Connect with us

BiH

Portal blizak Čoviću: “Schmidta je sažvakala sarajevska čaršija, Hrvati se moraju pripremati za najcrnji scenarij”

Published

on

Tako je i Schmidt postao još samo jedan u nizu visokih predstavnik koji ostaje zapamćen kao čovjek koji je svojim (ne)akcijama doveo BiH korak bliže njenom raspadu.

Odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta da popusti pod bošnjačkim pritiskom i ne nametne izmjene Izbornoga zakona u skladu s presudom Ustavnoga suda BiH u predmetu Ljubić jasno pokazuje kako ni ovaj međunarodni upravitelj BiH nije ništa drugo nego sredstvo ispunjavanja želja bošnjačke politike, piše Dnevnik.ba.

Tako je i Schmidt postao još samo jedan u nizu visokih predstavnik koji ostaje zapamćen kao čovjek koji je svojim (ne)akcijama doveo BiH korak bliže njenom raspadu.

Naime, nakon što je bošnjačkoj javnosti “procurio” nacrt izmjena Izbornog zakona koje je Schmidt namjeravao nametnuti kako bi se stekli uvjeti za provedbu izbornih rezultata, u prvom redu popunjavanje federalnog Doma naroda, u bošnjačkoj političkoj javnosti stvorila se čak i za BiH nevjerojatna histerija. Prijetilo se ratom, napadom na OHR, samom Schmidtu se napravila “sačekuša” u Tuzli, Hrvate se brojalo i smještalo u vagone, govorilo o “prebrojavanju” vojne snage, etiketiralo cijele narode; sve samo kako bi se spriječilo da građani FBiH hrvatske i srpske nacionalnosti te nacionalne manjine napokon krenu nesmetano i u skladu s Ustavom BiH, sami sebi birati političke predstavnike. U ovom trenutku građani FBiH bošnjačke nacionalnosti biraju sve bošnjačke izaslanike u Dom naroda FBiH, kao i izaslanike nacionalnim manjina, većinu srpskih te je izvjesno kako mogu izabrati i jednu trećinu (šest) hrvatskih izaslanika.

U praksi to znači kako bošnjačka biračka baza bira ljude koji u Domu naroda FBiH trebaju predstavljati i Hrvate i Srbe i nacionalne manjine. Time se građanima FBiH nebošnjačkih nacionalnosti uskraćuje pravo izbora vlastitih političkih predstavnika, odnosno pretvara ih se u građane drugog reda. Ustavni sud BiH u presudi Ljubić jasno je utvrdio da je takvo ponašanje neustavno te je stoga izbrisao dijelove Izbornog zakona koji su omogućavali Bošnjacima da drugim narodima nameću političke predstavnike u federalni Dom naroda.

Nakon što je bošnjačka politika godinama izbjegavala bilo kakav dogovor s bilo kim o bilo kakvim izmjenama Izbornog zakona, posljednjih 10-ak dana se činilo kao da postoji mogućnost da će visoki predstavnik napraviti nešto pozitivno za BiH i njene građane, odnosno da će građanima FBiH koji nisu Bošnjaci vratiti pravo izbora političkih predstavnika. Uostalom, to pravo im je i ukinuto upravo odlukama ranijih visokih predstavnika koji su pomagali Bošnjacima da naprave svoju nacionalnu državu na teritoriju sadašnje države BiH.

No, kad je bošnjačka politika shvatila kako bi “preko noći” mogla izgubiti luksuz nametanja političkih predstavnika drugim narodima, digla se kuka i motika, upućivale prijetnje i zveckalo oružjem. Takve prijetnje nipošto ne treba shvatiti olako, posebno ako se stave u kontekst nedavnih uništavanja simbola hrvatskog identiteta u Tešnju i Varešu, napada na katoličku obitelj isto u Tešnju, opetovanih napada na političke predstavnike Hrvata Bugojna, prijetnje sarajevskoj obitelji zbog obilježavanja Božića…. Prijetnje i fizički napadi na Hrvate i hrvatske simbole u većinski bošnjačkim područjima sve su češći i otvoreniji i dolaze kao proizvod kontinuiranog širenja kroatofobije koji se plasira kroz bošnjačku javnost kako bi se stimuliralo Bošnjake da podrže svoju politiku u nastojanjima da se doslovno istisne Hrvate i Srbe s teritorija FBiH.

Schmidt, za kojeg insajderi kažu kako je vrlo dobronamjeran čovjek, ipak je podlegao hajci i pritisku te udovoljio zahtjevima bošnjačke javnosti te ostavio “do daljnjeg” na snazi mogućnost nametanja političkih predstavnika drugim narodima.

To pak znači da postaje više nego izvjesno da će se na ovim izborima ostvariti scenarij prema kojem bošnjačka politika ovladava cijelom FBiH i s dvije trećine vlasti na razini Vijeća ministara. K tomu, fenomen Komšić se podrazumijeva.

To će onda otvoriti mogućnost napada bošnjačke politike na hrvatsku ekonomiju u BiH. Najprije će se “napasti” Elektroprivreda HZHB i Eronet, potom vjerojatno i Aluminij, SKB Mostar i bolnice u Livnu i Novoj Biloj te Sveučilište u Mostaru da bi se naposljetku došlo i do privatnih firmi. U četiri godine platformske Vlade FBiH učinjena je ogromna šteta hrvatskoj ekonomiji u BiH usporediva jedino s posljedicama napada međunarodnih snaga na Hercegovačku banku kad su Hrvati Bosne i  Hercegovine doslovno opljačkani.

Hrvatska politika u BiH stoga treba vrlo dobro promisliti što činiti u ovoj situaciji. Hrvati su dovedeni u situaciju da ih u listopadu na izborima čeka politička eutanazija ako se Izborni zakon ne izmijeni, a to sebi jednostavno ne mogu dozvoliti.

Ponovno se tako postavlja pitanje ima li uopće smisla izlaziti na izbore po namještenim izbornim pravilima koja zapravo legitimiraju vaš politički odstrel.

Bosna i Hercegovina postaje neprijateljski entitet  za hrvatsku naciju ako se u njoj gaze hrvatska politička prava. Schmidt to treba imati na umu. Hrvati nemaju doslovno nikakvog razloga podržavati postojanje države koja im gazi njihova temeljna prava. Srbi su oko tog pitanja načisto, dok Hrvati nisu. Sve ove godine su pokušavali dati svoj doprinos stabilizaciji i izgradnji BiH. Zauzvrat vidimo što su dobili.

Zaključak HNS o potrebni nove teritorijalne reorganizacije BiH time je postao aktualniji nego ikad ranije, iako je pravo pitanje treba li ovakva BiH više uopće i postojati.

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Continue Reading

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Continue Reading

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Continue Reading

Najčitanije