Svijet / Zanimljivosti
Poznati analitičar: Stari svjetski poredak se ruši, Rusija će se raspasti, Njemačka propasti, a Kina će proći najgore
“Imali smo dobru vožnju, ali je gotova.” Ovim riječima geopolitički analitičar i autor Peter Zeihan opisuje sadašnji trenutak u historiji svijeta. Zlatno doba globalizacije i prosperiteta trajalo je otprilike od 1980. do 2015., ali to doba je zauvijek gotovo, a globalizacija je u svojoj finalnoj fazi.
Zeihan, bivši analitičar američke sigurnosno-konzultantske kompanije Stratfor i autor nekoliko knjiga, ovu teoriju razložio je u svojoj najnovijoj knjizi zlokobnog naslova: “Kraj svijeta je samo početak: Mapiranje kolapsa globalizacije”.
U tom kontekstu, ruska invazija na Ukrajinu mogla bi se u budućim historijskim knjigama voditi upravo kao početak kraja starog svjetskog poretka – ili povratak na “staro normalno”, ali na ono prije “kraja historije” koji je politolog Francis Fukuyama predvidio na kraju Hladnog rata.
A tog perioda ne bi bilo da SAD, u trenutku svoje najveće moći, nije odlučio “podmititi” ostatak svijeta. To se dogodilo nakon pobjede u Drugom svjetskom ratu kad je ponudio ključnim saveznicima pristup jedinom tada funkcionalnom industrijaliziranom tržištu (onom vlastitom), s režimom slobodne trgovine morima koji je nadzirala jedina mornarica koja je to bila u stanju (njegova vlastita) i sigurnosnim garancijama.
“Ono što smatramo normalnim ustvari je najiskrivljeniji trenutak u ljudskoj historiji”, piše Zeihan u svojoj knjizi koja je očito izazvala popriličan odjek. Osim što je završila na listi bestselera New York Timesa, o njoj su pisali Washington Post i Fox Business, a u međuvremenu je autor gostovao na nizu podcasta.
Kraj slobodne globalne trgovine koju je SAD osiguravao 70 godina
SAD je usto pomogao zemljama koje je upravo porazio, kao i drugima koje su razorene u ratu, da se obnove i podignu na noge. Te su zemlje zauzvrat morale podržati SAD u Hladnom ratu protiv glavnog rivala, Sovjetskog Saveza. Na taj su način dotad ekonomski marginalne ili nesigurne zemlje dobile mogućnost razviti se, pa i postati ekonomske sile poput Kine, ili barem zgrnuti bogatstvo od svojih prirodnih resursa poput Saudijske Arabije.
Kako Zeihan objašnjava razgovoru za podcast Triggernometry, radilo se o spajanju mnoštva manjih, lokalnih ekonomskih sistema u jedan golemi, globalni, u kojem “bilo ko može uvoziti i izvoziti bilo šta bilo kome bilo kada”.
“To nam je dalo globalnu poljoprivredu, to nam je dalo globalnu energiju i financije, to nam je dalo globalne industrijske opskrbne lance i na kraju stvorilo svijet kakav poznajemo. Ali sad se deglobaliziramo iz niza razloga i idemo natrag u smjeru hiljada malih nepovezanih sistema”, kaže Zeihan.
Prema njegovoj teoriji deglobalizacije, u budućnosti ćemo imati regionalne trgovinske zone koje će osiguravati regionalne sile, dok će prekooceanski opskrbni lanci postati daleko nepouzdaniji, nesigurniji i skuplji nego danas, prije svega zato što ih SAD neće više osiguravati.
Demografski kolaps: “Ne ponestaje nam djece, ponestaje nam odraslih”
U isto vrijeme, globalizacija je omogućila daleko veću urbanizaciju nego ranije, a urbanizacija je dovela do dramatičnog pada nataliteta, budući da su djeca na selu “besplatna radna snaga”, dok su djeca u gradu “vrlo skupa navika”.
“Ne ponestaje nam djece, to se dogodilo prije 40 godina. Ponestaje nam odraslih. Nalazimo se u sve bržem populacijskom slomu”, upozorava Zeihan, ističući onu ključnu varijablu koja se tako često zanemaruje ili uzima zdravo za gotovo u ekonomskim analizama.
Jer eksplozivni rast globalnog stanovništva i donedavni rast u razvijenim zemljama, koji još traje isključivo zahvaljujući masovnom useljavanju, stvara lažni dojam da će se taj rast nastaviti. A ako pogledamo “ispod haube”, reći će ovaj analitičar, vidjet ćemo da udio djece i mladih u tim populacijama rapidno pada, a postotak starih raste.
Demografski kolaps razvijenih zemalja znači da neće više imati ni dovoljno radnika ni dovoljno potrošača, što čini trenutni ekonomski model dvostruko neodrživim, po njegovom mišljenju. U Americi, generacija baby boomera (rođenih nakon 2. svjetskog rata) upravo odlazi u penziju, a svaka iduća generacija je sve manja. Ipak, SAD izvlači to što ima daleko veću generaciju milenijalaca (rođenih od 1981. do 1996.) nego druge razvijene zemlje.
Kolaps globalnog prehrambenog, energetskog i tech sektora
“Vjerovatno ćemo doseći 8 milijardi iduće godine, ali nikad nećemo doseći 9 i nakon toga će uslijediti sve brži pad”, prognozira Zeihan i dodaje da će opadanje radne snage utjecati i na višestruki rast cijena kredita, odnosno kapitala koji je ionako u nestašici.
Unatoč negativnim aspektima, on ne spada među mislioce koji zazivaju kraj globalizacije kao nešto poželjno. Dapače, on bez uvijanja kaže da će kraj globalizacije biti “katastrofa za većinu svijeta”, budući da se većina zemalja na svijetu “ne može sama prehraniti niti snabdijevati gorivom, bilo bez direktnog uvoza ili bez uvoza onoga što im je potrebno da bi se sami prehranili i snabdijevali gorivom”.
Ovaj autor prognozira da će nestašice hrane biti globalne i zahvatiti milijarde ljudi; trgovina industrijskim proizvodima će biti gotova na način koji će uništiti tech sektor, a doći će i do kolapsa prenosa energenata iz jedne regije u drugu, što je Evropa već upoznala s ruskim prekidom dotoka plina.
Uza sve to, Zeihan predviđa i ozbiljnu i dugotrajnu nestašicu umjetnih gnojiva na globalnom tržištu, iz više razloga. Kina je zabranila izvoz fosfata od kojeg se radi jedna vrsta umjetnog gnojiva. Rat u Ukrajini i zapadne sankcije Rusiji zbog njene agresije utjecali su na izvoz gnojiva baziranog na potaši (kalijevom karbonatu), iako gnojiva i hrana nisu direktno obuhvaćeni sankcijama. A dušična gnojiva pogođena su cijenama prirodnog plina.
Inflacija: rat, sankcije, net zero i nestašica radne snage
“Bez gnojiva 2022. možda neće biti dovoljno hrane 2023.”, upozorio je i glavni sekretar UN-a Antonio Guterres u Istanbulu pri potpisivanju rusko-ukrajinskog sporazuma o deblokadi crnomorskih luka za izvoz žita, gnojiva i drugih poljoprivrednih proizvoda.
Jedan od uzroka dramatičnog porasta cijena i životnih troškova kojem svjedočimo je, tvrdi Zeihan, ekološka politika “net zero”, odnosno nultih emisija ugljičnog dioksida koji izaziva globalno zatopljenje. Argument za to mu je da zasad naprosto nemamo dovoljno naprednu tehnologiju baterija, odnosno jeftinog i dugotrajnog skladištenja električne energije, da bi ta politika bila ekonomski izvediva.
Posljedica su više cijene i nestašica energije. No suprotnom uobičajenim interpretacijama, Zeihan kao najveći uzrok inflacije identificira nestašicu radnika koja će uskoro postati kritična.
Što se gubitnika deglobalizacije tiče, Zeihan nema sumnje – na prvom mjestu je Kina koja “neće preživjeti ovo desetljeće kao industrijska sila, a vjerovatno ni kao ujedinjena zemlja”. Stopa nataliteta je u Kini pala toliko oštro (od 2.6 djece po ženi krajem osamdesetih do 1.3 djeteta 2020. i 1.15 lani) da će se stanovništvo prepoloviti do 2050., prema jednoj projekciji.
A kineski komunistički režim sada, tvrdi Zeihan u razgovoru za podcast Modern Wisdom, pomalo javno priznaje ono na što se već godinama sumnja – da su na recentnim popisima preračunali stanovništvo za oko 100 miliona ljudi koji se ustvari nikad nisu rodili, odnosno da trenutno imaju oko 1.3, a ne 1.4 milijardu ljudi. To bi značilo da je već dosegla svoj vrhunac i da ju je Indija pretekla kao najmnogoljudnija zemlja na svijetu.
Zeihan: Kina je počinila nacionalno samoubistvo politikom jednog djeteta
“Njihova tačka bez povratka bila je prije 30 godina. Ovo nije novost. Kombinacija najbrže urbanizacije koju je čovječanstvo ikad vidjelo s politikom jednog djeteta u isto vrijeme bila je nacionalno samoubistvo i sad umiru”, zaključuje Zeihan: “Oni više nemaju radnu snagu koja je kompetitivna u ijednom industrijskom sektoru. Nema proizvoda koji se pravi u Kini, koji se sad ne može proizvesti jeftinije negdje drugdje.”
Iako se raspad kineske države čini nezamislivim, s obzirom na to da se radi o jednoj od najstarijih civilizacija na planetu, Zeihan ističe da je njena historija mnogo nestabilnija nego što se čini.
“Han Kinezi su vladali populacijom (današnje) Kine samo oko 300 godina”, kaže Zeihan u intervjuu za Times Radio: “Pola tog vremena bilo je pod Mongolima, a pola od ostatka je bilo nakon 1945., kad su Amerikanci poslali Evropljane i Kineze kući.”
“Amerikanci su pozvali Kineze u globalizirani svijet sedamdesetih da bi ih okrenuli protiv Rusa, i to je stvorilo Kinu koju znamo – Kinu bez sigurnosnih prijetnji, Kinu s pristupom sirovinama i svjetskim tržištima. To je umjetni konstrukt u umjetnom okruženju u najnetipičnijem periodu ljudske historije”, poentira ovaj geopolitički analitičar.
Kina je podigla ograničenje na dvoje djece 2015., a odnedavno na troje, ali je to prekasno za preokret ovog dramatičnog trenda. U usporedbi s njom čak je i Rusija, koja je imala demografski kolaps nakon raspada Sovjetskog Saveza, u relativno boljoj situaciji.
Zeihan: Rusija će se vjerojatno raspasti do sredine vijeka
“Ruska demografija je u lošem stanju i dovest će do raspada ruske države u ovom vijeku, vjerovatno oko sredine vijeka, ali (pad) nije tako rapidan, jer se urbanizirala i industrijalizirala samo djelomično”, ocjenjuje Zeihan i sugerira da Rusija pokušava sebi kupiti vrijeme upravo osvajanjem susjednih zemalja – konkretno Ukrajine. Povrh toga, Rusija je glavni svjetski izvoznih fosilnih goriva i drugih prirodnih sirovina, dok je Kina uvoznik.
“Najvjerojatniji ishod je da Kina naprosto implodira. Znači li to da ne može doći do rata? Naravno da ne. Kad zemlje umiru, nikad ne znaš šta će napraviti”, naglašava Zeihan, ali izražava skepsu prema mogućnosti invazije na Tajvan budući da bi rat s Amerikom i međunarodne sankcije samo ubrzale njen kolaps.
Ali azijska velesila nije jedina koja bi mogla potonuti u deglobalizacijskim previranjima. Njemački industrijsko-izvoznički model koji ju je učinio najmoćnijom ekonomijom u Evropi (i četvrtom na svijetu) također je, izgleda, neodrživ.
Rusija ubrzava kraj njemačkog ekonomskog modela
“Njemački sistem ima četiri stupa podrške i ne radi bez sva četiri. Broj jedan, jeftine zalihe energenata iz Rusije. To je jedino mjesto odakle Nijemci mogu dobiti te stvari jeftino i to je temelj za njihovu tešku industriju koja im pruža sirovine za njihovu srednju i laku industriju. Ako se nešto dogodi na najnižem nivou, ne samo da ostaju bez struje, nego više nemaju sirovine za proizvodnju plastike, čelika ili bilo čega drugoga”, napominje Zeihan.
Plinovod Sjeverni tok 1, na koji otpada trećina uvoza ruskog plina u EU i koji je Rusija zatvorila u julu, vratio se u funkciju nakon 10 dana, ali na samo 40 posto ukupnog kapaciteta. Mnogi već upozoravaju da bi Rusija mogla potpuno prekinuti dotok plina ove zime i ostaviti EU, a pogotovo Njemačku, da se smrzava, uz recesiju i daljnje divljanje cijena.
Cilj Vladimira Putina iza ovih pritisaka je jednostavan, po Zeihanu – natjerati Njemačku da se povuče iz NATO-a, službeno ili u praksi, tako da zaustavi slanje vojne pomoći Ukrajini preko svog teritorija: “Tako da se Nijemce tjera da izaberu žele li biti industrijalizirani i neutralni ili deindustrijalizirani i zapadni. Nije baš zabavna debata.”
Drugi stub je, opet, demografija – Nijemci su, navodi Zeihan, populacija koja najbrže stari u Evropi i među prvih 5 na svijetu. I njima najbrojnija generacija odlazi u penziju u ovom desetljeću, a svaka iduća bit će sve manja, što čini trenutni model neodrživim.
I zaista, predsjednik Saveza njemačkih udruga poslodavaca (BDA) Rainer Dulger nedavno je izjavio da im godišnje treba najmanje 500 hiljada novih kvalificiranih radnika kako bi ekonomija nastavilo funkcionirati. Dulger zahtijeva da se useljavanje stranih radnika olakša i poveća, no pitanje je može li Njemačka privući toliki broj kvalificiranih radnika.
Relativni pobjednici: SAD, Velika Britanija, Meksiko, Australija…
Treći stub su druge evropske zemlje poput Poljske, Češke, Rumunije ili Ukrajine, jer “uspješan proizvodni sistem zahtijeva različite stadije proizvodnje s različitom radnom snagom različitih vještina i cijene”, nastavlja Zeihan. A četvrti stub je sama globalizacija, budući da je njemačka industrija izvozno orijentirana.
“Njemački ekonomski model ne može preživjeti dvadesete (ovo desetljeće), a Rusija će odlučiti hoće li preživjeti 2022.”, rezimira i dodaje da će povući i druge ekonomije srednje i istočne Evrope sa sobom.
Ipak, neće svi biti gubitnici u ovoj historijskoj tranziciji. Po Zeihanovom viđenju, SAD će biti u najboljoj – ili barem najmanje lošoj demografskoj, kao i ekonomskoj situaciji u nadolazećem razdoblju, budući da nije investirao preveliki dio svoje ekonomije u globalizirane sisteme. U Evropi bi najbolje mogle proći Velika Britanija i Francuska, a u ostatku svijeta zemlje poput Turske, Argentine, Meksika, Kanade i Australije.
Zemlje će, u suštini, imati tri opcije: čvrsto se vezati uz moćniju silu poput SAD-a, postati samostalni regionalni igrač ili naučiti živjeti bez onoga što je globalizacija donijela. A to za neke zemlje znači da će njihovo stanovništvo doslovno gladovati.
Reći da je Zeihanova vizija budućnosti tmurna bio bi popriličan eufemizam. Radi li se o još jednom proroku propasti civilizacije ili je zaista na vrijeme uočio znakove za uzbunu na koje kolektivno zatvaramo oči, vrijeme će pokazati. U svakom slučaju, nećemo moći reći da nismo upozoreni.
Sukob u Ukrajini
Lavrov direktno zaprijetio Zapadu: Napadnete li Rusiju nećete se sakriti ni preko Atlantika
“Naši protivnici ne bi trebali biti u zabludi. U slučaju agresivnih postupaka NATO-a ili njegovih članica protiv naše zemlje, poduzet ćemo adekvatne mjere u skladu sa suverenim pravom Rusije na samoodbranu, koristeći sve dostupne mjere za osiguranje naše sigurnosti, kao što je predviđeno Poveljem UN-a. Nikome neće biti omogućeno da se sakrije preko Atlantskog okeana ili Lamanša,” izjavio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.
Lavrov je istakao da Moskva ne može ignorisati činjenicu da NATO otvoreno pokazuje neprijateljski stav prema Rusiji. Podsjetio je da Alijansa Rusiju označava kao “najznačajniju i najdirektniju prijetnju sigurnosti”, dok njeni lideri neprestano izjavljuju da bi Rusija mogla napasti neku od članica NATO-a u narednim godinama.
Pritom je upozorio da se militarizacija Evrope ubrzava, a NATO snage tokom vježbi uvježbavaju ofanzivne operacije protiv Rusije. “Ukoliko Kijev počne koristiti zapadno oružje dugog dometa za napade na duboko rusku teritoriju, to će značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO-a već otvoreno ratuju protiv Rusije, više ne skrivajući prisustvo ‘plaćenika’, ‘dobrovoljaca’, instruktora i drugih osoba ‘pod lažnim zastavama’,” naglasio je Lavrov.
Lavrov je također naglasio da je antiruska politika SAD-a zasnovana na unutrašnjem konsenzusu. “Antiruska i rusofobna orijentacija američke politike ima dvopartijsku podršku. Ukrajina se smatra ključnim elementom hibridnog rata protiv Rusije,” komentarisao je Lavrov, osvrćući se na budućnost odnosa dviju zemalja u kontekstu američkih predsjedničkih izbora.
Na kraju, Lavrov je izjavio da je Rusija spremna za ravnopravan dijalog sa SAD-om, ali pod jednim uvjetom. “Naš stav, kako ga je formulirao predsjednik Putin, jasan je. Spremni smo na ravnopravan dijalog ukoliko američka strana pokaže ozbiljne namjere da pregovara pošteno, uz priznavanje ruskih nacionalnih interesa i principa reciprociteta,” zaključio je ruski ministar vanjskih poslova, naglasivši važnost diplomatskih kontakata između dvije nuklearne sile.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
Zbog poziva UN-u za uvođenje embarga, Izrael se obrušio na Tursku: “Akcije su vam vođene zlom”
“Šta se drugo može očekivati od zemlje čije su akcije vođene zlom u pokušaju stvaranja sukoba uz potporu zemalja ‘Osovine zla'”, rekao je ambasador Danny Danon, koristeći pejorativni izraz za opis arapskih zemalja koje su potpisale pismo.
Ministarstvo vanjskih poslova Turske saopćilo je u nedjelju da je predalo pismo Ujedinjenim nacijama, a među potpisnicima su Arapska liga i Organizacija islamske suradnje.
Izrael se suočio s međunarodnim kritikama zbog vođenja svog rata u Gazi, gdje je njegova ofanziva ubila najmanje 43.374 ljudi, od kojih su većina civili, prema brojkama ministarstva zdravstva.
“Ovo pismo je još jedan dokaz da UN vode neke zlokobne zemlje, a ne liberalne zemlje koje podržavaju vrijednosti pravde i morala”, rekao je Danon.
Tursko pismo, u koje je AFP imao uvid u ponedjeljak, naziva “zapanjujući” broj civilnih žrtava “nesavjesnim i nepodnošljivim”.
“Stoga upućujemo ovaj zajednički poziv da se poduzmu hitni koraci kako bi se zaustavila opskrba ili prijenos oružja, streljiva i srodne opreme Izraelu, okupacijskoj sili, u svim slučajevima kada postoje razumni razlozi za sumnju da bi se mogli koristiti u Okupirani palestinski teritorij”, navodi se u pismu.
Dodalo se da Vijeće sigurnosti UN-a (VSUN) mora poduzeti korake kako bi osiguralo poštivanje svojih rezolucija “koje se flagrantno krše”.
Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo je u martu na prekid vatre u Gazi, ali mučilo se govoriti jedinstvenim glasom o tom pitanju zbog veta ključnog izraelskog saveznika, Sjedinjenih Američkih Država.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
‘Jurio’ 40 km/h: Nijemci zaustavili traktoristu iz BiH
Saobraćajna patrola iz njemačkog Memingena jučer je zaustavila traktoristu u blizini Midelhajma koji je vozio traktor sa prikolicom i to brzinom od 40 km/h.
Dodatni problem je što prikolica nije imala registarske tablice.
Tokom legitimisanja vozača, utvrđeno je da je riječ o 30-godišnjem državljaninu Bosne i Hercegovine, koji je pokazao vozačku dozvolu koja ne podrazumijeva upravljanje poljoprivrednim mašinama niti upravljanje vozilom sa prikolicom ove težine.
Inače, dozvoljena brzina za ovu vrstu vozila je 25 km/h, što je bio dodatni prekršaj.
On će biti prijavljen za vožnju bez odgovarajuće dozvole kao i za prekoračenje brzine. Policija ga je odmah isključila iz saobraćaja i zabranila dalje putovanje.
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 1 dan
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 1 dan
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM
You must be logged in to post a comment Login