajmo da li ćemo moći imati ovakve rezultate. Da su novi izbori mi bi Trojku pomeli”.
U svom obraćanju javnosti iznio je niz optužbi na trenutnu vlast.
“Imamo gomilanje duga. Potrošeno je sve što je ostalo iza Fadila Novalića. Zadužili se milijardu maraka. Kanton Sarajevo koji ima duplo veći budžet od Tuzlanskog Kantona, gomila dugove. KCUS se raspada i tone u dugove pred našim očima. Oslanja se na Zavod zdravstvenog osiguranja. Sve to uspiju potrošiti. To se sve dešava unutar dvije godine”, navodi Izetbegović.
Lider SDA navodi kako je najagresivniji kreator Trojke Elmedin Konaković.
“Kola su se slomila na NiP-u. Stranka koja je imala uzlet. Doživljava strmoglavi pad u KS. Problem je u Elmedinu Konakoviću, najagresivniji kreator Trojke. Narod ne voli izdajnike, petljance, drske, koji se pozivaju na pravdu a ne vrše je, petljaju se sa kriminalcima. Narod to ne voli i treba vremena da ih prezre. To se već desilo prethodnicima Konakovića. On ne može funkcionisati drugačije, nastavit će sa spinovima, sa blentavim riječima. Šutio je u Konjicu kada je Dodik opsovao Srebrenički genocid. Bit će hrabar kada treba vrijeđati svoje. Vidjet ćemo šta će još sve lagati, mutiti i petljati”, zaključio je Bakir Izetbegović.
Odgovarajući na pitanje novinara dokle je BiH na putu ka EU, Izetbegović je kazao:
“U zastoju smo. Ljudi se trude i pokušavaju nam pomoći. Kažu nešto i što ne misle. Naprave izvejštaj o našem napretku koji je depresivan. Isključili su glavnom generator i motor BiH. Koji su znali kako će akterima koji možda i ne vole BiH. Nemam bolji odgovor od ovog. Sve je u zastoju i kada je pitanje EU i NATO.”, kazao je te na kraju naveo:
“Mi smo jako iskusni političari. Znamo i kako ćemo sa onima koji ne žele BiH. Trojku čine neiskusni političari. Koji se sada uče kakako da budu političari, sada nije vrijeme za to. SDA je stub, sve ostalo je iza njega. Štetan potez je napravljen za ovu zemlju. SDA ima najbitnije zasluge za sve u ovoj zemlji. “
N1
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 1 dan
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 24 sata
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 1 dan
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 24 sata
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM