Connect with us

BiH

Preminula Snježana Mulić-Softić, novinarka i urednica na Al Jazeeri Balkans

Published

on

Preminula je Snježana Mulić-Softić, urednica i novinarka Al Jazeere Balkans. Da je izgubila borbu s teškom bolešću, potvrdila je porodica.

Novinarka, urednica, književnica, dokumentaristica… Sve je to u svojoj karijeri bila Snježana Mulić-Softić. To će i ostati, jer novine u kojima je pisala i portali na kojima je objavljivala tekstove ostavljaju dubok trag, svjedoče o prepoznatljivom stilu pisanja, atraktivno ispričanoj priči, davanju glasa onima koje se baš često i ne čuje tako jasno i glasno.

Rođena u Sarajevu, Snježana je u svom gradu završila osnovno, srednje i visoko obrazovanje, a već u 1980-im, kad je Sarajevo proživljavalo najsvjetlije trenutke svoga postojanja, postaje novinarka.

Iako je počela u zlatnim vremenima grada, novinarstvo kojem se posvetila nije se bavilo nimalo naivnim pričama jer se približavalo ratno zlo. U svom gradu ostaje i tokom opsade, u najtežim danima, ne odustajući ni tada od novinarskog poziva i pisane riječi, jer istina se o opkoljenom Sarajevu morala čuti.

Tokom karijere bila je novinarka i urednica magazina BH Dani i Slobodna Bosna, radila je na Televiziji Hayat, a posljednjih 12 godina kao novinarka i urednica na portalu Al Jazeere Balkans. Kolumne je objavljivala i u više domaćih i stranih medija.

Iskustvo stečeno na stranicama brojnih medija znala je vješto upotrijebiti i na polju književnosti. Autorica je nagrađene zbirke priča Sanduk po mjeri i romana Povratak. Njene priče uvrštene su u nekoliko antologija bosanskohercegovačke proze. Bila je članica PEN centra BiH.

Dobitnica je Novinarske nagrade “Srđan Aleksić”, koja se dodjeljuje za profesionalno i kontinuirano izvještavanje o marginaliziranim i ranjivim grupama u bosanskohercegovačkom društvu te razvoj društveno-odgovornog novinarstva.

Nagrađena je i za najbolju priču o Srebrenici, dobila je i druge nagrade, bila je i društveno angažirana, a Društvo za ugrožene narode je 2006. godine nominiralo za Nobelovu nagradu za mir, u okviru projekta “1000 Peace Women”.

U obrazloženju nominacije Društvo je, između ostalog, napisalo da je bila prva novinarka iz Bosne i Hercegovine koja je, na početku 1996. godine, ušla u zapadni dio Mostara, koji je kontroliralo Hrvatsko vijeće obrane i tamo napravila reportažu iz tog dijela grada. Osim toga, bila je i prva novinarka iz Sarajeva koja je ušla u Srebrenicu nakon rata i razgovarala s tamošnjim stanovništvom koje je tu doselilo iz prigradskih sarajevskih naselja nakon reintegracije glavnog grada Bosne i Hercegovine.

Autorica je dva dokumentarna filma: Pismo preporučeno srcem je dokumentarni film o životu za vrijeme opsade u sarajevskoj općini Novi Grad (film ima i francusku verziju i prikazan je u Francuskoj), dok dokumentarno-igrani film Jetimi govori o djeci iz miješanog braka tokom opsade Sarajeva.

“Al Jazeera Balkans ostala je bez novinarke kojoj nije bio problem napraviti tekst prebirući po sjećanjima, pronaći sagovornike i interpretirati njihove probleme te ponuditi rješenja, boriti se za malog čovjeka i poštivanje svih njegovih prava, ali i otputovati u bilo koji kutak bivše zajedničke države i donijeti toplu ljudsku priču, pravu novinarsku reportažu kakve su danas rijetke – za primjer drugima. Iskustvo koje je godinama stjecala, uspješno je, kao urednica, primjenjivala pripremajući, uređujući i objavljujući tekstove mlađih kolega, istovremeno ih podučavajući tajnama novinarskog poziva i svemu onom što ne piše u udžbenicima, čineći boljim njihove tekstove i stvarajući sadržaj koji će biti ono što medijska kuća u kojoj je do posljednjeg dana života radila i jeste – glas onih koji ga nemaju”, saopćeno je iz AJB.

 

BiH

Ovo je Lejla Zalihić koja je plivala kroz bujicu i spasila kćerku: ‘Kćerka. Majka. Supruga. Heroj’

Published

on

By

U javnosti u Bosni i Hercegovini, ali i u susjedstvu, odjeknula je priča o hrabroj majci Lejli Zalihić iz Butorović Polja kod Konjica.

Ona je spasila život svoje kćerke onako kako to mogu samo najhrabriji.

Na društvenoj mreži Facebook objavljene su fotografije hrabre Lejle sa porodicom iz bolnice, gdje je hospitalizirana, nakon borbe koju je iznijela tokom katastrofalnih poplava koji su u noći sa četvrtka na petak pogodili Bosnu i Hercegovinu.

 

Lejla Zalihić je, prema svjedočenju komšije, plivala tri kilometra kroz nabujalu vodu.

 

Njena 13-godišnja kćerka je pala u bujicu koja ju je odnijela skoro tri kilometra dalje. Lejla je krenula za njom, skočivši s trećeg sprata kuće i zaplivala te je uspjela spasiti.

 

– Kćerka, Majka, Supruga, HEROJ.

Danas smo posjetili našu komšinicu Lejlu Zalihić. Majku i suprugu koja je u noći poplava u B. Polju oko ponoći zajedno s svojom kćerkom Asjom, suprugom i svekrvom skočila u vodenu bujicu u zadnjem trenutku prije nego je voda u potpunosti uništila  kuću.

Foto: Facebook: Lejla Zalihić spasila kćerku

Bez orijetancije sa mnogo povreda u mrkloj noći spasile su se nakon više od tri kilometra udaljenosti u Jablaničkom jezeru. Njen suprug je također dobro, a za svekrvom se još traga.

 

Priča, trauma i horor iskustvo za čitav život. Mi, njihovi sugrađani, komšije i privrednici MORAMO BITI UZ NJIH DANAS, SUTRA I SVAKI NAREDNI DAN dok se sve ovo dovede u stanje najbolje koje može! Nek se Gospodar smiluje onima koji nisu s nama nakon ove tragedije! UZ VAS SMO“, napisao je Arman Kurtić.

 

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Vremenska prognoza za nedjelju, izdato upozorenje zbog padavina

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas se nakon oblačnog jutra sa slabom kišom očekuje pretežno sunčano vrijeme, dok će se na jugoistoku zadržati oblačno sa kišom.

Iz Hidrometeorološkog zavoda RS upozoravaju da se zbog obilnijih padavina i dotoka vode sa gornjeg dijela sliva rijeke Save i njenih pritoka u narednim danima očekuje postepeni rast vodostaja Save u domenu srednje visokih voda.

Najviša temperatura vazduha danas će iznositi od 12 do 18, na jugu do 21 stepen Celzijusa, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda FBiH.

Vjetar će biti slab do umjeren, zapadnih smjerova, prognoza je Hidrometeorološkog zavoda RS.

Temperatura vazduha izmjerena jutros u 7:00 sati: Čemerno pet stepeni, Han Pijesak i Glamoč šest, Bjelašnica, Livno sedam, Sokolac, Drvar osam, Mrkonjić Grad, Bihać, Bugojno devet, Bileća, Ribnik, Foča, Sarajevo, Zenica 10, Banjaluka, Bijeljina, Prijedor, Rudo, Doboj, Tuzla 11, Novi Grad, Trebinje, Mostar 12, a Neum 14 stepeni Celzijusa.

Nastavi čitati

BiH

Kratko upustvo biračima: Kako glasati?

Published

on

By

Na sajtu Centralne izborne komisije BiH možete provjeriti da li ste registrovani za glasanje na lokalnim izborima i na kojem glasačkom mjestu možete glasati.

Vijećnici se biraju proporcionalno, prema broju stanovnika, a novi sustav glasovanja omogućuje biračima da na listiću zaokruže do tri kandidata unutar jedne političke opcije, za razliku od ranijeg sustava kada su birači na listiću mogli zaokružiti koliko god žele kandidata.

Načelnici i gradonačelnici biraju se po principu jednostavne većine, pri čemu je pobjednik kandidat s najvećim brojem glasova, a glasački listić bit će važeći ako označite X ispred imena samo jednog kandidata.

Gradonačelnici se biraju izravno u većini lokalnih zajednica, a iznimke su Mostar, Sarajevo te Brčko distrikt. Specifičan je Mostar gdje su ovo drugi izbori nakon političkog sporazuma potpisanog 2020. godine i prvi izbori od 2008. godine koji će se održati u isto vrijeme kada i u ostatku zemlje.

Izbori u Mostaru održavaju se po mješovitom proporcionalnom sustavu predstavljanja, gdje će se birati ukupno 35 vijećnika, odnosno 22 vijećnika iz šest gradskih područja i 13 s gradske liste.

Gradonačelnik Mostara bira se dvotrećinskom većinom u Gradskom vijeću. U slučaju da ni jedan kandidat ne dobije dvotrećinsku većinu u dva kruga glasanja, prvi čovjek grada bira se u trećem krugu u kojem je dovoljna jednostavna većina prisutnih vijećnika.

Gradovi Sarajevo i Istočno Sarajevo dijele se na četiri i šest općina, koje biraju gradska vijeća, odnosno skupštinu. Gradonačelnik Sarajeva bira se neizravno, dok se gradonačelnik Istočnog Sarajeva od lokalnih izbora 2020. godine bira izravno.

U Brčko distriktu biraju se predstavnici u Skupštini, koji naknadno biraju gradonačelnika Brčkog.

Unošenjem podataka (ime, prezime i matični broj) na sajtu CIK-a možete saznati gdje glasate.

Centralna izborna komisija BiH i Populacioni fond UN zajednički su kreirali i Vajber četbot za predstojeće lokalne izbore s ciljem promocije učešća mladih u političkim procesima.

Ovaj inovativni alat, prethodno korišten na lokalnim izborima 2020. i opštim 2022. godine, pokazao se efikasnim izvorom informacija za birače, omogućavajući im brz i jednostavan pristup ključnim informacijama o izbornom procesu, naveli su ranije iz CIK-a.

Cilj Viber četbota je da mladim biračima, posebno onima koji prvi put glasaju u BiH, pruži potrebne informacije i uputstva u vezi sa predstojećim izborima.

Osim toga, četbot pruža informacije kako građani mogu da provjere da li su upisani u birački spisak, a sadrži i detaljne upute o procesu i proceduri ispravnog glasanja, kao i informacije o svim kandidatima u svim opštinama u BiH.

Četbot pruža detaljne upute o procesu i proceduri ispravnog glasanja, kao i informacije o svim kandidatima.

Ovaj alat dostupan je unosom ključne riječi “Izbori” u pretragu na Viberu.

Ukoliko je neko ranije koristio četbot, preporučuje se da obrišu prethodni čet prije ponovnog ulaska putem pretrage kako bi bio obezbijeđen pristup najnovijim informacijama.

N1

Nastavi čitati

Najčitanije