Connect with us

BiH

Prioriteti institucija BiH: Alkohol teče u potocima, za toalet papir daju 250 hiljada KM, a za sladoled čak 85.000 KM

Published

on

Iako je u prvih devet mjeseci već nabavljeno mesa za oko 450 000 KM, izgleda da je zafalilo i teletine i junetine, jer se traži nabavka tog mesa u iznosu od 250 000 KM

Skoro će kraj ove godine, a Služba za zajedničke poslove institucija BiH u ovom mjesecu je ponovo izmijenila i dopunila Plan nabavki za 2023. godinu. U tom planu nabrojane su desetine usluga i proizvoda „neophodnih“ za funkcioniranje državnih institucija, a o kojima brine navedena Služba.

Do izmjene plana nabavki, sudeći po naslovu dokumenta došlo je zbog „restrukturiranja“, međutim, u novom planu dodatne su brojne nove usluge, proizvodi i poslovi koji će biti plaćeni iz budžeta odnosno novcem poreskih obveznika, piše Raport.

Alkohol „teče potocima“ u institucijama BiH

No, uvidom u spisak svega onoga što potražuju institucije BiH ponovo „bode oči“ to što se navodi da će za naredne dvije godine za potrebe državnih institucija biti nabavljeno alkohola u vrijednosti od oko 21.000 KM.

Za ovu godinu, u prvobitnom planu Službe bilo je navedeno da će biti kupljeno alkohola za 25.000 KM za naredne dvije godine.

Međutim, Raport nakon uvida u dokumente Službe otkriva da je u prvih devet mjeseci ove godine za institucije BiH već dostavljeno alkohola u vrijednosti od oko 19.000 KM.

To znači da će vjerovatno do kraja godine biti ispunjena „kvota“ od 25.000 KM planiranog izdvajanja za alkohol za dvije godine, što ako se uzme u obzir izmijenjeni plan s novim količinama, govori da u institucijama BiH o našem trošku alkohol „teče potocima“ i da je veoma tražen proizvod.

Faksimil dijela izmijenjenog i dopunjenog Plana nabavki: Traže se alkohol, sladoled, teletina, junetina…
Faksimil dijela izmijenjenog i dopunjenog Plana nabavki: Traže se alkohol, sladoled, teletina, junetina…

Već više puta je proteklih godina postavljano pitanje zbog čega se uopšte u institucijama BiH toči alkohol, ali ovo pitanje nikada nije do kraja problematizirano niti razriješeno.

Zvaničnici su to uglavnom pravdali navodnom potrebom za čašćavanje delegacija i gostiju, međutim, sudeći po iznosima koji se izdvajaju za alkoholna pića, teško je povjerovati u takva opravdanja.

Hoće li zalihe sladoleda iz Čitluka završiti u institucijama?

Institucije „brinu“ i o pravovremenoj nabavci sladoleda, do koje će vjerovatno doći usred zime, pa se prema novom planu, ovog osvježavajućeg deserta namjerava nabaviti u vrijednosti od oko 85 hiljada KM i to za naredne dvije godine.

Zbog čega se sladoled pokazao baš sad prioritetnim i je li za ovom poslasticom trenutno baš tolika potražnja u institucijama BiH?

Naši izvori tvrde da bi se iza ove potražnje u stvari mogla kriti namjera da se otkupe količine sladoleda „Ledo“ iz Čitluka, hrvatske firme u kojoj je prije nekoliko dana oko 50 radnika dobilo otkaz zbog gašenja proizvodnje.

Da li je to zaista tako, znat ćemo vrlo brzo kada bude odabran „najpovoljniji ponuđač“ za nabavku sladoleda za institucije BiH.

Toalet papir je ipak traženiji i od alkohola

Premda je u prvih devet mjeseci ove godine već nabavljeno ubrusa i toalet papira u iznosu od oko 100 hiljada, izmijenjeni plan nabavki govori da se u periodu od jedne godine u institucijama BiH planira nabaviti ubrusa, toalet papira i krpa za čišćenje u vrijednosti koja premašuje 250 hiljada maraka.

Na nelogičnosti kod nabavke toalet papira u Službi za zajedničke poslove institucija BiH već su ukazivali i revizori u izvještaju o finansijskoj reviziji za 2021. godinu. U toj godini nabavljeno je toalet papira i ubrusa vrijednosti 564 hiljade KM!

Tada su provedena dva postupka za ovu javnu nabavku i to jedan vrijednosti 389.000 KM, a drugi vrijednosti u iznosu 117.500 KM, a revizori su utvrdili kako je ta nabavka “razbijena“ na dva postupka , s istim dobavljačem i s različitim cijenama, kao i da je navedena robe knjižena sa dva ulaza po drugom okvirnom sporazumu , pa se sad nameće pitanje, provodi li se slična praksa s nabavkom toalet papira i za ovu godinu.

Ono što je posebno indikativno u izmijenjenom Planu nabavki za 2023.godinu jeste to što smo pronašli da će se najmanje 50 nabavki vršiti direktnim sporazumom. To znači da u nabavci učestvuje samo jedan ponuđač i to uglavnom onaj kojeg odabere Služba i bez ikakvog obavještenja o nabavci, pa faktički kao i u dosadašnjim brojnim slučajevima javnost i ne zna ko su ti ponuđači koji dobijaju „sitne“, odnosno poslove do 6. 000 KM .

Elaborat o zdravlju biljaka u krugu Rezidencije “Konak” platit će 6.000 KM

Primjer jednog takvog direktnog sporazuma predviđa „Nabavka usluge izrade elaborata o zdravstvenom stanju hortikulturnog dobra na graditeljskoj cjelini Konak „ Tako će nekom biti plaćeno skoro 6.000 KM da napiše elaborat o zdravstvenom stanju cvijeće i drugih biljaka na prostoru u sklopu Rezidencije „Konak“. Kome će služiti taj elaborat nije poznato.

Direktnim sporazumom u iznosu od oko 5.000 KM bit će nabavljen i „sitni inventar“, iako nema tačnih navoda na što se to odnosi.

S obzirom na to da Služba direktnim sporazumima predviđa najmanje 50 nabavki, to više nisu „sitne“ nabavke nego se moraju posmatrati kroz ukupan iznos od 300 000 KM, ukoliko se u vidu ima da je većina takvih pojedinačnih sporazuma i zaračunata u maksimalnom iznosu od 6.000 KM.

Ovdje se nameće pitanje: “Ko kontroliše da li se iza više direktnih sporazuma o nabavkama za institucije krije jedan te isti ponuđač i dokazuju li institucije da su i kod direktnog sporazuma izabrale najpovoljnijeg ponuđača.

Naime, iako Zakon o javnim nabavkama BiH propisuje da će ugovorni organ uprkos tome što je riječ o direktnom sporazumu pisanim putem ili putem Portala javnih nabavki tražiti prijedlog cijene ili ponudu po specifikaciji koja se može dostaviti jednom ili više ponuđača koji su registrovani za obavljanje djelatnosti koja je predmet nabavke, u praksi većina ugovornih organa koristi mogućnost da traži prijedlog cijene ili ponudu po specifikaciji, koju dostavlja samo jednom ponuđaču, što predstavlja povredu principa jednakog tretmana i primjer je loše prakse.

Piletina, puretina, riba…

Inače, uvidom u realizaciju ugovora o nabavkama za ovu godinu, kako je istražio Raport, već u prvih šest, odnosno devet mjeseci institucijama BiH isporučeno je voća i povrća vrijednosti oko 100 hiljada KM, šećera 12,6 hiljada, flaširane vode za 85, 4 hiljade maraka.

Nabavka mesa u ovoj godini bila je planirana u iznosu od 595 hiljada maraka, a u prvih devet mjeseci isporučeno je ovog proizvoda vrijednosti u iznosu od oko 427 hiljada.
Pilećeg i purećeg mesa je u prvih devet mjeseci nabavljeno za oko 174 hiljade maraka.

Kafe i toplih napitaka u prvih devet mjeseci nabavljeno je u vrijednosti za oko 80 hiljada KM, a ribe je u istom periodu nabavljeno za 18 .000 KM.

Zanimljivo je da je za prvih devet mjeseci za potrebe institucija BiH nabavljeno prehrambenih proizvoda“ u iznosu od 150.000 KM, ali se ne zna koji su to tačno proizvodi.

Faksimil dijela podataka o realiziranim ugovorima o nabavkama za institucije BiH: Redovne isporuke proizvoda, od mesa, voća, alkohola, preko kafe , do plastičnih kesa…
Faksimil dijela podataka o realiziranim ugovorima o nabavkama za institucije BiH: Redovne isporuke proizvoda, od mesa, voća, alkohola, preko kafe , do plastičnih kesa…
Faksimil dijela podataka o realiziranim ugovorima o nabavkama za institucije BiH: Redovne isporuke proizvoda, od mesa, voća, alkohola, preko kafe , do plastičnih kesa…

Naravno, iznosi ovih nabavki ne znače i preciznu potrošnju u prvih devet mjeseci ove godine, jer vjerovatno je ovih proizvoda bilo na zalihama iz prošle godine, pa je potrošnja moguće i veća.

Mora se spomenuti kako Služba za zajedničke poslove evidenciju o nabavkama, barem onu dostupnu javnosti, vodi na način koji upućuje na to da je namjera da se što teže snađe u „tabelama“ i opisu nabavki, kao i da nema selektivnog pristupa vođenju takvih evidencija.

U njima, naime nisu odvojene nabavke prehrambenih od drugih proizvoda, kao ni usluge. Tako primjerice, u navođenju svega onog što je potrebno nabaviti za funkcioniranje institucija u tabeli se navodi primjerice nabavka računara, pa idu zavjese, pa začini, ili rekonstrukcija krova, pa nabavka softverskih usluga, onda slijedi nabavka svinjskog mesa, pa dezinfekcionih sredstava….

Sve su to elementi koji govore da u Službi ne vode računa o kategorizaciji usluga i proizvoda koji se nabavljaju i koji su već nabavljeni, te ne vode računa o preglednijoj evidenciji iz koje bi bilo lakše zaključiti koliko je novca otišlo primjerice za prehrambene proizvode ili za neke druge proizvode i usluge.

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije