Connect with us

BiH

Poslodavci predložili da se plate povećaju za 23 KM!?

Published

on

– Za to povećanje satnice radnik ne može da kupi polubijelu veknu od 650 grama. Mislim da dalje nema potrebe objašnjavati šta znači prijedlog poslodavaca – ističe Ružičić

Poslodavci u Federaciji BiH uputili su zvaničan prijedlog za hitne izmjene zakona kako bi plate u realnom sektoru bile povećane od 100 do 400 KM, dok poslodavci u RS predlažu da se minimalna plata poveća sa 650 na 673 KM.

Dok su poslodavci u drugom entitetu prijedlog o značajnom povećanju plata usaglasili sa socijalnim partnerom, Savezom samostalnih sindikata FBIH, u Republici Srpskoj su, najblaže rečeno, izazvali ljutnju sindikata.

Danko Ružičić, potpredsjednik Saveza sindikata RS za privredu, za Srpskainfo kaže da prijedlog poslodavaca o povećanju plata za 23 KM predstavlja ismijavanje radnika.

– Njihov prijedlog o povećanju minimalnih plata za 3,6 odsto ili 23 KM je nemoralan i ekonomski nelogičan. Prvo, njihova tvrdnja da je najniža plata 590, a ne 650 KM je apsolutno netačna. Od maja prošle godine je 650 KM. Ne možete utvrđivati najnižu platu na osnovu netačnih činjenica. Ako uzmete u obzir da je inflacija u BiH 16-17 odsto, onda najniža plata ne bi mogla da bude ispod 760 KM. Ako gledate po tome koliko su poskupjele osnovne životne namirnice, a to je između 20 i 30 odsto, značajno veće od stope inflacije, onda najniža plata ne bi mogla da bude ispod 780 KM. Osim toga, još bitniji parametar za utvrđivanje minimalne plate je sindikalna potrošačka korpa koja iznosi 2.370 KM za novembar, odnosno samo hrana za četvoročlanu porodicu iznosi 1.044 KM. Dakle, naveo sam tri moguća parametra kako bi se moglo doći do povećanja najniže plate u RS – kaže Ružičić.

U Savezu sindikata RS su izračunali da prijedlog o povećanju minimalne plate za 3,6 odsto znači rast neto satnice sa 3,7 na 3,82 KM.

– Za to povećanje satnice radnik ne može da kupi polubijelu veknu od 650 grama. Mislim da dalje nema potrebe objašnjavati šta znači prijedlog poslodavaca – ističe Ružičić.

Ako radnik za platu ne može da kupi hranu za porodicu, kako kaže, postavlja se pitanje da li treba da radi.

– Dakle, ako ćemo povećavati minimalnu platu po osnovu inflacije, onda ne smije da bude ispod 760 KM – navodi Ružičić, koji navodi da su u Republici Srpskoj poreski nameti na plate najmanji u regionu.

Podsjećamo da je predsjednik Vlade RS Radovan Višković već nekoliko puta rekao da će Vlada utvrditi iznos najniže plate za 2023. godinu iako je to zakonska obaveza poslodavaca i sindikata.

– Po zakonu, to je njihova obaveza. Nemojte ići da slavite Novu godinu na nekim destinacijama. Sjedite, pričajte pet sati ili pet dana i dogovorite se. Sada ja to tražim od njih – rekao je Višković, koji napominje da želi da se zna prava istina i da je dosta više da se kriju iza nekoga i da neko drugi radi njihov posao.

Samo nekoliko dana poslije ove izjave Viškovića poslodavci su saopštili kako su održali sjednicu Izvršnog odbora na kojoj su se usaglasili da bi najniža plata u RS trebalo da bude 673 KM.

Ono što je svima zapelo za oko jeste to što su poslodavci kao referentnu tačku uzeli januar 2022. godine, kada je određena najniža plata u iznosu od 590 KM.

– Donesen je zaključak da se najniža plata u ovoj godini treba utvrditi tako što se iznos od 590 KM, koliko je bila najniža plata za 2022. godinu, uveća za procenat uvećanja prosječne plate u periodu januar-novembar protekle godine, a to je 14 odsto – navedeno je u saopštenju Unije udruženja poslodavaca RS.

Najniža plata u RS 650 KM, jer je Vlada RS utvrdila taj iznos još u maju prošle godine.

– Unija poslodavaca Republike Srpske poziva socijalne partnere da u zakonom predviđenoj proceduri utvrde iznos najniže plate za ovu godinu – navodi se u saopštenju.

U saopštenju se konstatuje da procedura utvrđivanja iznosa najniže plate za ovu godinu nije ispoštovana u smislu njenog utvrđivanja u Ekonomsko-socijalnom savjetu Republike Srpske u posljednjem kvartalu prethodne godine. Poslodavci pozivaju Vladu Republike Srpske da imenuje svoje predstavnike u ovom savjetu, kako bi on mogao nastaviti s radom i ispunjavati zakonima utvrđene obaveze.

– Imajući u vidu dugogodišnji loš pristup socijalnih partnera u vođenju dijaloga o iznosu najniže plate u Republici Srpskoj, Izvršni odbor još jednom naglašava značaj donošenja pravilnika o utvrđivanju iznosa najniže plate koji će utvrditi metodologiju izračuna najniže plate, te apeluje da Vlada Repubike Srpske pristupi izradi i usvajanju navedenog propisa – saopštili su poslodavci uz konstataciju kako smatraju “neprimjerenim vođenje socijalnog dijaloga u medijima”.

DRASTIČAN JAZ

Plate u javnom sektoru Republike Srpske povećane su nekoliko puta prošle godine, a od ove godine povećane od pet odsto imaće svi koji imaju plate ispod republičkog prosjeka, koji je u novembru 1.211 KM.

Prosječne plate u javnom sektoru trenutno su od 1.300 od 1.540 KM.

U realnom sektoru rijetki imaju plate veće od 1.000 KM.

Po podacima iz septembra prošle godine, gotovo 66.000 radnika u realnom sektoru prima najnižu platu od 650 KM i manje od toga. Do 1.000 KM platu prima 150.547 radnika.

BiH

Muškarac iz BiH preminuo u Medini nakon što je obavio Umru sa porodicom

Published

on

By

Izudin Karalić iz Novog Travnika preminuo je u Medini.

Prije desetak dana, zajedno sa svojom porodicom, krenuo je na put u Saudijsku Arabiju kako bi obavio Umru.

Nakon što je uspješno obavio ovaj sveti obred, Izudin se uputio u Medinu, gdje je, nažalost, preminuo.

U Medini će mu biti klanjana dženaza-namaz, a tijelo će biti ukopano u mezarju Bekijja, jednom od najpoznatijih i najsvetijih mjesta za muslimane.

Termini dženaze-namaza bit će poznati nakon što se završe sve potrebne proceduralne radnje, piše Crna hronika.

Nastavi čitati

BiH

Krivična prijava protiv igumana Luke: “Poruka da će mrtve u šehidskom mezarju pokrstiti”

Published

on

By

Bošnjački odbornici u Skupštini općine Srebrenica, bošnjačka udruženja koja djeluju u ovom gradu, te mještani Kragljivoda potpisnici su krivične prijave protiv igumana manastira Karno Srebrenica Luke Babića, koju su danas predali Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
U krivičnoj prijavi je navedeno da je “uz pomoć njemu poznatih suizvršilaca organizirao, bez prethodne saglasnosti, potajno i protivpravno upao u muslimansko mezarje u selu Kragljivode kod Srebrenice 19. januara ove godine. U njemu je, pored nišana, postavio krstove.”
Sve je, kako stoji u krivičnoj prijavi, uradio “u namjeri da izazove vjersku i nacionalnu netrpeljivost i da uznemiri lokalno stanovištvo”, piše Stav.
Dalje se navodi i da se time “poslala poruka većinskom muslimanskom stanovništvu Kragljivoda da ukopani u mezarju nemaju ni mrtvi svoj mir i da će vjerski službenik druge vjere mrtve pokrstiti”.
Postavljanje krstova u šehidskom mezarju u naselju Kragljivode, kod Srebrenice, porodice žrtava vide kao sramotan čin koji predstavlja duboku povredu dostojanstva šehida ukopanih na ovom mezarju. Građani Mjesne zajednice Osatica obratili su se nadležnima u Općini Srebrenica, Policijskoj stanici Srebrenica i na adresu EUFOR ALTEA/LOT Bratunac sa zahtjevom za zaštitu osnovnih ljudskih prava, a zbog, kako navode, uznemiravanja. Samo dan poslije, krstovi su uklonjeni iz šehidskog mezarja. Navodno ih je uklonio mještanin Srbin, dok iguman Luka optužuje “islamske fanatike” da su ih ukrali.
Na Facebook stranici Manastira Karno 20. januara uz fotografije sa šehidskog mezarja Kragljivode, na kojima se vidi iguman Luka i Srbi koji nose i postavljaju krstove ispisane su poruke koje niti jednog trenutka ne pozivaju na suživot i međusobno uvažavanje, već naprotiv, šire mržnju i vrijeđaju Bošnjake.
“Na Bogojavljenje na srpskom groblju srodnici streljanih Srba vratili ukradena spomen obeležja mučenicima ubijenim zbog srpskog imena i vjere pravoslavne u Prvom ratu, koji su islamski fanatici ukrali i na njihovim kostima podigli mezarje.
Parastos je služio Arhimandrit Luka s vernim narodom i dostojno prekadio vinom i tamjanom mošti Mučenika. Krv ovih Mučenika vapi na Nebo već dugo. Na Bogojavljenje Bog se javi i Pravda se projavi. Vinovnici sramnog čina krađe spomen obeležja i džamijanja srpskih kostiju još se usuđuju da nas nazivaju ‘nečastivima”, a upravo njihova reakcija je bila kao đavo kad vidi ČASNI KRST. BOG SE JAVI VAISTINU SE JAVI !!!”
Nastavi čitati

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije