Connect with us

USK

Premijer Ružnić uputio inicijativu da se van snage stavi odluka o zabrani izvoza orgijevnog drveta i peleta

Published

on

Premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić uputio je nadležnim institucijama za stavljanje van snage odluke o zabrani izvoza ogrijevnog drveta i peleta.

Vijeće ministara donijelo je Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta, međutim, kako je naglasio Ružnić u inicijativi, ta mjera nije polučila rezultate u smislu da građane zaštiti od rasta cijena ogrjeva, prije svega peleta. Naprotiv, cijene su povećane nakon donošenja ove Odluke.

“Ograničavanje izvoza peleta može djelomično osigurati snabdjevenost bh. tržišta ovim energentom, ali Vlada FBiH zna da to ne može zaustaviti rast cijena, zato je neophodna reakcija već u ovom trenutku kada građani koji nisu u mogućnosti nabaviti pelet po sadašnjim cijenama traže alternativna rješenja, koja su za njih ponovo problem, jer na novonastalu situaciju nije ponuđen adekvatan odgovor.

Vlada FBiH može preduzeti mjere u oblasti cijena peleta na konkretniji način, poput onih iz aprila 2021. godine donošenjem odluka o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena određivanjem maksimalne visine marži”, smatra Ružnić.

Advertisement

Premijer USK kaže da je jedini odgovor koji će zaštititi građane taj da Vlada FBiH donese konkretnu mjeru ograničavanja visine marže peleta i da dođe se do jedinstvene tržišne cijene peleta, koja bi po svim relevantnim parametrima iznosila maksimalno do 450,00 KM, a što su primjerice susjedne zemlje već učinile. Kao primjer je naveo Srbiju u kojoj će ta odluka biti na snazi 90 dana.

“U Informaciji zaprimljenoj od strane Unsko-sanskih šuma, a čiji su potpisnici i veći broj proizvođača sa područja Unsko-sanskog kantona, navode se sljedeće posljedice Odluke o zabrani izvoza peleta: kršenje međunarodnih ugovora koji su definirani međunarodnim pravom, što bi imalo za posljedicu plaćanje penala za neispunjenje odredaba ugovora. Ovakvo kršenje odredaba ugovora bi moglo dovesti do toga da trenutni kupci iz inostranstva potraže nove dobavljače na nekom drugom tržištu, koje bi bilo povoljnije od našeg. Velik problem je posebno pojava nadkupaca, štetne posljedice po prijevoznike, špeditere i uvoznike, a i štetne posljedice za šumsko privredna društva na području Federacije BiH. Ovom Odlukom najviše štetu trpe proizvođači ogrjevnog drveta jer Odluka o zabrani izvoza njih dovodi u najgoru situaciju. Tržište na Unsko-sanskom kantonu nema dovoljnu apsorpciju za njihovu proizvodnju i u slučaju ostanka na snazi Odluke većina njih će prestati raditi što znači ostanak bez posla 500 zaposlenih na prostoru Unsko-sanskog kantona”, pojasnio je Ružnić.

Ružnić poručuje kako se pokazalo neučinkovitim i pojačani inspekcijski nadzor, koji je po zaduženju Vlade FBiH, provela Federalna uprava za inspekcijske poslove, jer inspekcija jednostavno nema zakonski alat koji bi spriječio rast cijena peleta, isto tako, Vladi FBiH poznato je da Zakonom o kontroli cijena u FBiH je propisano slobodno formiranje cijena prema uvjetima tržišta, osim za proizvode i usluge za koje je posebnim propisom utvrđen drugačiji način formiranja cijena.

Advertisement

“Uprkos tome što je Vlada FBiH već dobila odgovor od inspekcije da su proizvođači i prodavci peleta i ogrjevnog drveta nerealno visoko podigli cijene, pri tome ne pokazujući društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost u aktuelnom momentu globalne inflacije i smanjenja kupovne moći stanovništva, izostao je adekvatan odgovor Vlade FBiH na ovakve nalaze.

