Connect with us

USK

Profesor Spahić: Ako se ostvari ovaj projekat na Uni, mogla bi ostati bez svojih slapova i vodopada

Published

on

Dok u susjednoj Hrvatskoj građani tri zemlje već nekoliko dana protestvuju kako bi spriječili devastaciju izvora rijeke Une, a u susjednoj Srbiji građani na ulicama traže zabranu iskopavanja litija i protjerivanje kompanije Rio Tinto kako bi spriječile devastaciju okoliša i vlastitog dvorišta, po običaju u BiH nikakvog aktivizma.

Šute građani, a takvim građanima šute i političari. Sezona je godišnjih odmora, no opet, i kada nije mi pasivno posmatramo kako nam uništavaju prirodna bogatstva, krče šume, uništavaju rijeke i planine…

Među nama uvijek ima onih glasova razuma koji neumorno upozoravaju, a među njima česta su upozorenja profesora Muriza Spahića, eminentnog stručnjaka, hidrologa, osnivača Udruženja geografa BiH i bivšeg dekana na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu.

Stalna prijetnja životnoj sredini

Kontaktirali smo profesora Spahića komentirajući sa njim da kada bismo uzeli mapu BiH, teško da bismo mogli izdvojiti neki dio kojeg ne žele uzurpirati ili koji već nije ugrožen – od Une, Neretve, Majevice, manjih bh. rijeka i planina itd, stoga smo postavili pitanje koja su naša prirodna bogatstva najugroženija i kakve posljedice možemo očekivati ako se njihova devastacija ne zaustavi,

“U ove augustovske vrele dane svjedočimo mnoštvom negativnih ekoloških problema kojim se ugrožavaju prirodni uvjeti života počev od požara, raznih uzurpacija državne imovine od kojih posebno: šuma i šumskih teritorija i njihovo preimenovanje u građevinske namjene, ispuštanje otpadnih i toksičnih voda u vodotoke, punjenje vodom akumulacije Ulog u ekstremno nepovoljnim hidrološkim uvjetima minimalnih vodostaja i proticaja Neretve, odmaklim radovima hidrološkog prevođenja voda iz ‘Gornjih horizonata’ neretvinog u trebišnjički sliv, pokušaj izgradnje mhe na izvorištu Une, odlaganje jalovišta pored rudnika sa učešćem teških i, najčešće, kancerogenih elemenata, istražnih radova na otkrivanju ‘plementih metala’, pokušaji otvaranja rudnika litija u susjednoj R. Srbiji,  i još mnogo toga.

Sve ove negativnosti raspoređene su na geografskoj karti Bosne i Hercegovine i predstavljaju stalnu prijetnju prirodnoj i životnoj sredini sa trendom pogoršanja stanja”, rekao nam je Spahić.

Nikada više ministarstava i više ekoloških problema

Bosanskohercegovačke institucije ignoriraju probleme koje ugrožavaju rijeke prve kategorije kod nas – devastaciju Une, i to ne samo njenog izvora, kao i Neretve zbog HE Ulog ali i drugih zagađivača. Pitali smo profesora Spahića šta bi se desilo kada bismo zaista sve prepustili i nepovratno izgubili naše najvažnije rijeke?

“Bosna i Hercegovina nikada nije imala više ministarstava i ministara iz oblasti životne sredine (okoliša), a većim geoekoloških problema pa se stiče dojam da postoje reda radi, a da ne rješavaju nagomilane probleme iz ove oblasti. Više puta sam pisao otvorena pisma Vladi FBiH, kantona i resornim ministarstvima sa prijedlogom prevazilaženja negativnih trendova iz problematike okoliša na koje nikada nisam dobio odgovore, a kamo li da me saslušaju i da iz razgovora preduzmu odgovarajuće korake rješenja problema. To se prije svega odnosilo na izgradnju brane Ulog, prevođenje voda iz sliva Neretve u sliv Trebišnjice, uništavanje riječne mreže Bosne i Hercegovine izgradnjom mini hidroelektrana, kojima je uništeno preko 100 riječnih tokova, koje su bile zaliha pitkih voda u Bosni i Hercegovini jer su nadmorskom visinom sliva bile van domašaja antropogenog uticaja. Moramo biti svjesni da bez malih pritoka, koje grade riječni sistem nema ni naših glavnih tokova koji grade riječnu mrežu i riječni sistem Bosne i Hercegovine. U najnovije vrijeme u susjednoj R. Hrvatskoj neposredno od krškog vrela rijeke Une započeta je gradnja mini hidroelektrane. Ako se ostvari ovaj projekat rijeka Una će prestati biti sedronosna i ona zbog promjena hemijskog, fizičkog i biološkog stanja neće obrazovati sedru kojom su izgrađeni brojni prelivi, slapovi i vodopadi, koji su bili indikacioni elementi po kojima je Una proglašena Nacionalnim parkom”, pojasnio je profesor Spahić za “SB”.

Rudarenja litija na Majevici bi kontaminiralo sve vodotoke

Susjedna Srbija potpisala je sporazum sa Evropskom unijom o rudarenju litija, nakon čega su počeli širom te zemlje protesti protiv otvaranja rudnika litija. U proteklom periodu tek smo počeli intenzivnije pričati o posljedicama iskopavanja litija u Srbiji na Bosnu i Hercegovinu. Pitali smo Spahića kako bi zbog tog iskopavanja bila ugrožena BiH, a naročito ako bismo dopustili rudarenje i na našoj Majevici, od čega se također strahuje.

Profesor Muriz Spahić

Profesor Muriz Spahić

“Posljedice rudarenja litija su evidentno negativne. S obzirom na to da je riječ o planu rudarenja litijuma u susjednoj državi, Republici Srbiji, sa kojom na ovom prostoru Bosna i Hercegovina graniči rijekom Drinom, prema kojoj je usmjeren sliv rijeke Jadar, naravno da se to nas itekako tiče. O ovim problemima koji su sada ponovo aktuelizirani intenzivno smo u kontaktu s grupom naučnika iz Republike Srbije. Neželjene posljedice rudarenja litijuma svodi se na izdvajanja ovog hemijskog elementa iz geoloških naslaga kada se koristi ogromna količina sumporne kiseline, najčešće u omjeru za jednu tonu litijuma utroši se oko 10 tona ove opasne po život kiseline. Sumporna kiselina doslovno prži vegetaciju koja se teško može obnoviti, a u vodama i najmanja količina ove kiseline ubija zoo i fito bentos i nektonske organizme te ostavljajući životnu pustoš u vodi. Nakon upotrebe sumporna kiselina se dijelom površinski padavinskim vodama spira prema glavnom riječnom toku, a dijelom kontaminirana površinske vode se infiltriraju u podzemlje i tamo se miješa sa podzemnim vodama, koje takođe zagađuje. Ako se shvati problem izdvajanja litija pomoću sumporne kiseline nije teško pretpostaviti šta bi se desilo da se kojim slučajem otvori ovaj rudnik na Majevici. Svi vodotoci koji imaju sliv na Majevici kao i mnogobrojni izvori bili bi kontaminirani.

Rudarenje je postalo problematično onoga trenutka kada se eksploatišu rijetki hemijski elementi iz rudnog tijela kada nastaju ogromne količine jalovine. Postoji zakonitost što je veća rijetkost rudnih sirovina to je više jalovine u kojoj se nalaze teški elementi koji itekako pogubno utiču na kvalitet voda i životne sredine”, pojasnio je Spahić.

Opomena da prirodu moramo sačuvati

Kao i ostatak svijeta, osim što zbog novca žele uzurpirati naša prirodna bogatstva, i Bosna i Hercegovina suočava se posljedicama klimatskih promjena. No, nije samo do institucija, i mi smo se potrudili da ih pogoršamo – zagadili smo naše rijeke, imamo divlje deponije čim se makne izvan gradova, bacamo otpad gdje stignemo, ispuštamo otpadne vode u rijeke. Pitali smo profesora Spahića šta moramo uraditi da zaustavimo najgore scenarije?

“Vrijeme u kojem živimo obiluje učestalim i brojnim vremenskim nepogodama ili nevremenima koja se pripisuju promjeni (fluktuaciji) klime uzrokovano višeznačnim uticajima među kojima je antropogeni faktor primaran. Ne ulazeći u suštinu pojašnjenja klimatskih fluktuacija potrebno se prilagođavati vremenu i meteorološkim vremenima koja nas prate. Ona su opomena da prirodu, kao osnovu života na zemlji moramo sačuvati od nas, živjeti sa njom i prirodi se prilagođavati. Ako tako shvatimo suštinu i našeg življenja sačuvaćemo uvjete za uravnoteženije prirodne pojave i procese uz smanjenje prirodnih stresova”, rekao je profesor i stručnjak Muriz Spahić za “Slobodnu Bosnu“.

(S. Hodžić)

USK

Nogometni sudija iz Krajine Haris Halkić kandidat SDA na lokalnim izborima

Published

on

By

Manje od tri sedmice ostale su do održavanja lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini, a na listama stranačkih kandidata našla su se brojna poznata imena.

Jedno od imena kandidata koje je privuklo pažnju nogometnih fanova u našoj državi jeste ime Harisa Halkića, koji se našao na listi kandidata Stranke demokratske akcije (SDA) za Općinsko vijeće općine Sanski Most, piše Klix.

Halkić je već dobro poznato ime ljubiteljima Wwin lige Bosne i Hercegovine, u kojoj pravdu dijeli u posljednje dvije sezone, nakon što je dugo sudio utakmice nižih rangova bh. nogometa.

Foto: Facebook

Na listi kandidata SDA Halkić je na pretposljednjem 35. mjestu.

Podsjećamo, u BiH je u toku izborna kampanja, koja će trajati do 5. oktobra, ujutro do 7 sati, kada na snagu stupa izborna šutnja. Izbori će uslijediti narednog dana.

Inače, ove sezone je Halkić sudio dvije utakmice Wwin lige BiH, i to one između Veleža i Željezničara (1:2) te Sloge Meridian i Širokog Brijega (1:0).

Na utakmici Sloge i Širokog je Halkić pokazao dva crvena kartona, a kombinovano je na pomenuta dva meča pokazao sedam žutih kartona.

Nastavi čitati

USK

USK – Djevojčica Ajna Kahrimanović pobijedila leukemiju: Lijepa sam s kosom, ali sam lijepa i ćelava

Published

on

By

Ajna Kahrimanović, djevojčica iz Sanskog Mosta koja ima samo 10 godina, primjer je hrabrosti i snage, ali i inspiracija mnogima, pa i Medihi Sadić, koja je odlučila napraviti slikovnicu o njoj. Ajna je pobijedila leukemiju i sada je jedna zdrava djevojčica koja uživa u životu i može mnogima održati lekciju o samopouzdanju.

 

Donira kosu

Njena majka Ermina Kahrimanović za „Avaz“ je pričala o borbi kroz koju je cijela ova porodica prošla.

– Ajna je 2017. počela dobivati temperaturu, imala je upalu gnojne angine te smo otišli u bolnicu, međutim, iz Sanskog Mosta smo prebačeni u Bihać, gdje je ljekarima bilo nešto sumnjivo pa su odlučili da nas transportuju u Sarajevo. Kroz nekoliko dana otkrilo se da Ajna ima leukemiju, a ona je u tom momentu imala tri godine – kazala je Kahrimanović.

 

Kako kaže Ermina, samo liječenje Ajna je prilično dobro podnijela i, srećom, sve je išlo svojim tokom, bez većih komplikacija.

 

– Hemoterapija je sama po sebi teška, ali, srećom, sve je dobro izdržala, a ta faza je trajala nekih sedam mjeseci, nakon čega je uslijedila terapija održavanja. Sada je, hvala Bogu, dobro, ima kontrole i sve ide kako treba, evo od kraja 2019. godine – ispričala je Kahrimanović.

Sadić: Moja inspiracija. Facebook

Ističe da je Ajna shvatila da se nešto dešava kad je počela da gubi kosu te da ju je uvijek zanimalo što se to dešava, a posebno jer je viđala i drugu djecu bez kose.

– Nekako se pomirila s tim, iako je djevojčica, te je uvijek govorila: „Ja sam lijepa i kad sam ćelava. Bila sam lijepa s kosom, ali lijepa sam i bez nje. Uvijek sam najljepša.“ Kasnije je dobila i periku, ali nikad nije osjećala pretjeranu potrebu da je nosi, dok sada i sama donira kosu i čuva je kako bi mogla pomoći djeci – istaknula je Kahrimanović.

Veliki gubitak

Međutim, nije samo Ajna prošla kroz tešku borbu. Ona je imala i brata blizanca, Ajmana, ali su njega, nažalost, izgubili.

– Ajman je imao Batenovu bolest koja je neizlječiva, a teška, užasna borba za njegov život trajala je do 2022. godine. Mi smo znali ishod te bolesti, ali ništa vas ne može pripremiti za kraj. On je od samog rođenja imao nekih problema i vodio se kao dijete s poteškoćama u razvoju. Ne znam je li se desila neka viroza koja je sve to pokrenula, ali smo tek tada otkrili od čega zapravo boluje – kazala je Kahrimanović.

Ajna je, dodaje, veoma teško podnijela gubitak brata jer je gledala borbu s njim, a on na koncu nije mogao ni da jede sam, nije vidio, ni čuo, nije mogao bez kisika. Ona je to gledala i nadala se da će sve biti uredu.

Inspirirala slikovnicu

Mediha Sadić je Ajnu upoznala 2018., dok je njena borba još bila u toku. Kroz svoj rad s djecom shvatila je da im je lakše neke teške stvari objasniti kroz slikovnice, jer oni često ne razumiju riječi koje odrasli koriste. Njena prva slikovnica „Gusjenica i bubamara“ je o gubitku bliske osobe, a druga je o Ajninoj borbi. Sav novac od prodaje namijenjen je Udruženju „Srce za djecu“.

Činjenica da je inspirirala Medihu da napiše knjigu o njoj je zaista velika stvar i uvijek je oduševljeno i presretno govorila „Ja glavni lik?“

Nastavi čitati

USK

Ko i zašto danima blokira ulaz na parking prodajnog centra ROBOT u Bihaću? Kompanija pojašnjava: ‘Taj spor nema veze s nama’

Published

on

By

Radi pravilnog informisanja javnosti, istaći ćemo činjenicu da gospodin M.A. ima potraživanja prema “Bira” d.d., a koja naplaćuje putem izvršnog postupka na nekretninama “Bira“ d.d., te da navedeni spor nije vezan za “Robot General Trading” d.o.o. – navodi se, između ostaloga, u saopćenju ove kompanije

Kompanija “Robot General Trading”, zastupana po punomoćniku, advokatu Kočo M. Damiru, uputila je saopćenje za javnst u kome pojašnjava pozadina incidenta koji se posljednjih dešava na ulazu u parking njihovog prodajnog centra u Bihaću.

Saopćenje u cjelosti prenosimo u nastavku:

Dana 06. 09. 2024. godine od strane gospodina M.A. blokiran je ulaz na parking prodajnog centra “Robot General Trading”, a koji se nalazi u Bihaću, u ulici Jablanska bb.

Radi pravilnog informisanja javnosti, istaći ćemo činjenicu da gospodin M.A. ima potraživanja prema “Bira” d.d., a koja naplaćuje putem izvršnog postupka na nekretninama “Bira“ d.d., te da navedeni spor nije vezan za “Robot General Trading” d.o.o.

Želimo da upoznamo javnost sa činjenicom da nam je od strane imenovanog od dana 06. 09. 2024.godine onemogućen prilaz objektu na navednoj adresi, te da nije omogućeno dobavljačima da pristupe objektu, kao ni iznošenje robe koja je lako kvarljiva.

O navedenim radnjama je obaviješten MUP USK, te u skladu sa podnesenim prijavama očekujemo da se poduzmu zakonom propisane radnje, a koje su dosad izostale.

Kao domaća firma sa više od 1500 zaposlenih, ističemo da smo prije svega posvećeni našim kupcima, kojim se ovim putem izvinjavamo zbog eventualnih neugodnosti, ali želimo istaći da namjeravamo poduzeti sve pravne radnje u okviru zakona, a sve kako bi što prije omogućili nastavak rada našeg prodajnog centra.

Ovim putem želimo da apelujemo na nadležne organe, prvenstveno MUP USK da blagovremeno reaguje, te preduzme zakonom propisane radnje u sprečavanju imenovanog u daljnjem ometanju obavljanja djelatnosti za koju imamo odobrenje nadležnih organa, a istog upute da svoja prava ostvaruje na zakonom propisani način – navodi se u saopćenju kompanije “Robot General Trading”.

(DEPO PORTAL/ad)

 

Nastavi čitati

Najčitanije