U Bihaću je održana prezentacija “Plana upravljanja posjetiteljima i uključivanja lokalne zajednice Nacionalnog parka Una”. Riječ je o prvom dokumentu ove vrste izrađenog za jedno zaštićeno područje u Bosni i Hercegovini.
Izradi je prethodlilo nekoliko radionica koje su počele u aprilu.
“Jedan intezivan rad koji rezultira jednim dokumentom koji se u sferama sektora zaštite prirode prepoznaje kao vrlo praktičan upravljački alat. Iz razloga što smo se potrudili napisati čim veći broj aktivnosti koje onda upravljaču, relevantnim institucijama i zainteresiranim sudionicima može poslužiti za planiranje i provedbu aktivnosti”, kazala je Milena Šijan, članica ekspertnog tima za izradu plana.
Ovaj dokumet je sastavni dio Plana upravljanja NP Una za period 2023-2033, koji je u izradi.
“Jedna od aktivnosti tog projekta bit će i objedinjavanje svih tih aktivnosti, izrada novog Plana upravljanja s komponentom utjecaja klimatskih promjena na neko zaštićeno područje, odnosno na njegove prirodne vrijednosti. Ova komponenta je vrlo bitna – neko zaštićeno područje jeste nova turistička destinacija, ali ne po svaku cijenu”, istakla je Zineta Mujaković, šefica Odsjeka za očuvanje biološke i pejzažne raznolikosti Ministarstva okoliša i turizma FBiH.
Nacionalni park Una jedan je od četiri nacionalna parka u Bosni i Hercegovini i jedini park u Federaciji BiH koji godišnje posjeti više od 100.000 posjetilaca.
“Nacionalni park Una prepoznat kako na turističkim tržištima, ali i od našeg osnivača Federalnog ministarstva okoliša i turizma i svih drugih i međunarodnih subjekata kao potencijal i pozitivan primjer uspješnosti kad je u pitanju zaštita očuvanja prirode, ali i kad je u pitanju potencijal i uspješnost u smislu rezultata ekonomske valorizacije zaštićenog područja, u smislu posjećivanja”, naglašava direktor Nacionalnog parka Una Amarildo Mulić.
USAID Projekt razvoja održivog turizma u BiH podržao je NP Una u razvoju „Plana upravljanja posjetiteljima i uključivanja lokalne zajednice“, što ujedno predstavlja i prvi ovakav plan upravljanja parkovima u Bosni i Hercegovini. Implementacijom ovog plana bit će unaprijeđeno očuvanje i upravljanje nacionalnim parkom na održiv način, dok će uključivanje lokalnih zajednica poboljšati njihov kvalitet života.
federalna.ba
You must be logged in to post a comment Login