Stoga, nalozi inspekciji da vrši analize i dostavlja izvještaje Vladi FBiH neće zaustaviti poskupljenja, nego hitne koordinirane aktivnosti Vlade FBiH sa svim odgovornim predstavnicima institucija, ustanova i proizvođača iz tog sektora”, smatra Ružnić.

Sa radnog sastanka organiziranog sa predstavnicima Unsko-sanski šuma, proizvođačima ogrjevnog drveta i proizvođačima peleta sa područja Unsko-sanskog kantona, a s ciljem zaštite građana na prvom mjestu i zaštite proizvođača, usaglašeno je da treba predmetnu Odluku staviti van snage i zabraniti izvoz sirovine, oblovine i trupaca van teritorije Bosne i Hercegovine na šta je pozitivno mišljenje dalo i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Unsko – sanskog kantona, piše Raport.

“Kada sagledamo cjelokupnu situaciju potrebno je koordinirano djelovanje svih institucija u pravcu sistemskog rješenja koje bi polučilo rezultat dovoljne snabdjevenosti domaćeg tržišta prihvatljivih cijena drvnih sortimenata i zaštite domaćih proizvođača, tako je neophodno da svako iz svoje nadležnosti postupi u sljedećim pravcima:

Advertisement

  • da se predmetna Odluka o zabrani izvoza stavi van snage,
  • da se donese odluka o zabrani izvoza sirovine, oblovine i trupaca van teritorije Bosne i Hercegovine,
  • da se zatraži od šumsko privrednih preduzeća da se reorganiziraju i snabdijevaju proizvođače sa dovoljnom količinom sirovina u skladu sa desetogodišnjim planovima sječa i da stepen iskorištenja ne prelazi 70 % prirasta u tom periodu. Shodno zakonskim odredbama ići u pravcu da proizvođači koji rade finalni proizvod trebaju imati prednost u količinama i nižu cijenu kod šumskih privrednih društava kako bi ostvarili što više dodatne vrijednosti za bh. privredu a samim tim povećali i zaposlenost,
  • da se pilanama (obrađivačima sirovine), ograniči i kontrolira cijena prodaje sirovine za proizvodnju peleta i drugih drvnih sortimenata,
  • da se ograniči marža na prodaju proizvođačima peleta i drugih sortimenata a uzimajući u obzir da su proizvođačima ogrjevnog drveta i proizvođačima peleta značajno poskupjeli ulazni parametri u odnosu na prethodne godine. Tako je sirovina skuplja za 8%, gorivo preko 50%, a o poskupljenju cijene rada se može samo pretpostavljati. Iz navedenog potrebno je doći do jedinstvene tržišne cijene paleta koja bi po svim relevantnim parametrima iznosila maksimalno do 450 KM,
  • da se proizvođačima peleta koji vrše izvoz drvnih sortimenata procentualno ograniči, da do 30 % od ukupne proizvodnje mora ostati za potrebe tržišta Bosne i Hercegovine.

Smatramo da bi navedene mjere imale učinka u predstojećoj sezoni grijanja uz ekonomsko prihvatljive cijene uz maksimalnu socijalnu osjetljivost primjerenu ekonomskoj realnosti i očekujemo hitnu reakciju nadležnih u narednom periodu”, poručio je Ružnić.

On je ovu inicijativu uputio Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, Ministarstvu komunikacija i prometa BiH, Vanjsko-trgovinskoj komori Bosne i Hercegovine, Vladi Federacije Bosne i Hercegvine, Ministarstvu prometa i komunikacija FBiH i Privrednoj komori Federacije BiH.

USK

Razgovori o projektima i održivom povratku: Premijer USK ugostio predstavnike Bošnjaka iz RS

Published

on

By

Predsjednik Regionalnog odbora SDA Bosanska Krajina – Prijedor Edin Šupuković i odbornik u Skupštini opštine Bosanska Dubica (SDA) Jasmin Spahić boravili su u posjeti premijeru Unsko-sanskog kantona Nijazu Hušiću s kojim su razgovarali o životu bošnjačkih povratnika u bh. entitet RS.

Tokom sastanka bilo je govora o budućoj saradnji, realizaciji projekata te podršci održivom povratku Bošnjaka u dijelu Bosanske krajine koji se nalazi u entitetu Republika Srpska.

Premijer Hušić istakao je da Vlada Unsko-sanskog kantona podržava sve inicijative koje će doprinijeti razvoju i opstanku Bošnjaka u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, piše Raport.

Advertisement

Sastanak je ocijenjen kao konstruktivan, uz obostranu spremnost za dalju saradnju na jačanju povratničkih zajednica i unapređenju infrastrukture u područjima gdje žive Bošnjaci u manjem bh. entitetu.

Nastavi čitati

USK

Krajiški Herkules dobio tri decenije dugu bitku: Muju Hrnjicu napokon čekaju bolji dani

Published

on

By

Spomenik narodnom heroju Muji Hrnjici (Mustafa Turcalović, op. a.) koji već 30 godina propada u staroj tvorničkoj hali na periferiji grada u Velikoj Kladuši, napokon će dočekati bolje dane.
Kako je za Faktor potvrdio kipar i autor ovog spomenika Zlatko Dizdarević, kantonalna vlada, odnosno Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, i Općina Velika Kladuša dat će potrebna sredstva za njegov spas.
Uložit će u restauraciju i konzervaciju, ali mislim da će ipak glavni posao odraditi Općina Velika Kladuša jer je prije izbora načelnik Boris Horvat obećao i uvrstio u program njegovog četverogodišnjeg mandata da se završi spomenik Muje Hrnjice, kao i Centar za kulturu, odnosno da se završi zgrada. U njegovom programu što se tiče kulture posebna briga i pažnja bit će usmjerena na zaštitu spomenika Muje Hrnjice, kojeg će, kako je davno bilo planirano, premjestiti na lokalitet Starog grada. Radove sigurno nećemo početi dok ne dođu topliji dani, jer sada je jako hladno – kazao je Dizdarević.
Pojašnjava da će se na lokalitetu Starog grada izgraditi posebna prostorija za Muju.
– To će raditi firma Miral. Napravit će se prostor 10x12x15 metara koji će se obložiti staklom, ili plesiglasom da se postavi  Mujo Hrnjica i da bude dostupan ljudima. Jako puno turista dolazi, kako naših ljudi iz dijaspore, tako i iz susjednih zemalja.
Za koji vremenski period će se on odliti u bronzu je velika stavka. Imam prijedlog da prenesem autorsko pravo i sva ostala prava na općinu i da oni kao vlasnici Muje Hrnjice to onda rješavaju, da ja ne budem vlasnik, jer šta god pokušam, nalazim na razna nerazumijevanja, zidove preko kojih više ne mogu ići – iskreno govori Dizdarević.
A upravo zbog spomenika Muji Hrnjici završio je na sudu. Općinski sud u Velikoj Kladuši donio je presudu da se spomenik ukloni iz prostorija koje su pripale Javnom preduzeću Vodovod i kanalizacija (ViK), ali nova vlast je, na sreću, tu odluku stopirala.
– Sadašnja vlast i načelnik općine su to stopirali jer ja moram završiti prvo taj stručni kiparski dio, a onda će se Mujo preseliti na Stari grad i mislim da će se postepeno lijevati kako imamo novaca. On se više neće morati rezati i mislim da će biti dobar mamac za turiste – tvrdi Dizdarević.
Spomenik Muji tri decenije živio je sudbinu Bosne preko koje su se slamala razna koplja, ali na kraju, baš kao i u narodnoj priči, izlazi kao pobjednik.
– Glavni krivci za stanje Muje Hrnjice su Kladuščani. Za ovih 30 godina promijenilo se jako puno načelnika, trebali su podnijeti teret. Ako Mujo ostaje ovdje, onda su Kladuščani trebali zasukati rukave, pomesti ispred svoje avlije. Za mene je poražavajuće da u posljednjih 30 godina nijedan načelnik nije dao ni jednu KM za restauraciju i konzervaciju Muje, a puna su im usta njega.  Sada su se stvari promijenile. Imam obećanje od načelnika Horvata – govori Dizdarević.
Poručuje da će biti najsretniji kada se sve završi jer on više nema snage za borbu.
Podsjetimo, Mujo Hrnjica se istakao u odbrani Krajine u mnogim ratovima na tom području u 17. stoljeću. O njemu su ispjevane pjesme i ispričane brojne legende. Jedna od narodnih predaja Muju Hrnjicu i njegovog brata Halila dovodi u vezu sa gorskom vilom, koja je prvog zadojila svojim mlijekom, a drugog rosom pored rijeke Kladušnice. Mujo je od toga zadobio veliku snagu i junaštvo, a njegov brat Halil ljepotu. Ono što je Herkules bio za antički svijet, to je Mujo Hrnjica predstavljao Krajišnicima.
Nastavi čitati

USK

Nezavisni odbor razmatrao stanje sigurnosti u USK

Published

on

By

  • Na sjednici Nezavisnog odbora , koja je održana danas, usvojen  je Izvještaj o radu Uprave policije  MUP-a USK za 2024.godin, kao i Izvještaj  o radu za januar ove godine. Članovi odbora  usvojili su i Informaciju o stanju sigurnosti  na području USK za period januar-decembar  prošle godine.

 –  Prošlu godinu obilježila su dva slučaja koja su uznemirila javnost, a radilo se o trostrukom ubistvu u Sanskom Mostu i napadu na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi.

Detaljnije informacije u  Dnevniku RTV USK donosi Suad Begić 

Nastavi čitati

USK

Građani Bihaća u šoku: Komunalne usluge poskupile za skoro 50%

Published

on

By

Formirano radno tijelo za analizu poslovanja JKP Komrad

 

Na sjednici Gradskog vijeća Bihaća, održanoj nakon duge i napete rasprave, donesena je odluka kojom se odobrava novi cjenovnik usluga odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada.

Prema novim odredbama, građani će sada plaćati 17,55 KM umjesto dosadašnjih 11,95 KM, što predstavlja povećanje od 47%. Odluku su podržali vijećnici vladajuće koalicije, njih 17, dok su protiv glasali predstavnici SDA, NES-a i Možemo bolje. Prije samog glasanja, uslijedila je kratka pauza radi dodatnih konsultacija i usaglašavanja stavova unutar vijećničkih klubova.

Nakon pauze, Vildana Zulić, pomoćnica gradonačelnika za resor razvoja i komunalnih djelatnosti, obavijestila je prisutne da je usvojen zajednički prijedlog svih vijećničkih klubova o osnivanju radnog tijela.

Advertisement

Glavni zadatak ovog tijela biće temeljita analiza poslovanja JKP Komrad, uključujući finansijske tokove, strukturu prihoda i rashoda, kao i način raspodjele plata zaposlenika. Također, posebna pažnja biće posvećena broju zaposlenih, mjerama štednje, mogućnostima povećanja prihoda, te transparentnosti u prikazivanju finansijskih rezultata.

Osim toga, analizirat će se način upravljanja komunalnim otpadom, usporedba cijena sličnih usluga u Unsko-sanskom kantonu i Federaciji BiH, te kako ove promjene utiču na životni standard građana. Konačno, radno tijelo će predložiti novu metodologiju obračuna komunalnih naknada koja bi trebala biti pravednija i transparentnija.

Izvještaj i preporuke ovog tijela očekuju se u narednom periodu, a moguće je da će njihove zaključke Gradsko vijeće uzeti u obzir pri donošenju novih odluka o upravljanju komunalnim uslugama.

Advertisement
Nastavi čitati

USK

Formirano Općinsko vijeće Bosanskog Petrovca nakon višemjesečne blokade

Published

on

By

U Bosanskom Petrovcu danas je, nakon višemjesečne političke blokade, formirano Općinsko vijeće.
Na drugom nastavku konstituirajuće sjednice, vijećnici političke platforme “Za bolji Bosanski Petrovac” i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) postigli su dogovor i uspjeli osigurati potrebnu većinu za formiranje tog zakonodavnog tijela.
Od ukupno 17 vijećnika, sjednici je prisustvovalo 16, a devet ih je podržalo formiranje vlasti. Za predsjedavajućeg Općinskog vijeća izabran je Nemanja Davidović (SNSD), a za dopredsjedavajućeg Muhamed Dračić iz platforme “Za bolji Bosanski Petrovac”.
Ovim potezom trebali bi biti odblokirani ključni procesi za funkcionisanje Općine, uključujući usvajanje budžeta i drugih važnih dokumenata neophodnih za rad lokalne uprave.
Višemjesečni pokušaji Stranke demokratske akcije (SDA) da kroz pregovore formira većinu nisu dali rezultate, što je dovelo do političke neizvjesnosti u toj općini Unsko-sanskog kantona.
FENA
Nastavi čitati

USK

Unsko-sanske šume premašile plan proizvodnje i izvoza

Published

on

By

Plan proizvodnje drvnih sortimenata u Šumskoprivrednom društvu “Unsko-sanske šume” za januar 2025. godine uspješno je realiziran uz prebačaj u svim fazama rada – zaključak je prve sjednice Stručnog kolegija održane u Direkciji ŠPD-a u Bosanskoj Krupi.

“Sječa drvnih sortimenata na nivou preduzeća izvršena je sa 155 posto. Od planiranih 12.308 kubnih metara, usječeno je čak 19.046 kubnih metara svih drvnih sortimenata.

Plan sječe realiziran je s prebačajem u svim Šumarijama i Pogonu gospodarenja za općinu Bosansku Krupu”, istakli su u ŠPD Unsko-sanske šume.

Advertisement

Pored toga, izvoz drvnih sortimenata također je premašio planirane količine.

“Izvoz na nivou ŠPD-a izvršen je sa 137 posto, pri čemu je od planiranih 12.308 kubnih metara na međustovarišta izvezeno 16.898 kubnih metara svih drvnih sortimenata”, dodaju iz ŠPD Unsko-sanske šume.

Otprema drvnih sortimenata također je bila iznad plana, ostvarivši realizaciju od 111 posto.

“Od planiranih 12.308 kubnih metara, otpremljeno je 13.675 kubnih metara drvnih sortimenata, što je izuzetno dobar rezultat za ovaj period godine”, istaknuto je u ovom preduzeću.

Advertisement

Na sjednici je također odlučeno da će Uprava ŠPD-a nastaviti s ulaganjima u modernizaciju opreme i kapaciteta.

“Planirano je dodatno ulaganje u tešku mehanizaciju pri Podružnici ‘Građenje, mehanizacija i održavanje’ u Bosanskom Petrovcu, kao i u Podružnicu DI ‘Sanica’ Ključ, kako bismo osigurali još efikasniju i produktivniju proizvodnju u narednim mjesecima”, naglasili su u ŠPD Unsko-sanske šume.

S obzirom na štete koje su loše vremenske prilike prouzrokovale u određenim šumarijama, gdje je zabilježen značajan broj izvaljenih i prelomljenih stabala, Sektor pripreme proizvodnje i Sektor za zaštitu šuma dobili su zadatak da hitno izvrše doznaku stabala za sječu.

Advertisement

“Neophodno je brzo reagovati i sanirati štetu nastalu tokom zimskog perioda, kako bismo osigurali stabilnost i sigurnost u našim šumskim područjima”, zaključuju u ŠPD Unsko-sanske šume.

FENA

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije