Connect with us

BiH

Ponižavanje: Nezaposleni građani satima čekaju u dugim redovima da preuzmu 100 KM jednokratne pomoći

Published

on

Šetajući po institucijama, od čekanja dva-tri dana, regulisanja bankarskog računa koga nema, plaćanja kartica, da je hiljadu maraka… Ima mnogo lakših načina. Zar nije moglo da se riješi oko pošte? – govori Husein Borišić, jedan od 278.673 nezaposlena koji su došli na Biro za zapošljavanje da predaju potrebne papire i preuzmu jednokratnu pomoć Vlade FBiH

 

Vlada Federacije BiH je usvojila odluku kojom će za svaku nezaposlenu osobu koja je 31. avgusta bila u evidenciji biroa za zapošljavanje izdvojiti 100 maraka jednokratne pomoći. Građani su nezadovoljni načinom na koji se dodjeljuje ova pomoć i smatraju da je ponižavajuće da satima čekaju u redovima umjesto da novac bude poslat poštom na adresu stanovanja. Federalna Vlada je za pomoć nezaposlenima izdvojila 27 miliona maraka.

Husein Borišić je jedan od 278.673 nezaposlena koji su došli na Biro za zapošljavanje da predaju potrebne papire i preuzmu jednokratnu pomoć Vlade Federacije Bosne i Hercegovine u iznosu od 100 maraka. Razočaran je načinom na koji vlast pomaže njemu i ostalim građanima, prenosi TVSA.

– Šetajući po institucijama, od čekanja dva-tri dana, regulisanja bankarskog računa koga nema, plaćanja kartica, da je hiljadu maraka… Ima mnogo lakših načina. Zar nije moglo da se riješi oko pošte? On donese na adresu, da ne pravimo cirkus od ove zemlje, a oni upravo to prave. Ti za koje smo jučer glasali. Da neko sjedi danima, kako će da izmaltretira ovaj narod, da smišlja šta da napravi da mu zagorčava život, oni to ne bi uradili kao što ovi rade – kazao je Borišić.

Kolone ljudi koji čekaju sa dokumentima da preuzmu 100 maraka su pokazatelj stanja u kojem se nalazi ova država. Borišić smatra da postoje mnogo bolji načini da se pomogne građanima, posebno mladima:

– Najveća je pomoć da ovim mladim ljudima obezbijede posao. Jedino je ta pomoć da živiš od svog rada. Ovo sve ostalo je od danas do sutra. Međutim, ova je zemlja daleko ispod i pitanje je šta će se dešavati. Vas vidim mladog da radite. Danas je rijetkost vidjeti mladog čovjeka na ulici. Onaj ko ima interesa, bilo gdje da ode, otići će negdje, neće čekati ovdje.

Vlada Federacije BiH usvojila je odluku kojom je u okviru budžeta za 2022. uspostavljen program novčane pomoći nezaposlenim osobama. Nadležni su pripremili listu nezaposlenih osoba sa evidencije službi za zapošljavanje na dan 31. avgust, a iz koje su isključene osobe koje su dobile pomoć po drugim osnovama.

Amela Mulać, šefica Biroa za zapošljavanje Novo Sarajevo, objašnjava:

– Nezaposlena osoba sa datumom 31.08.2022. je osoba koja stiče pravo na novčanu naknadu od 100 KM. S tim da je dužna da u Općinskom birou u Kantonu Sarajevo dostavi transakcijski račun, ne bankovni, karticu, već transkacijski račun, popuni zahtjev u Birou u šalter sali kod naših kolega.

Velika ekonomska kriza i inflacija koja je pogodila i našu zemlju, razlog je velikih gužvi ispred službi za zapošljavanje. Mulać ističe da građani nemaju razlog da paniče jer ima dovoljno vremena da svi predaju potrebne papire.

Nezaposlene osobe trebaju najkasnije do 30. oktobra nadležnoj službi za zapošljavanje dostaviti valjan podatak o svom transakcijskom računu. Za isplatu pomoći, Federalno ministarstvo finansija je izdvojilo 27 miliona maraka.

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije